Sitemizde toplam: 227 yazı ve cevaplanmış 3967 soru bulunmaktadır. 

Polisliğe Engel Göğüs Hastalıkları – Göğüs Cerrahisi

Polislik ve Bekçiliğe Engel Göğüs Hastalıkları

Merhaba arkadaşlar polissayfasi.com sitesi olarak bu yazıda polis ve bekçi olmak isteyenler için hangi sağlık sorunlarının pomem , paem , pmyo , pöh ve bekçilik alımlarında engel teşkil ettiğine değineceğiz ve detaylı bir şekilde polisliğe engel olan hastalıkları sıralayacağız.

Yaptığımız açıklamalar tamamen emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliği ışığında olacak ancak kendi deneyim ve tecrübelerimizden de faydalanarak polisliğe engel olan veya olmayan olası durumlar hakkında bilgi vereceğiz.

Polisliğe engel olan ve olmayan hastalıkları daha iyi anlamanız için sınıflandırarak ayrı ayrı yazılar halinde vereceğiz.

Yazdıklarımız sadece polislik için değil aynı zamanda bekçilik için de geçerli sağlık şartlarıdır.

Daha önceki yazılarımızda polislik ve bekçiliğe engel olan hastalıklardan Dahiliye , Romatoloji , Kardiyoloji ve Genel Cerrahi branşı içerisinde yer alanları sizlerle paylaştık.

Bakınız:

Bu yazımızda ise Göğüs Hastalıkları branşı içerisinde yer alıp polislik ve bekçiliğe engel olan ve olmayan durumlara değineceğiz.

 • Unutmayalım ki arkadaşlar polislik ve bekçiliğe ilk girişte aşağıda belirttiğimiz şartlar aranır.

Polis okullarına alınacak öğrenci adaylarında aranan sağlık şartları

 • Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine göre okullara alınacak öğrenci adayları, A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadır.
 • Bu yönetmelikte bire bir karşılığı olmayan durumlarda, aynı yönetmeliğin 21 inci maddesi gereği, öğrenci adayının muayenesini yapan hastane sağlık kurulu doktorları, kişinin hastalığının uygun olabileceği dilim hakkında karar verir.
 • B-C-D-E dilimlerinde geçen hastalığı olanlar veya 21 inci madde gereği değerlendirildiğinde hastalıklarının B-C-D-E dilimlerine uyduğuna karar verilenler öğrenci olamazlar.
 • Yazı ilerledikçe A-B-C-D-E sağlık dilimleri nelerdir bunları öğreneceğiz.

A Dilimine Göre Göğüs Hastalıkları Branşı İçinde Yer Alıp Polisliğe Engel Olan ve Engel Olmayan Rahatsızlıklar

 • Kronik hastalığı, sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı olanlar.
 • Organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı olanlar.
 • Sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar belirteceğimiz istisnai maddeler hariç öğrenciliğe kabul edilmezler.

Bu bölümde ifade edilmemiş tanılarda, kişinin muayenesini yapan ilgili uzman doktor ve sağlık kurulu doktorları, hastalığın seyri ve derinliğini dikkate alarak aynı yönetmeliğin 21 nci maddesine göre uygun olan dilim için karar verir. B-C-D dilimlerinde tanımlanan hastalıklar öğrenciliğe engeldir.

Aşağıda belirttiğimiz göğüs hastalıkları sağlam kabul edilmekte olup polislik ve bekçilik için engel değildir:

 • İleri tetkiklerle solunum ve dolaşım fonksiyonlarını bozmadığı saptanan ve eşkal belirleyici olmayan minimal pektus ekskavatus, pektus karinatus ve göğüs kafesinde diğer minimal şekil bozukluğu olanlar.
 • Kunduracı göğsü veya çökük göğüs olarak da bilinen ve göğüs kafesinin içeri doğru çökük olması durumu olan Pektus Ekskavatum polislik ve bekçiliğe engel değildir.
 • Güvercin göğüs olarakta bilinen göğüs kafesinin dışa çıkık olması durumu olan Pektus Karinatus polislik ve bekçiliğe engel değildir.
 • İleri tetkiklerle solunum ve dolaşım fonksiyonlarını bozmadığı saptanan, solunum sisteminin geçirilmiş enfeksiyöz hastalıkları, geçirilmiş tüberküloz enfeksiyonu olanlar.
 • İleri tetkik ve görüntüleme yöntemleriyle anatomik ve fonksiyonel olarak organ ve sistem bütünlüğünün bozulmadığı kanıtlanan, organ içine yapılan endoskopik girişimler, lokalize plevra kalınlaşmaları.

DUYURU: 29.09.2019 tarihli resmi gazetede yayımlanan yönetmelikle birlikte aşağıdaki rahatsızlıklara A dilimi içerisinde yer verilerek polisliğe, bekçiliğe engel olmadığı belirtilmiştir.

