BEKÇİLİKPOLİSLİKSağlık Şartları

Polisliğe Engel Ortopedi ve Travmatoloji Rahatsızlıkları

Polislik ve Bekçilik İçin Sorun Oluşturan Ortopedi ve Travmatoloji Hastalıkları

Merhaba arkadaşlar polissayfasi.com sitesi olarak bu yazıda polis olmak isteyen erkek ve kadın adaylar için ortopedi ve travmatoloji branşında yer alan hangi rahatsızlıkların pomem , paem , pmyo , pöh ve bekçilik alımlarında engel teşkil ettiğine değineceğiz ve detaylı bir şekilde polisliğe engel olan hastalıkları sıralayacağız.

Yaptığımız açıklamalar tamamen emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliği ışığında olacak ancak kendi deneyim ve tecrübelerimizden de faydalanarak polisliğe engel olan veya olmayan olası durumlar hakkında bilgi vereceğiz.

Polisliğe engel olan ve olmayan hastalıkları daha iyi anlamanız için sınıflandırarak ayrı ayrı yazılar halinde vereceğiz.

Daha önceki yazılarımızda polislik ve bekçiliğe engel olan hastalıklardan Dahiliye , Romatoloji , Kardiyoloji , Genel Cerrahi, Göğüs Hastalıkları, KBB Hastalıkları,  Ağız Diş Hastalıkları ve Göz Hastalıkları , Üroloji branşı içerisinde yer alanları sizlerle paylaştık.

Bakınız:

Bu yazımızda ise Ortopedi ve Travmatoloji branşı içerisinde yer alıp polisliğe engel olan ve olmayan durumlara değineceğiz.

 • Unutmayalım ki arkadaşlar polislik ve bekçiliğe ilk girişte aşağıda belirttiğimiz şartlar aranır.

Polis okullarına alınacak öğrenci adaylarında aranan sağlık şartları

 • Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine göre okullara alınacak öğrenci adayları, A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadır.
 • Bu yönetmelikte bire bir karşılığı olmayan durumlarda, aynı yönetmeliğin 21 inci maddesi gereği, öğrenci adayının muayenesini yapan hastane sağlık kurulu doktorları, kişinin hastalığının uygun olabileceği dilim hakkında karar verir.
 • B-C-D-E dilimlerinde geçen hastalığı olanlar veya 21 inci madde gereği değerlendirildiğinde hastalıklarının B-C-D-E dilimlerine uyduğuna karar verilenler öğrenci olamazlar.
 • Yazı ilerledikçe A-B-C-D-E sağlık dilimleri nelerdir bunları öğreneceğiz.

DUYURU: 29.09.2019 tarihinde resmi gazetede yayımlanan Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğine göre yeniden güncellenmiştir.

A Dilimine Göre Ortopedi ve Travmatoloji Branşı İçinde Yer Alıp Polisliğe Engel Olmayan Durumlar

 • Kronik hastalığı, sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı olanlar.
 • Organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı olanlar.
 • Sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar belirteceğimiz istisnai maddeler hariç öğrenciliğe kabul edilmezler.

Bu bölümde ifade edilmemiş tanılarda, kişinin muayenesini yapan ilgili uzman doktor ve sağlık kurulu doktorları, hastalığın seyri ve derinliğini dikkate alarak aynı yönetmeliğin 21 nci maddesine göre uygun olan dilim için karar verir. B-C-D dilimlerinde tanımlanan hastalıklar öğrenciliğe engeldir.

 • İyileşme sürecini tamamlamamış, tedavisi bitmemiş kırıklar polis okulu öğrenciliğine engel olmakla birlikte konservatif metotla veya operasyonla tedavi edilip tam şifa bulmuş, patolojik olmayan, sekelsiz iyileşmiş eklem dışı kırıklar sağlam kabul edilmektedir.
 • Kemik , kas ve diğer dokuların içindeki yabancı cisimlerin anatomik ve fonksiyonel olarak tam ve sağlam olacak şekilde başarılı cerrahi işlem ile çıkarılmaları sağlam kabul edilmektedir.
 • Eklem içine tanısal amaçla yapılan, herhangi bir cerrahi müdahale yapılmadığı kanıtlanan artroskopik girişimler yani fiber optik cihazlarla eklem içinin görüntülü muayene edilmesi sağlam kabul edilmektedir.
 • Polidaktili yani doğuştan el veya ayak parmaklarının fazla olması durumu ve sindaktili yani parmakların birbirine yapışık olması durumu için yapılan, anatomik ve fonksiyonel bozukluk yapmayacak, eşgal belirtmeyecek, başarılı cerrahi girişimler sağlam kabul edilmektedir.
 • Fonksiyonel kısıtlılık yapmayan, klinik belirti vermeyen, sadece radyolojik olarak saptanan tek seviyedeki spina bifida occulta, tek veya çift taraflı sakralizasyon, tek vertebrada lumbalizasyon sağlam kabul edilmektedir.
 • 0-10 derece arası skolyoz sağlam kabul edilmektedir.
 • Flexible pes planus yani ayağın iç yanında bulunan kavisin olmaması durumu sağlam kabul edilmektedir.
 • Anatomik ve fonksiyonel bütünlüğü bozmayan , komplikasyonsuz, 2 cm’den küçük olan ( 2  cm dahil ) eklem hariç yumuşak dokuların içindeki yabancı cisimler sağlam kabul edilir.
 • Dokuların içindeki yabancı cisimlerin, anatomik ve fonksiyonel bütünlüğü bozmayacak şekilde başarılı cerrahi ile çıkarılmış halleri sağlam kabul edilir.

