BEKÇİLİKPOLİSLİKSağlık Şartları

Polisliğe Engel Ağız ve Diş Hastalıkları

Polislik ve Bekçiliğe Engel Olan Ağız Diş Rahatsızlıkları

Merhaba arkadaşlar polissayfasi.com sitesi olarak bu yazıda polis ve bekçi olmak isteyenler için hangi ağız ve diş hastalıklarının pomem , paem , pmyo , pöh ve bekçilik alımlarında engel teşkil ettiğine değineceğiz ve detaylı bir şekilde polisliğe engel olan hastalıkları sıralayacağız.

Yaptığımız açıklamalar tamamen emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliği ışığında olacak ancak kendi deneyim ve tecrübelerimizden de faydalanarak polisliğe engel olan veya olmayan olası durumlar hakkında bilgi vereceğiz.

Polisliğe engel olan ve olmayan hastalıkları daha iyi anlamanız için sınıflandırarak ayrı ayrı yazılar halinde vereceğiz.

Yazdıklarımız sadece polislik için değil aynı zamanda bekçilik için de geçerli sağlık şartlarıdır.

Daha önceki yazılarımızda polislik ve bekçiliğe engel olan hastalıklardan Dahiliye , Romatoloji , Kardiyoloji , Genel Cerrahi, Göğüs Hastalıkları ve KBB Hastalıkları branşı içerisinde yer alanları sizlerle paylaştık.

Bakınız:

Bu yazımızda ise Ağız ve Diş Hastalıkları branşı içerisinde yer alıp polislik ve bekçiliğe engel olan ve olmayan durumlara değineceğiz.

 • Unutmayalım ki arkadaşlar polislik ve bekçiliğe ilk girişte aşağıda belirttiğimiz şartlar aranır.

Polis okullarına alınacak öğrenci adaylarında aranan sağlık şartları

 • Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine göre okullara alınacak öğrenci adayları, A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadır.
 • Bu yönetmelikte bire bir karşılığı olmayan durumlarda, aynı yönetmeliğin 21 inci maddesi gereği, öğrenci adayının muayenesini yapan hastane sağlık kurulu doktorları, kişinin hastalığının uygun olabileceği dilim hakkında karar verir.
 • B-C-D-E dilimlerinde geçen hastalığı olanlar veya 21 inci madde gereği değerlendirildiğinde hastalıklarının B-C-D-E dilimlerine uyduğuna karar verilenler öğrenci olamazlar.
 • Yazı ilerledikçe A-B-C-D-E sağlık dilimleri nelerdir bunları öğreneceğiz.

A Dilimine Göre Ağız ve Diş Hastalıkları Branşı İçinde Yer Alıp Polisliğe Engel Olmayan Rahatsızlıklar

 • Kronik hastalığı, sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı olanlar.
 • Organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı olanlar.
 • Sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar belirteceğimiz istisnai maddeler hariç öğrenciliğe kabul edilmezler.

Bu bölümde ifade edilmemiş tanılarda, kişinin muayenesini yapan ilgili uzman doktor ve sağlık kurulu doktorları, hastalığın seyri ve derinliğini dikkate alarak aynı yönetmeliğin 21 nci maddesine göre uygun olan dilim için karar verir. B-C-D dilimlerinde tanımlanan hastalıklar öğrenciliğe engeldir.

 • Ön grup dışındaki diş eksikliğinin 5 ten az olması halinde aday sağlam kabul edilmektedir.
 • Sabit protez yada dental implant uygulaması ile eksiklikleri giderilmiş olgular sağlam kabul edilmektedir.

A Dilimine Göre Ağız ve Diş Hastalıkları Branşı İçinde Yer Alıp Polisliğe Engel Olan Rahatsızlıklar

 • Ön grup diş eksiklikleri.
 • Ön grup dışındaki 5 ve 5’ten fazla diş eksiklikleri.
 • Üçüncü büyük azı dişlerinin yokluğu eksiklik olarak değerlendirilmez. Okluzyonda (kapanış) ve fonksiyonda olmayan gömülü dişler ile tedavi edilmemiş mevcut diş kökleri eksik diş kabul edilir.
 • Alt ve üst dişler arası 6mm’den büyük olan alt çene gerilikleri (retrognati).
 • Alt ve üst dişler arası 3mm’den büyük olan alt çene ilerilikleri (prognati).
 • 6mm’den fazla olan open-bite vakaları yani dişlerin kapanış esnasında temas etmemesi.
 • Protezle ve ameliyatla düzeltilemeyen konuşma ve çiğnemeyi bozan tam veya kısmi diş noksanlıkları.
 • Çene ekleminin hastalıkları, trismus-konstrüksiyon veya ankilozları, kemik iltihapları ve şekil bozuklukları polislik ve bekçiliğe ilk girişte engel olmaktadır.

