Sitemizde toplam: 227 yazı ve cevaplanmış 3967 soru bulunmaktadır. 

Polis Nasıl Olunur? Polislik Başvuru Şartları

Polis alımları ve POMEM, PMYO, PÖH, PAEM Sınavları

Polis Nasıl Olunur?

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda polisliğe dair hiçbir bilgisi olmayan ancak polis olmayı çok isteyen adaylar için polis nasıl olunur? Polis olmak için gerekli şartlar nelerdir? Lise mezunları nasıl polis olur? Üniversite mezunları nasıl polis olur? Bunun gibi konu başlıkları hakkında bilgilendirme yapacağız.

Aslında polissayfasi.com sitesi olarak mezuniyet düzeylerine göre polislik kategorilerine sitemizde yer veriyoruz.

Polis olmak isteyen adaylar bu yazıyı okuduktan sonra sitemiz üzerinden kendilerini ilgilendiren kategorilere girerek daha önceki yazdığımız makaleleri inceleyebilirler.

Polis özellikle şehir merkezlerinde görev yaparak adaletin sağlanmasında tamamlayıcı bir rol üstlenen silahlı kolluk kuvvetidir.

Polislik mesleği hakkında daha fazla bilgi için dilerseniz Polisin Görev ve Yetkileri başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Polis Olmak İçin Tüm Adaylarda Bulunması Gereken Şartlar

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
  • Erkek adaylar için en az 1.67 cm boyunda olmak.
  • Kadın adaylar için en az 1.62 cm boyunda olmak.
  • Beden kitle indeksi 18 ve 27 arasında olmak.
  • Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu sonuçlanmış olmak.
  • Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğinde belirtilen şartlara uymak.

Polislik Sınavlarında Başarı Sıralaması İçin Puanlama Nasıl Yapılır?

Polis alımlarında başarı sıralaması oluşturulurken aşağıdaki şekilde puanlama yapılır.

  • Adayın gerekli sınav puanının %25’i
  • Adayın fiziki yeterlilik testi puanının %25’i
  • Adayın mülakat sınavı puanının %50’si alınarak belirlenmektedir.

Lise Mezunları Nasıl Polis Olur?

Lise mezunu gençlerin polis olabilmek için öncelikle Yükseköğretim Kurumları Sınavının TYT yani Temel Yeterlilik Testi bölümünden 2019 TYT Puan şartına göre 250.000 ve üzerinde ham puan alması gerekmektedir.

Lise mezunlarının polis olmak için gireceği sınav türü ise PMYO sınavıdır.

PMYO açılım olarak Polis Meslek Yüksekokulu anlamına gelmekte olup lise mezunlarının polis olarak yetiştirilmesi için 2 yıl yatılı eğitimin verildiği polis akademisine bağlı polis okullarıdır.

Lise mezunlarının PMYO sınavına katılabilmesi için 18 yaşını tamamlamış olması ve sınavın yapıldığı yılın 1 ocak itibariyle 26 yaşından gün almamış olması gerekmektedir.

Her sene 2250 erkek, 250 kadın olmak üzere toplamda 2500 lise mezunu aday PMYO sınavı ile Polis Meslek Yüksekokullarına girmeye hak kazanmaktadır.

PMYO sınavı için başvurular genellikle temmuz-ağustos aylarında başlatılmakta olup katılmak isteyen adaylar ön başvurularını polis akademisi resmi sitesi aracılığıyla yapmaktadır.

Daha sonra şahsen başvuru için çağrılan polis adayları fiziki yeterlilik sınavı ve sözlü mülakat aşamalarına katılmaktadır.

Üniversite Mezunları Nasıl Polis Olur?

Üniversite mezunlarından kasıt lisans ve önlisans mezunlarıdır.

Her iki mezuniyet düzeyine sahip üniversite mezunları POMEM sınavları ile polis olabilmektedir.

