Sitemizde toplam: 221 yazı ve cevaplanmış 3125 soru bulunmaktadır. 

Polis Çeşitleri – Farklı Polis Branşları

Emniyet Teşkilatı Polis Çeşitleri

Polis çeşitleri yani branşları konusunda bilgi sahibi olmak için hazırladığımız yazıyı okumaya devam ediniz.

Emniyetin en çok görülen yüzleri, trafik polisleri ve asayiş polisleri olsa da emniyet teşkilatı içerisinde uzmanlaşma gerektiren daha birçok farklı polis çeşitleri ( branşı ) bulunmaktadır.

Bizde diğer polis branşları hakkında bilgi sahibi olunması için bu yazımızda emniyet teşkilatında bulunan farklı polis kolları hakkında genel bir bilgilendirme yapacağız.

İsterseniz sırasıyla Emniyet Teşkilatında bulunan çeşitli Polis kolları hakkında kısaca bilgi sahibi olalım:

1-) Trafik Polisi: Esas görevleri trafiği düzenlemek, trafiği kontrol etmek ve meydana gelen trafik kazalarındaki iş ve işlemleri yürütmektir.

2-) Motosikletli Polis Timleri ( Yunus Polisi ) : Başta asayiş ve narkotik olayları olmak üzere suç işleme amacındakilerin caydırılması, aranan şahısların yakalanması, olaylara en kısa sürede müdahale edilmesi ve şüpheli şahısların yakalanmasında oldukça etkili olan bir birimdir.

3-) Deniz Polisi ( Kurbağa Adam ) :

Görev yaptıkları alanlar;

 • Deniz Limanı Şube Müdürlükleri
 • Liman sınırı ve bölümleri
 • Körfez sahasının tamamı
 • Mülki Amirin görevlendirmesiyle Jandarma görev bölgesi,
 • Görevlendirmeyle göl, gölet, baraj ve akarsulardaki her türlü arama ve can kurtarma işlemlerinde,
 • İhtiyaç halinde Sivil Savunma Teşkilatına yardım amacıyla tabii afet bölgesinde görev yapmakla yetkili ve yükümlü polislerdir.

4-) Asayiş Polisi ( Genel Hizmet ) : Genel asayişin sağlanması ve devriye hizmetlerinin yürütülmesinde etkili olan 24 saat esasına göre faaliyet gösteren polis birimidir.

5-) Çevik Kuvvet Polisi:

Görev alanları:

 • Kanuna uygun olarak yapılan toplantı, gösteri ve yürüyüşlerde düzenin sağlaması,
 • Her türlü basın açıklamasında tedbir alınması,
 • Miting, açık-kapalı yer toplantılarında tedbir alınması,
 • Duruşma, yıkım ve sportif faaliyetlerde katılımcıların korunması.
 • Gerektiğinde toplumsal olaylara müdahale etmesi amacıyla oluşturulan polis birimidir.

6-) Çocuk Polisi: Çocuklarla ilgili konularda müdahale eden mağdur ve suça karışan çocuklarla ilgili gerekli işlemleri yapan polis birimidir.

7- ) Toplum Destekli Polis: Suçla mücadelede toplumu temele alan ve toplumsal sorunların çözümünde halkla direk temas halinde olan ve suçun önlenmesi için farklı projeler geliştiren polis birimidir.

8- ) Bisikletli Polis ( Martılar ) : Asayiş ve motorize ekiplerin yetersiz kaldığı fuar alanı , park , mesire ve dinlenme alanları gibi yerlerde düzenin sağlanması ve önleyici polis hizmetlerinin yürütülmesi amacıyla bazı illerimizde oluşturulan polis birimidir.

9-) Narkotik Polisi: (Narkotim ) Uyuşturucuyla mücadelede etkinliğin sağlanması amacıyla oluşturulan ve bu konuda uzmanlaşan personelle uyuşturucu satıcılarının korkulu rüyası haline gelen polis birimidir.

