BEKÇİLİKPOLİSLİKSağlık Şartları

Polisliğe, Bekçiliğe Girişte Adayların En Çok Elendiği Sağlık Sorunları

Polis ve Bekçi Alımlarında Adayların Elenmesine Neden Olan Hastalıklar

Merhaba arkadaşlar bu makalemizde polis ve bekçi alımlarına katılan adayların intibak eğitimleri sırasında aldırılan sağlık raporu süreci esnasında, en çok elendikleri sağlık sorunlarını ele alacağız.

Yazıyı tamamen okuduktan sonra polis adaylarının en çok elendiği sağlık sorunlarını görmüş olacaksınız. Bu sağlık sorunları aynı zamanda bekçi adaylarının da elenmesine neden olmaktadır.

Polis ve bekçi alımları için yapılan sınavların ön sağlık kontrollerinde detaylı bir inceleme yapılmamaktadır. POMEM, PMYO, PAEM, PÖH ve Bekçilik sınavlarında detaylı sağlık kontrolü öğrenciliği kazandıktan sonra,  eğitime başlatılan okulların denetimi altında tam teşekküllü hastaneler tarafından yapılmaktadır.

Polislik veya bekçilik sınavlarına giren adayların, okullarla ilişiğinin kesilmesine en çok neden olan sağlık sorunları ise emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğinde tek tek belirtilmiştir.

Polis, Bekçi Adaylarının En Çok Elendiği Sağlık Sorunları

Polislik veya bekçilik sınavına giren adayların şahsen başvuru için çağrıldığı sınav merkezine giderken, sağlık bilgilendirme formunu da doldurarak yanlarında götürmeleri gerekmektedir. Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğinde yer alan bu sağlık bilgilendirme formunda ise adayların elenmesine en çok neden olan sağlık sorunları sırasıyla listelenmiştir.

Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği – Sağlık Bilgilendirme Formunda Yer Alan, Polis, Bekçi Adaylarının Elenmesine Neden Olan Rahatsızlıklar:

 1. Düzenli olarak tedavi gerektiren bir hastalık, sürekli kullanılan ilaç.
 2. Ameliyat öyküsü (Laporaskopik veya açık ameliyat), organ kaybı, organ eksikliği.
 3. Anemi (kansızlık), sık enfeksiyon geçirme, kanamanın durmaması.
 4. Varis, varis ameliyatı ve diğer damar patolojileri.
 5. Göbek fıtığı, kasık fıtığı, karın fıtığı, diafragma fıtığı.
 6. Karaciğer yağlanması, sarılık, karaciğer enfeksiyonu, hepatit B-C enfeksiyonu, karaciğerde veya diğer organlarda kisthidatik veya ameliyatı, karaciğerde kitle veya ameliyatı, safrakesesi taşı.
 7. Kalp hastalığı, kalp kapak ve damar hastalıkları, ritim bozuklukları, kalp delikleri, kalp ameliyatı, hipertansiyon.
 8. Romatolojik hastalıklar (ankilozan spondilit, romatoid artrit, behçet, FMF v.b.).
 9. Tiroid hastalıkları, diabet ve diğer endokrin hastalıklar, sürekli diyet veya gıda takviyesi, ilaç tedavisi.
 10. Bağırsak hastalıkları, iltihabi bağırsak hastalıkları (ülseratif kolit, chron), uzun süreli ishal-kabızlık, çölyak hastalığı, gıda alerjileri.
 11. Astım, kronik bronşit, amfizem gibi tıkayıcı solunum sistemi hastalıkları, tüberküloz (verem) gibi bulaşıcı enfeksiyon hastalıkları, kist hidatik gibi akciğerde kitle, tümör mevcudiyeti veya ameliyatları.
 12. Spontan pnömotoraks (akciğerde hava kaçağı) veya ameliyatı, göğüs kafesi ameliyatı.

 13. İşitme kaybı, kulak zarı delikleri, kronik otit, tıkanıklığa neden olan burun eğrilikleri, ön grup diş eksikliği.
 14. Görme bozukluğu, göz tembelliği, gece körlüğü, renk körlüğü, şaşılık, göz tansiyonu, göz kapağı düşüklüğü, katarakt veya katarakt ameliyatı, keratokonus, göz ve göz ekleri ile ilgili diğer hastalıklar veya ameliyatları.
 15. Böbrek ve boşaltım sistemindeki kum, taş, kist, tümör ve benzeri mevcudiyeti veya ameliyatları, böbrekte şekil bozukluğu veya yerleşim bozukluğu, tek böbrek.
 16. Kırık, çıkık öyküsü veya ameliyatları, eklemle ilgili girişimler (atroskopik veya açık cerrahi), kırık-çıkık tedavisi için kullanılan tespit malzemelerinin mevcudiyeti.
 17. Hareket kısıtlılığı, kas güçsüzlüğü, kas-eklem-tendon hastalıkları veya romatizmal hastalıklar, skolyoz, kifoz ve diğer omurga eğrilikleri.
 18. Bel fıtığı, boyun fıtığı öyküsü veya ameliyatları, kafatası ameliyatları, omurga ameliyatları.
 19. Ellerde titreme, epilepsi, felç, sinir sisteminin ve örtülerinin diğer hastalıkları.
 20. Psikiyatrik tanı ve tedavi geçmişi, kekemelik, konuşma bozukluğu, self mutilasyon (kendine zarar verme), intihar girişimi, madde kullanımı ve diğer psikiyatrik hastalıklar.
 21. Yüzde ve eşgal bölgesinde dövme ve kalıcı uygulamalar, eşgal belirleyici lezyonlar.
 22. Vitiligo (açık renkli deri bölgeleri), psöriazis (sedef), bölgesel saç veya sakal dökülmesi.
 23. Herhangi bir organ eksikliği, organ kaybı veya doğuştan yokluğu.

Adaylar bu formda belirtilen sağlık sorunları kendilerinde mevcutsa var seçeneğini işaretlemekte, mevcut değilse yok seçeneğini işaretlemekte ve imzalayarak ön sağlık komisyonuna teslim etmektedir.

Sağlık bilgilendirme formunu dolduran polis veya bekçi adayı, daha sonradan okullara girişte aranan sağlık şartlarına aykırı bir sağlık sorununun tespit edilmesi halinde, öğrenciliğe engel sağlık sorunlarını gizlediğini, öğrencilikten veya devlet memurluğundan ilişiğinin kesileceğini kabul etmiş sayılmaktadır.

Polislik, bekçilik sağlık şartları ve polisliğe engel sağlık sorunları konusunda detaylı bilgi edinmek için sitemizde bulunan Sağlık Şartları kategorisini incelemenizi tavsiye ederim.

Admin

Merhaba arkadaşlar, meslek içinden bir abiniz olarak polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin, sorularınıza aynı gün içerisinde cevap vermekteyim.

MERAK ETTİKLERİNİZİ BURADAN SORABİLİRSİNİZ.

avatar
  Takip Edin  
Bildir
Kapalı