Sitemizde toplam: 227 yazı ve cevaplanmış 3967 soru bulunmaktadır. 

Polisliğe Engel Sağlık Sorunları – Kardiyoloji

Polisliğe Engel Kardiyoloji - Kalp ve Damar Cerrahisi Rahatsızlıkları

Merhaba arkadaşlar polissayfasi.com sitesi olarak bu yazıda polis ve bekçi olmak isteyenler için hangi sağlık sorunlarının pomem , paem , pmyo , pöh ve bekçilik alımlarında engel teşkil ettiğine değineceğiz ve detaylı bir şekilde polisliğe engel sağlık sorunları hakkında bilgi vereceğiz.

Yaptığımız açıklamalar tamamen emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliği ışığında olacak ancak kendi deneyim ve tecrübelerimizden de faydalanarak polisliğe engel olan veya olmayan olası durumlar hakkında bilgi vereceğiz.

Polisliğe engel olan ve olmayan hastalıkları daha iyi anlamanız için sınıflandırarak ayrı ayrı yazılar halinde vereceğiz.

Daha önceki yazılarımızda polisliğe engel olan hastalıklardan Dahiliye ve Romatoloji branşı içerisinde yer alanları sizlerle paylaştık.

Bakınız:

Bu yazımızda ise Kardiyoloji / Kalp ve Damar Cerrahisi branşı içerisinde yer alıp polisliğe engel olan ve olmayan durumlara değineceğiz.

Polis okullarına alınacak öğrenci adaylarında aranan sağlık şartları

 • Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine göre okullara alınacak öğrenci adayları, A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadır.
 • Bu yönetmelikte bire bir karşılığı olmayan durumlarda, aynı yönetmeliğin 21 inci maddesi gereği, öğrenci adayının muayenesini yapan hastane sağlık kurulu doktorları, kişinin hastalığının uygun olabileceği dilim hakkında karar verir.
 • B-C-D-E dilimlerinde geçen hastalığı olanlar veya 21 inci madde gereği değerlendirildiğinde hastalıklarının B-C-D-E dilimlerine uyduğuna karar verilenler öğrenci olamazlar.
 • Yazı ilerledikçe A-B-C-D-E sağlık dilimleri nelerdir bunları öğreneceğiz.

A Dilimine Göre Kardiyoloji / Kalp ve Damar Cerrahisi Branşı İçinde Yer Alıp Polisliğe Engel Olan ve Engel Olmayan Rahatsızlıklar

 • Kronik hastalığı, sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı olanlar.
 • Organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı olanlar.
 • Sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar belirteceğimiz istisnai maddeler hariç öğrenciliğe kabul edilmezler.

Bu bölümde ifade edilmemiş tanılarda, kişinin muayenesini yapan ilgili uzman doktor ve sağlık kurulu doktorları, hastalığın seyri ve derinliğini dikkate alarak aynı yönetmeliğin 21 nci maddesine göre uygun olan dilim için karar verir. B-C-D dilimlerinde tanımlanan hastalıklar öğrenciliğe engeldir.

Aşağıdaki rahatsızlıkları olan adaylar sağlam kabul edilir ve polislik ve bekçiliğe engel değildir:

# Kalp romatizması, kalp tümörü, kan kisti, konjenital kleft, mitral valv prolapsusu, bağ dokusu hastalıkları (Marfan Sendromu, Ehler Donlas v.b.) ve benzeri hastalıklara bağlı olmayan, kalp yapısı normal, sol ventrikül sistolik fonksiyonları korunmuş ve normal kalp boşlukları olan kişide;

 • Birinci derece mitral yetmezlik,
 • Birinci derece triküspit yetmezlik,
 • Eser aort yetmezliğibirinci derece aort yetmezliği,
 • Eser pulmoner yetmezlikbirinci derece pulmoner yetmezlik olanlar sağlam kabul edilir.

# Endovasküler yolla, katater tekniği ile başarılı şekilde düzeltilmiş, anatomik ve fonksiyonel olarak tam ve sağlam olacak şekilde kapatılmış ASD ve aynı şartları sağlayacak şekilde kapatılmış VSD sağlam kabul edilir.

# Ejeksiyon fraksiyonu >%50 ve efor testinde fonksiyonel kapasitesi “semptomsuz” olarak değerlendirilen, pulmoner hipertansiyonu olmayan PFO (patent foramen ovale) sağlam kabul edilir.

# Ekokardiyografisi normal olmak şartıyla, otonom sinir sistemi bozukluklarının ve diğer ritim bozukluklarının eşlik etmediği, kişinin fiziksel aktivitesini kısıtlamayan sinüzal bradikardi, sinüzal taşikardi, inkomplet ve komplet sağ dal bloğu olanlar sağlam kabul edilir.

# Bir veya iki ekstremitede (alt veya üst) venöz dolaşım yetersizliği yapmamış, hafif yüzeysel varisler ile yüzeysel hemanjiom veya yüzeysel telenjiektazisi olanlar sağlam kabul edilir.

# Aritmi yani kalp çarpıntısı nedeniyle başarılı ablasyon ( ritim bozukluklarının tedavisi için kullanılan yöntem ) yapılan, günlük aktivite sırasında asemptomatik, kardiyak performansı bozulmamış olan (ejeksiyon fraksiyonu >%50 ve efor testinde fonksiyonel kapasitesi “semptomsuz” olarak değerlendirilen) hastalar sağlam kabul edilir.

