BEKÇİLİKPOLİSLİKSağlık Şartları

Polisliğe Engel Göğüs Hastalıkları – Göğüs Cerrahisi

Polislik ve Bekçiliğe Engel Göğüs Hastalıkları

Merhaba arkadaşlar polissayfasi.com sitesi olarak bu yazıda polis ve bekçi olmak isteyenler için hangi sağlık sorunlarının pomem , paem , pmyo , pöh ve bekçilik alımlarında engel teşkil ettiğine değineceğiz ve detaylı bir şekilde polisliğe engel olan hastalıkları sıralayacağız.

Yaptığımız açıklamalar tamamen emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliği ışığında olacak ancak kendi deneyim ve tecrübelerimizden de faydalanarak polisliğe engel olan veya olmayan olası durumlar hakkında bilgi vereceğiz.

Polisliğe engel olan ve olmayan hastalıkları daha iyi anlamanız için sınıflandırarak ayrı ayrı yazılar halinde vereceğiz.

Yazdıklarımız sadece polislik için değil aynı zamanda bekçilik için de geçerli sağlık şartlarıdır.

Daha önceki yazılarımızda polislik ve bekçiliğe engel olan hastalıklardan Dahiliye , Romatoloji , Kardiyoloji ve Genel Cerrahi branşı içerisinde yer alanları sizlerle paylaştık.

Bakınız:

Bu yazımızda ise Göğüs Hastalıkları branşı içerisinde yer alıp polislik ve bekçiliğe engel olan ve olmayan durumlara değineceğiz.

 • Unutmayalım ki arkadaşlar polislik ve bekçiliğe ilk girişte aşağıda belirttiğimiz şartlar aranır.

Polis okullarına alınacak öğrenci adaylarında aranan sağlık şartları

 • Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine göre okullara alınacak öğrenci adayları, A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadır.
 • Bu yönetmelikte bire bir karşılığı olmayan durumlarda, aynı yönetmeliğin 21 inci maddesi gereği, öğrenci adayının muayenesini yapan hastane sağlık kurulu doktorları, kişinin hastalığının uygun olabileceği dilim hakkında karar verir.
 • B-C-D-E dilimlerinde geçen hastalığı olanlar veya 21 inci madde gereği değerlendirildiğinde hastalıklarının B-C-D-E dilimlerine uyduğuna karar verilenler öğrenci olamazlar.
 • Yazı ilerledikçe A-B-C-D-E sağlık dilimleri nelerdir bunları öğreneceğiz.
OKUMALISIN  POMEM - PMYO - Güncel Polislik Sözlü Mülakat Soruları

A Dilimine Göre Göğüs Hastalıkları Branşı İçinde Yer Alıp Polisliğe Engel Olan ve Engel Olmayan Rahatsızlıklar

 • Kronik hastalığı, sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı olanlar.
 • Organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı olanlar.
 • Sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar belirteceğimiz istisnai maddeler hariç öğrenciliğe kabul edilmezler.

Bu bölümde ifade edilmemiş tanılarda, kişinin muayenesini yapan ilgili uzman doktor ve sağlık kurulu doktorları, hastalığın seyri ve derinliğini dikkate alarak aynı yönetmeliğin 21 nci maddesine göre uygun olan dilim için karar verir. B-C-D dilimlerinde tanımlanan hastalıklar öğrenciliğe engeldir.

Aşağıda belirttiğimiz göğüs hastalıkları sağlam kabul edilmekte olup polislik ve bekçilik için engel değildir:

 • İleri tetkiklerle solunum ve dolaşım fonksiyonlarını bozmadığı saptanan ve eşkal belirleyici olmayan minimal pektus ekskavatus, pektus karinatus ve göğüs kafesinde diğer minimal şekil bozukluğu olanlar.
 • Kunduracı göğsü veya çökük göğüs olarak da bilinen ve göğüs kafesinin içeri doğru çökük olması durumu olan Pektus Ekskavatum polislik ve bekçiliğe engel değildir.
 • Güvercin göğüs olarakta bilinen göğüs kafesinin dışa çıkık olması durumu olan Pektus Karinatus polislik ve bekçiliğe engel değildir.
 • İleri tetkiklerle solunum ve dolaşım fonksiyonlarını bozmadığı saptanan, solunum sisteminin geçirilmiş enfeksiyöz hastalıkları, geçirilmiş tüberküloz enfeksiyonu olanlar.
 • İleri tetkik ve görüntüleme yöntemleriyle anatomik ve fonksiyonel olarak organ ve sistem bütünlüğünün bozulmadığı kanıtlanan, organ içine yapılan endoskopik girişimler, lokalize plevra kalınlaşmaları.
OKUMALISIN  Sivil Polis Nasıl Olunur ?

