Sitemizde toplam: 205 yazı ve cevaplanmış 1956 soru bulunmaktadır. 

Polisliğe Engel Sağlık Sorunları – Kardiyoloji

Polisliğe Engel Kardiyoloji - Kalp ve Damar Cerrahisi Rahatsızlıkları

Merhaba arkadaşlar polissayfasi.com sitesi olarak bu yazıda polis ve bekçi olmak isteyenler için hangi sağlık sorunlarının pomem , paem , pmyo , pöh ve bekçilik alımlarında engel teşkil ettiğine değineceğiz ve detaylı bir şekilde polisliğe engel sağlık sorunları hakkında bilgi vereceğiz.

Yaptığımız açıklamalar tamamen emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliği ışığında olacak ancak kendi deneyim ve tecrübelerimizden de faydalanarak polisliğe engel olan veya olmayan olası durumlar hakkında bilgi vereceğiz.

Polisliğe engel olan ve olmayan hastalıkları daha iyi anlamanız için sınıflandırarak ayrı ayrı yazılar halinde vereceğiz.

Daha önceki yazılarımızda polisliğe engel olan hastalıklardan Dahiliye ve Romatoloji branşı içerisinde yer alanları sizlerle paylaştık.

Bakınız:

Bu yazımızda ise Kardiyoloji / Kalp ve Damar Cerrahisi branşı içerisinde yer alıp polisliğe engel olan ve olmayan durumlara değineceğiz.

Polis okullarına alınacak öğrenci adaylarında aranan sağlık şartları

 • Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine göre okullara alınacak öğrenci adayları, A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadır.
 • Bu yönetmelikte bire bir karşılığı olmayan durumlarda, aynı yönetmeliğin 21 inci maddesi gereği, öğrenci adayının muayenesini yapan hastane sağlık kurulu doktorları, kişinin hastalığının uygun olabileceği dilim hakkında karar verir.
 • B-C-D-E dilimlerinde geçen hastalığı olanlar veya 21 inci madde gereği değerlendirildiğinde hastalıklarının B-C-D-E dilimlerine uyduğuna karar verilenler öğrenci olamazlar.
 • Yazı ilerledikçe A-B-C-D-E sağlık dilimleri nelerdir bunları öğreneceğiz.

A Dilimine Göre Kardiyoloji / Kalp ve Damar Cerrahisi Branşı İçinde Yer Alıp Polisliğe Engel Olan ve Engel Olmayan Rahatsızlıklar

 • Kronik hastalığı, sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı olanlar.
 • Organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı olanlar.
 • Sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar belirteceğimiz istisnai maddeler hariç öğrenciliğe kabul edilmezler.

Bu bölümde ifade edilmemiş tanılarda, kişinin muayenesini yapan ilgili uzman doktor ve sağlık kurulu doktorları, hastalığın seyri ve derinliğini dikkate alarak aynı yönetmeliğin 21 nci maddesine göre uygun olan dilim için karar verir. B-C-D dilimlerinde tanımlanan hastalıklar öğrenciliğe engeldir.

Aşağıdaki rahatsızlıkları olan adaylar sağlam kabul edilir ve polislik ve bekçiliğe engel değildir:

# Kalp romatizması, kalp tümörü, kan kisti, konjenital kleft, mitral valv prolapsusu, bağ dokusu hastalıkları (Marfan Sendromu, Ehler Donlas v.b.) ve benzeri hastalıklara bağlı olmayan, kalp yapısı normal, sol ventrikül sistolik fonksiyonları korunmuş ve normal kalp boşlukları olan kişide;

 • Birinci derece mitral yetmezlik,
 • Birinci derece triküspit yetmezlik,
 • Eser aort yetmezliğibirinci derece aort yetmezliği,
 • Eser pulmoner yetmezlikbirinci derece pulmoner yetmezlik olanlar sağlam kabul edilir.

# Endovasküler yolla, katater tekniği ile başarılı şekilde düzeltilmiş, anatomik ve fonksiyonel olarak tam ve sağlam olacak şekilde kapatılmış ASD ve aynı şartları sağlayacak şekilde kapatılmış VSD sağlam kabul edilir.

