Sitemizde toplam: 218 yazı ve cevaplanmış 2568 soru bulunmaktadır. 

Polisliğe Engel Göz Hastalıkları

Polislik ve Bekçiliğe Engel Göz Hastalıkları Neler ?

Merhaba arkadaşlar polissayfasi.com sitesi olarak bu yazıda polis ve bekçi olmak isteyenler için hangi göz hastalıklarının pomem , paem , pmyo , pöh ve bekçilik alımlarında engel teşkil ettiğine değineceğiz ve detaylı bir şekilde polisliğe engel olan hastalıkları sıralayacağız.

Yaptığımız açıklamalar tamamen emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliği ışığında olacak ancak kendi deneyim ve tecrübelerimizden de faydalanarak polisliğe engel olan veya olmayan olası durumlar hakkında bilgi vereceğiz.

Polisliğe engel olan ve olmayan hastalıkları daha iyi anlamanız için sınıflandırarak ayrı ayrı yazılar halinde vereceğiz.

Yazdıklarımız sadece polislik için değil aynı zamanda bekçilik için de geçerli sağlık şartlarıdır.

Daha önceki yazılarımızda polislik ve bekçiliğe engel olan hastalıklardan Dahiliye , Romatoloji , Kardiyoloji , Genel Cerrahi, Göğüs Hastalıkları, KBB Hastalıkları ve Ağız Diş Hastalıkları branşı içerisinde yer alanları sizlerle paylaştık.

Bakınız:

Bu yazımızda ise Göz Hastalıkları branşı içerisinde yer alıp polislik ve bekçiliğe engel olan ve olmayan durumlara değineceğiz.

 • Unutmayalım ki arkadaşlar polislik ve bekçiliğe ilk girişte aşağıda belirttiğimiz şartlar aranır.

Polis okullarına alınacak öğrenci adaylarında aranan sağlık şartları

 • Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine göre okullara alınacak öğrenci adayları, A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadır.
 • Bu yönetmelikte bire bir karşılığı olmayan durumlarda, aynı yönetmeliğin 21 inci maddesi gereği, öğrenci adayının muayenesini yapan hastane sağlık kurulu doktorları, kişinin hastalığının uygun olabileceği dilim hakkında karar verir.
 • B-C-D-E dilimlerinde geçen hastalığı olanlar veya 21 inci madde gereği değerlendirildiğinde hastalıklarının B-C-D-E dilimlerine uyduğuna karar verilenler öğrenci olamazlar.
 • Yazı ilerledikçe A-B-C-D-E sağlık dilimleri nelerdir bunları öğreneceğiz.

DUYURU: 29.09.2019 tarihinde resmi gazetede yayımlanan Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğine göre yeniden güncellenmiştir.

A Dilimine Göre Göz Hastalıkları Branşı İçinde Yer Alıp Polisliğe Engel Olmayan Rahatsızlıklar

 • Kronik hastalığı, sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı olanlar.
 • Organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı olanlar.
 • Sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar belirteceğimiz istisnai maddeler hariç öğrenciliğe kabul edilmezler.

Bu bölümde ifade edilmemiş tanılarda, kişinin muayenesini yapan ilgili uzman doktor ve sağlık kurulu doktorları, hastalığın seyri ve derinliğini dikkate alarak aynı yönetmeliğin 21 nci maddesine göre uygun olan dilim için karar verir. B-C-D dilimlerinde tanımlanan hastalıklar öğrenciliğe engeldir.

 • Okullara alınacak öğrencilerde; görme her iki gözde ayrı ayrı miyoplarda; (sferik + silendirik) –2 diyoptriyi, hipermetroplarda + 1 diyoptriyi geçemez. Mikst astigmatlarda transpozisyon sonrası değerlere göre işlem yapılır.
 • Düzeltmeden sonra her iki gözün görme güçleri toplamı en az 20’de 16 olmak zorundadır.
 • Düzeltmeden sonra gözlerden birinin görme gücü en az 10’da 7 olabilir, ancak bu durumda diğer gözün görme gücü düzeltmeden sonra 10’da 10 (tam) olmak zorundadır.
 • İzole, periferik ve noktasal olan katarakt sağlam kabul edilir. Periferik, yüzeysel ve küçük olan korneal nefelyonlar sağlam kabul edilir.

Görme ve diskromotopsi muayenesinde lens kullanılmasına izin verilmemektedir.

A Dilimine Göre Göz Hastalıkları Branşı İçinde Yer Alıp Polisliğe Engel Olan Rahatsızlıklar

 • Parsiyel veya total diskromatopsi yani renk körlüğü.
 • Göz tembelliği.
 • Retinitis pigmentoza yani tavuk karası olarakta bilinen gece körlüğü ve diğer retina distrofileri,
 • Şaşılık, göz kapağı düşüklüğü, göz kaslarında ve sinirlerinde fonksiyon kaybı,
 • Nistagmus yani gözlerden birinin veya her ikisinin istemsiz olarak hareket etmesi durumu.
 • Katarakt ve katarakt cerrahisi, psödofaki(yapay mercek).
 • Reaksiyon göstermeyen, göz, göz ekleri ve orbita içi yabancı cisimler.
 • Keratokonus yani korneo sivrileşmesi.
 • Glokom yani göz tansiyonu.
 • Retina patolojileri.
 • Üveit yani göz küresi orta tabakasının iltihaplanması ve korioretinit gibi göz ve göz eklerinin kronik enfeksiyonları polislik ve bekçiliğe girişte engel olmaktadır.