Aşağıda belirttiğimiz göğüs hastalıkları kesinlikle polislik ve bekçiliğe engeldir:

 • Akciğer içindeki veya göğüs kafesi içindeki iyi veya kötü huylu tümöral oluşumlar, hemanjiomlar, hidatik kistler, yabancı cisimler, apseler ve diğer yer kaplayan lezyonlar ve bütün bu nedenlerle yapılmış cerrahi girişimler.
 • Spontan pnömotoraks, geçirilmiş spontan pnömotoraks ve geçirilmiş tüp torakostomi.
 • Göğüs kafesinin açıldığı cerrahi girişimler (torakotomi, sternotomi ve diğer) .
 • Astım.

Belirttiğimiz bu durumlar dışında sormak istediklerinizi yorum kısmından sormaktan hiç çekinmeyin.Umarım anlattıklarımız faydalı olur.

Polislik ve Bekçilik konusunda yeni duyuru ve bilgilerden haberdar olmak için polissayfasi.com sitesini takip etmeye devam edin.

Admin

Merhaba arkadaşlar, meslek içinden bir abiniz olarak polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin, sorularınıza aynı gün içerisinde cevap vermekteyim.

9
MERAK ETTİKLERİNİZİ BURADAN SORABİLİRSİNİZ.

avatar
4 Comment threads
5 Thread replies
0 Takip Edenler
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Yorum Yazanlar
Ali AtanAdminNECATİBEY KILIÇcanFurkan Son Yorum Yazanlar
  Takip Edin  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Ali Atan
Ziyaretçi
Ali Atan

Göğsümde yaklaşık 2 cmlik bir çıkıntı var polis olmama engel olur mu acaba?

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba Ali eğer eşgal belirleyici değilse fonksiyon bozukluğu yapmamışsa polislik veya bekçilik için sorun olmaz. Ayrıca şu yazıyı incelemeni öneririm.
https://polissayfasi.com/kunduraci-gogsu-cokuk-gogus-polislik-ve-bekcilige-engel-mi/

NECATİBEY KILIÇ
Ziyaretçi
NECATİBEY KILIÇ

BENİ 2017 DE GÖĞÜS ÇUKURLUĞUNDAN ÖN SAĞLIKTA ELEDİLER HAKKIMI DA ARAYAMADIM.

Admin
Ziyaretçi
Admin

Hakkınızda hayırlısı olsun nasip diyip tekrar deneyebilirsiniz eğer hala yaş şartınız uyuyorsa.

Furkan
Ziyaretçi
Furkan

Pnomototaks neden engel teşkil ediyor anlamış değilim 3 günluk bi iyilesme sureci var 2 3 cm arasinda 2 tane acilmis yaram var bunun nesi engel teskil ediyor spor vb hersey yapabiliyoruz herhangi bir nefes sorunu yasamiyoruz yazik degil mi bu insaara engel yazmışlar

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba Furkan, maalesef adayda Pnömotoraks rahatsızlığının tespit edilmesi halinde emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine göre polislik ve bekçiliğe engel olmaktadır ancak yine de kısmet diyip denemenizde fayda var.

can
Ziyaretçi
can

bu ne demek ”torpilin varsa ya da şansa kadere girebilirisin”

Onur YANAR
Ziyaretçi
Onur YANAR

Allah rızası için biri bana cevap versin ben mi yanlış okuyorum anlamadım. 4 Yıl önce akciğer plevral bölgeden kist koltuk altımdan laporoskopik yöntemle alındı ve tüp takıldı 3 gün sonrada çıkarttılar.Kist in sonucuda iyi geldi. Hİç bir sorun yok yarım parkmak bile kesik gözükmüyor.Benim okuduğuma göre öğrenciliğe engeldir demek durumum NEDEN BİR TÜRLÜ ANLAM VEREMİYORUM HİÇ BİR SORUNUM YOK SENELERDİR SPOR YPARIM EN UFAK BİR SORUNUM YOK ZIMBA GİBİYİM ALLAH AŞKINA SİZ SÖYLEYİN BEN Mİ YANLIŞ ANLIYORUM LÜTFEN ?

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba Onur, Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine göre Akciğer içindeki veya göğüs kafesi içindeki iyi veya kötü huylu tümöral oluşumlar, hemanjiomlar, hidatik kistler, yabancı cisimler, apseler ve diğer yer kaplayan lezyonlar ve bütün bu nedenlerle yapılmış cerrahi girişimler poöislik ve bekçiliğe engel olmaktadır ancak senin durumunda kist koltuk altındaki bölgede olduğu için elenmeme konusunda bir şansın bulunmakta yani şöyle söylim öğrencilik aşamasında girmene engel olacağını düşünmüyorum daha sonraki aşamada da ilgili doktor tarafından incelendiğinde sorun olmayabilir.Ancak bütün bunların kimse garantisini veremez dua edip dene inşallah olur.
İnşallah kazanırsan polisliğe girersen burdan bize yaz bizde sevinelim “_”

Kapalı