A Dilimine Göre Ortopedi ve Travmatoloji Branşı İçinde Yer Alıp Polisliğe Engel Olan Durumlar

 • Eklem içi kırıkların mevcudiyeti veya iyileşmiş halleri.
 • Eklem içine yapılan artroskopik veya açık cerrahi gibi her türlü cerrahi girişim.
 • Kırık tespiti için kullanılan plak-vida gibi tespit malzemelerinin mevcudiyeti.
 • Kemik, kas ve diğer dokuların içindeki yabancı cisimlerin mevcudiyeti.
 • Büyük eklemlerin geçirilmiş eklem çıkığı.
 • Tekrarlayan eklem çıkıkları.
 • Enfeksiyona, yanığa sekonder sekeller ve eklem yapışıklıkları.
 • Eklem faresi.
 • Eklemlerin fonksiyon kaybı ve şekil bozuklukları.
 • Tekrarlayan çıkığa neden olan eklem gevşeklikleri.
 • Kasların, kemiklerin ve diğer dokuların iyi veya kötü huylu tümörleri ve bu tümörlerin cerrahileri.
 • Polidaktili, sindaktili.
 • Karpal-metakarpal kemiklerin, tarsal-metatarsal kemiklerin, falanksların veya diğer kemiklerin anatomik veya fonksiyonel patolojileri (kas, tendon ve sinir patolojileri), doğuştan eksiklikleri veya sonradan ampütasyonları.
 • Her türlü kas hastalıkları, tendon ve ligament patolojileri, sinir patolojileri ile bu patolojilerin cerrahileri.
 • Omurgada yapısal anomali, rotasyon anomalisi veya omurga dengesinin bozulduğu durumlar (gövde kayması) ve diğer omurga patolojileri.
 • Skolyoz, kifoz ve diğer omurga patolojilerinin mevcudiyeti.
 • Boyun-göğüs-bel fıtıkları, disk patolojileri, sinir sıkışmaları, omurganın ve omurga eklerinin diğer patolojileri ile bunların açık veya kapalı cerrahi müdahaleleri.
 • Omurga kırıkları, spinal kanalı ilgilendiren kırıklar.
 • Omurgaya, omurganın eklerine (disklere, bağlara, destek dokulara, kaslara, sinirlere), spinal kanala yapılmış açık veya kapalı her türlü cerrahi müdahale
 • Omurgadaki ve eklerindeki, spinal kanaldaki iyi veya kötü huylu tümörler, yabancı cisimler, yer kaplayan lezyonlar ve bu nedenlerle yapılan açık veya kapalı cerrahi müdahaleler.
 • Düz tabanlık, polislik ve bekçiliğe engel olmaktadır.

Ortopedi ve Travmatoloji branşı içerisinde yer alıp polislik ve bekçiliğe engel olan ve engel olmayan rahatsızlıklardan bahsettik. Ayrıca sormak istedikleriniz varsa sormaktan çekinmeyin.

Admin

Merhaba arkadaşlar, meslek içinden bir abiniz olarak polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin, sorularınıza aynı gün içerisinde cevap vermekteyim.

100
MERAK ETTİKLERİNİZİ BURADAN SORABİLİRSİNİZ.

avatar
35 Comment threads
65 Thread replies
0 Takip Edenler
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
37 Yorum Yazanlar
AdminYusufAdminzaferYavuz Son Yorum Yazanlar
  Takip Edin  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Yusuf
Ziyaretçi
Yusuf

Bilekteki Skafoid kemiğim kırılmıştı vida takıldı polisliğe engelmi şuan 17 yaşımdayım

zafer
Ziyaretçi
zafer

Merhabalar,2 Yıl önce Sağ Omzumda cıkıklar Meydana geldiginden dolayı Artroskopik (Kapalı )operosyon gecirdim.Spor yapiyorum yapiyorum hicbir engel teskil etmiyor gunluk yasantimda.Omzumda 0.5 mm 1 mm arası iz mevcuttur.Bekcilik icin engel Teskil edermi?simdiden cok Teskr edrm bilgileriniz icin.

