Sitemizde toplam: 227 yazı ve cevaplanmış 3967 soru bulunmaktadır. 

Polisliğe Engel Kulak Burun Boğaz Hastalıkları

Polislik ve Bekçiliğe Engel Olan Kulak Burun Boğaz Hastalıkları

Merhaba arkadaşlar polissayfasi.com sitesi olarak bu yazıda polis ve bekçi olmak isteyenler için hangi kulak burun boğaz hastalıklarının pomem , paem , pmyo , pöh ve bekçilik alımlarında engel teşkil ettiğine değineceğiz ve detaylı bir şekilde polisliğe engel sağlık sorunları hakkında bilgi vereceğiz.

Yaptığımız açıklamalar tamamen emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliği ışığında olacak ancak kendi deneyim ve tecrübelerimizden de faydalanarak polisliğe engel olan veya olmayan olası durumlar hakkında bilgi vereceğiz.

Polisliğe engel olan ve olmayan hastalıkları daha iyi anlamanız için sınıflandırarak ayrı ayrı yazılar halinde vereceğiz.

Yazdıklarımız sadece polislik için değil aynı zamanda bekçilik için de geçerli sağlık şartlarıdır.

Daha önceki yazılarımızda polislik ve bekçiliğe engel olan hastalıklardan Dahiliye , Romatoloji , Kardiyoloji , Genel Cerrahi ve Göğüs Hastalıkları branşı içerisinde yer alanları sizlerle paylaştık.

Bakınız:

Bu yazımızda ise Kulak Burun Boğaz ( KBB ) branşı içerisinde yer alıp polislik ve bekçiliğe engel olan ve olmayan durumlara değineceğiz.

 • Unutmayalım ki arkadaşlar polislik ve bekçiliğe ilk girişte aşağıda belirttiğimiz şartlar aranır.

Polis okullarına alınacak öğrenci adaylarında aranan sağlık şartları

 • Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine göre okullara alınacak öğrenci adayları, A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadır.
 • Bu yönetmelikte bire bir karşılığı olmayan durumlarda, aynı yönetmeliğin 21 inci maddesi gereği, öğrenci adayının muayenesini yapan hastane sağlık kurulu doktorları, kişinin hastalığının uygun olabileceği dilim hakkında karar verir.
 • B-C-D-E dilimlerinde geçen hastalığı olanlar veya 21 inci madde gereği değerlendirildiğinde hastalıklarının B-C-D-E dilimlerine uyduğuna karar verilenler öğrenci olamazlar.
 • Yazı ilerledikçe A-B-C-D-E sağlık dilimleri nelerdir bunları öğreneceğiz.

DUYURU: 29.09.2019 tarihinde resmi gazetede yayımlanan Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğine göre yeniden güncellenmiştir.

A Dilimine Göre Kulak Burun Boğaz ( KBB ) Branşı İçinde Yer Alıp Polisliğe Engel Olmayan Rahatsızlıklar

 • Kronik hastalığı, sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı olanlar.
 • Organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı olanlar.
 • Sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar belirteceğimiz istisnai maddeler hariç öğrenciliğe kabul edilmezler.

Bu bölümde ifade edilmemiş tanılarda, kişinin muayenesini yapan ilgili uzman doktor ve sağlık kurulu doktorları, hastalığın seyri ve derinliğini dikkate alarak aynı yönetmeliğin 21 nci maddesine göre uygun olan dilim için karar verir. B-C-D dilimlerinde tanımlanan hastalıklar öğrenciliğe engeldir.

 • Her iki kulakta ayrı ayrı değerlendirilmek üzere,500-1000-2000 Hz frekanstaki saf ses ortalamasına göre 20 dB’e kadar olan (20dB dahil) işitme kayıpları sağlam kabul edilir.
 • Her iki kulakta ayrı ayrı değerlendirilmek üzere, 2000 Hz’den daha yüksek frekanslardaki 60dB’e kadar olan (60dB dahil) işitme kayıpları sağlam kabul edilir.
 • Nazal pasajın tek taraflı açık olması sağlam kabul edilir.
 • Tonsillektomi yani bademcik ameliyatı sağlam kabul edilmektedir.
 • Rhinoplasti yani kapalı burun estetiği ve septum deviasyonu yani burnun orta hattında meydana gelen eğrilik için yapılan ameliyat (nazal pasajın açık olması şartıyla) sağlam kabul edilmektedir.
 • Endoskopik sinüs cerrahisi sağlam kabul edilmektedir.
 • Timpanoplasti yani kulak zarı iltihabı ameliyatı ve miringoplasti yani kulak zarı onarım ameliyatı (muayene ve odiometri sonucunda tam ve sağlam olmak şartıyla) sağlam kabul edilmektedir.
 • Nefes almayı veya konuşmayı güçleştiren, septum deviasyonları veya diğer burun ve boğaz patolojileri öğrenciliğe engeldir. Ancak başarılı cerrahi ile düzeltilmiş halleri sağlam kabul edilmektedir.

