Sitemizde toplam: 223 yazı ve cevaplanmış 3254 soru bulunmaktadır. 

Polisliğe Engel Göğüs Hastalıkları – Göğüs Cerrahisi

Polislik ve Bekçiliğe Engel Göğüs Hastalıkları

Merhaba arkadaşlar polissayfasi.com sitesi olarak bu yazıda polis ve bekçi olmak isteyenler için hangi sağlık sorunlarının pomem , paem , pmyo , pöh ve bekçilik alımlarında engel teşkil ettiğine değineceğiz ve detaylı bir şekilde polisliğe engel olan hastalıkları sıralayacağız.

Yaptığımız açıklamalar tamamen emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliği ışığında olacak ancak kendi deneyim ve tecrübelerimizden de faydalanarak polisliğe engel olan veya olmayan olası durumlar hakkında bilgi vereceğiz.

Polisliğe engel olan ve olmayan hastalıkları daha iyi anlamanız için sınıflandırarak ayrı ayrı yazılar halinde vereceğiz.

Yazdıklarımız sadece polislik için değil aynı zamanda bekçilik için de geçerli sağlık şartlarıdır.

Daha önceki yazılarımızda polislik ve bekçiliğe engel olan hastalıklardan Dahiliye , Romatoloji , Kardiyoloji ve Genel Cerrahi branşı içerisinde yer alanları sizlerle paylaştık.

Bakınız:

Bu yazımızda ise Göğüs Hastalıkları branşı içerisinde yer alıp polislik ve bekçiliğe engel olan ve olmayan durumlara değineceğiz.

 • Unutmayalım ki arkadaşlar polislik ve bekçiliğe ilk girişte aşağıda belirttiğimiz şartlar aranır.

Polis okullarına alınacak öğrenci adaylarında aranan sağlık şartları

 • Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine göre okullara alınacak öğrenci adayları, A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadır.
 • Bu yönetmelikte bire bir karşılığı olmayan durumlarda, aynı yönetmeliğin 21 inci maddesi gereği, öğrenci adayının muayenesini yapan hastane sağlık kurulu doktorları, kişinin hastalığının uygun olabileceği dilim hakkında karar verir.
 • B-C-D-E dilimlerinde geçen hastalığı olanlar veya 21 inci madde gereği değerlendirildiğinde hastalıklarının B-C-D-E dilimlerine uyduğuna karar verilenler öğrenci olamazlar.
 • Yazı ilerledikçe A-B-C-D-E sağlık dilimleri nelerdir bunları öğreneceğiz.

A Dilimine Göre Göğüs Hastalıkları Branşı İçinde Yer Alıp Polisliğe Engel Olan ve Engel Olmayan Rahatsızlıklar

 • Kronik hastalığı, sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı olanlar.
 • Organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı olanlar.
 • Sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar belirteceğimiz istisnai maddeler hariç öğrenciliğe kabul edilmezler.

Bu bölümde ifade edilmemiş tanılarda, kişinin muayenesini yapan ilgili uzman doktor ve sağlık kurulu doktorları, hastalığın seyri ve derinliğini dikkate alarak aynı yönetmeliğin 21 nci maddesine göre uygun olan dilim için karar verir. B-C-D dilimlerinde tanımlanan hastalıklar öğrenciliğe engeldir.

Aşağıda belirttiğimiz göğüs hastalıkları sağlam kabul edilmekte olup polislik ve bekçilik için engel değildir:

