Sitemizde toplam: 223 yazı ve cevaplanmış 3317 soru bulunmaktadır. 

Polisliğe Engel Göz Hastalıkları

Polislik ve Bekçiliğe Engel Göz Hastalıkları Neler ?

Merhaba arkadaşlar polissayfasi.com sitesi olarak bu yazıda polis ve bekçi olmak isteyenler için hangi göz hastalıklarının pomem , paem , pmyo , pöh ve bekçilik alımlarında engel teşkil ettiğine değineceğiz ve detaylı bir şekilde polisliğe engel olan hastalıkları sıralayacağız.

Yaptığımız açıklamalar tamamen emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliği ışığında olacak ancak kendi deneyim ve tecrübelerimizden de faydalanarak polisliğe engel olan veya olmayan olası durumlar hakkında bilgi vereceğiz.

Polisliğe engel olan ve olmayan hastalıkları daha iyi anlamanız için sınıflandırarak ayrı ayrı yazılar halinde vereceğiz.

Yazdıklarımız sadece polislik için değil aynı zamanda bekçilik için de geçerli sağlık şartlarıdır.

Daha önceki yazılarımızda polislik ve bekçiliğe engel olan hastalıklardan Dahiliye , Romatoloji , Kardiyoloji , Genel Cerrahi, Göğüs Hastalıkları, KBB Hastalıkları ve Ağız Diş Hastalıkları branşı içerisinde yer alanları sizlerle paylaştık.

Bakınız:

Bu yazımızda ise Göz Hastalıkları branşı içerisinde yer alıp polislik ve bekçiliğe engel olan ve olmayan durumlara değineceğiz.

 • Unutmayalım ki arkadaşlar polislik ve bekçiliğe ilk girişte aşağıda belirttiğimiz şartlar aranır.

Polis okullarına alınacak öğrenci adaylarında aranan sağlık şartları

 • Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine göre okullara alınacak öğrenci adayları, A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadır.
 • Bu yönetmelikte bire bir karşılığı olmayan durumlarda, aynı yönetmeliğin 21 inci maddesi gereği, öğrenci adayının muayenesini yapan hastane sağlık kurulu doktorları, kişinin hastalığının uygun olabileceği dilim hakkında karar verir.
 • B-C-D-E dilimlerinde geçen hastalığı olanlar veya 21 inci madde gereği değerlendirildiğinde hastalıklarının B-C-D-E dilimlerine uyduğuna karar verilenler öğrenci olamazlar.
 • Yazı ilerledikçe A-B-C-D-E sağlık dilimleri nelerdir bunları öğreneceğiz.

DUYURU: 29.09.2019 tarihinde resmi gazetede yayımlanan Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğine göre yeniden güncellenmiştir.

A Dilimine Göre Göz Hastalıkları Branşı İçinde Yer Alıp Polisliğe Engel Olmayan Rahatsızlıklar

 • Kronik hastalığı, sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı olanlar.
 • Organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı olanlar.
 • Sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar belirteceğimiz istisnai maddeler hariç öğrenciliğe kabul edilmezler.

Bu bölümde ifade edilmemiş tanılarda, kişinin muayenesini yapan ilgili uzman doktor ve sağlık kurulu doktorları, hastalığın seyri ve derinliğini dikkate alarak aynı yönetmeliğin 21 nci maddesine göre uygun olan dilim için karar verir. B-C-D dilimlerinde tanımlanan hastalıklar öğrenciliğe engeldir.

 • Okullara alınacak öğrencilerde; görme her iki gözde ayrı ayrı miyoplarda; (sferik + silendirik) –2 diyoptriyi, hipermetroplarda + 1 diyoptriyi geçemez. Mikst astigmatlarda transpozisyon sonrası değerlere göre işlem yapılır.
 • Düzeltmeden sonra her iki gözün görme güçleri toplamı en az 20’de 16 olmak zorundadır.
 • Düzeltmeden sonra gözlerden birinin görme gücü en az 10’da 7 olabilir, ancak bu durumda diğer gözün görme gücü düzeltmeden sonra 10’da 10 (tam) olmak zorundadır.
 • İzole, periferik ve noktasal olan katarakt sağlam kabul edilir. Periferik, yüzeysel ve küçük olan korneal nefelyonlar sağlam kabul edilir.

