Sitemizde toplam: 227 yazı ve cevaplanmış 3967 soru bulunmaktadır. 

Polisliğe Engel Kadın Hastalıkları – Üroloji

Üroloji - kadın hastalıkları ve doğum branşında bulunan polisliğe engel olabilecek rahatsızlıklar

Merhaba arkadaşlar polissayfasi.com sitesi olarak bu yazıda polis olmak isteyen erkek ve kadın adaylar için hangi kadın hastalıklarının ve üroloji rahatsızlıklarının pomem , paem , pmyo , pöh ve bekçilik alımlarında engel teşkil ettiğine değineceğiz ve detaylı bir şekilde polisliğe engel olan hastalıkları sıralayacağız.

Yaptığımız açıklamalar tamamen emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliği ışığında olacak ancak kendi deneyim ve tecrübelerimizden de faydalanarak polisliğe engel olan veya olmayan olası durumlar hakkında bilgi vereceğiz.

Polisliğe engel olan ve olmayan hastalıkları daha iyi anlamanız için sınıflandırarak ayrı ayrı yazılar halinde vereceğiz.

Daha önceki yazılarımızda polislik ve bekçiliğe engel olan hastalıklardan Dahiliye , Romatoloji , Kardiyoloji , Genel Cerrahi, Göğüs Hastalıkları, KBB Hastalıkları,  Ağız Diş Hastalıkları ve Göz Hastalıkları branşı içerisinde yer alanları sizlerle paylaştık.

Bakınız:

Bu yazımızda ise Üroloji – Kadın Hastalıkları ve Doğum branşı içerisinde yer alıp polisliğe engel olan ve olmayan durumlara değineceğiz.

 • Unutmayalım ki arkadaşlar polislik ve bekçiliğe ilk girişte aşağıda belirttiğimiz şartlar aranır.

Polis okullarına alınacak öğrenci adaylarında aranan sağlık şartları

 • Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine göre okullara alınacak öğrenci adayları, A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadır.
 • Bu yönetmelikte bire bir karşılığı olmayan durumlarda, aynı yönetmeliğin 21 inci maddesi gereği, öğrenci adayının muayenesini yapan hastane sağlık kurulu doktorları, kişinin hastalığının uygun olabileceği dilim hakkında karar verir.
 • B-C-D-E dilimlerinde geçen hastalığı olanlar veya 21 inci madde gereği değerlendirildiğinde hastalıklarının B-C-D-E dilimlerine uyduğuna karar verilenler öğrenci olamazlar.
 • Yazı ilerledikçe A-B-C-D-E sağlık dilimleri nelerdir bunları öğreneceğiz.

A Dilimine Göre Üroloji – Kadın Hastalıkları ve Doğum Branşı İçinde Yer Alıp Polisliğe Engel Olan ve Olmayan Durumlar

 • Kronik hastalığı, sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı olanlar.
 • Organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı olanlar.
 • Sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar belirteceğimiz istisnai maddeler hariç öğrenciliğe kabul edilmezler.

Bu bölümde ifade edilmemiş tanılarda, kişinin muayenesini yapan ilgili uzman doktor ve sağlık kurulu doktorları, hastalığın seyri ve derinliğini dikkate alarak aynı yönetmeliğin 21 nci maddesine göre uygun olan dilim için karar verir. B-C-D dilimlerinde tanımlanan hastalıklar öğrenciliğe engeldir.