Evet arkadaşlar bu yazımızda polislik ve bekçiliğe ilk girişte hangi ağız ve diş hastalıklarının engel oluşturduğundan bahsettik.

Ayrıca merak ettiklerinizi yorum kısmından sorabilirsiniz.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin, sorularınıza aynı gün içerisinde cevap vermekteyim.

39
MERAK ETTİKLERİNİZİ BURADAN SORABİLİRSİNİZ.

avatar
11 Comment threads
28 Thread replies
0 Takip Edenler
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Yorum Yazanlar
orkunn42YasinBorkunBoraTayfun Son Yorum Yazanlar
  Takip Edin  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
orkunn42
Ziyaretçi
orkunn42

benim ön grup hariç 4 dişim eksik fakat 27 dişim var yani sanırım 1 20 lik dişim çıkmamış sorun olur mu
birde arka 3 dişimde çürükler var. bugun yeni yönetmelik yayımlandı yönetmelikte ön sağlık kontrolü sağlık yönetmeliğine göre yapılacaktır yazıyor. bu yeni bir engel oluşturur mu .. çürük dişler sağlam kabul görmez onu biliyorum 4 diş eksikliği ve 3 az çürüğüm var okulu kazanırsam zaten yaptıracağım acaba ön sağlıkta sorun yaşar mıyım

YasinB
Ziyaretçi
YasinB

Yani kardeşim 20’lik dişleri saymazsak minimum 24 diş yeterli olur mu ?

YasinB
Ziyaretçi
YasinB

Kardeşim hayırlı günler benim toplam 25 dişim var (1 tanesi 20’lik diş) . 4 dişim çekilmişti ve 3 tane 20’lik dişim yok. Ön grup dişlerim sağlam bir problem yok. Heyet raporu alırken herhangi bir problem yaşarmıyım. 20’lik dişlerin eksikliği değerlendirilmeye alınmıyor yazıyor yönetmelikte. 28 diş üzerinden mi değerlendirme yapılıyor ?

orkun
Ziyaretçi
orkun

benim ön grup hariç 4 dişim eksik fakat 27 dişim var yani sanırım 1 20 lik dişim çıkmamış sorun olur mu

Admin
Ziyaretçi
Admin

20lik diş çıkmadıysa eksiklik olarak değerlendirilmez ve diş eksikliğiniz ön grup dışında 4ten fazla olmadığı için de sorun olmaz.

Bora
Ziyaretçi
Bora

Merhaba kardeşim benim 20lik dişlerim ile birlikte toplam 27 dişim var. İntibak diş muayenesini geçmek için ( 27 ) diş yeterli midir? 20lik dişlerin eksikliği eksik olarak sayılırmıyor, varlığı tam olarak kabul edilir mi? Vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkür ederim.

Admin
Ziyaretçi
Admin

4”ten fazla diş eksikliğin olduğu için sorun olur. Yönetmeliğe göre sabit protez ya da dental implant uygulaması ile eksiklikleri giderilmiş olgular sağlam kabul edilmektedir.

20lik dişlerin olmasaydı ve onların haricinde 4 dişin daha eksik olsaydı yine sorun olmazdı.

Bora
Ziyaretçi
Bora

Dün muayene olduğumda dişlerimin kaydığını 20liklerin 2. Azı yerine geçtiğini söyledi doktor sağlıkta nasıl bı inceleme yapıyolar acaba bilgin varsa paylaşır mısın admin

Admin
Ziyaretçi
Admin

Benim zamanımda ağız ve diş sağlığı yönünden muayeneyi yapan doktor, normal muayene gibi ağzı açtırarak bakıyordu , muhtemelen yine aynı şekilde kontrol ediliyordur. Senin kontrol sırasında doktor eğer 20’lik dişleri çıkmamış olarak değerlendirir, ön grup dışında 3 diş eksikliği var olarak rapora yazarsa sorun olmaz.

Bora
Ziyaretçi
Bora

Geçen sene kazanan arkadaşlara sordum röntgen çekiyorlar mı diye ama röntgen yokmuş. Bazılarına bakmamışlar bile. Sabit protez yaptiracaktim fakat 3 ayı bulması sebebiyle şuan onu yaptırmam engel. Üst 20lik dişlerimin çıkmadığını söyleyeceğim. Doktorun anlayıp anlamama konusunda endişem var. Acaba bakınca 20lik diş olduğu belli olur mu? Tekrar devlet hastanesine gidip bu durumu anlatmalı mıyım acaba?

Admin
Ziyaretçi
Admin

Doktor dikkat ederse durumu anlar diye düşünüyorum ama belki de diş yüzünden engel olmak istemez ve rapora ona göre yazabilir. Hayırlısı diyerek sabredip sonucu görmek lazım. Şimdiden kolay gelsin

Bora
Ziyaretçi
Bora

Teşekkür ederim verdiğiniz cevaplar için

Admin
Ziyaretçi
Admin

Rica ederim, fırsatın olursa sonucu diğer arkadaşların görmesi ve bilgi edinmesi için buradan paylaşabilirsin, kolay gelsin şimdiden.