10-) Özel Hareket Polisi ( PÖH ) : Terörle mücadelede etkin rol alan ve rehine operasyonları gibi silah konusunda uzmanlık gerektiren olaylara müdahale eden polis birimidir.

11-) Bomba İmha Polisi: Merkez ve taşra teşkilatında, bomba ve şüpheli cisimler ile KBRN yani kimyasal , biyolojik, radyoaktif ve nükleer maddeleri zararsız ve etkisiz hale getirme, imha etme, artıklar üzerinde delil araştırma ve tespitinde teknik olarak hizmet yürütmekle görevli polis birimidir.

12-) Köpek Eğitim Merkezi ( KEM Polisi ) : Emniyetin bomba imha , narkotik , kaçakçılık gibi çeşitli birimleri için eğitimli köpeklerin yetiştirilmesinden sorumlu polis birimidir.

13-) İstihbarat Polisi: Büyük çaplı toplumsal yankı uyandıracak olayların yaşanmasından önce önünü almak ve emniyetin diğer birimlerini bu konuda bilgilendirerek duyarlı olmalarını sağlamakla görevli polis birimidir.

14-) TEM ( Terörle Mücadele Polisleri ) : Devlet güvenliğini , kamu düzen ve güvenliğini bozmak amacıyla oluşturulan yapılanmaları tespit etmek ve zararsız hale getirmek amacıyla oluşturulan polis birimidir.

15-) KOM ( Kaçakcılık ve Organize Suçlarla Mücadele ) : Yurtdışından Türkiye’ye , Türkiye’den yurtdışına yapılan kaçakcılık girişimleri ile yurt içinde yapılan tüm kaçakcılık faaliyetlerini tespit edip yakalamak ve haksız kazanç sağlamak amacıyla oluşturulan organizyonlara karşı mücadele etmek için oluşturulan polis birimidir.

16-) Turizm Polisi: Özelikle turizm potansiyelinin yüksek olduğu yerlerde başta hırsızlık ve yan kesicilik olayları başta olmak üzere önleyici bir simge olarak görev yapan polis birimidir.

17-) Olay Yeri İnceleme Polisi: Suçun işlenmesinden sonra olay yerinde gerekli inceleme ve delil tespiti çalışmalarını yürüten uzmanlık gerektiren bir polis birimidir.

18-) Sivil Polis: Emniyetin çeşitli kademelerinde resmi üniforma dışında normal sivil kıyafetlerle gören yapan polisleri kapsamaktadır.

19-)  Spor Şube Polisi: Özellikle spor müsabakalarında, 6222 sporda şiddet ve düzensizliğin önlenmesine dair kanun çerçevesinde spor şubeye bağlı olarak görev yapan ve yapılan ihlallerde müdahale eden polis birimidir.

20-) Siber Suçlarla Mücadele Birimi ( Siber Polis ): Günümüzde internetin yaygınlaşmasıyla birlikte interneti kötü amaçla kullanan insanların sayısında da artış olmuştur. Buna bağlı olarak emniyet genel müdürlüğü sanal ortamda yani internet üzerinden işlenen siber suçlar, dolandırıcılık, banka ve kredi kartlarının kötüye kullanılması, bilişim sistemlerine girme ve bozma gibi suçların önüne geçmek ve çözmek için Siber Suçlarla Mücadele Birimi ve Siber Polis branşını oluşturmuştur.

21-) Hava Polisi: 01.10.2019 tarihinde resmi gazetede yayınlanan yönetmelikle birlikte gündeme gelen Hava Polisi ; Türk tescilli sivil hava araçlarında, uluslararası uçuşlarda görevlendirilen özel eğitimli emniyet teşkilatı personeline denilmektedir. Kimler Hava Polisi olabilir? Hava Polisi nasıl görev yapar? Bunlar ve daha fazlasını öğrenmek için buraya tıklayın.