 • İleri tetkiklerle solunum ve dolaşım fonksiyonlarını bozmadığı saptanan ve eşkal belirleyici olmayan minimal pektus ekskavatus, pektus karinatus ve göğüs kafesinde diğer minimal şekil bozukluğu olanlar.
 • Kunduracı göğsü veya çökük göğüs olarak da bilinen ve göğüs kafesinin içeri doğru çökük olması durumu olan Pektus Ekskavatum polislik ve bekçiliğe engel değildir.
 • Güvercin göğüs olarakta bilinen göğüs kafesinin dışa çıkık olması durumu olan Pektus Karinatus polislik ve bekçiliğe engel değildir.
 • İleri tetkiklerle solunum ve dolaşım fonksiyonlarını bozmadığı saptanan, solunum sisteminin geçirilmiş enfeksiyöz hastalıkları, geçirilmiş tüberküloz enfeksiyonu olanlar.
 • İleri tetkik ve görüntüleme yöntemleriyle anatomik ve fonksiyonel olarak organ ve sistem bütünlüğünün bozulmadığı kanıtlanan, organ içine yapılan endoskopik girişimler, lokalize plevra kalınlaşmaları.

DUYURU: 29.09.2019 tarihli resmi gazetede yayımlanan yönetmelikle birlikte aşağıdaki rahatsızlıklara A dilimi içerisinde yer verilerek polisliğe, bekçiliğe engel olmadığı belirtilmiştir.

 • Akciğer ve Göğüs Kafesi içinde bulunan yapısal ve fonksiyonel bozukluk oluşturmayan, enfeksiyona ve diğer komplikasyonlara neden olmayan;
 1. Basit kistler, nonspesifik kalsifikasyonlar, yer kaplayan diğer iyi huylu oluşumlar,
 2. 2 cm’den küçük ( 2 cm dahil olmak üzere ) hemanjiomlar, hidatik kistler, yabancı cisimler,
 3. Organ veya doku kaybına neden olmamak, anatomik bütünlüğü bozmamak, organ ve sistem fonksiyonlarında kayba neden olmamak koşuluyla; bu patolojilerin boyutundan bağımsız olmak üzere, başarılı cerrahi girişimleri ve başarılı perkütan girişimleri sağlam kabul edilir.
 • Komplikasyonsuz olarak iyileşmiş, anatomik ve fonksiyonel bozukluk yapmamış geçirilmiş pnömotoraks sağlam kabul edilir.

Aşağıda belirttiğimiz göğüs hastalıkları kesinlikle polislik ve bekçiliğe engeldir:

 • Akciğer içindeki veya göğüs kafesi içindeki iyi veya kötü huylu tümöral oluşumlar, hemanjiomlar, hidatik kistler, yabancı cisimler ( 2 cm’den büyükse ), apseler ve diğer yer kaplayan lezyonlar ve bütün bu nedenlerle yapılmış cerrahi girişimler.
 • Tüp torakostomi.
 • Göğüs kafesinin açıldığı cerrahi girişimler (torakotomi, sternotomi ve diğer) .
 • Astım.

Belirttiğimiz bu durumlar dışında sormak istediklerinizi yorum kısmından sormaktan hiç çekinmeyin.Umarım anlattıklarımız faydalı olur.

Polislik ve Bekçilik konusunda yeni duyuru ve bilgilerden haberdar olmak için polissayfasi.com sitesini takip etmeye devam edin.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
40 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Gazi Eren
Gazi Eren
27 gün önce

Ön sağ dişin arkasından diş çıkması engel midir ama konuşmayı vesaire bozmuyor.?

Yiğit
Yiğit
1 ay önce

Admin yorum cevaplarken pnömotoraks engel demissiniz ama yukarıdaki guncellenen yazida engel olmadigi gözüküyor?? Ben soldan tüp tedavisi sagdanda kapali endoskopik vats ameliyatı geçirdim benim içinde engel mi?

Oya
Oya
2 ay önce

Sağ akciğerden spontan pnömotoraks olan oğlum ilkinde tüple 2.sinde kapalı ameliyatla tamamen iyileşti polis olabilir mi?askerlik yaptı yaşı sınırda cevaplarsanız sevinirim.