Ancak her POMEM sınavı ile yapılan polis alımında toplam kontenjanın %80’i lisans mezunlarına ayrılırken, %20’si önlisans mezunlarına ayrılmaktadır.

Lisans mezunlarının polis memuru olabilmesi yani POMEM sınavına katılabilmesi için KPSS P3 puanlarının en az 60 puan olması gereklidir.

Önlisans mezunları ise POMEM sınavına katılabilmek için KPSS sınavında P93 puan türünden en az 70 puan almak zorundadır.

Üniversite mezunları POMEM sınavına son iki senenin KPSS puanlarından biriyle başvuru yapabilmektedir.

Üniversite mezunlarının POMEM sınavlarına katılabilmesi için 18 yaşını tamamlamış olması ve sınavın yapıldığı yılın 1 ocak itibariyle 30 yaşından gün almamış olması gerekmektedir.

POMEM yani Polis Mesleki Eğitim Merkezlerinde günümüzde 4-5 ay yatılı eğitim verilmektedir. Ancak bu eğitim süresinin 9 aya çıkarılması söz konusudur.

POMEM ile üniversite mezunları arasından senede bir veya iki defa alım yapılmakta olup katılmak isteyen adaylar ön başvurularını polis akademisi resmi sitesi aracılığıyla yapmaktadır.

Daha sonra şahsen başvuru için çağrılan polis adayları fiziki yeterlilik sınavı ve sözlü mülakat aşamalarına katılmaktadır.

Polis Özel Harekat Nasıl Olunur?

Polis olmak için yukarıda anlattığımız sınavlar haricinde belli dönemlerde polis akademisi tarafından PÖH yani Polis Özel Harekat sınavı yapılmaktadır.

Şahsen başvuru için çağrılan özel harekat polisi adayları fiziki yeterlilik sınavı ve sözlü mülakat aşamalarına katılmaktadır.

Polis Özel Harekat sınavına hem lise mezunları hem de üniversite mezunları başvuru yapma hakkına sahiptir.

Polis özel harekat sınavına katılabilmek için 18 yaşını tamamlamış olmak ve sınavın yapıldığı yılın 1 ocak itibariyle 28 yaşından gün almamış olmak gerekir.

Polis özel harekat eğitimleri ortalama 6 ay sürmektedir.

Komiser Yardımcısı Nasıl Olunur?

Son olarak üniversite mezunlarının polis olmak için girebileceği bir diğer sınav türü PAEM sınavıdır.

PAEM sınavına katılmak isteyen adayın en az lisans mezunu olması ve KPSS P3 puanının 70 olması gereklidir.

PAEM açılım olarak Polis Amirleri Eğitimi Merkezi anlamına gelmekte olup hem meslek içerisinden hem de lisans mezunlarına eğitim verilen, merkezi Ankara Gölbaşında olan eğitim merkezidir.

Lisans mezunlarının komiser yardımcısı olabilmesi için PAEM‘de ortalama 11 ay yatılı eğitim alması gerekmektedir.

Lisans mezunlarının PAEM sınavına katılabilmesi için 18 yaşını tamamlamış olması ve sınavın yapıldığı yılın 1 ocak itibariyle 30 yaşından gün almamış olması gerekmektedir.

PAEM ile lisans mezunları arasından senede bir defa alım yapılmakta olup katılmak isteyen adaylar ön başvurularını polis akademisi resmi sitesi aracılığıyla yapmaktadır.

Daha sonra şahsen başvuru için çağrılan komiser yardımcısı adayları fiziki yeterlilik sınavı ve sözlü mülakat aşamalarına katılmaktadır.

Komiser Yardımcılığı konusunda detaylı bilgi için komiser yardımcısı nasıl olunur? başlıklı yazımızı tıklayıp okuyabilirsiniz.

Bu makalede aktaracaklarım şimdilik bu kadar arkadaşlar, polislikle ilgili merak ettiğiniz her türlü konuyu yorum kısmından sorabilirsiniz.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Kapalı