# Ejeksiyon fraksiyonu >%50 ve efor testinde fonksiyonel kapasitesi “semptomsuz” olarak değerlendirilen, pulmoner hipertansiyonu olmayan PFO (patent foramen ovale) sağlam kabul edilir.

# Ekokardiyografisi normal olmak şartıyla, otonom sinir sistemi bozukluklarının ve diğer ritim bozukluklarının eşlik etmediği, kişinin fiziksel aktivitesini kısıtlamayan sinüzal bradikardi, sinüzal taşikardi, inkomplet ve komplet sağ dal bloğu olanlar sağlam kabul edilir.

# Bir veya iki ekstremitede (alt veya üst) venöz dolaşım yetersizliği yapmamış, hafif yüzeysel varisler ile yüzeysel hemanjiom veya yüzeysel telenjiektazisi olanlar sağlam kabul edilir.

# Aritmi yani kalp çarpıntısı nedeniyle başarılı ablasyon ( ritim bozukluklarının tedavisi için kullanılan yöntem ) yapılan, günlük aktivite sırasında asemptomatik, kardiyak performansı bozulmamış olan (ejeksiyon fraksiyonu >%50 ve efor testinde fonksiyonel kapasitesi “semptomsuz” olarak değerlendirilen) hastalar sağlam kabul edilir.

Kardiyoloji / Kalp ve Damar Cerrahisi branşı içerisinde yer alan aşağıdaki rahatsızlıklar ve müdahaleler kesinlikle polislik ve bekçiliğe engel olarak belirtilmiştir.

 • Torakotomi ve sternotomi gibi göğüs kafesinin açıldığı cerrahi girişimler.
 • Hipertansiyon.
 • Varis ameliyatı olanlar, santral veya periferik venöz dolaşım cerrahisi, santral veya periferik arter cerrahisi durumları öğrenciliğe engeldir.

Evet arkadaşlar bu yazımızda polis ve bekçi adayları için A dilimine göre Kardiyoloji – Kalp ve Damar Cerrahisi branşı içerisinde yer alan hangi rahatsızlıkların POMEM , PAEM , PÖH , PMYO ve BEKÇİLİK alımlarında öğrenciliğe engel olduğunu ve olmadığını açıkladık.

Polislik ve Bekçiliğe engel diğer sağlık sorunlarını ilerde paylaşacağımız yazılarla sitemiz üzerinden açıklamaya devam edeceğiz.Takipte kalın.

Yazıyı Tamamen Göster

54
MERAK ETTİKLERİNİZİ BURADAN SORABİLİRSİNİZ.

avatar
12 Yorum konuları
42 Soru cevapları
0 Takip Edenler
 
En çok oylanan soru
En çok cevap verilen soru
17 Yorum Yazanlar
ErgünMurat66ErayGülcanBayram Son Yorum Yazanlar
  Takip Edin  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Ergün
Ziyaretçi
Ergün

Astsubaylığı kazanmıştım onda kalp kapakçığında minimal küçülme yazmıştı doktor astsubaylıkta yardımcı sınıflardaki tercihim kabul oldu polislikte engel olur mu?

Admin
Ziyaretçi
Admin

normal kalp boşlukları olan kişide;

Birinci derece mitral yetmezlik,
Birinci derece triküspit yetmezlik,
Eser aort yetmezliği–birinci derece aort yetmezliği,
Eser pulmoner yetmezlik–birinci derece pulmoner yetmezlik olanlar sağlam kabul edilir.

Bu sınıflamaya uygunsa kalp kapakçığındaki küçülme sorun olmaz.

Murat66
Ziyaretçi
Murat66

Oncelikle merhabalar kardiyoloji bolumunden ekg de ritim bozuklugu cıkti doktor holter takti ve holter sonucumda sıkinti cikmadi raporuma 4.madde a dilimi yazdi raporum ankaraya gitti ama ankara beni kayseriye sevk etti ordada yine 4.madde a dilimi yazildi sıkintı cikarmi tekrar

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba ikinci defa A diliminden sağlam yazdıkları için sorun olmaz diye düşünüyorum tekrar sevk ederlerse herhalde biri b dilimi yazana kadar devam edecek demektir:) Hayırlı olsun inşallah

Murat66
Ziyaretçi
Murat66

Tesekkur ederim 🙂

Eray
Ziyaretçi
Eray

Heyecana bağlı çarpıntı oluyor bende sıkıntı olur mu pmyo da

Admin
Ziyaretçi
Admin

Kalp rahatsızlığın yoksa yapılan testlerde de sorun çıkmazsa problem olmaz.

