Sitemizde toplam: 194 yazı ve cevaplanmış 1214 soru bulunmaktadır. 
BEKÇİLİKPOLİSLİKSağlık Şartları

Polisliğe Engel Sağlık Sorunları – Kardiyoloji

Polisliğe Engel Kardiyoloji - Kalp ve Damar Cerrahisi Rahatsızlıkları

Merhaba arkadaşlar polissayfasi.com sitesi olarak bu yazıda polis ve bekçi olmak isteyenler için hangi sağlık sorunlarının pomem , paem , pmyo , pöh ve bekçilik alımlarında engel teşkil ettiğine değineceğiz ve detaylı bir şekilde polisliğe engel sağlık sorunları hakkında bilgi vereceğiz.

Yaptığımız açıklamalar tamamen emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliği ışığında olacak ancak kendi deneyim ve tecrübelerimizden de faydalanarak polisliğe engel olan veya olmayan olası durumlar hakkında bilgi vereceğiz.

Polisliğe engel olan ve olmayan hastalıkları daha iyi anlamanız için sınıflandırarak ayrı ayrı yazılar halinde vereceğiz.

Daha önceki yazılarımızda polisliğe engel olan hastalıklardan Dahiliye ve Romatoloji branşı içerisinde yer alanları sizlerle paylaştık.

Bakınız:

Bu yazımızda ise Kardiyoloji / Kalp ve Damar Cerrahisi branşı içerisinde yer alıp polisliğe engel olan ve olmayan durumlara değineceğiz.

Polis okullarına alınacak öğrenci adaylarında aranan sağlık şartları

 • Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine göre okullara alınacak öğrenci adayları, A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadır.
 • Bu yönetmelikte bire bir karşılığı olmayan durumlarda, aynı yönetmeliğin 21 inci maddesi gereği, öğrenci adayının muayenesini yapan hastane sağlık kurulu doktorları, kişinin hastalığının uygun olabileceği dilim hakkında karar verir.
 • B-C-D-E dilimlerinde geçen hastalığı olanlar veya 21 inci madde gereği değerlendirildiğinde hastalıklarının B-C-D-E dilimlerine uyduğuna karar verilenler öğrenci olamazlar.
 • Yazı ilerledikçe A-B-C-D-E sağlık dilimleri nelerdir bunları öğreneceğiz.

A Dilimine Göre Kardiyoloji / Kalp ve Damar Cerrahisi Branşı İçinde Yer Alıp Polisliğe Engel Olan ve Engel Olmayan Rahatsızlıklar

 • Kronik hastalığı, sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı olanlar.
 • Organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı olanlar.
 • Sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar belirteceğimiz istisnai maddeler hariç öğrenciliğe kabul edilmezler.

Bu bölümde ifade edilmemiş tanılarda, kişinin muayenesini yapan ilgili uzman doktor ve sağlık kurulu doktorları, hastalığın seyri ve derinliğini dikkate alarak aynı yönetmeliğin 21 nci maddesine göre uygun olan dilim için karar verir. B-C-D dilimlerinde tanımlanan hastalıklar öğrenciliğe engeldir.

Aşağıdaki rahatsızlıkları olan adaylar sağlam kabul edilir ve polislik ve bekçiliğe engel değildir:

# Kalp romatizması, kalp tümörü, kan kisti, konjenital kleft, mitral valv prolapsusu, bağ dokusu hastalıkları (Marfan Sendromu, Ehler Donlas v.b.) ve benzeri hastalıklara bağlı olmayan, kalp yapısı normal, sol ventrikül sistolik fonksiyonları korunmuş ve normal kalp boşlukları olan kişide;

 • Birinci derece mitral yetmezlik,
 • Birinci derece triküspit yetmezlik,
 • Eser aort yetmezliğibirinci derece aort yetmezliği,
 • Eser pulmoner yetmezlikbirinci derece pulmoner yetmezlik olanlar sağlam kabul edilir.

# Endovasküler yolla, katater tekniği ile başarılı şekilde düzeltilmiş, anatomik ve fonksiyonel olarak tam ve sağlam olacak şekilde kapatılmış ASD ve aynı şartları sağlayacak şekilde kapatılmış VSD sağlam kabul edilir.

# Ejeksiyon fraksiyonu >%50 ve efor testinde fonksiyonel kapasitesi “semptomsuz” olarak değerlendirilen, pulmoner hipertansiyonu olmayan PFO (patent foramen ovale) sağlam kabul edilir.

# Ekokardiyografisi normal olmak şartıyla, otonom sinir sistemi bozukluklarının ve diğer ritim bozukluklarının eşlik etmediği, kişinin fiziksel aktivitesini kısıtlamayan sinüzal bradikardi, sinüzal taşikardi, inkomplet ve komplet sağ dal bloğu olanlar sağlam kabul edilir.

# Bir veya iki ekstremitede (alt veya üst) venöz dolaşım yetersizliği yapmamış, hafif yüzeysel varisler ile yüzeysel hemanjiom veya yüzeysel telenjiektazisi olanlar sağlam kabul edilir.

