Sitemizde toplam: 227 yazı ve cevaplanmış 3967 soru bulunmaktadır. 

Polisliğe, Bekçiliğe Girişte Adayların En Çok Elendiği Sağlık Sorunları

Polis ve Bekçi Alımlarında Adayların Elenmesine Neden Olan Hastalıklar

Polisliğe engel sağlık sorunları

Merhaba arkadaşlar bu makalemizde polis ve bekçi alımlarına katılan adayların intibak eğitimleri sırasında aldırılan sağlık raporu süreci esnasında, en çok elendikleri sağlık sorunlarını ele alacağız.

Yazıyı tamamen okuduktan sonra polis adaylarının en çok elendiği sağlık sorunlarını görmüş olacaksınız. Bu sağlık sorunları aynı zamanda bekçi adaylarının da elenmesine neden olmaktadır.

Polis ve bekçi alımları için yapılan sınavların ön sağlık kontrollerinde detaylı bir inceleme yapılmamaktadır. POMEM, PMYO, PAEM, PÖH ve Bekçilik sınavlarında detaylı sağlık kontrolü öğrenciliği kazandıktan sonra,  eğitime başlatılan okulların denetimi altında tam teşekküllü hastaneler tarafından yapılmaktadır.

Polislik veya bekçilik sınavlarına giren adayların, okullarla ilişiğinin kesilmesine en çok neden olan sağlık sorunları ise emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğinde tek tek belirtilmiştir.

Polis, Bekçi Adaylarının En Çok Elendiği Sağlık Sorunları

Polisliğe Engel Sağlık Sorunları

Polislik veya bekçilik sınavına giren adayların şahsen başvuru için çağrıldığı sınav merkezine giderken, sağlık bilgilendirme formunu da doldurarak yanlarında götürmeleri gerekmektedir. Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğinde yer alan bu sağlık bilgilendirme formunda ise adayların elenmesine en çok neden olan sağlık sorunları sırasıyla listelenmiştir.

Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği – Sağlık Bilgilendirme Formunda Yer Alan, Polis, Bekçi Adaylarının Elenmesine Neden Olan Rahatsızlıklar:

 1. Düzenli olarak tedavi gerektiren bir hastalık, sürekli kullanılan ilaç.
 2. Ameliyat öyküsü (Laporaskopik veya açık ameliyat), organ kaybı, organ eksikliği.
 3. Anemi (kansızlık), sık enfeksiyon geçirme, kanamanın durmaması.
 4. Varis, varis ameliyatı ve diğer damar patolojileri.
 5. Göbek fıtığı, kasık fıtığı, karın fıtığı, diafragma fıtığı.
 6. Karaciğer yağlanması, sarılık, karaciğer enfeksiyonu, hepatit B-C enfeksiyonu, karaciğerde veya diğer organlarda kisthidatik veya ameliyatı, karaciğerde kitle veya ameliyatı, safrakesesi taşı.
 7. Kalp hastalığı, kalp kapak ve damar hastalıkları, ritim bozuklukları, kalp delikleri, kalp ameliyatı, hipertansiyon.
 8. Romatolojik hastalıklar (ankilozan spondilit, romatoid artrit, behçet, FMF v.b.).
 9. Tiroid hastalıkları, diabet ve diğer endokrin hastalıklar, sürekli diyet veya gıda takviyesi, ilaç tedavisi.
 10. Bağırsak hastalıkları, iltihabi bağırsak hastalıkları (ülseratif kolit, chron), uzun süreli ishal-kabızlık, çölyak hastalığı, gıda alerjileri.
 11. Astım, kronik bronşit, amfizem gibi tıkayıcı solunum sistemi hastalıkları, tüberküloz (verem) gibi bulaşıcı enfeksiyon hastalıkları, kist hidatik gibi akciğerde kitle, tümör mevcudiyeti veya ameliyatları.
 12. Spontan pnömotoraks (akciğerde hava kaçağı) veya ameliyatı, göğüs kafesi ameliyatı.