Gülcan
Ziyaretçi
Gülcan

Merhaba benim kalça kısmında beni etkilemeyen dikiş izine benzer bir iz sağlık incelemesi yapılırken sıkıntı olur mu

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba Gülcan, hayır sorun olmaz.

Bayram
Ziyaretçi
Bayram

Merhaba ben nadirende olsa kalp sıkışması kalp ağrısı yaşıyorum. Polisliğe engelmidir aceba ?
Hastaneye gitmeyede korkuyorum sicilime işler diye .

Admin
Ziyaretçi
Admin

Eğer kalp hastalığınız yoksa sorun olmayacaktır. Eko ve Ekg gibi kontrollerde kalp değerleriniz normal çıkarsa inşallah engel olmaz o zaman.

Cemal
Ziyaretçi
Cemal

Asil bekçi adayıyım. Saglık raporum 15 bölümden saglam aldım kardeoloji biküspit aort kapak yazdı. B dilimi diye belirtti. Elenirmiyim. Elenirsem nasıl Bi yol izlemem gerek. Şimdiden teşekkür ederim

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba Cemal polislik ve bekçiliğe ilk girişte A dilimi sağlık şartlarına uygunluk aranıyor, çift kalp kapağı ise B ve C diliminde geçen bir tanı olduğu için engel olarak görülebilir. Eğer elenirsen idare mahkemesine başvurabilirsin.

Merve
Ziyaretçi
Merve

Merhaba çift kalp kapağı polisliğe engel teşkil edermi acaba

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba Merve, çift kalp kapağı yani biküspit emniyet teşkilâtı sağlık şartları yönetmeliği B ve C dilimlerinde geçmekte bu açıdan sorun olabilir, polislikte A dilimi sağlık şartlarına uygunluk aranıyor.

Oğuzhan
Ziyaretçi
Oğuzhan

Merhaba,
12 yaşında Açık kalp ameliyatı oldum, 24 yaşımdayım profesyonel olarak Crossfit hocasıyım çalışıyorum. Üniversiteyi itfaiye olarak okudum tam teşekküllü hastaneden kardiyoloji birimden saglam onayı alabiliyorum. 26. POMEM başvurusu yaptım ön sağlıkta elenir miyim?

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba Oğuzhan, geçmiş olsun yönetmeliğe göre açık kalp ameliyatı polisliğe, bekçiliğe engeldir.
Yönetmelikte kalp ve damar cerrahisi bölümünde şu açıklama da mevcuttur.
# Torakotomi ve sternotomi gibi göğüs kafesinin açıldığı cerrahi girişimler öğrenciliğe engeldir.

Ozkan
Ziyaretçi
Ozkan

Hoçam kalp kapağında aort değeri 1.2 çıktı elenme sebebi olur mu

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba Özkan normal kalp kapağı aort değerleri yetişkinlerde 2.5 cm ile 3.5 cm arasında oluyormuş. Kalp kapağı aort değerinin 1.5 cm ve biraz daha üzerinde olması 1.derece aort yetmezliği olarak değerlendirilir ve bu sağlam kabul edilir. Ancak 1.5 cm’den daha küçük kalp kapağı aort değerleri polislik veya bekçilik sağlık kontrollerinde elenme sebebi olabilir.

Ozkan
Ziyaretçi
Ozkan

Hoçam aort kökü referans 2.2-3.6cm
Çıkan aort referans 2.1-3.4cm
Sonuç olarak nasıl anlayabilirim bunu

Admin
Ziyaretçi
Admin

Ölçüm sonucu bu referans değerler arasında olursa sanırım sıkıntı olmaz. Tabi bunu muayenenizi yapan doktorla görüşüp daha sağlıklı bilgi alabilirsin.

Ozkan
Ziyaretçi
Ozkan

Çok teşekkür ederim hoçam

Admin
Ziyaretçi
Admin

Rica ederim, hakkınızda hayırlısı olsun.

İlgili Makaleler

Kapalı