Bora
Ziyaretçi
Bora

Kesinlikle paylaşacağım. Sağlıcakla kalın.

Tayfun
Ziyaretçi
Tayfun

Hocam benim 3 dişim eksik ama ön grupta değil sorun olur mu ayrica çürük ler eksik sayılır mı birde çok fazla disten eleme yapılır mı pymo da sonuçta öğrenci 2 yıl içinde eksiklerini giderebilir bu arada ön sağlıkta geçtim genel sağlık için soruyorum

Melih
Ziyaretçi
Melih

Merhabalar . 1.5 sene önce Kolumdan Bir Ameliyat Oldum . Sağ Kolumun Altında Normalde Kolu Dödürmeden Belli Olmuyor Ama Kasım Sonunda Pomem İçin Ön Sağlık Kontrolune Gıdıcez orda mecburen cevırıp bakıcaklar acaba Bir Kalıcı Makyaj yada Lazer Tedavisi İşe Yarar mı Hocam .. Birde Alt Dişimden Bir Kaçı Küçük Üsttekiler Sağlam . Üst Dişlerimi Alt Dişlerin Ön Tarafına Kapattığımda Belli Olmuyor Hocam . Bir Sorun Teşkil Eder mi Sizce . Ona göre Ücreti Gün İçersinde Yatırıp Yatırmıycağıma Karar Vericem .Şimdiden Çok Teşekkür Ederim

Admin
Ziyaretçi
Admin

Konuşmanı zorlaştırıcı bir durum yoksa ve eşgal belirleyici durmuyorsa bir kaç dişin küçük olmasının sorun olacağını sanmıyorum. Kolunuzdaki ameliyat izi çok mu büyük, makyajla kapatmanız doğru olmaz ancak lazer tedavisi ile kaybetme durumları varsa izi o işe yarar, ayrıca cerrahi müdahele sonrası oluşan iz çok büyük değilse sorun etmezler. Bu arada ne ameliyatı oldunuz geçmiş olsun.

Melih
Ziyaretçi
Melih

Talihsiz bir kaza geçirdim evde Mutfakta Hocam . Plastik Ve Estetik Cerrahi Ameliyatı . Büyük Bir Yara Değildi Fakat Doktorlar Tüm Tendonlara Zarar Gelip Gelmediğini Tam Olarak Anlamak içinSağ Kol Bileğinden Alt Kısımdan Kolun Orta Kısmına Kadar Açıp Bakıp Sonra Dikmişler . Şuan herhangi bir güç kaybı yok . Çok ısteklıyım Azimliyim ve Polisliği İnanın Çok İstiyorum . Olurda Elenirsem Gerçekten Çok Üzülücem . Durumu Komisyona Orda Anlatsam ve Zamanla İzin Kaybolucagını Soylesem ki Gercektende Öyle . Ne kadar dinlerler yada Anlarlar Emin Değilim Hocam . Teşekkürler

Admin
Ziyaretçi
Admin

Cerrahi müdahelenin kontrol amaçlı yapıldığını doktor raporuyla belgelendirirsen sorun olmaz diye düşünüyorum, en mantıklısı şansını denemen, daha sonradan içinde kalmaz, başvursaydım demezsin hakkında hayırlısı olsun Melih

osman
Ziyaretçi
osman

hocam 20 lik dişleim duruyor ancak tam sağlam değil tedavi ettirmemiş olsam veya çektirmemiş olsam eksik diş olarak sayılır mı? yokluğu eksik diş olarak sayılmyormuş ancak varlığı sağlam değil bu şekilde eksk diş olrak sayılacakmmı

ön dişlerimde eksik yok ancak kaplama var problem olurmu

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba Osman, söylediğin gibi yönetmeliğe göre üçüncü büyük azı dişlerinin yokluğu eksiklik olarak değerlendirilmez, bu nedenle tam sağlam olmaması da eksiklik olarak sayılmayacaktır, eksik olarak kabul edilse dahi ön grup dışındaki dişlerde 5 dişe kadar herhangi bir sorun oluşturmamaktadır.

# ön dişlerindeki kaplama da sorun olmaz.

Mehmet
Ziyaretçi
Mehmet

Merhaba Hocam Ön grup diş eksikliği ile üstteki ön dişlerimin 3 tanesi protez bir sorun teşkil eder mi?

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba Mehmet, yönetmelikte şu açıklama bulunmakta; Sabit protez ya da dental implant uygulaması ile eksiklikleri giderilmiş olgular sağlam kabul edilir.

Yani bence seninki eksiklik olarak kabul edilmeyeceği için sorun olmaz.

Mehmet
Ziyaretçi
Mehmet

Teşekkür ederim Hocam.

Kapalı