Sitemizde toplam: 205 yazı ve cevaplanmış 1974 soru bulunmaktadır. 

Polisliğe Engel Sağlık Sorunları – Genel Cerrahi

Genel Cerrahi branşı içerisinde yer alıp polislik ve bekçiliğe engel olan rahatsızlıklar

Merhaba arkadaşlar polissayfasi.com sitesi olarak bu yazıda polis ve bekçi olmak isteyenler için hangi sağlık sorunlarının pomem , paem , pmyo , pöh ve bekçilik alımlarında engel teşkil ettiğine değineceğiz ve detaylı bir şekilde polisliğe engel olan hastalıkları sıralayacağız.

Yaptığımız açıklamalar tamamen emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliği ışığında olacak ancak kendi deneyim ve tecrübelerimizden de faydalanarak polisliğe engel olan veya olmayan olası durumlar hakkında bilgi vereceğiz.

Polisliğe engel olan ve olmayan hastalıkları daha iyi anlamanız için sınıflandırarak ayrı ayrı yazılar halinde vereceğiz.

Yazdıklarımız sadece polislik için değil aynı zamanda bekçilik için de geçerli sağlık şartlarıdır.

Daha önceki yazılarımızda polislik ve bekçiliğe engel olan hastalıklardan Dahiliye , Romatoloji ve Kardiyoloji branşı içerisinde yer alanları sizlerle paylaştık.

Bakınız:

Polisliğe Engel Sağlık Sorunları ve Engel Olmayan Rahatsızlıklar

Bu yazımızda ise Genel Cerrahi branşı içerisinde yer alıp polislik ve bekçiliğe engel olan ve olmayan durumlara değineceğiz.

 • Unutmayalım ki arkadaşlar polislik ve bekçiliğe ilk girişte aşağıda belirttiğimiz şartlar aranır.

Polis okullarına alınacak öğrenci adaylarında aranan sağlık şartları

 • Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine göre okullara alınacak öğrenci adayları, A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadır.
 • Bu yönetmelikte bire bir karşılığı olmayan durumlarda, aynı yönetmeliğin 21 inci maddesi gereği, öğrenci adayının muayenesini yapan hastane sağlık kurulu doktorları, kişinin hastalığının uygun olabileceği dilim hakkında karar verir.
 • B-C-D-E dilimlerinde geçen hastalığı olanlar veya 21 inci madde gereği değerlendirildiğinde hastalıklarının B-C-D-E dilimlerine uyduğuna karar verilenler öğrenci olamazlar.
 • Yazı ilerledikçe A-B-C-D-E sağlık dilimleri nelerdir bunları öğreneceğiz.

A Dilimine Göre Genel Cerrahi Branşı İçinde Yer Alıp Polisliğe Engel Olan ve Engel Olmayan Rahatsızlıklar

 • Kronik hastalığı, sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı olanlar.
 • Organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı olanlar.
 • Sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar belirteceğimiz istisnai maddeler hariç öğrenciliğe kabul edilmezler.

Bu bölümde ifade edilmemiş tanılarda, kişinin muayenesini yapan ilgili uzman doktor ve sağlık kurulu doktorları, hastalığın seyri ve derinliğini dikkate alarak aynı yönetmeliğin 21 nci maddesine göre uygun olan dilim için karar verir. B-C-D dilimlerinde tanımlanan hastalıklar öğrenciliğe engeldir.

Genel Cerrahi branşı içerisinde yer alan aşağıdaki durumlara yapılan başarılı müdahaleler sonucunda aday sağlam kabul edilmekte olup polislik ve bekçiliğe engel değildir.

 • İntra veya ekstra hepatik safra yolları ile safra kesesinde taş mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir. Ancak Tümör harici nedenlerle yapılan , safra kesesinin alınması için yapılan bir cerrahi işlem olan kolesistektomi sağlam kabul edilmektedir.
 • Organ ve sistem fonksiyonlarında bozukluk olmayan, organ eksikliği veya yokluğuna neden olmamış laparoskopik veya laparotomik girişimler sağlam kabul edilmektedir.
 • Hemoroid, pilonidal sinüs, anal fistül, anal fissür, anal apse mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir.Ancak bu patolojilerin, komplikasyonsuz şekilde tam şifa bulmuş ameliyatları sağlam kabul edilmektedir.
 • Hiatal, diyafragmatik, karın duvarı, kasık ve diğer bölge fıtıklarının mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir.Ancak bu fıtıkların da komplikasyonsuz şekilde tam şifa bulmuş ameliyatları sağlam kabul edilmektedir.
 • Jinekomasti mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir.Ancak başarılı jinekomasti ameliyatı (hormonal nedenli veya başka bir hastalık nedenli ise ilgili bölümce ayrıca değerlendirilir), aksesuar meme ameliyatı sağlam kabul edilmektedir.