# Aritmi yani kalp çarpıntısı nedeniyle başarılı ablasyon ( ritim bozukluklarının tedavisi için kullanılan yöntem ) yapılan, günlük aktivite sırasında asemptomatik, kardiyak performansı bozulmamış olan (ejeksiyon fraksiyonu >%50 ve efor testinde fonksiyonel kapasitesi “semptomsuz” olarak değerlendirilen) hastalar sağlam kabul edilir.

Kardiyoloji / Kalp ve Damar Cerrahisi branşı içerisinde yer alan aşağıdaki rahatsızlıklar ve müdahaleler kesinlikle polislik ve bekçiliğe engel olarak belirtilmiştir.

 • Torakotomi ve sternotomi gibi göğüs kafesinin açıldığı cerrahi girişimler.
 • Hipertansiyon.
 • Varis ameliyatı olanlar, santral veya periferik venöz dolaşım cerrahisi, santral veya periferik arter cerrahisi durumları öğrenciliğe engeldir.

Evet arkadaşlar bu yazımızda polis ve bekçi adayları için A dilimine göre Kardiyoloji – Kalp ve Damar Cerrahisi branşı içerisinde yer alan hangi rahatsızlıkların POMEM , PAEM , PÖH , PMYO ve BEKÇİLİK alımlarında öğrenciliğe engel olduğunu ve olmadığını açıkladık.

Polislik ve Bekçiliğe engel diğer sağlık sorunlarını ilerde paylaşacağımız yazılarla sitemiz üzerinden açıklamaya devam edeceğiz.Takipte kalın.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin, sorularınıza aynı gün içerisinde cevap vermekteyim. SİTEMİZE KATKIDA BULUNMAK İÇİN SİTE LİNKİNİ SOSYAL MEDYA HESAPLARINIZDA PAYLAŞABİLİRSİNİZ.

İlgili Makaleler

39
MERAK ETTİKLERİNİZİ BURADAN SORABİLİRSİNİZ.

avatar
5 Comment threads
34 Thread replies
0 Takip Edenler
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Yorum Yazanlar
Mehmet Ercan KılıçOğuzhanOzkanŞükrüEzgi Son Yorum Yazanlar
  Takip Edin  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Oğuzhan
Ziyaretçi
Oğuzhan

Merhaba,
12 yaşında Açık kalp ameliyatı oldum, 24 yaşımdayım profesyonel olarak Crossfit hocasıyım çalışıyorum. Üniversiteyi itfaiye olarak okudum tam teşekküllü hastaneden kardiyoloji birimden saglam onayı alabiliyorum. 26. POMEM başvurusu yaptım ön sağlıkta elenir miyim?

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba Oğuzhan, geçmiş olsun yönetmeliğe göre açık kalp ameliyatı polisliğe, bekçiliğe engeldir.
Yönetmelikte kalp ve damar cerrahisi bölümünde şu açıklama da mevcuttur.
# Torakotomi ve sternotomi gibi göğüs kafesinin açıldığı cerrahi girişimler öğrenciliğe engeldir.

Ozkan
Ziyaretçi
Ozkan

Hoçam kalp kapağında aort değeri 1.2 çıktı elenme sebebi olur mu

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba Özkan normal kalp kapağı aort değerleri yetişkinlerde 2.5 cm ile 3.5 cm arasında oluyormuş. Kalp kapağı aort değerinin 1.5 cm ve biraz daha üzerinde olması 1.derece aort yetmezliği olarak değerlendirilir ve bu sağlam kabul edilir. Ancak 1.5 cm’den daha küçük kalp kapağı aort değerleri polislik veya bekçilik sağlık kontrollerinde elenme sebebi olabilir.

Ozkan
Ziyaretçi
Ozkan

Hoçam aort kökü referans 2.2-3.6cm
Çıkan aort referans 2.1-3.4cm
Sonuç olarak nasıl anlayabilirim bunu

Admin
Ziyaretçi
Admin

Ölçüm sonucu bu referans değerler arasında olursa sanırım sıkıntı olmaz. Tabi bunu muayenenizi yapan doktorla görüşüp daha sağlıklı bilgi alabilirsin.

Ozkan
Ziyaretçi
Ozkan

Çok teşekkür ederim hoçam

Admin
Ziyaretçi
Admin

Rica ederim, hakkınızda hayırlısı olsun.

Şükrü
Ziyaretçi
Şükrü

Merhabalar.
Bekçilik ile ilgili birkaç sorum olacak cevaplarsanız çok memnun olurum.
1-) kalp aurt damarı normal genişliği 3 cm imiş. Benimkisiyse 3.5 cm bu. Engelmi?
2-) kalp kapakçığımda çok az miktarda kaçak var bu engelmi?
3-) böbrekler stardart ölçüden birazcık daha büyük engel olurmu?
4-) karaciğer standart ölçüden birazcık daha büyük bu angel olurmu?
Doktor bunların hiçbirininde sağlık açısından bir risk taşımadığını söyledi. Acaba genel sağlık kontrolünde bu konularda bekçi olamaz kararı verilirmi? Bu konuda desteğinizi rica ederim.

