Sitemizde toplam: 205 yazı ve cevaplanmış 1933 soru bulunmaktadır. 

Polisliğe Engel Kulak Burun Boğaz Hastalıkları

Polislik ve Bekçiliğe Engel Olan Kulak Burun Boğaz Hastalıkları

Merhaba arkadaşlar polissayfasi.com sitesi olarak bu yazıda polis ve bekçi olmak isteyenler için hangi kulak burun boğaz hastalıklarının pomem , paem , pmyo , pöh ve bekçilik alımlarında engel teşkil ettiğine değineceğiz ve detaylı bir şekilde polisliğe engel sağlık sorunları hakkında bilgi vereceğiz.

Yaptığımız açıklamalar tamamen emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliği ışığında olacak ancak kendi deneyim ve tecrübelerimizden de faydalanarak polisliğe engel olan veya olmayan olası durumlar hakkında bilgi vereceğiz.

Polisliğe engel olan ve olmayan hastalıkları daha iyi anlamanız için sınıflandırarak ayrı ayrı yazılar halinde vereceğiz.

Yazdıklarımız sadece polislik için değil aynı zamanda bekçilik için de geçerli sağlık şartlarıdır.

Daha önceki yazılarımızda polislik ve bekçiliğe engel olan hastalıklardan Dahiliye , Romatoloji , Kardiyoloji , Genel Cerrahi ve Göğüs Hastalıkları branşı içerisinde yer alanları sizlerle paylaştık.

Bakınız:

Bu yazımızda ise Kulak Burun Boğaz ( KBB ) branşı içerisinde yer alıp polislik ve bekçiliğe engel olan ve olmayan durumlara değineceğiz.

 • Unutmayalım ki arkadaşlar polislik ve bekçiliğe ilk girişte aşağıda belirttiğimiz şartlar aranır.

Polis okullarına alınacak öğrenci adaylarında aranan sağlık şartları

 • Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine göre okullara alınacak öğrenci adayları, A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadır.
 • Bu yönetmelikte bire bir karşılığı olmayan durumlarda, aynı yönetmeliğin 21 inci maddesi gereği, öğrenci adayının muayenesini yapan hastane sağlık kurulu doktorları, kişinin hastalığının uygun olabileceği dilim hakkında karar verir.
 • B-C-D-E dilimlerinde geçen hastalığı olanlar veya 21 inci madde gereği değerlendirildiğinde hastalıklarının B-C-D-E dilimlerine uyduğuna karar verilenler öğrenci olamazlar.
 • Yazı ilerledikçe A-B-C-D-E sağlık dilimleri nelerdir bunları öğreneceğiz.

DUYURU: 29.09.2019 tarihinde resmi gazetede yayımlanan Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğine göre yeniden güncellenmiştir.

A Dilimine Göre Kulak Burun Boğaz ( KBB ) Branşı İçinde Yer Alıp Polisliğe Engel Olmayan Rahatsızlıklar

 • Kronik hastalığı, sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı olanlar.
 • Organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı olanlar.
 • Sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar belirteceğimiz istisnai maddeler hariç öğrenciliğe kabul edilmezler.

Bu bölümde ifade edilmemiş tanılarda, kişinin muayenesini yapan ilgili uzman doktor ve sağlık kurulu doktorları, hastalığın seyri ve derinliğini dikkate alarak aynı yönetmeliğin 21 nci maddesine göre uygun olan dilim için karar verir. B-C-D dilimlerinde tanımlanan hastalıklar öğrenciliğe engeldir.

 • Her iki kulakta ayrı ayrı değerlendirilmek üzere,500-1000-2000 Hz frekanstaki saf ses ortalamasına göre 20 dB’e kadar olan (20dB dahil) işitme kayıpları sağlam kabul edilir.
 • Her iki kulakta ayrı ayrı değerlendirilmek üzere, 2000 Hz’den daha yüksek frekanslardaki 60dB’e kadar olan (60dB dahil) işitme kayıpları sağlam kabul edilir.
 • Nazal pasajın tek taraflı açık olması sağlam kabul edilir.
 • Tonsillektomi yani bademcik ameliyatı sağlam kabul edilmektedir.
 • Rhinoplasti yani kapalı burun estetiği ve septum deviasyonu yani burnun orta hattında meydana gelen eğrilik için yapılan ameliyat (nazal pasajın açık olması şartıyla) sağlam kabul edilmektedir.
 • Endoskopik sinüs cerrahisi sağlam kabul edilmektedir.
 • Timpanoplasti yani kulak zarı iltihabı ameliyatı ve miringoplasti yani kulak zarı onarım ameliyatı (muayene ve odiometri sonucunda tam ve sağlam olmak şartıyla) sağlam kabul edilmektedir.
 • Nefes almayı veya konuşmayı güçleştiren, septum deviasyonları veya diğer burun ve boğaz patolojileri öğrenciliğe engeldir. Ancak başarılı cerrahi ile düzeltilmiş halleri sağlam kabul edilmektedir.