 • Ürolojik ve genital sisteme ait doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya yokluğu polisliğe engel olmaktadır.
 • İki taraflı testis veya overin yokluğu veya yok hükmünde olması polisliğe engel olmaktadır.Ancak tek testis veya tek over yokluğu, diğeri sağlam olmak ve hormonal bir bozukluğa neden olmamak şartıyla sağlam kabul edilmektedir.
 • Hormonal bozukluk bulunmamak şartıyla uterusun kısmi veya total yokluğu ( kadın üreme sistemi ) sağlam kabul edilmektedir.
 • Üriner sistemdeki her türlü taş mevcudiyeti ve taş nedeniyle yapılmış operasyonlar (açık, kapalı) polisliğe engel olmaktadır.Ancak kendiliğinden, komplikasyonsuz olarak düşürülmüş, ameliyat öyküsü (açık, kapalı) olmayan olgular sağlam kabul edilmektedir.
 • Bir veya iki böbreğin anatomik olarak eksikliği, parsiyel nefrektomisi yani cerrahi müdahale ile böbreğin bir kısmının alınması durumu, total nefrektomisi yani cerrahi müdahale ile böbreğin tamamının alınması durumu veya konjenital yokluğu polisliğe engel olmaktadır.
 • Bir veya iki böbreğin yerleşim veya şekil bozukluğu (atnalı böbrek, ektopik böbrek, atrofik böbrek, hipoplazik böbrek, soliter böbrek ve benzeri) polisliğe engel olmaktadır.
 • Fonksiyon bozukluğu yapmamış, böbreğin basit kortikal kistleri sağlam kabul edilmektedir.
 • Polikistik böbrek hastalıkları, böbrekte yer kaplayan iyi veya kötü huylu tümöral oluşumlar ve bu nedenli cerrahiler polisliğe engel olmaktadır.
 • Vezikoüreteral reflü, üreteropelvik darlık mevcudiyeti polisliğe engel olmaktadır.Ancak VUR, UP darlık veya basit cerrahi müdahale ile giderilebilen patolojiler için yapılan başarılı cerrahi girişimler (ürolojik ve nefrolojik yönden, böbreklerin ve boşaltım sisteminin tam ve sağlam olması şartıyla) sağlam kabul edilmektedir..
 • Kordon kisti, distal hipospodias, hidrosel ve varikosel mevcudiyeti veya başarılı cerrahi tedavileri sağlam kabul edilmektedir.

 • Tek veya iki taraflı kriptorşizm mevcudiyeti polisliğe engeldir.Ancak testislerin başarılı şekilde skrotuma indirilmiş olması veya diğeri tam, sağlam ve normal anatomik lokalizasyonunda olmak şartıyla tek taraflı olan inmemiş testisin çıkarılması sağlam kabul edilmektedir.
 • Basit over kistleri; kanama yapmamak ve diğer patolojilere neden olmamak şartıyla sağlam kabul edilmektedir.
 • Myoma uteriler ve uterusun konjenital anomalileri (yerleşim ve şekil bozuklukları); menstrüel siklus düzensizliği, aşırı kanama, ağrı ve fonksiyon bozukluğu yapmamak şartıyla sağlam kabul edilmektedir.
 • Polikistik over sendromu, overde yer kaplayan iyi veya kötü huylu tümöral oluşumlar polisliğe engel olmaktadır.
 • Gebelik durumu polisliğe engel olmaktadır.
 • Normal vajinal yolla veya sezaryenle doğum yapmış olmak sağlam kabul edilmektedir.

DUYURU: 29.09.2019 tarihinde resmi gazetede yayımlanan Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğine göre aşağıdaki durumlar polislik ve bekçilik açısından artık sağlam kabul edilmektedir.

