BEKÇİLİKPOLİSLİKSağlık Şartları

Polisliğe Engel Göz Hastalıkları

Polislik ve Bekçiliğe Engel Göz Hastalıkları Neler ?

Merhaba arkadaşlar polissayfasi.com sitesi olarak bu yazıda polis ve bekçi olmak isteyenler için hangi göz hastalıklarının pomem , paem , pmyo , pöh ve bekçilik alımlarında engel teşkil ettiğine değineceğiz ve detaylı bir şekilde polisliğe engel olan hastalıkları sıralayacağız.

Yaptığımız açıklamalar tamamen emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliği ışığında olacak ancak kendi deneyim ve tecrübelerimizden de faydalanarak polisliğe engel olan veya olmayan olası durumlar hakkında bilgi vereceğiz.

Polisliğe engel olan ve olmayan hastalıkları daha iyi anlamanız için sınıflandırarak ayrı ayrı yazılar halinde vereceğiz.

Yazdıklarımız sadece polislik için değil aynı zamanda bekçilik için de geçerli sağlık şartlarıdır.

Daha önceki yazılarımızda polislik ve bekçiliğe engel olan hastalıklardan Dahiliye , Romatoloji , Kardiyoloji , Genel Cerrahi, Göğüs Hastalıkları, KBB Hastalıkları ve Ağız Diş Hastalıkları branşı içerisinde yer alanları sizlerle paylaştık.

Bakınız:

Bu yazımızda ise Göz Hastalıkları branşı içerisinde yer alıp polislik ve bekçiliğe engel olan ve olmayan durumlara değineceğiz.

 • Unutmayalım ki arkadaşlar polislik ve bekçiliğe ilk girişte aşağıda belirttiğimiz şartlar aranır.

Polis okullarına alınacak öğrenci adaylarında aranan sağlık şartları

 • Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine göre okullara alınacak öğrenci adayları, A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadır.
 • Bu yönetmelikte bire bir karşılığı olmayan durumlarda, aynı yönetmeliğin 21 inci maddesi gereği, öğrenci adayının muayenesini yapan hastane sağlık kurulu doktorları, kişinin hastalığının uygun olabileceği dilim hakkında karar verir.
 • B-C-D-E dilimlerinde geçen hastalığı olanlar veya 21 inci madde gereği değerlendirildiğinde hastalıklarının B-C-D-E dilimlerine uyduğuna karar verilenler öğrenci olamazlar.
 • Yazı ilerledikçe A-B-C-D-E sağlık dilimleri nelerdir bunları öğreneceğiz.

DUYURU: 29.09.2019 tarihinde resmi gazetede yayımlanan Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğine göre yeniden güncellenmiştir.

A Dilimine Göre Göz Hastalıkları Branşı İçinde Yer Alıp Polisliğe Engel Olmayan Rahatsızlıklar

 • Kronik hastalığı, sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı olanlar.
 • Organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı olanlar.
 • Sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar belirteceğimiz istisnai maddeler hariç öğrenciliğe kabul edilmezler.

Bu bölümde ifade edilmemiş tanılarda, kişinin muayenesini yapan ilgili uzman doktor ve sağlık kurulu doktorları, hastalığın seyri ve derinliğini dikkate alarak aynı yönetmeliğin 21 nci maddesine göre uygun olan dilim için karar verir. B-C-D dilimlerinde tanımlanan hastalıklar öğrenciliğe engeldir.

 • Okullara alınacak öğrencilerde; görme her iki gözde ayrı ayrı miyoplarda; (sferik + silendirik) –2 diyoptriyi, hipermetroplarda + 1 diyoptriyi geçemez. Mikst astigmatlarda transpozisyon sonrası değerlere göre işlem yapılır.
 • Düzeltmeden sonra her iki gözün görme güçleri toplamı en az 20’de 16 olmak zorundadır.
 • Düzeltmeden sonra gözlerden birinin görme gücü en az 10’da 7 olabilir, ancak bu durumda diğer gözün görme gücü düzeltmeden sonra 10’da 10 (tam) olmak zorundadır.
 • İzole, periferik ve noktasal olan katarakt sağlam kabul edilir. Periferik, yüzeysel ve küçük olan korneal nefelyonlar sağlam kabul edilir.

