Sitemizde toplam: 221 yazı ve cevaplanmış 3125 soru bulunmaktadır. 

Polislere Sağlık Kontrolü Yapılıyor mu?

Her ne kadar polis olmak isteyen adaylar POMEM, PMYO, PÖH gibi belirli sınav aşamalarından ve sağlık kontrollerinden geçtikten sonra bu hakkı elde edebilse de meslekte durum farklıdır. Bu yazıyla polislere meslekteyken sağlık kontrolü yapılıyor mu? Bunun üzerine açıklamalarda bulunacağız.

Polislere Meslekteyken Sağlık Kontrolü Yapılıyor mu?

Göreve başladıktan sonra polislerin kendilerini geliştirebilecekleri kurslar, hizmet içi eğitimler yapılmakla birlikte bazı özel branşlara girmek için basvurulmadığı sürece düzenli aralıklarla herhangi bir sağlık kontrolünden geçirilme gibi bir sistem söz konusu değildir.

Tabi bazen polislerin de bazı rahatsızlıklar ve hastalıklar geçirmesi neticesinde zorunlu veya kendisinin isteğine bağlı olarak emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine göre hastalığın seyrine göre eğer C veya D dilimlerinde bulunuyorsa Genel İdari Hizmete ( GİH ) alınma durumu bulunmaktadır. Yani böyle durumlarda memurluğa son verme söz konusu olmayıp sadece sınıfı değiştirilmektedir.

GİH memuru olunca eğer söz konusu kişinin mevcut rahatsızlığı silah bulundurmasına engel değilse ( Ruhsal rahatsızlık vb. ) zati tabancası kendisinde kalmakta ve sivil bilgisayar işletmeni vb. şekilde büro memuru olarak görevine devam etmektedir. Yapılan değişiklikle maaşta normal polis memurunun maaşından 1.000 TL kadar düşük olmaktadır.

Takip Edin
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Kapalı