 • Ürolojik-nefrolojik sistemde fonksiyonel bozukluk oluşturmamak, komplikasyon yapmamak, tekrarlayan enfeksiyonlara neden olmamak, diğer organlarda ve sistemlerde mevcut ürolojik-nefrolojik durumla bağlantılı olarak yapısal ve fonksiyonel bozukluk bulunmamak koşuluyla;
 1. 0,5 cm’den küçük olan ( 0,5 cm dahil ) üriner sistem taşları sağlam kabul edilir.
 2. Kendiliğinden komplikasyonsuz olarak düşürülmüş üriner sistem taşları sağlam kabul edilir.
 3. Grade 1 hidronefroz ve ekstrarenal pelvis sağlam kabul edilir.
 4. Pelvik ektopik böbrek harici, böbreğin rotasyon, füzyon ve pozisyon anomolileri sağlam kabul edilir.
 5. 2 cm’den küçük ( 2 cm dahil)  amjiomyolipom sağlam kabul edilir.
 • Üriner sistem taşlarının boyutundan ve sayısından bağımsız olmak üzere organ veya doku kaybına neden olmamak, anatomik bütünlüğü bozmamak, organ ve sistem fonksiyonlarında kayba neden olmamak koşuluyla, üriner sistem taşları için yapılmış 3 ve 3’den az başarılı cerrahi girişimler sağlam kabul edilir.
 • Organ veya doku kaybına neden olmamak, anatomik bütünlüğü bozmamak, organ ve sistem fonksiyonlarında kayba neden olmamak koşuluyla basit cerrahi müdahale ile giderilebilen patolojiler için yapılan başarılı cerrahi girişimler sağlam kabul edilir.
 • Testis ve eklerinin basit kistleri, distal hipospodias, hidrosel ve varikosel mevcudiyeti veya başarılı cerrahi tedavileri sağlam kabul edilir.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
22 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Şükrü
Şükrü
9 ay önce

Varikosel engellidir

Vahap tosun
Vahap tosun
11 ay önce

Polıkıstık bobrek teshısı konuldu pomeme basvurma sansım varmı hocam

Ezhi
Ezhi
1 yıl önce

Merhaba admin
Sol over lojunda 60x58mm heterojen kitlesel lezyonum çıkt. Polisliğe engel midir?

Baran
Baran
1 yıl önce

Merhaba, sağ testisim tümör tespit edildiği için alındı.Kemoterapi ve radyoterapiye ihtiyaç duyulmadı.Polisliğe engel olur mu?

Hasan
Hasan
1 yıl önce

Hocam ben daha 16 yaşındayım bundan 2 3 ay önce makatıma dış fırcası benzeri şeyler soktum cahilce bu kegel egzersiziyle geçer mi 2 sene boyunca yapsam zaten çok az bir genişleme var

Sevgi
Sevgi
1 yıl önce

Kadın üreme organındaki şekil bozukluğu engel olur mu?

Aylin
Aylin
1 yıl önce

El terlemesi sorun olurmu

Busra
Busra
1 yıl önce

Merhaba benim böbreğimde tip 2 bosniak kist var ilaçlı tomografi çektirdim şöyle diyor yoğun içerikli kist takibi gerekir bi engelmidir şimdiden teşekkürler

Admin
Admin
1 yıl önce
Reply to  Busra

Basit kistler sorun edilmiyor, şu yazıda genel cerrahi kısmını okuyun;
# https://polissayfasi.com/polislik-saglik-sartlari-yonetmeliginde-yapilan-degisiklikler/

Busra
Busra
1 yıl önce
Reply to  Admin

Teşekkürler size şöyle açıkmılıyım öğrenciyim sol böbrekte yoğun içerikli tip 2 kist var ama doktorlar yoğun içerikli diyorlar ama tip 2 evet basit kiste giriyo ama şuan elenmek üzereyim ne yapabilirim bilemedim

Admin
Admin
1 yıl önce
Reply to  Busra

Anladım elenirseniz yapabileceğiniz tek şey idare mahkemesi kanalıyla dava açma yolu olacaktır diğer türlü komisyon kararını değiştirmeniz çok zor, hakkınızda hayırlısı olsun.

Ali
Ali
1 yıl önce

Merhaba Benim sag bobrekde 2. Derece genisleme var ama idrar kan tahlillerim temiz cikti bonregin calismasinda dger organlara bi skntisi yok bu sorun olur mu

Admin
Admin
1 yıl önce
Reply to  Ali

Merhaba, Grade 1 hidronefroz (böbrek genişlemesi ) ve ekstrarenal pelvis sağlam kabul edilir.

Sizinki 2.derece olduğu için sorun olabilir.

Kapalı