Sitemizde toplam: 194 yazı ve cevaplanmış 1197 soru bulunmaktadır. 
BEKÇİLİKPOLİSLİKSağlık Şartları

Polisliğe Engel Sağlık Sorunları – Genel Cerrahi

Genel Cerrahi branşı içerisinde yer alıp polislik ve bekçiliğe engel olan rahatsızlıklar

Merhaba arkadaşlar polissayfasi.com sitesi olarak bu yazıda polis ve bekçi olmak isteyenler için hangi sağlık sorunlarının pomem , paem , pmyo , pöh ve bekçilik alımlarında engel teşkil ettiğine değineceğiz ve detaylı bir şekilde polisliğe engel olan hastalıkları sıralayacağız.

Yaptığımız açıklamalar tamamen emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliği ışığında olacak ancak kendi deneyim ve tecrübelerimizden de faydalanarak polisliğe engel olan veya olmayan olası durumlar hakkında bilgi vereceğiz.

Polisliğe engel olan ve olmayan hastalıkları daha iyi anlamanız için sınıflandırarak ayrı ayrı yazılar halinde vereceğiz.

Yazdıklarımız sadece polislik için değil aynı zamanda bekçilik için de geçerli sağlık şartlarıdır.

Daha önceki yazılarımızda polislik ve bekçiliğe engel olan hastalıklardan Dahiliye , Romatoloji ve Kardiyoloji branşı içerisinde yer alanları sizlerle paylaştık.

Bakınız:

Polisliğe Engel Sağlık Sorunları ve Engel Olmayan Rahatsızlıklar

Bu yazımızda ise Genel Cerrahi branşı içerisinde yer alıp polislik ve bekçiliğe engel olan ve olmayan durumlara değineceğiz.

 • Unutmayalım ki arkadaşlar polislik ve bekçiliğe ilk girişte aşağıda belirttiğimiz şartlar aranır.

Polis okullarına alınacak öğrenci adaylarında aranan sağlık şartları

 • Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine göre okullara alınacak öğrenci adayları, A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadır.
 • Bu yönetmelikte bire bir karşılığı olmayan durumlarda, aynı yönetmeliğin 21 inci maddesi gereği, öğrenci adayının muayenesini yapan hastane sağlık kurulu doktorları, kişinin hastalığının uygun olabileceği dilim hakkında karar verir.
 • B-C-D-E dilimlerinde geçen hastalığı olanlar veya 21 inci madde gereği değerlendirildiğinde hastalıklarının B-C-D-E dilimlerine uyduğuna karar verilenler öğrenci olamazlar.
 • Yazı ilerledikçe A-B-C-D-E sağlık dilimleri nelerdir bunları öğreneceğiz.

A Dilimine Göre Genel Cerrahi Branşı İçinde Yer Alıp Polisliğe Engel Olan ve Engel Olmayan Rahatsızlıklar

 • Kronik hastalığı, sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı olanlar.
 • Organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı olanlar.
 • Sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar belirteceğimiz istisnai maddeler hariç öğrenciliğe kabul edilmezler.

Bu bölümde ifade edilmemiş tanılarda, kişinin muayenesini yapan ilgili uzman doktor ve sağlık kurulu doktorları, hastalığın seyri ve derinliğini dikkate alarak aynı yönetmeliğin 21 nci maddesine göre uygun olan dilim için karar verir. B-C-D dilimlerinde tanımlanan hastalıklar öğrenciliğe engeldir.

Genel Cerrahi branşı içerisinde yer alan aşağıdaki durumlara yapılan başarılı müdahaleler sonucunda aday sağlam kabul edilmekte olup polislik ve bekçiliğe engel değildir.

 • İntra veya ekstra hepatik safra yolları ile safra kesesinde taş mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir. Ancak Tümör harici nedenlerle yapılan , safra kesesinin alınması için yapılan bir cerrahi işlem olan kolesistektomi sağlam kabul edilmektedir.
 • Organ ve sistem fonksiyonlarında bozukluk olmayan, organ eksikliği veya yokluğuna neden olmamış laparoskopik veya laparotomik girişimler sağlam kabul edilmektedir.
 • Hemoroid, pilonidal sinüs, anal fistül, anal fissür, anal apse mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir.Ancak bu patolojilerin, komplikasyonsuz şekilde tam şifa bulmuş ameliyatları sağlam kabul edilmektedir.
 • Hiatal, diyafragmatik, karın duvarı, kasık ve diğer bölge fıtıklarının mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir.Ancak bu fıtıkların da komplikasyonsuz şekilde tam şifa bulmuş ameliyatları sağlam kabul edilmektedir.
 • Jinekomasti mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir.Ancak başarılı jinekomasti ameliyatı (hormonal nedenli veya başka bir hastalık nedenli ise ilgili bölümce ayrıca değerlendirilir), aksesuar meme ameliyatı sağlam kabul edilmektedir.

