BEKÇİLİKPOLİSLİKSağlık Şartları

Polisliğe Engel Ortopedi ve Travmatoloji Rahatsızlıkları

Polislik ve Bekçilik İçin Sorun Oluşturan Ortopedi ve Travmatoloji Hastalıkları

Merhaba arkadaşlar polissayfasi.com sitesi olarak bu yazıda polis olmak isteyen erkek ve kadın adaylar için ortopedi ve travmatoloji branşında yer alan hangi rahatsızlıkların pomem , paem , pmyo , pöh ve bekçilik alımlarında engel teşkil ettiğine değineceğiz ve detaylı bir şekilde polisliğe engel olan hastalıkları sıralayacağız.

Yaptığımız açıklamalar tamamen emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliği ışığında olacak ancak kendi deneyim ve tecrübelerimizden de faydalanarak polisliğe engel olan veya olmayan olası durumlar hakkında bilgi vereceğiz.

Polisliğe engel olan ve olmayan hastalıkları daha iyi anlamanız için sınıflandırarak ayrı ayrı yazılar halinde vereceğiz.

Daha önceki yazılarımızda polislik ve bekçiliğe engel olan hastalıklardan Dahiliye , Romatoloji , Kardiyoloji , Genel Cerrahi, Göğüs Hastalıkları, KBB Hastalıkları,  Ağız Diş Hastalıkları ve Göz Hastalıkları , Üroloji branşı içerisinde yer alanları sizlerle paylaştık.

Bakınız:

Bu yazımızda ise Ortopedi ve Travmatoloji branşı içerisinde yer alıp polisliğe engel olan ve olmayan durumlara değineceğiz.

 • Unutmayalım ki arkadaşlar polislik ve bekçiliğe ilk girişte aşağıda belirttiğimiz şartlar aranır.

Polis okullarına alınacak öğrenci adaylarında aranan sağlık şartları

 • Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine göre okullara alınacak öğrenci adayları, A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadır.
 • Bu yönetmelikte bire bir karşılığı olmayan durumlarda, aynı yönetmeliğin 21 inci maddesi gereği, öğrenci adayının muayenesini yapan hastane sağlık kurulu doktorları, kişinin hastalığının uygun olabileceği dilim hakkında karar verir.
 • B-C-D-E dilimlerinde geçen hastalığı olanlar veya 21 inci madde gereği değerlendirildiğinde hastalıklarının B-C-D-E dilimlerine uyduğuna karar verilenler öğrenci olamazlar.
 • Yazı ilerledikçe A-B-C-D-E sağlık dilimleri nelerdir bunları öğreneceğiz.
OKUMALISIN  2019 PMYO Sınavı Açıklandı mı ?

A Dilimine Göre Ortopedi ve Travmatoloji Branşı İçinde Yer Alıp Polisliğe Engel Olmayan Durumlar

 • Kronik hastalığı, sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı olanlar.
 • Organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı olanlar.
 • Sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar belirteceğimiz istisnai maddeler hariç öğrenciliğe kabul edilmezler.

Bu bölümde ifade edilmemiş tanılarda, kişinin muayenesini yapan ilgili uzman doktor ve sağlık kurulu doktorları, hastalığın seyri ve derinliğini dikkate alarak aynı yönetmeliğin 21 nci maddesine göre uygun olan dilim için karar verir. B-C-D dilimlerinde tanımlanan hastalıklar öğrenciliğe engeldir.