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba Şükrü,

1-) Kalp aort damarının normalden biraz daha geniş olması polislik ve bekçilik için sorun olmayacaktır diye düşünüyorum.
2-) Kalp kapakçığında bulunan kaçağın seviyesi önem teşkil etmektedir eğer çok azsa yani birinci derece mitral, aort, triküspit, pulmoner yetmezlik olanlar polislik ve bekçilik için sağlam kabul edilmektedir.
3-) Böbreklerin normalden daha büyük olması soliter böbrek olarak tanımlanmaktadır eğer böyle bir tanı koyulursa polislik ve bekçiliğe engel olacaktır.
4-) Karaciğer büyümesine hepatomegali adı verilmektedir. Eğet bu tanı konursa polislik ve bekçiliğe engel olabilir.

Emel
Ziyaretçi
Emel

Merhaba mitral kapakta çokme mitral kapak prolapsusu yani var ancak günlük hayatimda hicbie sekilde engel degil spor yapiyorm kosabiliorm spor mulakatinida gectm ztn doktorda sadece dogustan bi degisiklik dedi sagliklisin yani kalp hastasi deglsn dedi ancak bu engel mi pomeme

Azra
Ziyaretçi
Azra

Kalpte ritim bozuklugu nedeniyle kullandigim bir ilac var,bu engel olur mu?

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba Azra, ritim bozukluğunuz ileri düzeyde değilse veya ablasyon yoluyla tedavisi mümkünse polislikte sorun olmayabilir ancak bu konuda kesin engel olur veya engel olmaz demem yanlış olur, şansınızı deneyin hayırlısı neyse o olsun.

Mehmet Ercan Kılıç
Ziyaretçi
Mehmet Ercan Kılıç

merhaba admin ben hafif kalp kapak açıklığından dolayı istemeyerek askerden muaf oldum maalesef bu durumun bana saglık yönunden hiçbir etkisi yok yonetmelikte sorun oldugu için sıkıntı oldu. Sorum polis ve bekçilige şu durumda başvuru yapabilir miyim beni direk elerler mi yoksa hangi dilimde veya derecesine bakıp mı karar verirler başvuru yapmalı mıyım ?

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba Ercan sistemde de muayene sonucun girilmişse sorun olabilir, E nabızdan kontrol ettiğinde gözüküyor mu buna bakmalısın ve her ihtimale karşı şansını denemen gerekir.
Yönetmeliğe göre;
# Kalp romatizması, kalp tümörü, kan kisti, konjenital kleft, mitral valv prolapsusu, bağ dokusu hastalıkları (Marfan Sendromu, Ehler Donlas v.b.) ve benzeri hastalıklara bağlı olmayan, kalp yapısı normal, sol ventrikül sistolik fonksiyonları korunmuş ve normal kalp boşlukları olan kişide;

Birinci derece mitral yetmezlik,
Birinci derece triküspit yetmezlik,
Eser aort yetmezliği–birinci derece aort yetmezliği,
Eser pulmoner yetmezlik–birinci derece pulmoner yetmezlik olanlar sağlam kabul edilir.

Mehmet Ercan Kılıç
Ziyaretçi
Mehmet Ercan Kılıç

E nabızda şu an kayıt oluşturdum ve geçmiş bütün muayenelerim görünüyor ancak senin dedigin tanıyı nerden görebilirim kardiyoloji bölümü muayenelerim görünüyor ancak tanı yok genel muayene diye geçiyor raporlarım bölümünde de asker alınma için saglam yazıyor rica etsem nerden bakacagımı tarif eder misin admin kafam çok karışık bekçilikte de şu an askerlik şartı ilişigi olmamak diye degiştirildi kazanıpt sağlıktan elenmek istemiyorum

Admin
Ziyaretçi
Admin

Tamam anlattığın kadarıyla o zaman enabız açısından sorun yok, askerlikle ilişiğinin olmadığına dair belge olması gerekiyor, yani polislik ve bekçilik başvuruda onun olması gerekiyor. O zaman senin askerlikten muaf olduğunu gösteren belge önem taşıyor girip girmemen konusunda. O belgede ne yazıyor ve esasen kazandıktan sonra detaylı şekilde sağlık kontrollerinden geçireleceksin, o yüzden kesin ifadeler kullanamıyorum neticede kararı verecek olan sağlık kurulu ve muayeneyi yapan doktorlar.

Mehmet Ercan Kılıç
Ziyaretçi
Mehmet Ercan Kılıç

Anladım E devlette sadece askerliğe elveriş degildir muaftır yazıyor hastanede verilen hastalık belgesinde de romatizmal aort kapak yetersizligi madde: D42F10 yazıyor. İnşallah sorun olmaz çok teşekkür ederim

Kapalı