A Dilimine Göre Kulak Burun Boğaz ( KBB ) Branşı İçinde Yer Alıp Polisliğe Engel Olan Rahatsızlıklar

 • İşlevsel konuşma bozukluğu.
 • Zar perforasyonu yani kulak zarında delik olması.
 • Tek veya çift taraflı kulak kepçesi yokluğu.
 • Kronik otit yani ortak kulak iltihabı ve kulağın diğer kronik enfeksiyonları.
 • Mastoidit yani kulak kepçesinin arkasında oluşan enfeksiyon.
 • Kolesteatom yani orta kulakta , kulak zarı arkasında oluşan anormal cilt büyümesi.
 • Timpanoskleroz yani orta kulak kireçlenmesi.
 • Otoskleroz yani iç kulak kireçlenmesi.
 • İç kulak iltihabı (labirentit) öğrenciliğe engeldir.
 • Vertigo yani iç kulak hastalıkları sonucu oluşan baş dönmesi.
 • Menier yani iç kulaktaki aşırı basınç nedeniyle oluşan rahatsızlık
 • Tinnitus yani sürekli olarak oluşan kulak çınlaması ve kulağın diğer hastalıkları polislik ve bekçiliğe engeldir.

Evet arkadaşlar bu yazımızda polislik ve bekçiliğe ilk girişte engel olan ve olmayan kulak burun boğaz – KBB hastalıklarından bahsettik.Umarım anlattıklarımız faydalı olur.

Anlattıklarımız dışında burada değinemediğimiz kısımlar olabilir , siz bunları konu altından, yorum kısmından sorarsanız gün içerisinde cevap veririz.

Yazıyı Tamamen Göster

42
MERAK ETTİKLERİNİZİ BURADAN SORABİLİRSİNİZ.

avatar
14 Yorum konuları
28 Soru cevapları
0 Takip Edenler
 
En çok oylanan soru
En çok cevap verilen soru
18 Yorum Yazanlar
Ahmet farukBüşraMehmetSemihibrahim tepe Son Yorum Yazanlar
  Takip Edin  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Ahmet faruk
Ziyaretçi
Ahmet faruk

Merhaba benim kulağımda ne duyma sorunu var çok şükür nede işitme ile alakalı problem sadece kulak memde küçük bir top gibi yağ bezesi var sizce herhangi bir sorun teşkil eder mi

Admin
Ziyaretçi
Admin

Kaç cm büyüklüğünde bağlı olarak sorun olup olmayacağı değişir, misal 1 cm, 2 cm büyüklüğünde yani mercimek tanesi büyüklüğünde olursa sorun olmaz.

Mehmet
Ziyaretçi
Mehmet

Merha sol kulakta vtp mevcut (kulak tüpü ) odyo testi ve kulak muayenesi yapılıp sağlam yazıldı dosya ankaraya gitti yönetmelikte bunla ilgili bir madde göremedim herhangi bir işitme kaybına da neden degil ,kendiliğinden kulaktan düşecek ama doktor bulguya yazdı sol kulakta vtp mevcut diye ankaradan olumsuz döner mi sağlam yazıldığı halde

Admin
Ziyaretçi
Admin

Yönetmelikte orta kulak iltihabının polisliğe engel olduğu belirtilmiştir ancak kulak tüpü ile ilgili bir açıklama bulunmamaktadır. Açıkçası sonuç tam olarak ne olur bende bilemiyorum ancak ilk etapta sağlam yazıldığı için ikinci bir hastaneye sevk edip ona göre karar verebilirler veya direk olumlu karar verebilirler. Hayırlısı olsun.

Mehmet
Ziyaretçi
Mehmet

Orta kulak iltihabı için takılmadı sıvı birikintisinden dolay i takıldı içerideki su tüp sayesinde dışarı attı kendini daha sık bebeklerde görülüyor basit önemsiz bisey ama bekledikçe insanin içine evham düşüyor, Rabbim kimsenin emeğini boşa cikarmasin

Admin
Ziyaretçi
Admin

Anladım o zaman doktorun verdiği karar önem teşkil etmektedir çünkü yönetmelikte engel olur veya sağlam kabul edilir diye bir açıklama bulunmuyor bu müdahele ile ilgili. Söylediğim gibi en fazla ikinci bir hastaneye sevk ederler ve burda düzenlenen rapora göre karar verirler ya da direk olumlu karar verilir ilk rapora göre.

