Sitemizde toplam: 227 yazı ve cevaplanmış 3967 soru bulunmaktadır. 

Polis Meslek Yüksek Okulları – PMYO Nerelerde Var?

Eğitim Verilen Polis Meslek Yüksek Okulları

PMYO açılım olarak Polis Meslek Yüksek Okulları anlamına gelmektedir ve PMYO’lar Polis Akademisine bağlı olarak eğitim veren 2 yıllık önlisans düzeyindeki polis okullarıdır. PMYO nerelerde var? Sorusunun cevabı yazının devamında…

Yani Polis Meslek Yüksek Okullarına, liseden mezun olduktan sonra TYT sınavına girerek istenilen taban puanı ( 250,00 ham puan ) alıp PMYO sınavında başarılı olan adaylar alınmaktadır.

Dolayısıyla Polis Meslek Yüksek Okullarında eğitim görerek polis olabilmek için PMYO sınavındaki aşamaların katedilmesi gerekmektedir.

PMYO sınav aşamaları konusunda detaylı bilgi almak için ” Lise Mezunların İçin Polislik Başvuru Aşamaları ” başlıklı yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

PMYO Nerelerde Var?

1-) İstanbul Adile Sadullah Mermerci Polis Meslek Yüksek Okulu

1993 yılında yapılarak aktif hale getirilen Adile Sadullah Mermerci PMYO, Karadeniz sahilinde İstanbul İli Sarıyer İlçesi Gümüşdere köyü yakınlarında bulunmaktadır. Yaklaşık 408.000 m² ‘lik alana yayılan Yüksek Okula 2000 yılında Emniyet Genel Müdürlüğü ve Polis Teşkilatını güçlendirme Vakfı tarafından aktarılan ödenekler ile iki adet yatakhane bloğu, bir adet Poliklinik bloğu ve 61 dairelik üç lojman bloğu eklenmiştir. Adile Sadullah Mermerci PMYO’nun en yakın ilçe olan Sarıyer’e uzaklığı 17 Km, Taksim’e ise 45 Km’dir

2-) Kastamonu Polis Meslek Yüksek Okulu 

25/08/2010 günü itibariyle Saraçlar Mahallesi Huzurevi Caddesi, No: 52’deki kampüsünde hizmet vermekte olan Kastamanu Polis Meslek Yüksek Okulu toplam; 126.704 m2 alan üzerine kurulmuş olup, 3 katlı idari bina, 4 katlı 2 adet eğitim binası, 4 katlı 2 adet ve 5 katlı 1 adet yurt binaları, 2 katlı yemekhane binası, kapalı spor salonu, halı saha, 10 yollu 1 adet kapalı atış poligonuı, 1 adet açık atış alanı, 1 adet havalı tabanca atış poligonu ve 5 katlı kamu konutu olmak üzere toplam 9 ayrı binadan oluşmaktadır. Yüksekokulun eğitim binalarında toplam 34 derslik, yurt binalarında toplam 260 adet koğuş bulunmaktadır.

3-) Kırıkkale Polis Meslek Yüksek Okulu

İlk olarak 2008-2009 Eğitim ve Öğretim yılında eğitime başlanan Kırıkkale Polis Meslek Yüksek Okulu 800 öğrenci kapasiteli olup 36.500. m²’lik kapalı alanla birlikte toplam 112.500 m²’lik bir alana yayılmıştır. Yatakhane ve eğitim binasının bulunduğu yeni bina, idare ve işlemlerin yürütüldüğü birimlerin bir kısmının bulunduğu eski bina ile öğrencilerin kullanımına sunulan kapalı spor salonu, açık hava basketbol sahası, Açık tenis kortu, açık ve kapalı atış poligonu, suni çim saha, halı saha, kondisyon salonları, Polis Savunma Taktikleri uygulama salonu, kantin, yemekhane, konferans ve sinema salonu, resim atölyesi, kütüphane gibi birçok imkanı bulunmaktadır.

4-) Rüştü Ünsal Polis Meslek Yüksek Okulu 

1992’den bu yana Polis Okulu olarak hizmet veren Rüştü Ünsal Polis Meslek Yüksek Okulunun ismi  7 Temmuz 1995 tarihinde Bakanlık Makamının onayları doğrultusunda Rüştü Ünsal Polis Okulu olarak değiştirilmiş ve 8 Ekim 2001 tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla ise Rüştü Ünsal Polis Meslek Yüksek Okulu adıyla tekrar düzenlenmiştir.

5-) Samsun 19 Mayıs Polis Meslek Yüksek Okulu

Samsun 19 Mayıs Polis Meslek Yüksek Okulu, Atakum Belediyesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Samsun il merkezine 23 km mesafede olan 19 Mayıs PMYO Sinop karayolu üzerinde bulunmaktadır. İlk olarak eğitimin 04.01.1982 tarihinde başladığı Samsun 19 Mayıs PMYO, 2001 yılında Polis Meslek Yüksek Okuluna dönüştürülmüştür.

Evet bu yukarıda belirttiğimiz PMYO’lar aktif olarak eğitim verilen polis okullarıdır. Bunların haricinde hala aktif hale getirilmemiş olan Akyurt Polis Meslek Yüksek Okulu da bulunmaktadır.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
7 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Emre can
Emre can
9 ay önce

Bir arkadaşım 2020’de PMYO alımı olmadı dedi araştırdım ama sonuç bulamadım. 2021’de kesin alım olur değil mi?

Emre can
Emre can
9 ay önce

Bir arkadaşım 2020’de pmyo alım olmadı dedi, araştırdım ama sonuç bulamadım . 2021 pmyo alım kesin olur değil mi?

Sura
Sura
9 ay önce

Hangileri karma peki ve hangisini önerirsiniz?

Sude
Sude
1 yıl önce

Ben 07.10.2004 doğumluyum bana 2022 pmyo girebilirsin dediniz fakat 1 Ekim olayı nedir

Kapalı