 • İyileşme sürecini tamamlamamış, tedavisi bitmemiş kırıklar polis okulu öğrenciliğine engel olmakla birlikte konservatif metotla veya operasyonla tedavi edilip tam şifa bulmuş, patolojik olmayan, sekelsiz iyileşmiş eklem dışı kırıklar sağlam kabul edilmektedir.
 • Kemik , kas ve diğer dokuların içindeki yabancı cisimlerin anatomik ve fonksiyonel olarak tam ve sağlam olacak şekilde başarılı cerrahi işlem ile çıkarılmaları sağlam kabul edilmektedir.
 • Eklem içine tanısal amaçla yapılan, herhangi bir cerrahi müdahale yapılmadığı kanıtlanan artroskopik girişimler yani fiber optik cihazlarla eklem içinin görüntülü muayene edilmesi sağlam kabul edilmektedir.
 • Polidaktili yani doğuştan el veya ayak parmaklarının fazla olması durumu ve sindaktili yani parmakların birbirine yapışık olması durumu için yapılan, anatomik ve fonksiyonel bozukluk yapmayacak, eşgal belirtmeyecek, başarılı cerrahi girişimler sağlam kabul edilmektedir.
 • Fonksiyonel kısıtlılık yapmayan, klinik belirti vermeyen, sadece radyolojik olarak saptanan tek seviyedeki spina bifida occulta, tek veya çift taraflı sakralizasyon, tek vertebrada lumbalizasyon sağlam kabul edilmektedir.
 • 0-10 derece arası skolyoz sağlam kabul edilmektedir.
 • Flexible pes planus yani ayağın iç yanında bulunan kavisin olmaması durumu sağlam kabul edilmektedir.
OKUMALISIN  24.Dönem POMEM Başvuruları Ne Zaman ?

A Dilimine Göre Ortopedi ve Travmatoloji Branşı İçinde Yer Alıp Polisliğe Engel Olan Durumlar

 • Eklem içi kırıkların mevcudiyeti veya iyileşmiş halleri.
 • Eklem içine yapılan artroskopik veya açık cerrahi gibi her türlü cerrahi girişim.
 • Kırık tespiti için kullanılan plak-vida gibi tespit malzemelerinin mevcudiyeti.
 • Kemik, kas ve diğer dokuların içindeki yabancı cisimlerin mevcudiyeti.
 • Büyük eklemlerin geçirilmiş eklem çıkığı.
 • Tekrarlayan eklem çıkıkları.
 • Enfeksiyona, yanığa sekonder sekeller ve eklem yapışıklıkları.
 • Eklem faresi.
 • Eklemlerin fonksiyon kaybı ve şekil bozuklukları.
 • Tekrarlayan çıkığa neden olan eklem gevşeklikleri.
 • Kasların, kemiklerin ve diğer dokuların iyi veya kötü huylu tümörleri ve bu tümörlerin cerrahileri.
 • Polidaktili, sindaktili.
 • Karpal-metakarpal kemiklerin, tarsal-metatarsal kemiklerin, falanksların veya diğer kemiklerin anatomik veya fonksiyonel patolojileri (kas, tendon ve sinir patolojileri), doğuştan eksiklikleri veya sonradan ampütasyonları.
 • Her türlü kas hastalıkları, tendon ve ligament patolojileri, sinir patolojileri ile bu patolojilerin cerrahileri.
 • Omurgada yapısal anomali, rotasyon anomalisi veya omurga dengesinin bozulduğu durumlar (gövde kayması) ve diğer omurga patolojileri.
 • Skolyoz, kifoz ve diğer omurga patolojilerinin mevcudiyeti.
 • Boyun-göğüs-bel fıtıkları, disk patolojileri, sinir sıkışmaları, omurganın ve omurga eklerinin diğer patolojileri ile bunların açık veya kapalı cerrahi müdahaleleri.
 • Omurga kırıkları, spinal kanalı ilgilendiren kırıklar.
 • Omurgaya, omurganın eklerine (disklere, bağlara, destek dokulara, kaslara, sinirlere), spinal kanala yapılmış açık veya kapalı her türlü cerrahi müdahale
 • Omurgadaki ve eklerindeki, spinal kanaldaki iyi veya kötü huylu tümörler, yabancı cisimler, yer kaplayan lezyonlar ve bu nedenlerle yapılan açık veya kapalı cerrahi müdahaleler.
 • Düz tabanlık, polislik ve bekçiliğe engel olmaktadır.

Ortopedi ve Travmatoloji branşı içerisinde yer alıp polislik ve bekçiliğe engel olan ve engel olmayan rahatsızlıklardan bahsettik.Ayrıca sormak istedikleriniz varsa sormaktan çekinmeyin.