 • Akciğer ve Göğüs Kafesi içinde bulunan yapısal ve fonksiyonel bozukluk oluşturmayan, enfeksiyona ve diğer komplikasyonlara neden olmayan;
 1. Basit kistler, nonspesifik kalsifikasyonlar, yer kaplayan diğer iyi huylu oluşumlar,
 2. 2 cm’den küçük ( 2 cm dahil olmak üzere ) hemanjiomlar, hidatik kistler, yabancı cisimler,
 3. Organ veya doku kaybına neden olmamak, anatomik bütünlüğü bozmamak, organ ve sistem fonksiyonlarında kayba neden olmamak koşuluyla; bu patolojilerin boyutundan bağımsız olmak üzere, başarılı cerrahi girişimleri ve başarılı perkütan girişimleri sağlam kabul edilir.
 • Komplikasyonsuz olarak iyileşmiş, anatomik ve fonksiyonel bozukluk yapmamış geçirilmiş pnömotoraks sağlam kabul edilir.

Aşağıda belirttiğimiz göğüs hastalıkları kesinlikle polislik ve bekçiliğe engeldir:

 • Akciğer içindeki veya göğüs kafesi içindeki iyi veya kötü huylu tümöral oluşumlar, hemanjiomlar, hidatik kistler, yabancı cisimler ( 2 cm’den büyükse ), apseler ve diğer yer kaplayan lezyonlar ve bütün bu nedenlerle yapılmış cerrahi girişimler.
 • Tüp torakostomi.
 • Göğüs kafesinin açıldığı cerrahi girişimler (torakotomi, sternotomi ve diğer) .
 • Astım.

Belirttiğimiz bu durumlar dışında sormak istediklerinizi yorum kısmından sormaktan hiç çekinmeyin.Umarım anlattıklarımız faydalı olur.

Polislik ve Bekçilik konusunda yeni duyuru ve bilgilerden haberdar olmak için polissayfasi.com sitesini takip etmeye devam edin.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
61 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Paramedik
Paramedik
10 ay önce

POLİS SAĞLIK ENGELİ ETS AMELİYATI

Merhaba, hiperhidrozis yani aşırı el terlemem vardı acilciyim hastayı muayeneyi geçtim eldiven bile giyemiyordum. 30dk süren Endoskopik torakostomiyle t3 tü sanrm koterize edildi 2 sagda 2 solda ufak scar dokular mevcut akciger grafisi sft vs. sorunsuz sağlıklıyım drenaj tüp vs. oyle seyler olmadı POLİS OLMAK İSTİYORUM engel mi acaba kurul heyetten varsa hocalarm bilgilendirin ona göre hareket edeyim. Teşekkürler

Paramedik
Paramedik
10 ay önce

El terlemesi ameliyatı geçirdim Endoskopik Torakoskopik Sempatektomi olan ETS ise bir kapalı yöntemdir ve daha küçük kesilerle gerçekleştirilir. polislige engel mi hicbir fonksiyon bozuklugu vs. hastalik yok işlem 30dk surdu küçük koltuk altimda 2 şer tane miniminnacık skar doku oluştu beni ön sağlıkta elerlermi?

Ugur kan
Ugur kan
10 ay önce

Merhabalar . Ben de gögüs çukuru var çogu yorumu okudum , minimal seviye geçer diyorlar . İlk kez gireceğim bu sene çogu yorumu okudum . Elenen çok olmuş . Keşke yorumları okumasaydım 4 aydır hazırlanıyorum . Umarım elenmem. Küçük çocuk yumrugu kadar var . 5 metreden bakarsan dikkatli bir şekilde anlaşılır zaten . Hayırlısı olsun herkes için ülkemizde malesef sorun olmayan çok şey iyi niyetli davranmak istemeyen çok insan oldugu için sorun oluyor .

Deniz Meriç
Deniz Meriç
11 ay önce

Admin merhaba, tüp torakostami geçirdim daha önce yönetmelikte bununla ilgili olumsuz hiçbirşey görmedim sadece bu sitede tüp torakostami engel olarak okudum. Buna göre başvuru yapıcam emin misiniz bu maddeden acaba?

Burak
Burak
11 ay önce

Harrison göğüs polisliğe engelmidir

Ayşe Yılmaz
Ayşe Yılmaz
11 ay önce

Merhaba spontan pnomotarks geçirdim ve diren ile 1 hafta tedavi gördüm başka hiçbir cerrahi tedavim olmadı yine de polis olamıyor muyum? teşekkürler

Yusuf
Yusuf
9 ay önce
Reply to  Admin

Merhaba spontan pnomotarks geçirdim tedavi gördüm ve sonra ameliyat ve ameliyat esnasında tüp taktılar 4 sene oldu kontrollere gittiğimde sorun olmadığını söylediler ama koltuk altında ameliyat ve tüp giriş izi var engel olur mu

Akın
Akın
11 ay önce

Pectus carinatum var dışa doğru engel mi

Can
Can
11 ay önce

Sayın Admin Akciğer Kist Hidatik Ameliyatı Oldum Kesin Engelmidir Yönetmelikte Yazıyor Kesin Elenirmiyim Sağlıkta Sırttan Ameliyat Yeri AÇıldı Göğüste İz Yok

Last edited 11 ay önce by Can
Güvercin
Güvercin
1 yıl önce

Güvercin göğsü ameliyatı engelmidir peki. Göğüs kafesi açılmıyor üzerine bar yerleştirip 1 2 sene sonra geri alıyorlar

Kapalı