Görme ve diskromotopsi muayenesinde lens kullanılmasına izin verilmemektedir.

A Dilimine Göre Göz Hastalıkları Branşı İçinde Yer Alıp Polisliğe Engel Olan Rahatsızlıklar

 • Parsiyel veya total diskromatopsi yani renk körlüğü.
 • Göz tembelliği.
 • Retinitis pigmentoza yani tavuk karası olarakta bilinen gece körlüğü ve diğer retina distrofileri,
 • Şaşılık, göz kapağı düşüklüğü, göz kaslarında ve sinirlerinde fonksiyon kaybı,
 • Nistagmus yani gözlerden birinin veya her ikisinin istemsiz olarak hareket etmesi durumu.
 • Katarakt ve katarakt cerrahisi, psödofaki(yapay mercek).
 • Reaksiyon göstermeyen, göz, göz ekleri ve orbita içi yabancı cisimler.
 • Keratokonus yani korneo sivrileşmesi.
 • Glokom yani göz tansiyonu.
 • Retina patolojileri.
 • Üveit yani göz küresi orta tabakasının iltihaplanması ve korioretinit gibi göz ve göz eklerinin kronik enfeksiyonları polislik ve bekçiliğe girişte engel olmaktadır.

Polislik ve bekçiliğe engel olan göz hastalıklarından açık bir şekilde bahsettik.Ayrıca merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin, sorularınıza aynı gün içerisinde cevap vermekteyim. SİTEMİZE KATKIDA BULUNMAK İÇİN SİTE LİNKİNİ SOSYAL MEDYA HESAPLARINIZDA PAYLAŞABİLİRSİNİZ.

8
MERAK ETTİKLERİNİZİ BURADAN SORABİLİRSİNİZ.

avatar
2 Comment threads
6 Thread replies
0 Takip Edenler
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Yorum Yazanlar
AdminÖmürNevzat Son Yorum Yazanlar
  Takip Edin  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Ömür
Ziyaretçi
Ömür

Sadace sol göz kapaginda biraz dusukluk var belli olmasi icin dikkatli bakilmasi lazim polislik icin sıkıntı çıkarır mi engelmidir lütfen yardimci olun

Admin
Ziyaretçi
Admin

Göz kapağı düşüklüğü çok fazla belli olmuyorsa engel olmaz Ömür, yeni yönetmelikte direk olarak engeldir denilmiyor.

Ömür
Ziyaretçi
Ömür

Sağolasın admin ben bide bu sene yks ye giricem hem üniversiteye hem de pmyo tercih yapicam ama polislik sonuçlar gec sonuçlandığı için uniye devam edicem polislik açıklandığında eger kazanırsam üniversite yi nasil yapicam bi fikriniz varmi bana bi yol gosterirmisin admin

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba Ömür, nasip olurda polisliği kazanırsan, üniversiteyi dondurursun, daha sonradan göreve başladığında eğer eğitim durumundan üniversitenin olduğu ile(yere) tayinin uygun görülürse eğitimine de devam edebilirsin.

Nevzat
Ziyaretçi
Nevzat

Göz tembelliği engel degil diyolar hangisi doğrudur

Admin
Ziyaretçi
Admin

Benim bir arkadaşım 2015 senesinde göz tembelliginden dolayı elenmişti. Yani göz tembelliğinin görme gücünü ne kadar düşürdüğünü söyleyebilirsen ona göre cevap verebilirim.

Nevzat
Ziyaretçi
Nevzat

Benim hipermetrop sol 0.0 sag 1.50 %80 görüyomus engelmidir

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba Nevzat, Okullara alınacak öğrencilerde; görme her iki gözde ayrı ayrı miyoplarda; (sferik + silendirik) –2 diyoptriyi, hipermetroplarda + 1 diyoptriyi geçemez.

Kapalı