Genel Cerrahi branşı içinde kesin olarak Polislik ve Bekçiliğe engel olan durumlar

Karaciğer, dalak veya diğer organların içindeki;

 • Hemanjiomlar.
 • Apseler.
 • İyi veya kötü huylu tümöral oluşumlar.
 • Batın veya organ içi apseler.
 • Hidatik kistler öğrenciliğe engeldir.

DUYURU: 29.09.2019 tarihli resmi gazetede yayımlanan yönetmelikle birlikte aşağıdaki rahatsızlıklara A dilimi içerisinde yer verilerek polisliğe, bekçiliğe engel olmadığı belirtilmiştir.

 • Batın içindeki organlarda ( karaciğer, dalak ve diğer ) veya batın içinde bulunan yapısal ve fonksiyonel bozukluk oluşturmayan, enfeksiyona ve diğer komplikasyonlara neden olmayan;
 1. Basit kistler, nonspesifik kalsifikasyonlar, yer kaplayan diğer iyi huylu oluşumlar,
 2. 2 cm’den küçük ( 2 cm dahil olmak üzere ) hemanjiomlar, hidatik kistler, yabancı cisimler,
 3. Organ veya doku kaybına neden olmamak, anatomik bütünlüğü bozmamak, organ ve sistem fonksiyonlarında kayba neden olmamak koşuluyla; bu patolojilerin boyutundan bağımsız olmak üzere, başarılı cerrahi girişimleri ve başarılı perkütan girişimleri sağlam kabul edilir.
 • Safra kesesinin semptomsuz patolojileri, polipleri ( 1 cm’den küçük olan 1 cm’de dahil olmak üzere ) ve taşları sağlam kabul edilir.
 • Organ ve sistem fonksiyonlarında bozukluk oluşturmayan hepatomegali, splenomegali sağlam kabul edilir.
 • Meme dokusunun iyi huylu lezyonları ve bu nedenle yapılmış cerrahileri sağlam kabul edilir.

Bu yazıda Genel Cerrahi branşı içerisinde yer alıp polislik ve bekçiliğe engel olan ve olmayan rahatsızlıklardan ve bunların başarılı müdahalelerinin neticesinin ne olduğundan bahsettik. Umarım faydalı olur.

Aklınıza takılanları yorum kısmından sorarsanız gün içerisinde cevaplarım.

Yazıyı Tamamen Göster

27
MERAK ETTİKLERİNİZİ BURADAN SORABİLİRSİNİZ.

avatar
10 Yorum konuları
17 Soru cevapları
0 Takip Edenler
 
En çok oylanan soru
En çok cevap verilen soru
9 Yorum Yazanlar
SenaTuğçenurEDİPhasanEferik Son Yorum Yazanlar
  Takip Edin  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Sena
Ziyaretçi
Sena

Anti HBs pozitif engel midir

Admin
Ziyaretçi
Admin

HBs antijeni (+) pozitif olanlar veya HBV DNA’sı (+) pozitif
olanlar öğrenciliğe kabul edilmez, ancak sağlık kurulu raporu ile inaktif hepatit B enfeksiyonu olduğu
belirlenenler öğrenciliğe kabul edilir.

Tuğçenur
Ziyaretçi
Tuğçenur

6 7 yaşlarında beynimde iyi uylu kist vardı temizlendi engel olur mu yaşantım gayet normal sıradışı bir durumum yok

Admin
Ziyaretçi
Admin

Üzerinden çok zaman geçtiği ve tamamen iyilestiğin için engel olacak bir durum olduğunu düşünmüyorum ayrıca yönetmelikte de beyinde iyi huylu kistin mevcut olması halinde öğrenciliğe engeldir diye bir açıklama bulunmuyor. Önemli olan sürekli kontrol altında tutulması gereken bir hastalığın olmaması.

