Sitemizde toplam: 205 yazı ve cevaplanmış 1956 soru bulunmaktadır. 

Polisliğe Engel Ortopedi ve Travmatoloji Rahatsızlıkları

Polislik ve Bekçilik İçin Sorun Oluşturan Ortopedi ve Travmatoloji Hastalıkları

Merhaba arkadaşlar polissayfasi.com sitesi olarak bu yazıda polis olmak isteyen erkek ve kadın adaylar için ortopedi ve travmatoloji branşında yer alan hangi rahatsızlıkların pomem , paem , pmyo , pöh ve bekçilik alımlarında engel teşkil ettiğine değineceğiz ve detaylı bir şekilde polisliğe engel olan hastalıkları sıralayacağız.

Yaptığımız açıklamalar tamamen emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliği ışığında olacak ancak kendi deneyim ve tecrübelerimizden de faydalanarak polisliğe engel olan veya olmayan olası durumlar hakkında bilgi vereceğiz.

Polisliğe engel olan ve olmayan hastalıkları daha iyi anlamanız için sınıflandırarak ayrı ayrı yazılar halinde vereceğiz.

Daha önceki yazılarımızda polislik ve bekçiliğe engel olan hastalıklardan Dahiliye , Romatoloji , Kardiyoloji , Genel Cerrahi, Göğüs Hastalıkları, KBB Hastalıkları,  Ağız Diş Hastalıkları ve Göz Hastalıkları , Üroloji branşı içerisinde yer alanları sizlerle paylaştık.

Bakınız:

Bu yazımızda ise Ortopedi ve Travmatoloji branşı içerisinde yer alıp polisliğe engel olan ve olmayan durumlara değineceğiz.

 • Unutmayalım ki arkadaşlar polislik ve bekçiliğe ilk girişte aşağıda belirttiğimiz şartlar aranır.

Polis okullarına alınacak öğrenci adaylarında aranan sağlık şartları

 • Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine göre okullara alınacak öğrenci adayları, A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadır.
 • Bu yönetmelikte bire bir karşılığı olmayan durumlarda, aynı yönetmeliğin 21 inci maddesi gereği, öğrenci adayının muayenesini yapan hastane sağlık kurulu doktorları, kişinin hastalığının uygun olabileceği dilim hakkında karar verir.
 • B-C-D-E dilimlerinde geçen hastalığı olanlar veya 21 inci madde gereği değerlendirildiğinde hastalıklarının B-C-D-E dilimlerine uyduğuna karar verilenler öğrenci olamazlar.
 • Yazı ilerledikçe A-B-C-D-E sağlık dilimleri nelerdir bunları öğreneceğiz.

DUYURU: 29.09.2019 tarihinde resmi gazetede yayımlanan Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğine göre yeniden güncellenmiştir.

A Dilimine Göre Ortopedi ve Travmatoloji Branşı İçinde Yer Alıp Polisliğe Engel Olmayan Durumlar

 • Kronik hastalığı, sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı olanlar.
 • Organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı olanlar.
 • Sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar belirteceğimiz istisnai maddeler hariç öğrenciliğe kabul edilmezler.

Bu bölümde ifade edilmemiş tanılarda, kişinin muayenesini yapan ilgili uzman doktor ve sağlık kurulu doktorları, hastalığın seyri ve derinliğini dikkate alarak aynı yönetmeliğin 21 nci maddesine göre uygun olan dilim için karar verir. B-C-D dilimlerinde tanımlanan hastalıklar öğrenciliğe engeldir.

 • İyileşme sürecini tamamlamamış, tedavisi bitmemiş kırıklar polis okulu öğrenciliğine engel olmakla birlikte konservatif metotla veya operasyonla tedavi edilip tam şifa bulmuş, patolojik olmayan, sekelsiz iyileşmiş eklem dışı kırıklar sağlam kabul edilmektedir.
 • Kemik , kas ve diğer dokuların içindeki yabancı cisimlerin anatomik ve fonksiyonel olarak tam ve sağlam olacak şekilde başarılı cerrahi işlem ile çıkarılmaları sağlam kabul edilmektedir.
 • Eklem içine tanısal amaçla yapılan, herhangi bir cerrahi müdahale yapılmadığı kanıtlanan artroskopik girişimler yani fiber optik cihazlarla eklem içinin görüntülü muayene edilmesi sağlam kabul edilmektedir.
 • Polidaktili yani doğuştan el veya ayak parmaklarının fazla olması durumu ve sindaktili yani parmakların birbirine yapışık olması durumu için yapılan, anatomik ve fonksiyonel bozukluk yapmayacak, eşgal belirtmeyecek, başarılı cerrahi girişimler sağlam kabul edilmektedir.
 • Fonksiyonel kısıtlılık yapmayan, klinik belirti vermeyen, sadece radyolojik olarak saptanan tek seviyedeki spina bifida occulta, tek veya çift taraflı sakralizasyon, tek vertebrada lumbalizasyon sağlam kabul edilmektedir.
 • 0-10 derece arası skolyoz sağlam kabul edilmektedir.
 • Flexible pes planus yani ayağın iç yanında bulunan kavisin olmaması durumu sağlam kabul edilmektedir.
 • Anatomik ve fonksiyonel bütünlüğü bozmayan , komplikasyonsuz, 2 cm’den küçük olan ( 2  cm dahil ) eklem hariç yumuşak dokuların içindeki yabancı cisimler sağlam kabul edilir.
 • Dokuların içindeki yabancı cisimlerin, anatomik ve fonksiyonel bütünlüğü bozmayacak şekilde başarılı cerrahi ile çıkarılmış halleri sağlam kabul edilir.

