Sitemizde toplam: 227 yazı ve cevaplanmış 3967 soru bulunmaktadır. 

Polisin Çalışma Şartları Nasıldır ?

Polisler nasıl çalışır , izinleri var mıdır ?

Merhaba arkadaşlar hazırladığımız bu yazıyla polis olmayı düşünen gençler için polisin çalışma şartları nasıldır? sorusuna cevap vererek, bilgilendirme yapacağız.

Polis olmak için POMEM , PAEM , PMYO , PÖH sınav türlerinden birinde başarılı olmak gerekiyor.

Bu sınav türleri ve aranan kriterler hepsinde biraz farklılık gösteriyor.Örneğin PMYO için lise mezunları başvuru yapabilirken POMEM’e başvuru yapmak için en az önlisans mezunu olunması gerekiyor.

  • Polislik başvuru şartları için sitemizde ilgili kategorileri ziyaret ederek daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Polisin Çalışma Şartları Nasıldır?

Polis olmayı aklına koymuş gençler için bu yazımızda polisler nasıl çalışır , polis kaç saat çalışır bu konular hakkında bilgi vereceğiz.

Çalışma saatleri bakımından da oldukça yıpratıcı bir meslek olan polislik görev itibariyle de belirli zorlukları içerisinde barındırmaktadır.

Polis olmayı isteyen kişinin her türlü zorluğa göğüs gerebilecek kapasitede olması ve bunu aklına yerleştirmesi kendi ruhsal sağlığı açısından önem taşımaktadır.

Öncelikle polisseniz memleket kavramını biraz olsun aklınızdan çıkarmanız gerekmektedir.Her ne kadar son değişikliklerle birlikte büyükşehir statüsündeki illerde, polis kendi ilinde çalışma imkanı elde etmiş olsa da uzun bir süre anne , babanızın olduğu memlekete uzak kalacaksınız.

Vatanın her karış toprağı bizim olsa da insan yine de doğduğu,büyüdüğü yere ayrı bir özlem duyuyor.Polis olarak işte bu duyguyu çoğu zaman içinizde barındıracaksınız.

Polisin göreve başladığı ilk yılı içerisinde asalet tasdik süresi bulunmaktadır.Bu nedenle polis olarak görevde ilk yılınızsa senelik izniniz olmayacak ve çok önemli bir mazeretiniz yoksa el mahkum en az 1 sene asalet tasdik olana kadar bekleyeceksiniz.

Asaletiniz tasdik olduktan sonra kendinizi Emniyet Teşkilatının bir üyesi olarak daha fazla hissetmeye başlayacaksınız.

Polislikte 1 seneyi doldurduktan sonra diğer devlet memurlarında olduğu gibi sizin de ilk on yıl 20 gün senelik izin hakkınız olacak.

Ancak bu izni çoğu zaman tek seferde kullanamayacak ve parçalara ayırarak kullanabileceksiniz.Bazen izinlerin kapalı olmasından dolayı izne ayrılamayacaksınız, bazense herkes aynı anda izne çıkmak isteyince bu mümkün olmadığı için izniniz sıraya koyulacak , sıranız geldiği zaman izne ayrılabileceksiniz.

Polisin çalışma saatleri:

Çalışma saatleri bakımınından bazı yerlerde küçük farklılıklar olsa da eğer ekiplerde görevli memurlardansanız 12/36 sistemi ile görev yapacaksınız.

Bu sistemi örnekle anlatacak olursam;

5 gün sabah 08.00 itibariyle görev alıp 19.00 itibariyle istirahate ayrılacaksınız.5 günden sonra 6.gün akşam 19.00 itibariyle görev alıp sabah 08.00 itibariyle istirahate ayrılacaksınız ve ertesi gün tekrar saat 19.00’da göreve başlayacaksınız ve 5 gece de bu şekilde devam ettikten sonra tekrar gündüze geleceksiniz.

Çalışma sisteminiz bu şekilde devam ederken bazen ek görevlendirmelerle istirahatliyken göreve çağrılma durumunuz olacak.

Polis merkezinde grup amirliğinde çalışan polisler çoğu yerde bu şekilde görev yapmaktadır.

Eğer bürolarda çalışan polis memurlarından olursanız , diğer devlet memurlarında olduğu gibi hafta içi gündüz 08.00 – 17.00 saatleri arasında görev yaparken genelde hafta sonları istirahatli olacaksınız.

Ancak diğer polis memurlarında olduğu gibi bazen ek görevlendirmelerle istirahatliyken göreve çağrılma durumunuz olacak.

Emniyet teşkilatında ister amir rütbesinde olunsun , isterse polis memuru fark etmez bence çalışma sistemi açısından benzer zorlukları taşımaktadır.

Eğer yoğun bir ilde veya ilçede görev yapıyorsanız çoğu zaman gece yatağınızdan kalkıp göreve gitme durumunuz bile olabilir.

Ayrıca polisin bunların yanında şark ( doğu ) görevi de bulunmaktadır.

  • Günümüzde polis olarak görev yaparken ilk 3 yıldan sonra şark görevi gelmektedir.Şark sayılan illerin görev süreleri kiminde 3 yılken kiminde 6 yıldır.
  • Bu süreleri doldurmadan başka illere tayin istemeniz mümkün olmamaktadır.
  • Çoğu polisin emekli olana kadar iki şark görevi yapması zorunlu olmaktadır.

Ben her ne kadar polislik mesleğinin çalışma şartlarını burada anlatsam da bir meslek en iyi çalışılarak öğrenilir.

Böyle tatlı zorlukları olmasına rağmen bu güzel mesleği yapmanın anlatılamayacak onur verici bir tarafı bulunmaktadır.

Her meslek kutsaldır ancak gecesini gündüzüne katarak çalışan bu değerli emniyet teşkilatı mensuplarının toplumumuz içerisinde de ayrı bir değere sahip olduğunu düşünüyorum.

Umarım gerçekten polis olmayı isteyen gençler bu gurur verici mesleği yapma fırsatı bulur. Hakkınızda hayırlısı olsun hoşçakalın arkadaşlar.

 

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Kapalı