Sitemizde toplam: 202 yazı ve cevaplanmış 1618 soru bulunmaktadır. 
BEKÇİLİKPOLİSLİKSağlık Şartları

Polisliğe Engel Ağız ve Diş Hastalıkları

Polislik ve Bekçiliğe Engel Olan Ağız Diş Rahatsızlıkları

Merhaba arkadaşlar polissayfasi.com sitesi olarak bu yazıda polis ve bekçi olmak isteyenler için hangi ağız ve diş hastalıklarının pomem , paem , pmyo , pöh ve bekçilik alımlarında engel teşkil ettiğine değineceğiz ve detaylı bir şekilde polisliğe engel olan hastalıkları sıralayacağız.

Yaptığımız açıklamalar tamamen emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliği ışığında olacak ancak kendi deneyim ve tecrübelerimizden de faydalanarak polisliğe engel olan veya olmayan olası durumlar hakkında bilgi vereceğiz.

Polisliğe engel olan ve olmayan hastalıkları daha iyi anlamanız için sınıflandırarak ayrı ayrı yazılar halinde vereceğiz.

Yazdıklarımız sadece polislik için değil aynı zamanda bekçilik için de geçerli sağlık şartlarıdır.

Daha önceki yazılarımızda polislik ve bekçiliğe engel olan hastalıklardan Dahiliye , Romatoloji , Kardiyoloji , Genel Cerrahi, Göğüs Hastalıkları ve KBB Hastalıkları branşı içerisinde yer alanları sizlerle paylaştık.

Bakınız:

Bu yazımızda ise Ağız ve Diş Hastalıkları branşı içerisinde yer alıp polislik ve bekçiliğe engel olan ve olmayan durumlara değineceğiz.

 • Unutmayalım ki arkadaşlar polislik ve bekçiliğe ilk girişte aşağıda belirttiğimiz şartlar aranır.

Polis okullarına alınacak öğrenci adaylarında aranan sağlık şartları

 • Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine göre okullara alınacak öğrenci adayları, A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadır.
 • Bu yönetmelikte bire bir karşılığı olmayan durumlarda, aynı yönetmeliğin 21 inci maddesi gereği, öğrenci adayının muayenesini yapan hastane sağlık kurulu doktorları, kişinin hastalığının uygun olabileceği dilim hakkında karar verir.
 • B-C-D-E dilimlerinde geçen hastalığı olanlar veya 21 inci madde gereği değerlendirildiğinde hastalıklarının B-C-D-E dilimlerine uyduğuna karar verilenler öğrenci olamazlar.
 • Yazı ilerledikçe A-B-C-D-E sağlık dilimleri nelerdir bunları öğreneceğiz.

A Dilimine Göre Ağız ve Diş Hastalıkları Branşı İçinde Yer Alıp Polisliğe Engel Olmayan Rahatsızlıklar

 • Kronik hastalığı, sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı olanlar.
 • Organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı olanlar.
 • Sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar belirteceğimiz istisnai maddeler hariç öğrenciliğe kabul edilmezler.

Bu bölümde ifade edilmemiş tanılarda, kişinin muayenesini yapan ilgili uzman doktor ve sağlık kurulu doktorları, hastalığın seyri ve derinliğini dikkate alarak aynı yönetmeliğin 21 nci maddesine göre uygun olan dilim için karar verir. B-C-D dilimlerinde tanımlanan hastalıklar öğrenciliğe engeldir.

 • Ön grup dışındaki diş eksikliğinin 5 ten az olması halinde aday sağlam kabul edilmektedir.
 • Sabit protez yada dental implant uygulaması ile eksiklikleri giderilmiş olgular sağlam kabul edilmektedir.