 13. İşitme kaybı, kulak zarı delikleri, kronik otit, tıkanıklığa neden olan burun eğrilikleri, ön grup diş eksikliği.
 14. Görme bozukluğu, göz tembelliği, gece körlüğü, renk körlüğü, şaşılık, göz tansiyonu, göz kapağı düşüklüğü, katarakt veya katarakt ameliyatı, keratokonus, göz ve göz ekleri ile ilgili diğer hastalıklar veya ameliyatları.
 15. Böbrek ve boşaltım sistemindeki kum, taş, kist, tümör ve benzeri mevcudiyeti veya ameliyatları, böbrekte şekil bozukluğu veya yerleşim bozukluğu, tek böbrek.
 16. Kırık, çıkık öyküsü veya ameliyatları, eklemle ilgili girişimler (atroskopik veya açık cerrahi), kırık-çıkık tedavisi için kullanılan tespit malzemelerinin mevcudiyeti.
 17. Hareket kısıtlılığı, kas güçsüzlüğü, kas-eklem-tendon hastalıkları veya romatizmal hastalıklar, skolyoz, kifoz ve diğer omurga eğrilikleri.
 18. Bel fıtığı, boyun fıtığı öyküsü veya ameliyatları, kafatası ameliyatları, omurga ameliyatları.
 19. Ellerde titreme, epilepsi, felç, sinir sisteminin ve örtülerinin diğer hastalıkları.
 20. Psikiyatrik tanı ve tedavi geçmişi, kekemelik, konuşma bozukluğu, self mutilasyon (kendine zarar verme), intihar girişimi, madde kullanımı ve diğer psikiyatrik hastalıklar.
 21. Yüzde ve eşgal bölgesinde dövme ve kalıcı uygulamalar, eşgal belirleyici lezyonlar.
 22. Vitiligo (açık renkli deri bölgeleri), psöriazis (sedef), bölgesel saç veya sakal dökülmesi.
 23. Herhangi bir organ eksikliği, organ kaybı veya doğuştan yokluğu.

Adaylar bu formda belirtilen sağlık sorunları kendilerinde mevcutsa var seçeneğini işaretlemekte, mevcut değilse yok seçeneğini işaretlemekte ve imzalayarak ön sağlık komisyonuna teslim etmektedir.

Sağlık bilgilendirme formunu dolduran polis veya bekçi adayı, daha sonradan okullara girişte aranan sağlık şartlarına aykırı bir sağlık sorununun tespit edilmesi halinde, öğrenciliğe engel sağlık sorunlarını gizlediğini, öğrencilikten veya devlet memurluğundan ilişiğinin kesileceğini kabul etmiş sayılmaktadır.

Polislik, bekçilik sağlık şartları ve polisliğe engel sağlık sorunları konusunda detaylı bilgi edinmek için sitemizde bulunan Sağlık Şartları kategorisini incelemenizi tavsiye ederim.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
29 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
erdem
erdem
11 ay önce

Vitiligo (açık renkli deri bölgeleri), psöriazis (sedef), bölgesel saç veya sakal dökülmesi
sayın hocam bende bölgesel saç dökülmesi var lakin burada sedef den dolayı bir saç dökülmesi mi soruyor anlayamadım ben bu şıkka var mı demeliyim yok mu demeliyim
Sadece bölgesel saç dökülmesi seçeneği bende var ve hastalıkdan değil genetik faktörlerden

Kendim
Kendim
1 yıl önce

merhaba hocam, ben çölyak hastasıyım ve diyetime uyuyorum.. boyum 1.90 kilom 87, sınavda beni elerler mi?

Emre
Emre
1 yıl önce

Ülseratif kolit hastalığında direk eleniyormuyuz yoksa hastalığın durumuna göre mi karar veriliyor.

ERAY
ERAY
1 yıl önce

ALERJİK ASTIM HASTASIYIM AMA İLAÇ KULLANMIYORUM SOLUNUMUMDA GAYET İYİ BİR SIKINTI OLURMU HER GÜN SPOR YAPIYORUM BOY 198 KİLO 82

Emrullah
Emrullah
1 yıl önce

Sedef hastası olup polis olan hic yokmudur admin bende sedef var tek tük cıkıyor kesin elenirmiyim eger eleniyorsam hic basvurmamayi dusunuyorum.