Oya
Oya
2 ay önce
Reply to  Oya

Kişisel fikrim engel olmamalı. Kronik bir rahatsızlık değil. Hayatlarına sağlıklı devam edebiliyorlar. Cüneyt Çakır 90 dk koşarak görevini yapıyor mesela. Bu işsizlikte çocukların önüne engeller çıkması üzücü. Keşke yaş konusunda ve spontan pnömotoraks konusunda yeni düzenlemeler getirilse.Size de çok teşekkür ediyorum. Sağlıklı günler.

Oya
Oya
2 ay önce

Oğlum sağ akciğerden spontan pnömotoraks için kapalı ameliyat oldu polis olabilir mi. Teşekkür ederim.

eda nur
eda nur
4 ay önce

merhaba ben güvercin göğüslüyüm nefes almamda bi sıkıntı yok ama işte kemik dışa doğru polislik için sorun olurmu 2.sorum böbreğimin biri olması gereken yerden biraz aşağıda ama her sağlıklı insan gibi düzenli çalışıyo polisliğe engelmi cevaplarsan çok sevinirim (hayalim pöh)

furkan
furkan
4 ay önce

ben küçükkken burnumdan nefes alamıyodum sonra akciğerime oksijen tüpü bağladılar izi kaldı 5-6 cm sorun olurmu

Yalçın
Yalçın
6 ay önce

Bende kunduracı göğsü var ama sağlık sorunumuma hicbir etkisi yok bide boy 182 kilo 60 ama zayıflıktan kaburga kemiklerin alt kısmı belirgin Bi engel teşkil edermi 2 soruma da acıklık getirimisiniz

Admin
Admin
6 ay önce
Reply to  Yalçın

Merhaba Yalçın kunduracı göğsü polisliğe engel mi öğrenmek için şu yazıyı okuyabilirsin.

# https://polissayfasi.com/kunduraci-gogsu-cokuk-gogus-polislik-ve-bekcilige-engel-mi/

Diğer sorun ise beden kitle indeksi ile ilgili, şuan beden kitle indeksi yönünden sınırdasın biraz daha zayıflarsan bu yüzden engel olur.

Beden kitle indeksi hesaplamak için sitede bulunan hesaplama kategorisine bakabilirsin.

Ayşe
Ayşe
7 ay önce

Merhaba bende astım karma çıktı ama ileri düzeyde değil tedavim başladı bu durum polis olmama engel mi

Admin
Admin
7 ay önce
Reply to  Ayşe
Erdem
Erdem
11 ay önce

Merhaba bende güvercin göğsü problemi var. Sağlık olarak hiçbir sorunum yok testlerimi de yaptırdım sadece şekil bozukluğu söz konusu. Sizce mülakatlarda sorun olur mu ? Polis olmayı çok istiyorum. Ve diyelim ki sorun oldu. Tekrar ileri yıllarda yaşım tuttuğu taktirde başvurduğumda geçme ihtimalim olur mu acaba ?

Admin
Admin
11 ay önce
Reply to  Erdem

Merhaba Erdem, çok ileri düzeyde değilse yani solunum ve dolaşım fonksiyonlarını bozmuyorsa polis olmana engel olmaz.

Erdem
Erdem
11 ay önce
Reply to  Admin

Dolaşım fonksiyonlarım normal. Sadece görünüş bozukluğu var hocam. Ancak çıkıklığın ileri düzeyde olup olmadığını nasıl anlayabilirim acaba ? Aksi durumda heveslenmek istemem çünkü…

Admin
Admin
11 ay önce
Reply to  Erdem

Minimal düzeyde olması gerekiyor güvercin göğüs probleminin veya çökük göğüs probleminin yani bununla ilgili cm olarak bir sınır yok. Ön sağlık kontrollerinde belli olur kesin olarak ama estetik açıdan da çok rahatsız edici durmuyorsa için rahat olsun sorun olmaz.

eda nur
eda nur
4 ay önce
Reply to  Erdem

erdem aynı sorunu bende yaşıyorum inşallah polis olabiliriz

Kapalı