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba Zafer, yönetmeliğe göre tanısal amaç dışında eklem içine yapılan artroskopik veya açık cerrahi gibi her türlü cerrahi girişim polisliğe, bekçiliğe engeldir.

Yavuz
Ziyaretçi
Yavuz

Merhabalar efendim, Bel ve boyun fıtığı var ben de ama doktor ameliyatlık bir şey yok dedi sıkıntı olur mu pmyo için?
Bir de sinirsel işitme kaybı varmış %37 oranında enğel midir ya da kaç olması ğerekir
Şimdiden teşekkürler.

Sercan
Ziyaretçi
Sercan

Menisküs yırtığı polisliğe engel olur mu? Teşekkürler

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba Sercan, menisküs fonksiyonel bir kısıtlık oluşturmuyorsa engel olmaz.

ali
Ziyaretçi
ali

çoçukken omzum çıkmıştı şimdi hareketlerimde bi sıkıntı yok engelmidir polisliğe.

Admin
Ziyaretçi
Admin

Anladığım kadarıyla şuan omzunuzda herhangi bir çıkık ve kırık durumu yok, öyleyse sorun olmaz.

ali
Ziyaretçi
ali

evet öncesinde cıkmıştı hareketlerde sıkıntı yok birde doktor sıkıntı gorurse mi röntgen mr istiyor yoksa herkes giriyormu.

Admin
Ziyaretçi
Admin

Omuz için özel olarak röntgen çekilmez doktor gerek görürse çektirir. Ancak her adayın akciğer grafisi istinasız çekilir.

Ertuğrul
Ziyaretçi
Ertuğrul

32 yıllık polis memuru olarak gorev yapmaktayım 14 haziran 2019 tarihinde görev başında trafik kazasında sağ el bilegimden parçalı kırıklar ayağım da çatlak oldu. Sağ el bilegimden ameliyatla platin takıldı. Yaklaşık 45 gün fizik tedavi gördüm ancak tam olarak iyilesemedim. Emniyet dilim için hastaneye sevk etti. Görev gazisi verilmesi için hangi dilim verilmesi gerekir. Yada malulen emeklilik için hangi dilim gerekir.malulen emeklilik verilirse ekonomik açıdan kaybı olurmu.tesekkurler

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba Ertuğrul Bey, mevcut rahatsızlığınız emniyet teşkilâtı sağlık şartları yönetmeliğine göre; güncel tedavi yöntemleriyle yeterli süre tedavi edilmiş olmasına rağmen, silah kullanabilme, kavrama yapabilme, güç kullanma fonksiyonlarını bozuyor ise D dilimi kapsamında değerlendirilebilir.

# Eğer D dilimi kapsamında değerlendirilirse malulen emekli olabilirsiniz veya gih memuru olarak görev yapabilirsiniz. Malulen emekli olursanız normal emekli maaşından yaklaşık 1000 TL az olacaktır. GİH olursanız ise maaşınızda normal polis memuru maaşından 1000 ile 1300 TL arası düşüş olacaktır.

# Görev gaziliği konusunda ise şuan için bilgim yok, bu konuda da bilgi edinirsem sizinle paylaşırım.

umut
Ziyaretçi
umut

Hafif doğuştan
Kifoz polisliğe engelmi

Admin
Ziyaretçi
Admin

Maalesef kifoz polisliğe engeldir. Bu yazıyı da okuyabilirsin.
https://polissayfasi.com/kifoz-kamburluk-ve-skolyoz-polislige-bekcilige-engel-mi/

Kaan
Ziyaretçi
Kaan

Merhaba s1 vertebra lumbalize polisliğe engelmidir?

Murat
Ziyaretçi
Murat

Merhaba. Sol dizimde futbolcu yırtıgı denen bi şişlik var. Olusum medeni ergenlikte birdenbire hızla boy atmam. Doktorum tedaviye gerek görmemişti. İstersem ameliyatla kazınıp alınabilecegini ama gerek olmadıgını söylemişti. Belcilik saglıkta sorun olur mu bu durum.

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba Murat, bahsettiğin durum sanırım menisküs oluyor daha önceden menisküsü olan birçok kişinin polis olduğunu gördüm yani bu durum bekçilikte de sorun olmaz büyük ihtimalle.

Murat
Ziyaretçi
Murat

Cok tesekkürler

Kapalı