Sitemizde toplam: 223 yazı ve cevaplanmış 3254 soru bulunmaktadır. 

Polisliğe Engel Sağlık Sorunları – Kardiyoloji

Polisliğe Engel Kardiyoloji - Kalp ve Damar Cerrahisi Rahatsızlıkları

Merhaba arkadaşlar polissayfasi.com sitesi olarak bu yazıda polis ve bekçi olmak isteyenler için hangi sağlık sorunlarının pomem , paem , pmyo , pöh ve bekçilik alımlarında engel teşkil ettiğine değineceğiz ve detaylı bir şekilde polisliğe engel sağlık sorunları hakkında bilgi vereceğiz.

Yaptığımız açıklamalar tamamen emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliği ışığında olacak ancak kendi deneyim ve tecrübelerimizden de faydalanarak polisliğe engel olan veya olmayan olası durumlar hakkında bilgi vereceğiz.

Polisliğe engel olan ve olmayan hastalıkları daha iyi anlamanız için sınıflandırarak ayrı ayrı yazılar halinde vereceğiz.

Daha önceki yazılarımızda polisliğe engel olan hastalıklardan Dahiliye ve Romatoloji branşı içerisinde yer alanları sizlerle paylaştık.

Bakınız:

Bu yazımızda ise Kardiyoloji / Kalp ve Damar Cerrahisi branşı içerisinde yer alıp polisliğe engel olan ve olmayan durumlara değineceğiz.

Polis okullarına alınacak öğrenci adaylarında aranan sağlık şartları

 • Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine göre okullara alınacak öğrenci adayları, A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadır.
 • Bu yönetmelikte bire bir karşılığı olmayan durumlarda, aynı yönetmeliğin 21 inci maddesi gereği, öğrenci adayının muayenesini yapan hastane sağlık kurulu doktorları, kişinin hastalığının uygun olabileceği dilim hakkında karar verir.
 • B-C-D-E dilimlerinde geçen hastalığı olanlar veya 21 inci madde gereği değerlendirildiğinde hastalıklarının B-C-D-E dilimlerine uyduğuna karar verilenler öğrenci olamazlar.
 • Yazı ilerledikçe A-B-C-D-E sağlık dilimleri nelerdir bunları öğreneceğiz.

A Dilimine Göre Kardiyoloji / Kalp ve Damar Cerrahisi Branşı İçinde Yer Alıp Polisliğe Engel Olan ve Engel Olmayan Rahatsızlıklar

 • Kronik hastalığı, sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı olanlar.
 • Organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı olanlar.
 • Sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar belirteceğimiz istisnai maddeler hariç öğrenciliğe kabul edilmezler.

Bu bölümde ifade edilmemiş tanılarda, kişinin muayenesini yapan ilgili uzman doktor ve sağlık kurulu doktorları, hastalığın seyri ve derinliğini dikkate alarak aynı yönetmeliğin 21 nci maddesine göre uygun olan dilim için karar verir. B-C-D dilimlerinde tanımlanan hastalıklar öğrenciliğe engeldir.

Aşağıdaki rahatsızlıkları olan adaylar sağlam kabul edilir ve polislik ve bekçiliğe engel değildir:

# Kalp romatizması, kalp tümörü, kan kisti, konjenital kleft, mitral valv prolapsusu, bağ dokusu hastalıkları (Marfan Sendromu, Ehler Donlas v.b.) ve benzeri hastalıklara bağlı olmayan, kalp yapısı normal, sol ventrikül sistolik fonksiyonları korunmuş ve normal kalp boşlukları olan kişide;

 • Birinci derece mitral yetmezlik,
 • Birinci derece triküspit yetmezlik,
 • Eser aort yetmezliğibirinci derece aort yetmezliği,
 • Eser pulmoner yetmezlikbirinci derece pulmoner yetmezlik olanlar sağlam kabul edilir.