Görme ve diskromotopsi muayenesinde lens kullanılmasına izin verilmemektedir.

A Dilimine Göre Göz Hastalıkları Branşı İçinde Yer Alıp Polisliğe Engel Olan Rahatsızlıklar

 • Parsiyel veya total diskromatopsi yani renk körlüğü.
 • Göz tembelliği.
 • Retinitis pigmentoza yani tavuk karası olarakta bilinen gece körlüğü ve diğer retina distrofileri,
 • Şaşılık, göz kapağı düşüklüğü, göz kaslarında ve sinirlerinde fonksiyon kaybı,
 • Nistagmus yani gözlerden birinin veya her ikisinin istemsiz olarak hareket etmesi durumu.
 • Katarakt ve katarakt cerrahisi, psödofaki(yapay mercek).
 • Reaksiyon göstermeyen, göz, göz ekleri ve orbita içi yabancı cisimler.
 • Keratokonus yani korneo sivrileşmesi.
 • Glokom yani göz tansiyonu.
 • Retina patolojileri.
 • Üveit yani göz küresi orta tabakasının iltihaplanması ve korioretinit gibi göz ve göz eklerinin kronik enfeksiyonları polislik ve bekçiliğe girişte engel olmaktadır.

Polislik ve bekçiliğe engel olan göz hastalıklarından açık bir şekilde bahsettik.Ayrıca merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
47 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Onur
Onur
1 ay önce

Goz beni ve doktorun konjoktivit tanimlanmamis muayenesi ile göz kuruluğu damlasi vermişti bu polisliğe engel midir?

mustafa kemal
mustafa kemal
1 ay önce

göz tembelliği engelmi pomem okuluna

Onur
Onur
1 ay önce

Merhaba
Gözümde 3-5 aylık göz beni(nevus) çıktı. Sağ gözümün beyazinda bu polisliğe engel midir?
Ayrıca konjoktivit diye göz hastalığı e nabız da tanımlanmamış olarak gözüküyor fakat doktor göz kuruluğu için damla vermisti o gün bana acaba bu sorun teşkil eder mi?
Lütfen cevaplar mısınız içim içimi yiyor elenme korkusuyla çok istiyordum bu mesleği ..

ozlem
ozlem
3 ay önce

merhabalar nişanlımın sol gözünde haffif göz kayması var idi çoçukken ameliyat oldu çok dikkatli incelemen gerek fark etmen için doktor yüzde 25 düzelme olmuş denildi. yönetmelikte engel diyr ama şuan ne göz de görmede engel var normal sağlıklı bi göz şuan ön sağlıktan geçersin demişler ve polislikte bu şekilde çalışanlarda varmış yani araştırrmalarımızın sonucunda eğitim sürecinde ameliyat olması elenmesine neden olabilir mi şimdiden teşekkürler…

Esma
Esma
4 ay önce

merhaba iyi günler bende doğuştan katarakt var şuan gözlük kullanıyorum sağ 2 sol 1 olması lazım bendeki. ama göz numarası 1 olunca biticek yinede gözlük kullanmaya devam edicem bu sorun olur mu

Hasan Yılmaz
Hasan Yılmaz
5 ay önce

Merhaba iyi günler ben pitozis ameliyatı oldum yani göz kapagı düşüklüğü ameliyatı suan göz kapaklarım normal ve bozukluk yok gözlerimde bu engelmidir?

Oktay
Oktay
5 ay önce

Merhaba ben polisliği kazandım fakat sağ Gözümde katarakt var görme derecem ise 10/8 bunun için ameliyat olmam lazım mı bir de katarakt ameliyatı lazerle mi yoksa cerrahi müdahele ile mi oluyor

Sedef
Sedef
5 ay önce

Piterjium ameliyatı olmak veya gözde görmede sıkıntı yaramayacak ufak piterjium(kuş kanadı) sağlam kabul edilir mi? Gözün beyaz kısmında duruyor korneaya ilerlemiyor.

Merve
Merve
5 ay önce

Şaşılım ameliyatı olmak polisliğe engel midir ? Genel sağlıkta elenir miyim ?

Kapalı