Sitemizde toplam: 227 yazı ve cevaplanmış 3967 soru bulunmaktadır. 

Polis Okulu Öğrencilerinin Aldığı Maaş – Para Ne Kadar?

POMEM - PMYO - PAEM Öğrenci Maaşı

POMEM – PMYO – PAEM – Polis Öğrenci Maaşı

Polisliğe girişte mezuniyet düzeyine göre farklı sınav imkanları bulunmaktadır ve POMEM, PMYO, PAEM gibi polis okullarında öğrenci olarak bulunan adaylara polis öğrenci maaşı diyebileceğimiz harçlık verilmektedir.

Örneğin lise ve dengi okul mezunları Polis Meslek Yüksekokulu yani PMYO sınavları ile polis olma imkanına sahipken, üniversite mezunları yani Lisans ve Önlisans mezunları ise POMEM sınavlarıyla polis olma şansına sahip olmaktadır.

Ayrıca son 4 yıldır Komiser Yardımcısı alımları da Lisans mezunları arasından PAEM sınavları aracılığıyla yapılmaktadır.

Polis olmak isteyen gençler mezuniyet düzeylerine göre girecekleri sınavların başvuru şartlarını ve alımlarını polissayfasi.com sitemizde bulunan ilgili kategorileri inceleyerek öğrenebilir.

Polis Okullarında Eğitim Gören Öğrenciler Aylık Kaç TL Maaş Alır?

Bu yazımızda ise yukarıda bahsettiğimiz polis alım türlerinden biriyle polis okullarına yerleşen öğrencilerin eğitim sürecinde kaç TL maaş aldıkları hakkında bilgi vereceğiz.

Polis Meslek Yüksekokullarında 2 yıllık bir eğitim süreci bulunmaktadır. PMYO‘larda eğitim gören polis okulu öğrencilerinde 1.sınıf ve 2.sınıf arasında küçük meblağlarda farklılık olmakla birlikte 2019 yılı itibariyle PMYO öğrencileri aylık 500 TL civarında maaş/burs almaktadır.

Polis Meslek Eğitim Merkezlerinde yani POMEM‘lerde son yapılan düzenlemelerle birlikte 9 aylık bir eğitim süreci öngörülmekte olup 2019 yılı itibariyle POMEM öğrencileri aylık 500 TL civarında maaş/burs almaktadır.

Polis Amirleri Eğitim Merkezinde yani PAEM‘lerde ortalama 11 aylık bir eğitim süreci bulunmakta olup 2019 yılı itibariyle PAEM öğrencileri aylık 500 TL civarında maaş/burs almaktadır.

Devlet tarafından planlanan zamlarla birlikte polis adaylarının öğrenciyken aldıkları parada da her sene belirli oranlarda artış olmaktadır.

Polislerin öğrenciyken devlet memuru gibi maaş alma durumu bulunmamaktadır. Ancak polis akademisi tarafından polis okulu öğrencilerine üniversite öğrencilerine ödenen bursa benzer şekilde belirttiğimiz tutarlarda polis öğrenci maaşı verilmektedir.

Evet arkadaşlar yazımızda da genel olarak bahsettiğimiz gibi POMEM , PMYO, PAEM fark etmeksizin polis okulu öğrencileri eğitim süresince aynı oranlarda maaş almaktadır.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Kapalı