Sitemizde toplam: 205 yazı ve cevaplanmış 1955 soru bulunmaktadır. 

Polisliğe Engel Göğüs Hastalıkları – Göğüs Cerrahisi

Polislik ve Bekçiliğe Engel Göğüs Hastalıkları

Merhaba arkadaşlar polissayfasi.com sitesi olarak bu yazıda polis ve bekçi olmak isteyenler için hangi sağlık sorunlarının pomem , paem , pmyo , pöh ve bekçilik alımlarında engel teşkil ettiğine değineceğiz ve detaylı bir şekilde polisliğe engel olan hastalıkları sıralayacağız.

Yaptığımız açıklamalar tamamen emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliği ışığında olacak ancak kendi deneyim ve tecrübelerimizden de faydalanarak polisliğe engel olan veya olmayan olası durumlar hakkında bilgi vereceğiz.

Polisliğe engel olan ve olmayan hastalıkları daha iyi anlamanız için sınıflandırarak ayrı ayrı yazılar halinde vereceğiz.

Yazdıklarımız sadece polislik için değil aynı zamanda bekçilik için de geçerli sağlık şartlarıdır.

Daha önceki yazılarımızda polislik ve bekçiliğe engel olan hastalıklardan Dahiliye , Romatoloji , Kardiyoloji ve Genel Cerrahi branşı içerisinde yer alanları sizlerle paylaştık.

Bakınız:

Bu yazımızda ise Göğüs Hastalıkları branşı içerisinde yer alıp polislik ve bekçiliğe engel olan ve olmayan durumlara değineceğiz.

 • Unutmayalım ki arkadaşlar polislik ve bekçiliğe ilk girişte aşağıda belirttiğimiz şartlar aranır.

Polis okullarına alınacak öğrenci adaylarında aranan sağlık şartları

 • Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine göre okullara alınacak öğrenci adayları, A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadır.
 • Bu yönetmelikte bire bir karşılığı olmayan durumlarda, aynı yönetmeliğin 21 inci maddesi gereği, öğrenci adayının muayenesini yapan hastane sağlık kurulu doktorları, kişinin hastalığının uygun olabileceği dilim hakkında karar verir.
 • B-C-D-E dilimlerinde geçen hastalığı olanlar veya 21 inci madde gereği değerlendirildiğinde hastalıklarının B-C-D-E dilimlerine uyduğuna karar verilenler öğrenci olamazlar.
 • Yazı ilerledikçe A-B-C-D-E sağlık dilimleri nelerdir bunları öğreneceğiz.

A Dilimine Göre Göğüs Hastalıkları Branşı İçinde Yer Alıp Polisliğe Engel Olan ve Engel Olmayan Rahatsızlıklar

 • Kronik hastalığı, sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı olanlar.
 • Organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı olanlar.
 • Sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar belirteceğimiz istisnai maddeler hariç öğrenciliğe kabul edilmezler.

Bu bölümde ifade edilmemiş tanılarda, kişinin muayenesini yapan ilgili uzman doktor ve sağlık kurulu doktorları, hastalığın seyri ve derinliğini dikkate alarak aynı yönetmeliğin 21 nci maddesine göre uygun olan dilim için karar verir. B-C-D dilimlerinde tanımlanan hastalıklar öğrenciliğe engeldir.

Aşağıda belirttiğimiz göğüs hastalıkları sağlam kabul edilmekte olup polislik ve bekçilik için engel değildir:

 • İleri tetkiklerle solunum ve dolaşım fonksiyonlarını bozmadığı saptanan ve eşkal belirleyici olmayan minimal pektus ekskavatus, pektus karinatus ve göğüs kafesinde diğer minimal şekil bozukluğu olanlar.
 • Kunduracı göğsü veya çökük göğüs olarak da bilinen ve göğüs kafesinin içeri doğru çökük olması durumu olan Pektus Ekskavatum polislik ve bekçiliğe engel değildir.
 • Güvercin göğüs olarakta bilinen göğüs kafesinin dışa çıkık olması durumu olan Pektus Karinatus polislik ve bekçiliğe engel değildir.
 • İleri tetkiklerle solunum ve dolaşım fonksiyonlarını bozmadığı saptanan, solunum sisteminin geçirilmiş enfeksiyöz hastalıkları, geçirilmiş tüberküloz enfeksiyonu olanlar.
 • İleri tetkik ve görüntüleme yöntemleriyle anatomik ve fonksiyonel olarak organ ve sistem bütünlüğünün bozulmadığı kanıtlanan, organ içine yapılan endoskopik girişimler, lokalize plevra kalınlaşmaları.