Hayrullah
Hayrullah
1 yıl önce

Benim akciğerde zatürre bağlı su toplanmasi oldu. Doktor tamamen iyileştigimi söyledi. Sadece röntgen de su izi var bu problem olur mu?

Hayrullah
Hayrullah
1 yıl önce
Reply to  Admin

Nefes alip verirken yada spor yaparken hiçbir problem yaşamıyorum Teşekkürler (:
Bide vücutta olan yağbezeleri problem olur mu?

muhammed
muhammed
1 yıl önce

sedef hastalğım var ön elemelerde sorun olmadı.suan Erzurum pomemi kazandım sağlıktaramasında problem olur mu

Mehmet Ali
Mehmet Ali
1 yıl önce
Reply to  muhammed

Merhaba Muhammed, konu nasıl sonuçlandı? Ben de sedef hastasıyım, uzun zamandır herhangi bir lezyon yok. Yeni açılacak pomem öğrenci alımına başvurmayı düşünüyordum ama mevzuatı okuduktan sonra pek ümidim kalmadı. Senin yorumu görünce bir sorayım dedim. İyi günler 🙂

Mehmed
Mehmed
1 yıl önce

Ben 7 yıl önce intihar ettim yalandan hastaneden sonra karakolda ifade verdim sonrasında psikiyatra falan göndermedi Şimdi pmyo girecem e nabızda çıkmıyor Bu bana engel teşkil eder mi ? Bazı kazanıp engel teşkil edenler olmuş sonra dava açıp kazanmışlar bende öyle yapabilirmiyim. Ayrıca karakola gidip sorduğumda 5 yıl sonra sıkıntı olma demişlerdi 7 yıl oldu

Ayse Gul
Ayse Gul
2 yıl önce

1 yıl önce kullandığın normal bir pskyatri ilacı polisliğe engel mi sınav stresi için alınmıştı

Admin
Admin
2 yıl önce
Reply to  Ayse Gul

Sınav stresi için kullanılan ilaç engel olmaz ancak siz bunu sınava giderken sorun olmaması için belgelendirin.

Ayse Gul
Ayse Gul
2 yıl önce
Reply to  Admin

Arkadasım puan polis okulunda ve bu durum için heyete kaldı elenmekten çok korkuyor

Admin
Admin
2 yıl önce
Reply to  Ayse Gul

Tabi arkadaşınız için zor bir süreç ancak sorun olacağını düşünmüyorum sınav stresi olduğu için mevcut durumuna göre değerlendirecekler hayırlısı olsun.

Ayse Gul
Ayse Gul
2 yıl önce
Reply to  Admin

Sınav stresi için almış bi ilaçtan elenen oldu mu şuana kadar

Admin
Admin
2 yıl önce
Reply to  Ayse Gul

Ben şahsen bundan dolayı elenen görmedim, isterseniz bir de bu yazıyı okuyun.
# https://polissayfasi.com/polislik-psikiyatri-gecmisi-ve-ilac-kullanimi/

Ayşe Gül
Ayşe Gül
2 yıl önce
Reply to  Admin

Okudum bu yazıyı son iki yılın ilaçsız geçmesi sağlıklı kabul edilir yazmışlar bu yüzden tereddüt içinde oluyor insan ister istemez Çok saçma bi sebepten kimse elenmek istemez oraya kadar gitmek o okulu kazanmak için 2 yıl çabaladıysan birde umarım dediğiniz gibi olur teşekkürler

Admin
Admin
2 yıl önce
Reply to  Ayşe Gül

Söylediğim gibi bence inceleme yapacak olan doktorlar psikiyartik tanının niteliğine göre karar verecektir. Bu yüzden sınav stresi herkeste olabilecek bir durum olduğundan sorun oluşturmaz diye düşünüyorum. Rica ederim hayirli haberler verin inşallah.

Kapalı