# Endovasküler yolla, katater tekniği ile başarılı şekilde düzeltilmiş, anatomik ve fonksiyonel olarak tam ve sağlam olacak şekilde kapatılmış ASD ve aynı şartları sağlayacak şekilde kapatılmış VSD sağlam kabul edilir.

# Ejeksiyon fraksiyonu >%50 ve efor testinde fonksiyonel kapasitesi “semptomsuz” olarak değerlendirilen, pulmoner hipertansiyonu olmayan PFO (patent foramen ovale) sağlam kabul edilir.

# Ekokardiyografisi normal olmak şartıyla, otonom sinir sistemi bozukluklarının ve diğer ritim bozukluklarının eşlik etmediği, kişinin fiziksel aktivitesini kısıtlamayan sinüzal bradikardi, sinüzal taşikardi, inkomplet ve komplet sağ dal bloğu olanlar sağlam kabul edilir.

# Bir veya iki ekstremitede (alt veya üst) venöz dolaşım yetersizliği yapmamış, hafif yüzeysel varisler ile yüzeysel hemanjiom veya yüzeysel telenjiektazisi olanlar sağlam kabul edilir.

# Aritmi yani kalp çarpıntısı nedeniyle başarılı ablasyon ( ritim bozukluklarının tedavisi için kullanılan yöntem ) yapılan, günlük aktivite sırasında asemptomatik, kardiyak performansı bozulmamış olan (ejeksiyon fraksiyonu >%50 ve efor testinde fonksiyonel kapasitesi “semptomsuz” olarak değerlendirilen) hastalar sağlam kabul edilir.

Kardiyoloji / Kalp ve Damar Cerrahisi branşı içerisinde yer alan aşağıdaki rahatsızlıklar ve müdahaleler kesinlikle polislik ve bekçiliğe engel olarak belirtilmiştir.

 • Torakotomi ve sternotomi gibi göğüs kafesinin açıldığı cerrahi girişimler.
 • Hipertansiyon.
 • Varis ameliyatı olanlar, santral veya periferik venöz dolaşım cerrahisi, santral veya periferik arter cerrahisi durumları öğrenciliğe engeldir.

Evet arkadaşlar bu yazımızda polis ve bekçi adayları için A dilimine göre Kardiyoloji – Kalp ve Damar Cerrahisi branşı içerisinde yer alan hangi rahatsızlıkların POMEM , PAEM , PÖH , PMYO ve BEKÇİLİK alımlarında öğrenciliğe engel olduğunu ve olmadığını açıkladık.

Polislik ve Bekçiliğe engel diğer sağlık sorunlarını ilerde paylaşacağımız yazılarla sitemiz üzerinden açıklamaya devam edeceğiz.Takipte kalın.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
75 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
remziye
remziye
3 ay önce

Kalbimde vsd var ama bana zararı yokmuş doktor ameliyata gerek olmadığını söyledi senede 1 kere gidiyorum hastaneye bakıyor sorun var mı yok mu diye ilaç kullanmıyorum kazanırsam seçersem elenir miyim sağlıktan

Faruk
Faruk
4 ay önce

merhaba benim kalp kapağım gevşek çok az derecede sorun olur mu?

Faruk
Faruk
4 ay önce
Reply to  Admin

doktorun dediğine göre çok küçünk bir şey ve ben bu durumda lisanslı olarak 2 yıl hentbol bir sene basketol oynadım ve çok şükür hiç bir sorun yaşamadım

Faruk
Faruk
4 ay önce
Reply to  Admin

Doktorun dediğine göre çok az gevşeklik var ve bu seni engellemez çok şükür engellemiyor ve ben bu teşhis edildikten sonra 2 profesyonel lisanslı hentbol oynadım 1 senede basketbol lisanslı çok şükür bir problem yaşamadım sizce sorun olurmu ?

Mahmut
Mahmut
4 ay önce

Mrblar kalpte iyi huylu aritmi polislikte engel olurmu yukardaki maddeyi çok anlayamadım tedavi olunması gerektiğini mi söylüyor??

