Sitemizde toplam: 195 yazı ve cevaplanmış 1244 soru bulunmaktadır. 
BEKÇİLİKPOLİSLİKSağlık Şartları

Polisliğe Engel Ortopedi ve Travmatoloji Rahatsızlıkları

Polislik ve Bekçilik İçin Sorun Oluşturan Ortopedi ve Travmatoloji Hastalıkları

Merhaba arkadaşlar polissayfasi.com sitesi olarak bu yazıda polis olmak isteyen erkek ve kadın adaylar için ortopedi ve travmatoloji branşında yer alan hangi rahatsızlıkların pomem , paem , pmyo , pöh ve bekçilik alımlarında engel teşkil ettiğine değineceğiz ve detaylı bir şekilde polisliğe engel olan hastalıkları sıralayacağız.

Yaptığımız açıklamalar tamamen emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliği ışığında olacak ancak kendi deneyim ve tecrübelerimizden de faydalanarak polisliğe engel olan veya olmayan olası durumlar hakkında bilgi vereceğiz.

Polisliğe engel olan ve olmayan hastalıkları daha iyi anlamanız için sınıflandırarak ayrı ayrı yazılar halinde vereceğiz.

Daha önceki yazılarımızda polislik ve bekçiliğe engel olan hastalıklardan Dahiliye , Romatoloji , Kardiyoloji , Genel Cerrahi, Göğüs Hastalıkları, KBB Hastalıkları,  Ağız Diş Hastalıkları ve Göz Hastalıkları , Üroloji branşı içerisinde yer alanları sizlerle paylaştık.

Bakınız:

Bu yazımızda ise Ortopedi ve Travmatoloji branşı içerisinde yer alıp polisliğe engel olan ve olmayan durumlara değineceğiz.

 • Unutmayalım ki arkadaşlar polislik ve bekçiliğe ilk girişte aşağıda belirttiğimiz şartlar aranır.

Polis okullarına alınacak öğrenci adaylarında aranan sağlık şartları

 • Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine göre okullara alınacak öğrenci adayları, A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadır.
 • Bu yönetmelikte bire bir karşılığı olmayan durumlarda, aynı yönetmeliğin 21 inci maddesi gereği, öğrenci adayının muayenesini yapan hastane sağlık kurulu doktorları, kişinin hastalığının uygun olabileceği dilim hakkında karar verir.
 • B-C-D-E dilimlerinde geçen hastalığı olanlar veya 21 inci madde gereği değerlendirildiğinde hastalıklarının B-C-D-E dilimlerine uyduğuna karar verilenler öğrenci olamazlar.
 • Yazı ilerledikçe A-B-C-D-E sağlık dilimleri nelerdir bunları öğreneceğiz.

DUYURU: 29.09.2019 tarihinde resmi gazetede yayımlanan Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğine göre yeniden güncellenmiştir.

A Dilimine Göre Ortopedi ve Travmatoloji Branşı İçinde Yer Alıp Polisliğe Engel Olmayan Durumlar

 • Kronik hastalığı, sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı olanlar.
 • Organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı olanlar.
 • Sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar belirteceğimiz istisnai maddeler hariç öğrenciliğe kabul edilmezler.

Bu bölümde ifade edilmemiş tanılarda, kişinin muayenesini yapan ilgili uzman doktor ve sağlık kurulu doktorları, hastalığın seyri ve derinliğini dikkate alarak aynı yönetmeliğin 21 nci maddesine göre uygun olan dilim için karar verir. B-C-D dilimlerinde tanımlanan hastalıklar öğrenciliğe engeldir.