22-) Cinayet Büro ( Cinayet Büro Polisi ): Uzmanlık alanları cinayet ve kasten öldürme olayları olan cinayet büro polisleri sivil olarak görev yapmakta olup belirtilen olaylara etkin şekilde müdahale etmektedir.

Polissayfasi.com sitesi olarak zaman geçtikçe içeriği genişletmeye ve polis çeşitleri ( branşları ) konusunda bilgi vermeye devam edeceğiz, taleplerinizi yorum kısmından iletebilirsiniz.

Takip Edin
Bildir
guest
31 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Samet
Samet
1 gün önce

Av Mevsimi filmini yeni izledim

Mehmet
Mehmet
28 gün önce

Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik bölümü mezunuyum, 2 yabancı dil biliyorum. Kazanıo aşamaları geçmem halinde kendi mesleğime/ yeteneklerime yakın bir branşta çalışma olanağım olur mu?

Last edited 28 gün önce by Mehmet
Deniz
Deniz
1 ay önce

Narkotik Polis nasıl olabilirim? Tatmin edici bir bilgi bulamadım.

selin
selin
2 ay önce

hırsızlık büro polisliği hakkında bilgi almak istiyorum ancak hiçbir site de hırsızlık büro yok sizin bilginiz varsa öğrenmek isterim

ted mosby
ted mosby
2 ay önce

cinayet büro hakkında daha çok bilgi bekliyoruz admin.

Hasan
Hasan
3 ay önce

Cinayet büro olmak istiyorum nasıl olabilirim

ada nare
ada nare
3 ay önce
Reply to  Hasan

aslında bende cinayet büro olmak istiyorum ama taban puanına baktım e3 tü bu sayı ve harf onlarda baraj anlamına geliyor yani kisacasi kardesim bunun için çok ama çok çalışmak lazım kardeşim….

Ayberk
Ayberk
4 ay önce

istihbaratta çalışmak için ne gibi vasıfların olması gerekiyor?

İsimsiz
İsimsiz
4 ay önce

Cinayet büro neden yok

alper
alper
6 ay önce

Ben dedektiflik veya kriminolog tarzı bir meslek düşünüyorum. Şu an lisedeyim ve yurt içinde eğitim alıp bu mesleklerden birini seçmek istiyorum.Sanirim Türkiye sınırları içerisinde bu mesleklerle ilgili bölüm yok bana yol gösterir misiniz?

Admin
Admin
6 ay önce
Reply to  alper

İlgi alanlarını göz önünde bulundurarak eğer polis olursan olay yeri inceleme branşına geçmek için gerekli sınavlara katılım sağlayabilirsin.

alper
alper
6 ay önce
Reply to  Admin

olay yeri inceleme kimya ve biyolojiye daha yatkın ama ben daha çok psikoloji üzerinde ilerlemek isterim. Sizce bu konuda çocuk polisi veya toplum destekli polis olmak mantıklı mı?

Admin
Admin
6 ay önce
Reply to  alper

Tabi ama öncelikle bunlar çin polis olman gerekiyor. Yani lise bittikten sonra eğer PMYO sınavında başarılı olup kazanırsan bu dediğin branşlara geçmek için uğraşabilirsin, polisin güler yüzünü temsil etmek istersen toplum destekli polislik branşına girmek için çabalarsın, çocukların dilinden iyi anladığını düşünüyorsan da çocuk şubeye girmek icin çabalarsın ancak bunlar ilk mesajda belirttigin gibi dedektiflik tarzı birimler değildir.

alper
alper
6 ay önce
Reply to  Admin

Sanırım cinayet büro polisliği aklıma yattı. Nasıl olabilirim ? Asayiş polisliğinin alt dalı mı?

Admin
Admin
6 ay önce
Reply to  alper

Asayişin alt birimi olarak yer almakta evet. Polisliği kazanırsan meslekteyken cinayet birimine geçmek için uğraşırsın ancak senin istemenle olmaz amirlerin uygun görmesi gerekir. Herhangi bir sınavı bulunmamaktadır.

Kapalı