Mehmet
Ziyaretçi
Mehmet

Teşekkür ederim var ol

Semih
Ziyaretçi
Semih

Merhabalar kepçe kulak ameliyatı olmayı düşünüyorum olası kalan izler bir sorun yaşatırmı?

Admin
Ziyaretçi
Admin

Estetik bir ameliyat olduğu için sorun olmaz, olası izler kulak arka tarafında olacağı için fark edileceğini bile düşünmüyorum, kolay gelsin.

ibrahim tepe
Ziyaretçi
ibrahim tepe

merhabalar bekçiliği kazandım kulak zarında delik olduğunu söyledi doktor ve olamaz yazdı raporuma 4 gün sonra raporu tamamlayıp teslim ediyorum fakat yarın ameliyat olacağım kulak zarı deliğim kapanacak yaklaşık 3 haftada delik kapanmış olacak bizim yerimize alınacak yedeklerle eğitime katılma ihtimalim olur mu?

Admin
Ziyaretçi
Admin

Yönetmeliğe göre miringoplasti yani kulak zarı onarım ameliyatı (muayene ve odiometri sonucunda tam ve sağlam olmak şartıyla) sağlam kabul edilmektedir. Keşke sonuçlar açıklanmadan önce olsaydın, Yani hakkında bekçi olamaz kararı verilirse ancak idare mahkemesine idari dava açarak dönebilirsin, belirttiğin durumda tamamen iyileşirsen. O da hemen sonuçlanmaz yedek alımına yetişmeyebilir.

Büşra
Ziyaretçi
Büşra

İbrahim tepe size ulaşabileceğim bir yer var mı acaba bişey sormam lazımda

selim soydan
Ziyaretçi
selim soydan

kepçe kulak ameliyati olmuştum bu engel midir?

Admin
Ziyaretçi
Admin

Hayır sorun olmaz, kepçe kulak ameliyatı olduğuna dair belli olan bir şeyde yoktur büyük ihtimalle.

selim soydan
Ziyaretçi
selim soydan

Öncelikle tesekkur ederim cevabiniz için, kulak arkasinda ufak tefek ameliyat izleri var ilgili doktor bakarsa anlar bu sorun olur mu peki ?

Admin
Ziyaretçi
Admin

Sorun olmaz estetik bir ameliyat yani doktor görse de o yönden incelemez işitme de sorun olmasın, kulak zarı delik olmasın yeterli.

selim soydan
Ziyaretçi
selim soydan

tesekkur ederim

Yusuf
Ziyaretçi
Yusuf

Oncelikle tesekkurler burun ameliyati sorun olmayacagini soyleyip aydinlattiginiz icin peki bu ameliyatimi on saglik kontrolunde belirtiyim mi belirtmesem ne gibi sorun olur.

Admin
Ziyaretçi
Admin

Eğer polisliğe engel bir sağlık sorunu belirtilmezse aday kazansa bile öğrenciyken tespiti yapılırsa elenir, ancak sizin belirtmenizde sakınca yok dediğim gibi septum deviasyonu ameliyatı yönetmeliğe göre de engel değil.

Yusuf
Ziyaretçi
Yusuf

Merhaba burundan ameliyat oldum et alindi ve duzeltme oldu ancak hic bir problem yok dis gorunusten ve sagligimda cok iyi bi sorun yaratir mi on saglikda

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba Yusuf sorun olmaz, ayrıca bu yazıyı inceleyebilirsin detaylı anlattım.
https://polissayfasi.com/burun-estetigi-rhinoplasti-polislige-bekcilige-engel-mi/

Yusuf
Ziyaretçi
Yusuf

Oncelikle cok tesekkur ederim ameliyatim nazal septum deviasyonu olarak belirtilmis e nabiz da peki bunu on saglikda belirtmemde veya belirtmememde ne gibi sorun olur? cuma gunu sinavim varda. tesekkur ederim ilginize

Admin
Ziyaretçi
Admin

Rica ederim, enabızda da görünüyorsa aday sağlık bilgi formunda belirtmeniz gerek, çünkü kazanmanız halinde zaten sistemden görecekler.
# Sağlık şartları yönetmeliğine göre septum deviasyonu ameliyatı uygulanan adaylar, nazal pasajın açık olması şartıyla sağlam kabul edilmektedir.

Enes
Ziyaretçi
Enes

Merhaba tek kulağımda az bi delik var doktorum öyle söyledi. İşitme kaybım ise iki kulak içinde 17 db. Ön sağlıkta delik olması elenmeme sebeb olurmu. Olamzda geçer isem ameliyat olup genel sağlıkta bu ameliyat sorun olurmu sizce.

Büşra
Ziyaretçi
Büşra

merhaba kulaklarım kepçe 26. döneme başvurdumbir sorun olur mu

İlgili Makaleler

Kapalı