 • İyileşme sürecini tamamlamamış, tedavisi bitmemiş kırıklar polis okulu öğrenciliğine engel olmakla birlikte konservatif metotla veya operasyonla tedavi edilip tam şifa bulmuş, patolojik olmayan, sekelsiz iyileşmiş eklem dışı kırıklar sağlam kabul edilmektedir.
 • Kemik , kas ve diğer dokuların içindeki yabancı cisimlerin anatomik ve fonksiyonel olarak tam ve sağlam olacak şekilde başarılı cerrahi işlem ile çıkarılmaları sağlam kabul edilmektedir.
 • Eklem içine tanısal amaçla yapılan, herhangi bir cerrahi müdahale yapılmadığı kanıtlanan artroskopik girişimler yani fiber optik cihazlarla eklem içinin görüntülü muayene edilmesi sağlam kabul edilmektedir.
 • Polidaktili yani doğuştan el veya ayak parmaklarının fazla olması durumu ve sindaktili yani parmakların birbirine yapışık olması durumu için yapılan, anatomik ve fonksiyonel bozukluk yapmayacak, eşgal belirtmeyecek, başarılı cerrahi girişimler sağlam kabul edilmektedir.
 • Fonksiyonel kısıtlılık yapmayan, klinik belirti vermeyen, sadece radyolojik olarak saptanan tek seviyedeki spina bifida occulta, tek veya çift taraflı sakralizasyon, tek vertebrada lumbalizasyon sağlam kabul edilmektedir.
 • 0-10 derece arası skolyoz sağlam kabul edilmektedir.
 • Flexible pes planus yani ayağın iç yanında bulunan kavisin olmaması durumu sağlam kabul edilmektedir.
 • Anatomik ve fonksiyonel bütünlüğü bozmayan , komplikasyonsuz, 2 cm’den küçük olan ( 2  cm dahil ) eklem hariç yumuşak dokuların içindeki yabancı cisimler sağlam kabul edilir.
 • Dokuların içindeki yabancı cisimlerin, anatomik ve fonksiyonel bütünlüğü bozmayacak şekilde başarılı cerrahi ile çıkarılmış halleri sağlam kabul edilir.

A Dilimine Göre Ortopedi ve Travmatoloji Branşı İçinde Yer Alıp Polisliğe Engel Olan Durumlar

 • Eklem içi kırıkların mevcudiyeti veya iyileşmiş halleri.
 • Eklem içine yapılan artroskopik veya açık cerrahi gibi her türlü cerrahi girişim.
 • Kırık tespiti için kullanılan plak-vida gibi tespit malzemelerinin mevcudiyeti.
 • Kemik, kas ve diğer dokuların içindeki yabancı cisimlerin mevcudiyeti.
 • Büyük eklemlerin geçirilmiş eklem çıkığı.
 • Tekrarlayan eklem çıkıkları.
 • Enfeksiyona, yanığa sekonder sekeller ve eklem yapışıklıkları.
 • Eklem faresi.
 • Eklemlerin fonksiyon kaybı ve şekil bozuklukları.
 • Tekrarlayan çıkığa neden olan eklem gevşeklikleri.
 • Kasların, kemiklerin ve diğer dokuların iyi veya kötü huylu tümörleri ve bu tümörlerin cerrahileri.
 • Polidaktili, sindaktili.
 • Karpal-metakarpal kemiklerin, tarsal-metatarsal kemiklerin, falanksların veya diğer kemiklerin anatomik veya fonksiyonel patolojileri (kas, tendon ve sinir patolojileri), doğuştan eksiklikleri veya sonradan ampütasyonları.
 • Her türlü kas hastalıkları, tendon ve ligament patolojileri, sinir patolojileri ile bu patolojilerin cerrahileri.
 • Omurgada yapısal anomali, rotasyon anomalisi veya omurga dengesinin bozulduğu durumlar (gövde kayması) ve diğer omurga patolojileri.
 • Skolyoz, kifoz ve diğer omurga patolojilerinin mevcudiyeti.
 • Boyun-göğüs-bel fıtıkları, disk patolojileri, sinir sıkışmaları, omurganın ve omurga eklerinin diğer patolojileri ile bunların açık veya kapalı cerrahi müdahaleleri.
 • Omurga kırıkları, spinal kanalı ilgilendiren kırıklar.
 • Omurgaya, omurganın eklerine (disklere, bağlara, destek dokulara, kaslara, sinirlere), spinal kanala yapılmış açık veya kapalı her türlü cerrahi müdahale
 • Omurgadaki ve eklerindeki, spinal kanaldaki iyi veya kötü huylu tümörler, yabancı cisimler, yer kaplayan lezyonlar ve bu nedenlerle yapılan açık veya kapalı cerrahi müdahaleler.
 • Düz tabanlık, polislik ve bekçiliğe engel olmaktadır.