A Dilimine Göre Ortopedi ve Travmatoloji Branşı İçinde Yer Alıp Polisliğe Engel Olan Durumlar

 • Eklem içi kırıkların mevcudiyeti veya iyileşmiş halleri.
 • Eklem içine yapılan artroskopik veya açık cerrahi gibi her türlü cerrahi girişim.
 • Kırık tespiti için kullanılan plak-vida gibi tespit malzemelerinin mevcudiyeti.
 • Kemik, kas ve diğer dokuların içindeki yabancı cisimlerin mevcudiyeti.
 • Büyük eklemlerin geçirilmiş eklem çıkığı.
 • Tekrarlayan eklem çıkıkları.
 • Enfeksiyona, yanığa sekonder sekeller ve eklem yapışıklıkları.
 • Eklem faresi.
 • Eklemlerin fonksiyon kaybı ve şekil bozuklukları.
 • Tekrarlayan çıkığa neden olan eklem gevşeklikleri.
 • Kasların, kemiklerin ve diğer dokuların iyi veya kötü huylu tümörleri ve bu tümörlerin cerrahileri.
 • Polidaktili, sindaktili.
 • Karpal-metakarpal kemiklerin, tarsal-metatarsal kemiklerin, falanksların veya diğer kemiklerin anatomik veya fonksiyonel patolojileri (kas, tendon ve sinir patolojileri), doğuştan eksiklikleri veya sonradan ampütasyonları.
 • Her türlü kas hastalıkları, tendon ve ligament patolojileri, sinir patolojileri ile bu patolojilerin cerrahileri.
 • Omurgada yapısal anomali, rotasyon anomalisi veya omurga dengesinin bozulduğu durumlar (gövde kayması) ve diğer omurga patolojileri.
 • Skolyoz, kifoz ve diğer omurga patolojilerinin mevcudiyeti.
 • Boyun-göğüs-bel fıtıkları, disk patolojileri, sinir sıkışmaları, omurganın ve omurga eklerinin diğer patolojileri ile bunların açık veya kapalı cerrahi müdahaleleri.
 • Omurga kırıkları, spinal kanalı ilgilendiren kırıklar.
 • Omurgaya, omurganın eklerine (disklere, bağlara, destek dokulara, kaslara, sinirlere), spinal kanala yapılmış açık veya kapalı her türlü cerrahi müdahale
 • Omurgadaki ve eklerindeki, spinal kanaldaki iyi veya kötü huylu tümörler, yabancı cisimler, yer kaplayan lezyonlar ve bu nedenlerle yapılan açık veya kapalı cerrahi müdahaleler.
 • Düz tabanlık, polislik ve bekçiliğe engel olmaktadır.

Ortopedi ve Travmatoloji branşı içerisinde yer alıp polislik ve bekçiliğe engel olan ve engel olmayan rahatsızlıklardan bahsettik. Ayrıca sormak istedikleriniz varsa sormaktan çekinmeyin.

Yazıyı Tamamen Göster

250
MERAK ETTİKLERİNİZİ BURADAN SORABİLİRSİNİZ.

avatar
93 Yorum konuları
157 Soru cevapları
0 Takip Edenler
 
En çok oylanan soru
En çok cevap verilen soru
88 Yorum Yazanlar
ÖmerAdminÖzlemTalhaEmrah Son Yorum Yazanlar
  Takip Edin  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Ömer
Ziyaretçi
Ömer

Merhabalar admin benim sağ ayağımda 2. Ve 3. Parmaklarım birleşik ama tamamen değil polislikte sorun çıkar mı

Özlem
Ziyaretçi
Özlem

Merabalar admin
Benim kardeşim pöh raporuna ortapedi doktoru halgus valgus sağ ayak 27 derece yazmis olumlu olumsuz birsey yazmamis daha sonra radyoloji uzmani ölçmüş ve 25 derece dogal sinirlar icerisindedir yazmis ama ortapedi doktoru bu taniyi degistirmemis saglik kurulu karar verir demis sizce bi sknt olur mu ..
Kolay gelsin acil cevap..