Admin

Merhaba arkadaşlar, meslek içinden bir abiniz olarak polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin, sorularınıza aynı gün içerisinde cevap vermekteyim.

56
MERAK ETTİKLERİNİZİ BURADAN SORABİLİRSİNİZ.

avatar
21 Comment threads
35 Thread replies
0 Takip Edenler
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
23 Yorum Yazanlar
AdminMesut BiçermevlütGulsumemre seven Son Yorum Yazanlar
  Takip Edin  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Mesut Biçer
Ziyaretçi
Mesut Biçer

Merhabalar 5 sene önce sol el bileğim kırıldı ve radius un ucundaki kemik yanlış kaynamış ve birazcık çıkıntı var , kolumu ve Elimi rahat bir şekilde kullanabiliyorum bu çıkıklık sorun olur mu polislikte ?

mevlüt
Ziyaretçi
mevlüt

merhaba 9 yasında sağ ayak ikinci parmağım çatladı daha sonra iyileştiğinde solda bulunan aynı parmağa göre çok az daha kalın kaldı 23 yasındayım prof sporcuyum hiçbir fonksiyon kaybı yok ağrı da yok normal parmak gibi kullanıyorum sadece cok az kalın bu polis olmama engel olurmu özellikle sağlık raporunda ?

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba Mevlüt, o parmağının hafif kalın olmasını fark edeceklerini bile sanmıyorum, ayrıca iyileşmiş olduğu için polis olmana engel olmaz.

mevlüt
Ziyaretçi
mevlüt

cok tesekkür ederim

Gulsum
Ziyaretçi
Gulsum

Alerjik astım polisliğe engel midir. Daha önce kullandığım raporlu ilaçların e nabizda gözüküyor fakat bir buçuk yıldır ilaç kullanmiyorum. Raporlu olan ilaçları bile alıp kullanmadim.Sizce okulda sıkıntı yaşar mıyım saglikta

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba Gülsüm, sağlık şartları yönetmeliğine göre Astım hastalığı tespiti halinde polisliğe engeldir. Yani ilacı kullanmasan da doktor muayenesinde bunu göz önünde bulundurarak inceleme yapar, ön sağlık kontrolünden geçebilirsin ancak daha sonraki aşamalarda yani kazandıktan sonra sorun yaşama ihtimalin var. Ayrıca bu yazıyı okuyabilirsin.

https://polissayfasi.com/astim-hastaligi-polislige-engel-mi/

Gulsum
Ziyaretçi
Gulsum

Ama yönetmelikte şu anki durumu esas alınır diyor yani solunum testim normal olursa yönetmeliğe göre elenmemem lazım haksız miyim

Admin
Ziyaretçi
Admin

Yani psikiyatri dışında muayene esnasında rahatsızlığın devam ediyor olmamasına bakılır, eğer rahatsızlığınız tam şifa bulduysa sorun olmaz.

emre seven
Ziyaretçi
emre seven

A63F3(Lumbalizasyon ,Sakralizasyon) polisliğe engel mi?

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba Emre kesin olmamakla birlikte engel olmayabilir, emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine göre senin durumunla ilgili şu açıklama mevcuttur.

Fonksiyonel kısıtlılık yapmayan, klinik belirti vermeyen, sadece radyolojik olarak saptanan
tek seviyedeki spina bifida occulta, tek veya çift taraflı sakralizasyon, tek vertebrada lumbalizasyon sağlam
kabul edilir.

Burada sakralizasyonun türü belirtilmemiş olup fonksiyonel kısıtlılık yapmaması ve klinik belirti vermemesi önem taşımaktadır.Eğer adayda bu unsurlar olmazsa tek veya çift taraflı sakralizasyon sağlam kabul edilmekte, polislik ve bekçiliğe engel olmamaktadır.