Genel Cerrahi branşı içinde kesin olarak Polislik ve Bekçiliğe engel olan durumlar

Karaciğer, dalak veya diğer organların içindeki;

 • Hemanjiomlar.
 • Apseler.
 • İyi veya kötü huylu tümöral oluşumlar.
 • Batın veya organ içi apseler.
 • Hidatik kistler öğrenciliğe engeldir.

DUYURU: 29.09.2019 tarihli resmi gazetede yayımlanan yönetmelikle birlikte aşağıdaki rahatsızlıklara A dilimi içerisinde yer verilerek polisliğe, bekçiliğe engel olmadığı belirtilmiştir.

 • Batın içindeki organlarda ( karaciğer, dalak ve diğer ) veya batın içinde bulunan yapısal ve fonksiyonel bozukluk oluşturmayan, enfeksiyona ve diğer komplikasyonlara neden olmayan;
 1. Basit kistler, nonspesifik kalsifikasyonlar, yer kaplayan diğer iyi huylu oluşumlar,
 2. 2 cm’den küçük ( 2 cm dahil olmak üzere ) hemanjiomlar, hidatik kistler, yabancı cisimler,
 3. Organ veya doku kaybına neden olmamak, anatomik bütünlüğü bozmamak, organ ve sistem fonksiyonlarında kayba neden olmamak koşuluyla; bu patolojilerin boyutundan bağımsız olmak üzere, başarılı cerrahi girişimleri ve başarılı perkütan girişimleri sağlam kabul edilir.
 • Safra kesesinin semptomsuz patolojileri, polipleri ( 1 cm’den küçük olan 1 cm’de dahil olmak üzere ) ve taşları sağlam kabul edilir.
 • Organ ve sistem fonksiyonlarında bozukluk oluşturmayan hepatomegali, splenomegali sağlam kabul edilir.
 • Meme dokusunun iyi huylu lezyonları ve bu nedenle yapılmış cerrahileri sağlam kabul edilir.

Bu yazıda Genel Cerrahi branşı içerisinde yer alıp polislik ve bekçiliğe engel olan ve olmayan rahatsızlıklardan ve bunların başarılı müdahalelerinin neticesinin ne olduğundan bahsettik. Umarım faydalı olur.

Aklınıza takılanları yorum kısmından sorarsanız gün içerisinde cevaplarım.

Etiketler

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin, sorularınıza aynı gün içerisinde cevap vermekteyim. SİTEMİZE KATKIDA BULUNMAK İÇİN SİTE LİNKİNİ SOSYAL MEDYA HESAPLARINIZDA PAYLAŞABİLİRSİNİZ.

İlgili Makaleler

10
MERAK ETTİKLERİNİZİ BURADAN SORABİLİRSİNİZ.

avatar
3 Comment threads
7 Thread replies
0 Takip Edenler
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Yorum Yazanlar
cancanAdminAdminkombat Son Yorum Yazanlar
  Takip Edin  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
cancan
Ziyaretçi
cancan

açık veya kapalı kolesistektomi fark ediyor mu ?

Admin
Ziyaretçi
Admin

Hayır fark ettiğini sanmıyorum. Açık kolesistektomi engel teşkil etseydi bunu ayrıca belirtirlerdi yönetmelikte.

cancan
Ziyaretçi
cancan

tam şifa bulmuş safra kesesi kolesistoktomisi polisliğe engel midir ?

Admin
Ziyaretçi
Admin

Yönetmeliğe göre tümör
harici nedenlerle yapılmış kolesistektomi sağlam kabul edilmektedir. Yani safra kesesinde taş mevcudiyeti olması halinde yapılan kolesistektomi sağlam kabul ediliyor.

kombat
Ziyaretçi
kombat

17 sene önce safra kesem alındı organ eksikliği diye geçiyor mu ? Polis olmama engel midir ?

Admin
Ziyaretçi
Admin

Evet sağlık şartları yönetmeliğine göre safra kesesinin alınması organ eksikliği sayılacağından polisliğe engel olabilir.

kombat
Ziyaretçi
kombat

İntra veya ekstra hepatik safra yolları ile safra kesesinde taş mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir. Tümör harici nedenlerle yapılmış kolesistektomi sağlam kabul edilir.Yönetmelikte yazan bu madde de ne demek istenmiş ?

Admin
Ziyaretçi
Admin

Sağlık şartları yönetmeliğinde tümör harici nedenler dışında yapılan safra kesesi ameliyatının polisliğe engel olmadığı belirtilmiş. Araştırdığım kadarıyla kolesistektomi safra kesesinde bulunan taşların tedavisi için safra kesesinin cerrahi olarak alınması işlemidir.

Yani yönetmeliğe göre taş nedeniyle safra kesesinin alınması polisliğe engel olmayabilir. Bu konuda kesin şöyle olur, böyle olur diyemiyorum ama olabilecek ihtimaller bunlar, hakkında hayırlısı olsun.

Yönetmelikte şu açıklama da mevcuttur, sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar (aşağıdaki istisnai maddeler hariç) öğrenciliğe kabul edilmezler.

* Safra kesesinin alınması da bu istisnai maddelerden biri olabilir.

Kombat
Ziyaretçi
Kombat

Şansımı denemeliyim yani %50 %50

Kapalı