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba Özlem, Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine göre Halluks Valgus ortopedi ve travmatoloji bölümü içerisinde B diliminde yer almaktadır. Derecesi B dilimine göre uygundur ancak polisliğe girişte A dilimi sağlık şartlarına uygunluk aranıyor, bu yönden olumsuz karar verilebilir.

Özlem
Ziyaretçi
Özlem

Ama radyoliji uzmani 25 derece ölçmüş o doktordan sonra saglam demis ortapedici bunu değiştirmemiş saglik kurulu karar verir demis simdi 2 doktor celisiyo birbiriyle

Admin
Ziyaretçi
Admin

B dilimi içerisinde yer aldığı için doktor o şekilde yazmış olabilir rapora ve sağlık kurulu yönetmeliğe göre inceleyip karar verecektir.

Özlem
Ziyaretçi
Özlem

Anladim admin sağolasın bi tedavisi ameliyati yok mudur süreç uzatıldı hani

Admin
Ziyaretçi
Admin

Halluks Valgus’un tedavisinin olduğu belirtiliyor, bu konuda uzman ortopedi doktoruna görünürse uygun bir tedavi yöntemi uygulanabilir.

Talha
Ziyaretçi
Talha

Skolyozun polisliğe engel olduğunu biliyorum ama lordoz da engel mi acaba yada skolyozdaki gibi bir derecesi varmı

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba Talha yönetmelikte lordoz ile ilgili açıklama bulunmuyor ancak şu açıklama mevcut; Skolyoz, kifoz ve diğer omurga patolojilerinin mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir. Yanı lordoz da bi omurga sorunu olduğundan bu teşhisin konulması halinde sorun olacaktır.

Emrah
Ziyaretçi
Emrah

Sol ön kolum kurduktan dolayı yanlış kaynamış bekçi olmama engel teşkil edermi

Emrah
Ziyaretçi
Emrah

Sol ön kolum kırılmıtı yanlış kaynamasından sağ koluma göre tam düz açılmıyor bekçiliğe engel midir

Admin
Ziyaretçi
Admin

Eklem içi kırıkların mevcudiyeti ve iyileşmiş halleri polisliğe, bekçiliğe engeldir, fark edilebilir ve sorun edilebilir.

mert
Ziyaretçi
mert

Menisküs ameliyatı engel midir polis veya bekçi olmak için

Admin
Ziyaretçi
Admin
muhammed karatas
Ziyaretçi
muhammed karatas

Merhabalar , giydigim bot yüzünden topuk kısmım da çıkıntı oldu vurmadan dolayı bu engek teşkil eder mi ?

Admin
Ziyaretçi
Admin

Engel olacak bir rahatsızlık olduğunu düşünmüyorum zamanla o geçer biraz daha rahat ayakkabı giyersen. Kolay gelsin.

Efekan
Ziyaretçi
Efekan

Benim düz ayak tabanım var. Bunun tedavisi vs. var mı? Yada belirli ölçüde düz taban olanları mı eliyorlar? En büyük hayalimi basit bir sorundan silmek istemiyorum.

Admin
Ziyaretçi
Admin

Düz tabanlık polisliğe, bekçiliğe engel olmaktadır. Herhangi bir ölçüsü yoktur. Tedavisi var mı bilmiyorum onu ortopedi doktoru ile görüşebilirsin bu konuda bilgi almak için.

Ancak flexible pes planus yani ayağın iç yanında bulunan kavisin olmaması durumu sağlam kabul edilmektedir.

Efekan
Ziyaretçi
Efekan

Tam olarak kavisin olmamasını nasıl anlayabilirim?

Mahmut
Ziyaretçi
Mahmut

Merhabalar sağ kol radius başı eksize edildi eklem kısıtlığı yok güç %90 ve üzeri ama engel olabilir mi

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba Mahmut, Eklem içine yapılan her türlü cerrahi girişim (artroskopik veya açık cerrahi) öğrenciliğe engeldir. Radius başı da dirsek eklemi ile ilgili bir kemik olduğu için engel olabilir.

İlgili Makaleler

Kapalı