Ortopedi ve Travmatoloji branşı içerisinde yer alıp polislik ve bekçiliğe engel olan ve engel olmayan rahatsızlıklardan bahsettik. Ayrıca sormak istedikleriniz varsa sormaktan çekinmeyin.

Etiketler

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin, sorularınıza aynı gün içerisinde cevap vermekteyim. SİTEMİZE KATKIDA BULUNMAK İÇİN SİTE LİNKİNİ SOSYAL MEDYA HESAPLARINIZDA PAYLAŞABİLİRSİNİZ.

İlgili Makaleler

174
MERAK ETTİKLERİNİZİ BURADAN SORABİLİRSİNİZ.

avatar
61 Comment threads
113 Thread replies
0 Takip Edenler
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
63 Yorum Yazanlar
AdminIbrahimAdminMustafaGülsün yavuz Son Yorum Yazanlar
  Takip Edin  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Ibrahim
Ziyaretçi
Ibrahim

Bi arkadaşım için soruyorum eksternal fiksatör yöntemi ile düzeltilmiş olan herhangibir sorunu olmayan distal radius kırığı engelmi

Admin
Ziyaretçi
Admin

Eklem içi kırıkların mevcudiyeti veya iyileşmiş halleri öğrenciliğe engeldir. Eklem içine yapılan her türlü cerrahi girişim (artroskopik veya açık cerrahi) öğrenciliğe engeldir.
# Ancak tanısal amaçla yapılan, herhangi bir cerrahi müdahale yapılmadığı kanıtlanan artroskopik
girişimler sağlam kabul edilir.

Mustafa
Ziyaretçi
Mustafa

Doğuştan gelen baş parmakları hariç diğer parmaklarımda böyle olan adını koyamadığım ortopedik bir durum var. Doktora gittiğimde yapacak bir şeyin olmadığını eğer müdahale ederse işlev kaybı yaşayabileceğimi söyledi. Elim yani böyle kalacak. Bir şeyler mi ne genişmiş öyle söyledi. Görsele bakarsanız görürsünüz. Polisliği engeller mi? Hani işlev kaybım falan yok ama eşkal belirtiyor.

Elvan
Ziyaretçi
Elvan

Admin farkli bir soru sormak istiyorum benim tum degerlerim referans araliginda ama anti hbs 149 cikti doktor yapilan asi tutmus dedi. Anti hbs yuksek cikmasi elenme sebebi mi?

Admin
Ziyaretçi
Admin

HBs antijeni (+) pozitif olanlar veya HBV DNA’sı (+) pozitif
olanlar öğrenciliğe kabul edilmez, ancak sağlık kurulu raporu ile inaktif hepatit B enfeksiyonu olduğu
belirlenenler öğrenciliğe kabul edilir.

Onun dışında Anti hbs yüksek çıkması elenme sebebi mi bununla ilgili bilgim yok açıkçası, yönetmelikte de yazmıyor.

olcay
Ziyaretçi
olcay

Merhabalar, ben ilkokulda femur başından bir ameliyat geçirdim ve 2,5-3 cm bir kısalık var sol bacağımda ve askerlik muafiyetim var. Herhangi bir yürüme koşma ve buna benzer sıkıntım yok. Bekçilik alımları için askerlik ilişkisi yok maddesi var fakat benim durumum için muafiyetim geçerli olur mu? Başvuru yapabilir miyim? Sınavda yada ilerde sıkıntı yaratacak bir durum var mıdır?

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba Olcay, sağlik şartları yönünden bekçiliğe engel olabilir sol bacağınizdan ameliyat geçirdiğiniz ve kısalık olduğu için.
# Yönetmeliğe göre eklem içine yapılan her türlü cerrahi müdahele polisliğe, bekçiliğe engeldir.

Yine de şansınızı deneyiniz. İyi günler

Ozan
Ziyaretçi
Ozan

İyi günler.. Bekçilik sağlık raporu için 5. Günde oğlumu çağırdılar oğlum gözlerini yeni çizdirdi. E devlet açıklamasında 15 iş günü içinde il emniyetine gidilmesi gerektiği söyleniyor. Oğlumun bir sonraki hafta gitmesi elenmesine neden olur mu yani 10. İş gününde

Admin
Ziyaretçi
Admin

Iyi günler Ozan bey belirtilen günde gitmesi daha sağlıklı olur, gözlerini yeni çizdirdigini belirterek mümkünse kontrol için daha sonra gelmeyi talep eder, oluru varsa kabul ederler.