Polislik ve bekçiliğe engel olan göz hastalıklarından açık bir şekilde bahsettik.Ayrıca merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

34
MERAK ETTİKLERİNİZİ BURADAN SORABİLİRSİNİZ.

avatar
13 Yorum konuları
21 Soru cevapları
0 Takip Edenler
 
En çok oylanan soru
En çok cevap verilen soru
14 Yorum Yazanlar
Hasan YılmazOktaySedefAdminMerve Son Yorum Yazanlar
  Takip Edin  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Hasan Yılmaz
Ziyaretçi
Hasan Yılmaz

Merhaba iyi günler ben pitozis ameliyatı oldum yani göz kapagı düşüklüğü ameliyatı suan göz kapaklarım normal ve bozukluk yok gözlerimde bu engelmidir?

Oktay
Ziyaretçi
Oktay

Merhaba ben polisliği kazandım fakat sağ Gözümde katarakt var görme derecem ise 10/8 bunun için ameliyat olmam lazım mı bir de katarakt ameliyatı lazerle mi yoksa cerrahi müdahele ile mi oluyor

Sedef
Ziyaretçi
Sedef

Piterjium ameliyatı olmak veya gözde görmede sıkıntı yaramayacak ufak piterjium(kuş kanadı) sağlam kabul edilir mi? Gözün beyaz kısmında duruyor korneaya ilerlemiyor.

Merve
Ziyaretçi
Merve

Şaşılım ameliyatı olmak polisliğe engel midir ? Genel sağlıkta elenir miyim ?

Reis
Ziyaretçi
Reis

Benim gözümde ben var acaba problem olur mu?

Ahmet
Ziyaretçi
Ahmet

Göz tembelliği polisliğe engel mi
Sol gözümde görme %20

Admin
Ziyaretçi
Admin

Bildiğim kadarıyla yönetmeliğe göre göz tembelliği derecesi olmaksızın olması halinde polisliğe, bekçiliğe engeldir.

Tuğçe
Ziyaretçi
Tuğçe

Merhab İntibaktaki doktor göz hastalıkları ile ilgili e-nabız tanı geçmişine bakar mı? Bakıyorsa kaç yıl geçmişe kadar bakıyor? Hangi bölümlerden e-nabız geçmişine bakılıyor ben sadece psikiyatri diye duymuştum doğru m?

Admin
Ziyaretçi
Admin

Ben tüm branşların isterse bakabildiğini düşünüyorum yani sadece psikiyatri doktoruna has bir durum değil. Göz gibi branşlarda süre ayrımı gözetmeden enabız üzerinden geçmiş muayene kayıtlarını kontrol edebilirler. Ancak şuan herhangi bir göz rahatsızlığınız yoksa zaten sorun oluşturmayacaktır.

Sukrn
Ziyaretçi
Sukrn

Merhaba. Ben polislik mülakatlarını geçtim sonuç bekliyorum şuan. Ön sağlıktaki doktor bende dışardan kimsenin farketmediği ve duyunca kendimin ve çevremdekilerin şaşırdığı göz kayması yani şaşılık olduğunu, bu durum kazanırsam genel sağlıkta sorun olur büyük ihtimal elerler dedi ön sağlıktan geçirdi ama. Benim sorum normalde bariz belli olmayan şaşılık elenmeye sebep midir ? (Birkaç polis arkadaşa sordum bendede var şuan polisim seninkini ön sağlıktaki doktor nasıl farkettiki oldu genel sağlıkta harf okutuyırlarmış bazıları makineye sokuyorlarmış ) , Dışarda doktora gittim evet tek gözünde hafif var dedi çözümüde ameliyatmış Sonuçlar belli olmadan ameliyatta olmak istemiyorum Bir de diyelim ki Ameliyatı olsam bu… Read more »

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba, doktor doğru söylemiş tespiti halinde şaşılık polisliğe engel olmaktadır. Yönetmelikte de şaşılığın polisliğe engel olduğu açıkça belirtilmiştir. Ameliyat olunca ne kadar sürede iyilesiyorsunuz, risk var mı bunlar önemli, görme gücünü etkilemediği sürece bu ameliyatın sorun olacağını düşünmüyorum, yani o yüzden bence karar vermelisiniz ya ameliyat olmadan tespit edilirse elenirim diyerek girmelisiniz ya da ameliyat olursam hiç fark edilmeden geçerim diyerek.

Sukrn
Ziyaretçi
Sukrn

Teşekkür ederim cevabınız için haklısınız. Çok belirgin bir durum olsa hemen olacağım zaten orda öğrendim şaşılık olduğunu şok oldum normal hayatta doktor bile gerek yok dedi ama yönetmelikte engel . Peki intibakta direk elerler mi yoksa intibak bitince ameliyat olup geri dönebilir miyim? (örneğin göz çizdirip okulda gözlükle devam edenler bile olabiliyormuş ) Doktora sordum 1haftada dikişler alınır 1 aya tam olarak iyileşirsin dedi

Admin
Ziyaretçi
Admin

Eğer intibak eğitimi sırasında yapılan sağlık kontrollerinde tespit edilirse ilişiğiniz kesilir ve bir ihtimal ameliyattan sonra tamamen iyilesirseniz raporlarla birlikte idare mahkemesine dava açarak dönme durumunuz olabilir.

Sukrn
Ziyaretçi
Sukrn

Birde yönetmelikte bulamadım şaşılığın bir derecesi oluyor mu bilmiyorum benim dışardan kimse anlamıyor doktor farketti?

Admin
Ziyaretçi
Admin

Şaşılığın derecesi yoktur tespiti halinde engeldir.

ilker
Ziyaretçi
ilker

göz içi mercek ameliyatı olan elenir mi?

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba Ilker, ameliyatla lens ekstraksiyonu, göz içi lens implantasyonlusu b dilimi kapsamında değerlendirilir bu yönden engel olabilir.

İlgili Makaleler

Kapalı