Süleyman
Ziyaretçi
Süleyman

Sol dizimde eğilip çömelince çıtırtı şeklinde ses geliyor ağrı yok koşmamda spor aktivitelirindede ağrı yok sadece ses geliyor bu durum polis olmaya engel mi ?

Admin
Ziyaretçi
Admin

Dizinizle ilgili muayene oldunuz mu? Belirttiğiniz durum büyük ihtimalle polis veya bekçi olmanıza engel olmaz ancak herhangi bir rahatsızlık var mı yok mu öğrenmek için muayene olmanız faydanıza olur.

Hakan
Ziyaretçi
Hakan

Pes cavus yani çukur taban engel olur mu? Sağlık yönetmeliğinde goremedim. Ayrıca ameliyat ile kemik kesimi kas ekleme vs. işlemler ile düzeltme yapıldığında engel olur mu?

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba Hakan eğer çukur taban çok belli oluyorsa bu polislik veya bekçiliğe engel olabilir. Ayrıca kemiklerin doğuştan eksiklikleri veya sonradan ampütasyonları öğrenciliğe engel olmaktadır.

Kaslara, sinirlere yapılan her türlü cerrahi müdahalenin de polislik veya bekçiliğe engel olduğu sağlık şartları yönetmeliğinde belirtilmiştir.

Cemal
Ziyaretçi
Cemal

2 yıl önce sag el bilegimden ganglion kisti ameliyatı oldum. Yönetmelikte iyi yada kötü huylu tümörler ögrencilige engeldir diyo. Elimdeki iz 1 cm belli belirsiz.şuan tam şifa bulmuş hiç bir sıkıntım yok. Son saglık aşamasında ameliyat geçmişine bakılıyomu. Ameliyat oldıgum anlaşılır elenirmiyim

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba Cemal, söylediğin gibi yönetmeliğe göre iyi ya da kötü huylu tümörler için yapılan cerrahi müdahaleler öğrenciliğe engel olmaktadır. Polis okulundaki sağlık incelemesinde ilgili doktor sistemden daha önce geçirilmiş operasyonları görebilir. Yani belirttiğin durum tespiti halinde elenmene neden olabilir. Hakkında hayırlısı olsun şansını denemen lazım.

Cemal
Ziyaretçi
Cemal

Teşekkür ederim. Bu bekçilik içinde gecerli dimi.

Admin
Ziyaretçi
Admin

Doğrudur bekçilik içinde geçerlidir.

Ece
Ziyaretçi
Ece

Bende altı parmaklilik vardı 2005 yılında elimde ve ayağımdan başarılı bir şekilde ameliyat oldum. Şuan 23 yaşındayım yürüyüşünde veya fonksiyonel olarak hicbir sıkıntı yok. Pomemde on sağlıkta bi sıkıntı çıkmadı. Ama eğitim sonrası genel sağlıkta sıkıntı çıkar mı çünkü hafif dikiş izleri var.

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba Ece, hafif dikiş izlerinden sıkıntı olmaz için rahat olsun.

Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğinde de şu açıklama mevcuttur:

Polidaktili yani doğuştan el veya ayak parmaklarının fazla olması durumu ve sindaktili yani parmakların birbirine yapışık olması durumu için yapılan, anatomik ve fonksiyonel bozukluk yapmayacak, eşgal belirtmeyecek, başarılı cerrahi girişimler sağlam kabul edilmektedir.

Ece
Ziyaretçi
Ece

Çok teşekkür ediyorum çünkü ameliyat olduğum belli oluyo elde fazla yok hafif şişlik gibi görünüyor ayaktada daha belli oluyo dikiş izi. Inşallah sorun çıkmaz

Admin
Ziyaretçi
Admin

Hakkınızda hayırlısı olsun umarım dilediğiniz olur.

Can
Ziyaretçi
Can

Ön çapraz bağ ameliyatı engel midir hocam ?

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba Can tespiti halinde ön çapraz bağ ameliyatı polislik ve bekçiliğe engeldir, eğer söylemezseniz ilgili doktor fark etmezse, röntgene göndermezse şansınız olabilir.

Kapalı