Ümit
Ümit
5 ay önce

Abi benim kalbim delik doktor çok küçük diyor iğne deliği kadarmış kapatmaya gerek yok diyor bu engel olurmu

Remzi
Remzi
5 ay önce

Merhaba mitral kapak prolabsosu A/42/F/7 polisliğe engel mi acaba ?

Admin
Admin
5 ay önce
Reply to  Remzi

Merhaba Remzi, mitral kapak çökmesi emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğinde B dilimi içerisinde yer alıyor. Polisliğe girişte A dilimi sağlık şartlarına uygunluk aranıyor, bu yönden engel olabilir ancak organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir durum yoksa belki şansın da olabilir.

Remzi
Remzi
5 ay önce
Reply to  Admin

Bnm raporda yazılan A/42/F/7 bu şey B diliminde mi bide subaylıkda sağlam rapor verildi bana orda A dilimi bazında kabuk edildi ?

Admin
Admin
5 ay önce
Reply to  Remzi

Emniyet için B diliminde değerlendirilebilir, yönetmelikte B diliminde görünüyor organ ve sistem fonksiyonlarını etkilemiyorsa.

Fdn
Fdn
5 ay önce
Reply to  Admin

Bu sorundan dolayı sizce sağlıktan elenir miyim ?

Fdn
Fdn
5 ay önce
Reply to  Admin

İnşallah Sağolun teşekkürler.

Burak
Burak
4 ay önce
Reply to  Remzi

Ekokardiyografi işi sıkıntı oluyor bazı doktorlar bakıyormuş bazıları kalbi dinleyip bırakıyorlarmış bi sorun duymazlarsa

Sera
Sera
6 ay önce

Ablasyon işleminin yapılması herhangi bir sorun oluştururmu?

Admin
Admin
6 ay önce
Reply to  Sera

Merhaba Aritmi nedeniyle başarılı ablasyon yapılan, günlük aktivite sırasında asemptomatik, kardiyak
performansı bozulmamış olan (ejeksiyon fraksiyonu >%50 ve efor testinde fonksiyonel kapasitesi “semptomsuz”
olarak değerlendirilen) hastalar sağlam kabul edilir.

Ergün
Ergün
7 ay önce

Astsubaylığı kazanmıştım onda kalp kapakçığında minimal küçülme yazmıştı doktor astsubaylıkta yardımcı sınıflardaki tercihim kabul oldu polislikte engel olur mu?

Admin
Admin
7 ay önce
Reply to  Ergün

normal kalp boşlukları olan kişide;

Birinci derece mitral yetmezlik,
Birinci derece triküspit yetmezlik,
Eser aort yetmezliği–birinci derece aort yetmezliği,
Eser pulmoner yetmezlik–birinci derece pulmoner yetmezlik olanlar sağlam kabul edilir.

Bu sınıflamaya uygunsa kalp kapakçığındaki küçülme sorun olmaz.

Murat66
Murat66
7 ay önce

Oncelikle merhabalar kardiyoloji bolumunden ekg de ritim bozuklugu cıkti doktor holter takti ve holter sonucumda sıkinti cikmadi raporuma 4.madde a dilimi yazdi raporum ankaraya gitti ama ankara beni kayseriye sevk etti ordada yine 4.madde a dilimi yazildi sıkintı cikarmi tekrar

Admin
Admin
7 ay önce
Reply to  Murat66

Merhaba ikinci defa A diliminden sağlam yazdıkları için sorun olmaz diye düşünüyorum tekrar sevk ederlerse herhalde biri b dilimi yazana kadar devam edecek demektir:) Hayırlı olsun inşallah

Murat66
Murat66
7 ay önce
Reply to  Admin

Tesekkur ederim 🙂

Eray
Eray
7 ay önce

Heyecana bağlı çarpıntı oluyor bende sıkıntı olur mu pmyo da

Admin
Admin
7 ay önce
Reply to  Eray

Kalp rahatsızlığın yoksa yapılan testlerde de sorun çıkmazsa problem olmaz.

Kapalı