A Dilimine Göre Ağız ve Diş Hastalıkları Branşı İçinde Yer Alıp Polisliğe Engel Olan Rahatsızlıklar

 • Ön grup diş eksiklikleri.
 • Ön grup dışındaki 5 ve 5’ten fazla diş eksiklikleri.
 • Üçüncü büyük azı dişlerinin yokluğu eksiklik olarak değerlendirilmez. Okluzyonda (kapanış) ve fonksiyonda olmayan gömülü dişler ile tedavi edilmemiş mevcut diş kökleri eksik diş kabul edilir.
 • Alt ve üst dişler arası 6mm’den büyük olan alt çene gerilikleri (retrognati).
 • Alt ve üst dişler arası 3mm’den büyük olan alt çene ilerilikleri (prognati).
 • 6mm’den fazla olan open-bite vakaları yani dişlerin kapanış esnasında temas etmemesi.
 • Protezle ve ameliyatla düzeltilemeyen konuşma ve çiğnemeyi bozan tam veya kısmi diş noksanlıkları.
 • Çene ekleminin hastalıkları, trismus-konstrüksiyon veya ankilozları, kemik iltihapları ve şekil bozuklukları polislik ve bekçiliğe ilk girişte engel olmaktadır.

Evet arkadaşlar bu yazımızda polislik ve bekçiliğe ilk girişte hangi ağız ve diş hastalıklarının engel oluşturduğundan bahsettik.

Ayrıca merak ettiklerinizi yorum kısmından sorabilirsiniz.

Yazıyı Tamamen Göster

57
MERAK ETTİKLERİNİZİ BURADAN SORABİLİRSİNİZ.

avatar
16 Yorum konuları
41 Soru cevapları
0 Takip Edenler
 
En çok oylanan soru
En çok cevap verilen soru
17 Yorum Yazanlar
MuratSefaBurakYusufinan Son Yorum Yazanlar
  Takip Edin  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Murat
Ziyaretçi
Murat

Merhabalar bi sorum olucak dis yamuklugu eyriligi polislige engel mi

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba eğri olan dişler ön grup mu?

Sefa
Ziyaretçi
Sefa

Benim arka disimin biri yarim santim ice dogru cıkik sekilde duruyor bu engel olur mu pomeme

Admin
Ziyaretçi
Admin

Hayır engel olmaz.

Burak
Ziyaretçi
Burak

2 tane gömülü 20lik dişim var, 1tane bugün çektim, acısı çok var, şimdi bu acı yüzünden diğerini çekmek istemiyorum, pomemde o kalan 20lik diş sorun olur mu efendim?

Admin
Ziyaretçi
Admin

20lik dişlerin yokluğu eksiklik olarak değerlendirilmiyor, sorun olmaz, geçmiş olsun.

Burak
Ziyaretçi
Burak

Anladım teşekkürler efendim, gömülü diş sorun olur yazıyorduda ondan dedim, yani 1tane 20lik gömülü dişim var, demezler mi neden çektirmedin?

Admin
Ziyaretçi
Admin

Yönetmelikte fonksiyonda olmayan gömülü dişler eksik olarak kabul edilir denmektedir ancak bu üçüncü büyük azı dişleri için geçerli değil diye biliyorum. Ayrıca 4 diş eksikliğine kadar ( 4 diş dahil ) aday sağlam kabul ediliyor.

Burak
Ziyaretçi
Burak

Anladım efendim, şimdi acısı çoktur, yoksa onuda çekerdim, dediğiniz gibi ise çekmeye gerek yok gömülü 20lik dişi Dimi

Admin
Ziyaretçi
Admin

Doğrudur ancak kendi sağlığınız için tedavisini yaptırım derim hayırlı günler .

Burak
Ziyaretçi
Burak

Teşekkür ederim efendim, peki pomem kazandığımızda dişler için röntgen mi çekiliyor yoksa öyle göz ile bakıyorlar?