EDİP
Ziyaretçi
EDİP

MERHABALAR KARACİĞERİMDE 2.8 X 1.9 BÜYÜKLÜĞÜNDE FOKAL NODULER HİPERPLAZİ VAR KARACİĞER TESTLERİM NORMAL TEST SONUÇLARI AST ALP AFP HEPSİ TAM ORTA SEVİYEDE yain referans aralığı 0 – 50 benim 25 GATRO ENTRONOLOJİ DOÇ. DR. ONAY VERDİ ÖĞRENCİ OLUR DİYE KAĞIT VERDİ, HATTA KANSER TESTİDE YAPILDI SORUN ÇIKMADI O TESTDE TAM ORTADA DEĞERDE, BU İYİ HUYLU TÜMÖR OLAN FOKAL NODULER HİPERPLAZİ KİMİ SAĞLIKÇI TÜMÖR BİLE OLMADIĞINI SÖYLÜYOR YAĞ PARÇASI BİLE OLABİLİR DEDİLER POLİS/BEKÇİLİĞE ENGELMİDİR? SAYGILAR…. ( KİTLE HEMANJİOM YADA KİSTHİDATİK DEĞİLDİR.)

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba Edip kesin olarak engel olur mu olmaz mı o konuda bir şey diyemem ancak yönetmelikte yer alan açıklama şu şekildedir:

# Karaciğer, dalak veya diğer organların içindeki hemanjiomlar, apseler, iyi veya kötü huylu tümöral
oluşumlar, batın veya organ içi apseler, hidatik kistler öğrenciliğe engeldir.

Yani iyi huylu bile olsa bu açıklamaya göre sorun olabilir.

hasan
Ziyaretçi
hasan

Yağ bezesi engel mi?

Admin
Ziyaretçi
Admin

Vücudun neresinde ve kaç cm büyüklüğünde bu yağ bezesi.

Hasan
Ziyaretçi
Hasan

Kolumda vardı 2 tane aldırdım 1cm bile değildi şimdi karnımın orada bi tane daha çıkmış ufak aldırsam daha mı iyidir.

Eferik
Ziyaretçi
Eferik

Genel cerrahi bölümünde kuyruk sokumuna detaylı olarak bakılıyor mu peki (kıl dönmesi için) sınav sonuçlarını bekliyorum her an açıklanabileceği için ameliyat olamadım

Admin
Ziyaretçi
Admin

Sorun olmaz biraz sabredip sonra ameliyat olursun.

Burak
Ziyaretçi
Burak

İyi aksamlar admin 2 sene önce ön carpraz bağ ve meniskuste küçük bı yırtık vardı ameliyat oldum şuan bacak sağlık yerinde kosabiliyorum Spor yapabiliyorum hayatıma engel etmiyor zipliyorum da. Bu sene POMEM mülakatına giricem sorun olur mu bu ameliyat bana. Şifa bulduğum halde

Admin
Ziyaretçi
Admin

Iyi akşamlar Burak belirtmiş olduğun ameliyatların engel olma ihtimali bulunmaktadır. Bu ihtimali göz önünde tutarak yine de şansını deneyebilirsin. Ayrıca şu yazıları okuyabilirsin;
# https://polissayfasi.com/meniskus-yirtigi-polislige-bekcilige-engel-mi/
# https://polissayfasi.com/on-capraz-bag-ameliyati-polislige-bekcilige-engel-mi/

Kadir Yıldırım
Ziyaretçi
Kadir Yıldırım

Merhaba Sol işaret parmağım uç kısmında tendon zedelenmesi oldu ameliyat olmadım elim kapanıyor ama parmağım birazcık kapanmıyor bu engel midir ?

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba Kadir, fark edileceğini bile sanmıyorum ayrıca silah elin değilse sorun oluşturmaz, olur da polisliğe veya bekçiliğe girersen göreve başladıktan sonra ameliyat ile tedavi yoluna gidersin.

cancan
Ziyaretçi
cancan

açık veya kapalı kolesistektomi fark ediyor mu ?

Admin
Ziyaretçi
Admin

Hayır fark ettiğini sanmıyorum. Açık kolesistektomi engel teşkil etseydi bunu ayrıca belirtirlerdi yönetmelikte.

cancan
Ziyaretçi
cancan

tam şifa bulmuş safra kesesi kolesistoktomisi polisliğe engel midir ?

Admin
Ziyaretçi
Admin

Yönetmeliğe göre tümör
harici nedenlerle yapılmış kolesistektomi sağlam kabul edilmektedir. Yani safra kesesinde taş mevcudiyeti olması halinde yapılan kolesistektomi sağlam kabul ediliyor.

İlgili Makaleler

Kapalı