DUYURU: 29.09.2019 tarihli resmi gazetede yayımlanan yönetmelikle birlikte aşağıdaki rahatsızlıklara A dilimi içerisinde yer verilerek polisliğe, bekçiliğe engel olmadığı belirtilmiştir.

 • Akciğer ve Göğüs Kafesi içinde bulunan yapısal ve fonksiyonel bozukluk oluşturmayan, enfeksiyona ve diğer komplikasyonlara neden olmayan;
 1. Basit kistler, nonspesifik kalsifikasyonlar, yer kaplayan diğer iyi huylu oluşumlar,
 2. 2 cm’den küçük ( 2 cm dahil olmak üzere ) hemanjiomlar, hidatik kistler, yabancı cisimler,
 3. Organ veya doku kaybına neden olmamak, anatomik bütünlüğü bozmamak, organ ve sistem fonksiyonlarında kayba neden olmamak koşuluyla; bu patolojilerin boyutundan bağımsız olmak üzere, başarılı cerrahi girişimleri ve başarılı perkütan girişimleri sağlam kabul edilir.
 • Komplikasyonsuz olarak iyileşmiş, anatomik ve fonksiyonel bozukluk yapmamış geçirilmiş pnömotoraks sağlam kabul edilir.

Aşağıda belirttiğimiz göğüs hastalıkları kesinlikle polislik ve bekçiliğe engeldir:

 • Akciğer içindeki veya göğüs kafesi içindeki iyi veya kötü huylu tümöral oluşumlar, hemanjiomlar, hidatik kistler, yabancı cisimler ( 2 cm’den büyükse ), apseler ve diğer yer kaplayan lezyonlar ve bütün bu nedenlerle yapılmış cerrahi girişimler.
 • Tüp torakostomi.
 • Göğüs kafesinin açıldığı cerrahi girişimler (torakotomi, sternotomi ve diğer) .
 • Astım.

Belirttiğimiz bu durumlar dışında sormak istediklerinizi yorum kısmından sormaktan hiç çekinmeyin.Umarım anlattıklarımız faydalı olur.

Polislik ve Bekçilik konusunda yeni duyuru ve bilgilerden haberdar olmak için polissayfasi.com sitesini takip etmeye devam edin.

Yazıyı Tamamen Göster

25
MERAK ETTİKLERİNİZİ BURADAN SORABİLİRSİNİZ.

avatar
10 Yorum konuları
15 Soru cevapları
0 Takip Edenler
 
En çok oylanan soru
En çok cevap verilen soru
14 Yorum Yazanlar
YalçınAyşeCnnnfErdemHekim Son Yorum Yazanlar
  Takip Edin  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Yalçın
Ziyaretçi
Yalçın

Bende kunduracı göğsü var ama sağlık sorunumuma hicbir etkisi yok bide boy 182 kilo 60 ama zayıflıktan kaburga kemiklerin alt kısmı belirgin Bi engel teşkil edermi 2 soruma da acıklık getirimisiniz

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba Yalçın kunduracı göğsü polisliğe engel mi öğrenmek için şu yazıyı okuyabilirsin.

# https://polissayfasi.com/kunduraci-gogsu-cokuk-gogus-polislik-ve-bekcilige-engel-mi/

Diğer sorun ise beden kitle indeksi ile ilgili, şuan beden kitle indeksi yönünden sınırdasın biraz daha zayıflarsan bu yüzden engel olur.

Beden kitle indeksi hesaplamak için sitede bulunan hesaplama kategorisine bakabilirsin.

Ayşe
Ziyaretçi
Ayşe

Merhaba bende astım karma çıktı ama ileri düzeyde değil tedavim başladı bu durum polis olmama engel mi

Admin
Ziyaretçi
Admin
Erdem
Ziyaretçi
Erdem

Merhaba bende güvercin göğsü problemi var. Sağlık olarak hiçbir sorunum yok testlerimi de yaptırdım sadece şekil bozukluğu söz konusu. Sizce mülakatlarda sorun olur mu ? Polis olmayı çok istiyorum. Ve diyelim ki sorun oldu. Tekrar ileri yıllarda yaşım tuttuğu taktirde başvurduğumda geçme ihtimalim olur mu acaba ?

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba Erdem, çok ileri düzeyde değilse yani solunum ve dolaşım fonksiyonlarını bozmuyorsa polis olmana engel olmaz.

Erdem
Ziyaretçi
Erdem

Dolaşım fonksiyonlarım normal. Sadece görünüş bozukluğu var hocam. Ancak çıkıklığın ileri düzeyde olup olmadığını nasıl anlayabilirim acaba ? Aksi durumda heveslenmek istemem çünkü…

Admin
Ziyaretçi
Admin

Minimal düzeyde olması gerekiyor güvercin göğüs probleminin veya çökük göğüs probleminin yani bununla ilgili cm olarak bir sınır yok. Ön sağlık kontrollerinde belli olur kesin olarak ama estetik açıdan da çok rahatsız edici durmuyorsa için rahat olsun sorun olmaz.