Admin
Ziyaretçi
Admin

Göz ile kontrol edilir.

inan
Ziyaretçi
inan

çocukken geçirdigim bir kaza sonucu ön üst dişim düşmüş ancak o zamanın şartlarında tedavi ettirilmemişim ve diger dişlerim o boşlugu kapatmış normal kullanışımda ve konuşmamda yada her hangi bir eşgal belirleme durumu hiç olmadı ve buradaki doktorlar da bunun bir sorun teşkil etmeyecegini belirtti ancak çok endişeliyimdiger bütün dişlerim çok saglıklı ve eksiksiz

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba İnan, ön grup diş eksikliği polisliğe, bekçiliğe engeldir. Yani doktor tarafından tespiti yapılırsa sorun olabilir. Hakkınızda hayırlısı olsun yine de şansınızı deneyin.

Zafer92
Ziyaretçi
Zafer92

Merhaba ben 23.11.2019 tarihinde saat 11 00 de Sarıyer pmyo da ön saglık kontrolune girdim boy kilodan gectim renk körlüğünden gectim yanlız ben diş tedavisi göruyorum cenemde yamukluk ve dişlerde yamukluk vardı. Doktor hanım baktı teli gördüğü İcin sanırım ağzımı detaylı baktı eksık diş olarak 6 adet gorunuyor yanlız tedaviden dolayı doktorum mecbur diş cekmek zorunda kaldığı İcin eksık görunuyordu ön dişlerim gayet düzgün telle duzeltildi ama eksık diş var diğe beni direk eledi olumsuz yazıp gönderdi. Açıklama yaptım hatta bir dişim icerde yer bulamadığı İcim yan yattı onu cıkaracak doktorum onun İcin yer yaptı diğerleri İcin yer yaptı dedim… Read more »

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba Zafer geçmiş olsun, yönetmeliğe göre ön grup dışında 4”ten fazla diş eksiği olması halinde öğrenciliğe engel olmaktadır yani tedavi sürecinde bile olsanız şu an eksik olduğu olduğu için doktor 4”ten fazla diş eksikliği olarak değerlendirmiş ve hakkınızda olumsuz karar vermiştir. Eğer diş eksikliginin 4’ten fazla olmadığını tekrar başka doktor raporuyla belgelendirebilirsen, mülakatlar bitmeden polis akademisine durumunu belirtir bir dilekçe yazıp doktor raporunu ekleyerek gönder şansını dene.

orkunn42
Ziyaretçi
orkunn42

benim ön grup hariç 4 dişim eksik fakat 27 dişim var yani sanırım 1 20 lik dişim çıkmamış sorun olur mu
birde arka 3 dişimde çürükler var. bugun yeni yönetmelik yayımlandı yönetmelikte ön sağlık kontrolü sağlık yönetmeliğine göre yapılacaktır yazıyor. bu yeni bir engel oluşturur mu .. çürük dişler sağlam kabul görmez onu biliyorum 4 diş eksikliği ve 3 az çürüğüm var okulu kazanırsam zaten yaptıracağım acaba ön sağlıkta sorun yaşar mıyım

YasinB
Ziyaretçi
YasinB

Yani kardeşim 20’lik dişleri saymazsak minimum 24 diş yeterli olur mu ?

YasinB
Ziyaretçi
YasinB

Kardeşim hayırlı günler benim toplam 25 dişim var (1 tanesi 20’lik diş) . 4 dişim çekilmişti ve 3 tane 20’lik dişim yok. Ön grup dişlerim sağlam bir problem yok. Heyet raporu alırken herhangi bir problem yaşarmıyım. 20’lik dişlerin eksikliği değerlendirilmeye alınmıyor yazıyor yönetmelikte. 28 diş üzerinden mi değerlendirme yapılıyor ?

orkun
Ziyaretçi
orkun

benim ön grup hariç 4 dişim eksik fakat 27 dişim var yani sanırım 1 20 lik dişim çıkmamış sorun olur mu

Admin
Ziyaretçi
Admin

20lik diş çıkmadıysa eksiklik olarak değerlendirilmez ve diş eksikliğiniz ön grup dışında 4ten fazla olmadığı için de sorun olmaz.

İlgili Makaleler

Kapalı