ALİ MURAT
Ziyaretçi
ALİ MURAT

İyi günler. oğlumun komiser yardımcılığı için aldığı heyet raporunda Ortopedi Polikliniği tarafından “L5 vertebra bilateral sakralizedir” yazılmış. Bu polis olmasına engel teşkil ediyor mu? Teşekkür ederim.

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba Ali Bey, aşağıda yazmış olduğum açıklamaya göre bu konuda uzman bir doktora danışırsanız uygun olur. Normalde yönetmeliğe göre Fonksiyonel kısıtlılık yapmayan, klinik belirti vermeyen, sadece radyolojik olarak saptanan tek seviyedeki spina bifida occulta, tek veya çift taraflı sakralizasyon, tek vertebrada lumbalizasyon sağlam kabul edilir.

ALİ MURAT
Ziyaretçi
ALİ MURAT

İlginize teşekkür ederim.

Admin
Ziyaretçi
Admin

Rica ederim Ali Bey, oğlunuzun raporunda yazan açıklama tıbbi bir terim olduğu için en iyi bu konuda uzman ortopedi doktoru bilir, o yüzden yanlış yönlendirmemek adına kesin engel olur veya olmaz demedim. Bu tanının ne seviyede olduğunu öğrenirseniz yönetmelikte yazan verdiğim açıklamaya göre cevabı bulmuş olursunuz, hayırlısı olsun.

sezgin
Ziyaretçi
sezgin

merhana 2 ay once ayak bilegim kirildi sadece alciya alindi yeni yeni yurumeye gayret ediyorum 2 gun sonra saglik heyeti var engel olur mu sizce

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba Sezgin, yönetmeliğe göre İyileşme sürecini tamamlamamış, tedavisi bitmemiş kırıklar öğrenciliğe engeldir.

Ancak yine de ilgili doktor kontrol ederek duruma göre farklı karar verebilir, inşallah güzel bir şekilde neticelenir senin için.

sezgin
Ziyaretçi
sezgin

tesekkur ediyorum. peki ek zaman isteme sansim var mi 1-2 gün ya da hangi sartlar da biraz daha erteleme sansim olur saglik heyetini

Admin
Ziyaretçi
Admin

Kontrolü gerçekleştirecek olan heyete durumu izah ederseniz, onlar kırığın durumunu göz önünde bulundurarak karar verirler yani halden anlayacaklarını düşünüyorum, onun dışında dilekçe ile ertelenmesini talep edebilirsiniz ancak buna rağmen yine ertelememe durumu olabilir.

Ayaz
Ziyaretçi
Ayaz

Kas yırtığından omuz artroskopisi oldum acaba bekçiliğe engel olur mu?

Admin
Ziyaretçi
Admin

Yönetmeliğe göre; Eklem içine yapılan her türlü cerrahi girişim (artroskopik veya açık cerrahi) öğrenciliğe engeldir.
# Ancak tanısal amaçla yapılan, herhangi bir cerrahi müdahale yapılmadığı kanıtlanan artroskopik
girişimler sağlam kabul edilir.

Pusat
Ziyaretçi
Pusat

Merhaba benim ayak yapım biraz farklı doğuştan böyle sonradan olma değil yani vallugs var gibi geliyor ama bekçiliği kazandım ve sağlık raporu çıkartacağım hiç bir ağrı sızı yada harekete engel bir durumu yoktur normal bir şekilde hareket ediyorum bekçiliğe engel olur mu

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba, Halluks Valgus Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine göre Ortopedi ve travmatoloji bölümünde B dilimi içerisinde yer alıyor, polisliğe, bekçiliğe girişte A dilimi sağlık şartlarına uygunluk aranıyor, bu açıdan sorun olabilir ancak kesin engel olur diyemem. Hakkinizda hayırlısı olsun neticeden bizi de bilgilendirirsiniz.

Kapalı