A Dilimine Göre Kulak Burun Boğaz ( KBB ) Branşı İçinde Yer Alıp Polisliğe Engel Olan Rahatsızlıklar

 • İşlevsel konuşma bozukluğu.
 • Zar perforasyonu yani kulak zarında delik olması.
 • Tek veya çift taraflı kulak kepçesi yokluğu.
 • Kronik otit yani ortak kulak iltihabı ve kulağın diğer kronik enfeksiyonları.
 • Mastoidit yani kulak kepçesinin arkasında oluşan enfeksiyon.
 • Kolesteatom yani orta kulakta , kulak zarı arkasında oluşan anormal cilt büyümesi.
 • Timpanoskleroz yani orta kulak kireçlenmesi.
 • Otoskleroz yani iç kulak kireçlenmesi.
 • İç kulak iltihabı (labirentit) öğrenciliğe engeldir.
 • Vertigo yani iç kulak hastalıkları sonucu oluşan baş dönmesi.
 • Menier yani iç kulaktaki aşırı basınç nedeniyle oluşan rahatsızlık
 • Tinnitus yani sürekli olarak oluşan kulak çınlaması ve kulağın diğer hastalıkları polislik ve bekçiliğe engeldir.

Evet arkadaşlar bu yazımızda polislik ve bekçiliğe ilk girişte engel olan ve olmayan kulak burun boğaz – KBB hastalıklarından bahsettik.Umarım anlattıklarımız faydalı olur.

Anlattıklarımız dışında burada değinemediğimiz kısımlar olabilir , siz bunları konu altından, yorum kısmından sorarsanız gün içerisinde cevap veririz.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
112 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Nehir
Nehir
3 ay önce

3 yaşında bademcik ameliyatı oldum engel midir?

Bahar
Bahar
8 ay önce

Merhabalar. Geçmişte vertigo geçirmiş olmuş, şu anda herhangi bir sorun teşkil etmiyorsa yine de polisliğe engel olur mu?

Elif
Elif
9 ay önce

Vertigodan sonra bir süre kulak çınlaması oluyordu doktor geçici bi durum dedi bi problem yok şuan ben sınava girene kadar üzerinden 6 sene geçmiş olucak. Günlük hayatımı engellemiyor. Yinede problem olur mu?

Mustafa
Mustafa
10 ay önce

Merhabalar hocam, sol kulağımın üst kısmı içeriye doğru doğuştan yapışık, aşırı derecede değil ama bakınca belli oluyor polislikte engel teşkil eder mi bana.?

Last edited 10 ay önce by Mustafa
gökay
gökay
10 ay önce

burnumda kıkırdak kaymassı var sadece sağ kısımda nefes almada hafif zorluk çekiyorum elenirmiyim. ayrıca dışta kemer ve eğrilikte mevcut. rinoplasti olmam şartmıdır.

Hüseyin
Hüseyin
11 ay önce

Merhaba admin iyi günler odyometri testinde 500-1000-2000 hz frekanstaki testte sol 15 db sağ 45 db çıktı 2000 hz den daha yüksek frekanslarda ise sol 13 db sağ 45 db çıktı engel olur mu olmaz mı teşekkür ederim

Fatih
Fatih
1 yıl önce

İyi günler ben %40 işitme engelliyim ama kendimi ifade edebiliyorum polis olabilirmiyim?

Fatih
Fatih
1 yıl önce
Reply to  Admin

Ameliyat olsam girebilirmiyim

NECATİ
NECATİ
1 yıl önce

merhaba admin,odyo kulak testinde sağ-20 db – sol 23 db çıktı ve 2000 hz daha yüksek frekanslarda sağ 30 db , sol 35 db çıktı . yönetmeliğe uyuyor mu?yönetmelikte (2000 hz daha yüksek frekans 60 db sağlam kabul edilir) diyor.bilgi verebilir misiniz yönetmeliğe uyuyor mu

Ahmet
Ahmet
1 yıl önce

Kulak sinirlerim hasar görmüş ve işitme çihazı takmak zorundayım işitme kaybı 50 herikisindede işitme çihazı polisliğe engelmi

Kapalı