Kardiyoloji / Kalp ve Damar Cerrahisi branşı içerisinde yer alan aşağıdaki rahatsızlıklar ve müdahaleler kesinlikle polislik ve bekçiliğe engel olarak belirtilmiştir.

 • Torakotomi ve sternotomi gibi göğüs kafesinin açıldığı cerrahi girişimler.
 • Hipertansiyon.
 • Varis ameliyatı olanlar, santral veya periferik venöz dolaşım cerrahisi, santral veya periferik arter cerrahisi durumları öğrenciliğe engeldir.

Evet arkadaşlar bu yazımızda polis ve bekçi adayları için A dilimine göre Kardiyoloji – Kalp ve Damar Cerrahisi branşı içerisinde yer alan hangi rahatsızlıkların POMEM , PAEM , PÖH , PMYO ve BEKÇİLİK alımlarında öğrenciliğe engel olduğunu ve olmadığını açıkladık.

Polislik ve Bekçiliğe engel diğer sağlık sorunlarını ilerde paylaşacağımız yazılarla sitemiz üzerinden açıklamaya devam edeceğiz.Takipte kalın.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
82 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Rıdvan
Rıdvan
3 ay önce

Merhaba. Ben 2019 yılında polisliği kazandım fakat kalbimde delik varmış. Açık kalp ameliyatı oldum başarılı bir şekilde kapatıldı. Şuan hiçbir engelim yok spor yapabiliyorum. Herhangi bir fiziki engelim yok sağlık durumum iyi. EKG ve efor testlerim iyi çıkıyor. Doktorlar herhangi bir sorun olmadığını sağlık durumum iyi. Yeniden başvuru yapabilirmiyim bilginiz varsa yardımcı olabilirmisiniz. Teşekkür ederim

samet
samet
8 ay önce

bende hafif ritim bozukluluğu var sağlık raporu için ekg çektirdim lisans aldım futbol için sorun olmaz dedi doktor acaba polislik için sorun olurmu

BURAK
BURAK
10 ay önce

ABİ BEN BİRDEN FAZLA DKTORA GÖRÜNDÜM BİRİ AORTİK KAPAK YETMEZLİĞİ BİRİ MİTRAL KAPAK BOZUKLUKLARI ROMATİZMAL OLMAYAN YAZMIŞ BU TANILARDAN YOLA ÇIKARAK POLİSLİĞE ENGEL Mİ ?

Kader
Kader
10 ay önce

Haifif düzeyde mitral valv prolapsusum var. TSK kardiyoloji yönetmeliğinde mitral yetmezliğe sorun açmadıysa öğrenci olur yazıyor. Pmyo için de böyle mi?

remziye
remziye
1 yıl önce

Kalbimde vsd var ama bana zararı yokmuş doktor ameliyata gerek olmadığını söyledi senede 1 kere gidiyorum hastaneye bakıyor sorun var mı yok mu diye ilaç kullanmıyorum kazanırsam seçersem elenir miyim sağlıktan

Faruk
Faruk
1 yıl önce

merhaba benim kalp kapağım gevşek çok az derecede sorun olur mu?

Faruk
Faruk
1 yıl önce
Reply to  Admin

doktorun dediğine göre çok küçünk bir şey ve ben bu durumda lisanslı olarak 2 yıl hentbol bir sene basketol oynadım ve çok şükür hiç bir sorun yaşamadım

Faruk
Faruk
1 yıl önce
Reply to  Admin

Doktorun dediğine göre çok az gevşeklik var ve bu seni engellemez çok şükür engellemiyor ve ben bu teşhis edildikten sonra 2 profesyonel lisanslı hentbol oynadım 1 senede basketbol lisanslı çok şükür bir problem yaşamadım sizce sorun olurmu ?

Mahmut
Mahmut
1 yıl önce

Mrblar kalpte iyi huylu aritmi polislikte engel olurmu yukardaki maddeyi çok anlayamadım tedavi olunması gerektiğini mi söylüyor??

Ümit
Ümit
1 yıl önce

Abi benim kalbim delik doktor çok küçük diyor iğne deliği kadarmış kapatmaya gerek yok diyor bu engel olurmu

Remzi
Remzi
1 yıl önce

Merhaba mitral kapak prolabsosu A/42/F/7 polisliğe engel mi acaba ?

Admin
Admin
1 yıl önce
Reply to  Remzi

Merhaba Remzi, mitral kapak çökmesi emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğinde B dilimi içerisinde yer alıyor. Polisliğe girişte A dilimi sağlık şartlarına uygunluk aranıyor, bu yönden engel olabilir ancak organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir durum yoksa belki şansın da olabilir.

Remzi
Remzi
1 yıl önce
Reply to  Admin

Bnm raporda yazılan A/42/F/7 bu şey B diliminde mi bide subaylıkda sağlam rapor verildi bana orda A dilimi bazında kabuk edildi ?

Admin
Admin
1 yıl önce
Reply to  Remzi

Emniyet için B diliminde değerlendirilebilir, yönetmelikte B diliminde görünüyor organ ve sistem fonksiyonlarını etkilemiyorsa.

Fdn
Fdn
1 yıl önce
Reply to  Admin

Bu sorundan dolayı sizce sağlıktan elenir miyim ?

Fdn
Fdn
1 yıl önce
Reply to  Admin

İnşallah Sağolun teşekkürler.

Burak
Burak
1 yıl önce
Reply to  Remzi

Ekokardiyografi işi sıkıntı oluyor bazı doktorlar bakıyormuş bazıları kalbi dinleyip bırakıyorlarmış bi sorun duymazlarsa

Kapalı