Hekim
Ziyaretçi
Hekim

Merhabalar. Arkadaşları bilgilendirmek amacı ile A dilimi 1 – c ( organ içine yapılan endoskopik girişimler ) ve 1 – 3 maddesinde belirtilen pnomotoraks yani hava birikmesi ( spontan , primer , sekonder ) sağlam kabul edilmektedir. Pnomotoraks geçiren biri torakostami yapılmadan tedavi edilemez zaten. Yukarıda tüp torakostomi engel yazmışsınız onu düzeltirseniz sevinirim arkadaşlar yanlış bilgi edinmesin.

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba bilgilendirme için ben teşekkür ederim, tabi gerekli kontrolleri yaptıktan sonra yazıda güncelleme yaparak düzeltirim. Hayırlı günler.

Himmet
Ziyaretçi
Himmet

Tüberküloz (verem )geçiren biri polisliğe engel midir (yani ameliyatla degil de hapla tedavi oldum hic bir sorun yok ama iz kaldı akciğerde)

Hakan
Ziyaretçi
Hakan

ben 12.5 sene önce spontan pnömotoraks geçirmiştim, göğsümde ufak bir dikiş izi var tüp takıldığından sizce bu engel teşkil eder mi PAEM ve POMEM için şayet ederse boşuna 130 tl yatırmak istemiyorum, resmi gazetede bu hastalık grubunda bi düzenleme yapıldığı söyleniyor baktım ama çok açık bir ibare göremedim yardımcı olursanız çok sevinirim.

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba Hakan, emniyet teşkilâtı sağlık şartları yönetmeliğinde en son yapılan değişiklikle pnömotoraks konusunda şu açıklama eklenmiştir:
# Komplikasyonsuz olarak iyileşmiş, anatomik ve fonksiyonel bozukluk yapmamış geçirilmiş pnömotoraks sağlam kabul edilir.

Ali Atan
Ziyaretçi
Ali Atan

Göğsümde yaklaşık 2 cmlik bir çıkıntı var polis olmama engel olur mu acaba?

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba Ali eğer eşgal belirleyici değilse fonksiyon bozukluğu yapmamışsa polislik veya bekçilik için sorun olmaz. Ayrıca şu yazıyı incelemeni öneririm.
https://polissayfasi.com/kunduraci-gogsu-cokuk-gogus-polislik-ve-bekcilige-engel-mi/

NECATİBEY KILIÇ
Ziyaretçi
NECATİBEY KILIÇ

BENİ 2017 DE GÖĞÜS ÇUKURLUĞUNDAN ÖN SAĞLIKTA ELEDİLER HAKKIMI DA ARAYAMADIM.

Admin
Ziyaretçi
Admin

Hakkınızda hayırlısı olsun nasip diyip tekrar deneyebilirsiniz eğer hala yaş şartınız uyuyorsa.

Furkan
Ziyaretçi
Furkan

Pnomototaks neden engel teşkil ediyor anlamış değilim 3 günluk bi iyilesme sureci var 2 3 cm arasinda 2 tane acilmis yaram var bunun nesi engel teskil ediyor spor vb hersey yapabiliyoruz herhangi bir nefes sorunu yasamiyoruz yazik degil mi bu insaara engel yazmışlar

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba Furkan, maalesef adayda Pnömotoraks rahatsızlığının tespit edilmesi halinde emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine göre polislik ve bekçiliğe engel olmaktadır ancak yine de kısmet diyip denemenizde fayda var.

can
Ziyaretçi
can

bu ne demek ”torpilin varsa ya da şansa kadere girebilirisin”

Cnnnf
Ziyaretçi
Cnnnf

Abi bende göğüs cöküklüğü var hastaneye gittim doktor bişey yok dedi ve zayıflıktan kaynaklanıyor olabilir dedi istersen ameliyat yapabiliriz dedi benim göğüs cöküklüğüm eğlenmeye neden olurmu

Admin
Ziyaretçi
Admin

Fazla belirgin değilse engel olmaz.
Kunduracı göğsü veya çökük göğüs olarak da bilinen ve göğüs kafesinin içeri doğru çökük olması durumu olan Pektus Ekskavatum polislik ve bekçiliğe engel değildir.
Güvercin göğüs olarakta bilinen göğüs kafesinin dışa çıkık olması durumu olan Pektus Karinatus polislik ve bekçiliğe engel değildir.

İlgili Makaleler

Kapalı