Sitemizde toplam: 218 yazı ve cevaplanmış 2568 soru bulunmaktadır. 

Polisliğe Engel Kulak Burun Boğaz Hastalıkları

Polislik ve Bekçiliğe Engel Olan Kulak Burun Boğaz Hastalıkları

Merhaba arkadaşlar polissayfasi.com sitesi olarak bu yazıda polis ve bekçi olmak isteyenler için hangi kulak burun boğaz hastalıklarının pomem , paem , pmyo , pöh ve bekçilik alımlarında engel teşkil ettiğine değineceğiz ve detaylı bir şekilde polisliğe engel sağlık sorunları hakkında bilgi vereceğiz.

Yaptığımız açıklamalar tamamen emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliği ışığında olacak ancak kendi deneyim ve tecrübelerimizden de faydalanarak polisliğe engel olan veya olmayan olası durumlar hakkında bilgi vereceğiz.

Polisliğe engel olan ve olmayan hastalıkları daha iyi anlamanız için sınıflandırarak ayrı ayrı yazılar halinde vereceğiz.

Yazdıklarımız sadece polislik için değil aynı zamanda bekçilik için de geçerli sağlık şartlarıdır.

Daha önceki yazılarımızda polislik ve bekçiliğe engel olan hastalıklardan Dahiliye , Romatoloji , Kardiyoloji , Genel Cerrahi ve Göğüs Hastalıkları branşı içerisinde yer alanları sizlerle paylaştık.

Bakınız:

Bu yazımızda ise Kulak Burun Boğaz ( KBB ) branşı içerisinde yer alıp polislik ve bekçiliğe engel olan ve olmayan durumlara değineceğiz.

 • Unutmayalım ki arkadaşlar polislik ve bekçiliğe ilk girişte aşağıda belirttiğimiz şartlar aranır.

Polis okullarına alınacak öğrenci adaylarında aranan sağlık şartları

 • Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine göre okullara alınacak öğrenci adayları, A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadır.
 • Bu yönetmelikte bire bir karşılığı olmayan durumlarda, aynı yönetmeliğin 21 inci maddesi gereği, öğrenci adayının muayenesini yapan hastane sağlık kurulu doktorları, kişinin hastalığının uygun olabileceği dilim hakkında karar verir.
 • B-C-D-E dilimlerinde geçen hastalığı olanlar veya 21 inci madde gereği değerlendirildiğinde hastalıklarının B-C-D-E dilimlerine uyduğuna karar verilenler öğrenci olamazlar.
 • Yazı ilerledikçe A-B-C-D-E sağlık dilimleri nelerdir bunları öğreneceğiz.

DUYURU: 29.09.2019 tarihinde resmi gazetede yayımlanan Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğine göre yeniden güncellenmiştir.

A Dilimine Göre Kulak Burun Boğaz ( KBB ) Branşı İçinde Yer Alıp Polisliğe Engel Olmayan Rahatsızlıklar

 • Kronik hastalığı, sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı olanlar.
 • Organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı olanlar.
 • Sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar belirteceğimiz istisnai maddeler hariç öğrenciliğe kabul edilmezler.

Bu bölümde ifade edilmemiş tanılarda, kişinin muayenesini yapan ilgili uzman doktor ve sağlık kurulu doktorları, hastalığın seyri ve derinliğini dikkate alarak aynı yönetmeliğin 21 nci maddesine göre uygun olan dilim için karar verir. B-C-D dilimlerinde tanımlanan hastalıklar öğrenciliğe engeldir.

 • Her iki kulakta ayrı ayrı değerlendirilmek üzere,500-1000-2000 Hz frekanstaki saf ses ortalamasına göre 20 dB’e kadar olan (20dB dahil) işitme kayıpları sağlam kabul edilir.
 • Her iki kulakta ayrı ayrı değerlendirilmek üzere, 2000 Hz’den daha yüksek frekanslardaki 60dB’e kadar olan (60dB dahil) işitme kayıpları sağlam kabul edilir.
 • Nazal pasajın tek taraflı açık olması sağlam kabul edilir.
 • Tonsillektomi yani bademcik ameliyatı sağlam kabul edilmektedir.
 • Rhinoplasti yani kapalı burun estetiği ve septum deviasyonu yani burnun orta hattında meydana gelen eğrilik için yapılan ameliyat (nazal pasajın açık olması şartıyla) sağlam kabul edilmektedir.
 • Endoskopik sinüs cerrahisi sağlam kabul edilmektedir.
 • Timpanoplasti yani kulak zarı iltihabı ameliyatı ve miringoplasti yani kulak zarı onarım ameliyatı (muayene ve odiometri sonucunda tam ve sağlam olmak şartıyla) sağlam kabul edilmektedir.
 • Nefes almayı veya konuşmayı güçleştiren, septum deviasyonları veya diğer burun ve boğaz patolojileri öğrenciliğe engeldir. Ancak başarılı cerrahi ile düzeltilmiş halleri sağlam kabul edilmektedir.

A Dilimine Göre Kulak Burun Boğaz ( KBB ) Branşı İçinde Yer Alıp Polisliğe Engel Olan Rahatsızlıklar

 • İşlevsel konuşma bozukluğu.
 • Zar perforasyonu yani kulak zarında delik olması.
 • Tek veya çift taraflı kulak kepçesi yokluğu.
 • Kronik otit yani ortak kulak iltihabı ve kulağın diğer kronik enfeksiyonları.
 • Mastoidit yani kulak kepçesinin arkasında oluşan enfeksiyon.
 • Kolesteatom yani orta kulakta , kulak zarı arkasında oluşan anormal cilt büyümesi.
 • Timpanoskleroz yani orta kulak kireçlenmesi.
 • Otoskleroz yani iç kulak kireçlenmesi.
 • İç kulak iltihabı (labirentit) öğrenciliğe engeldir.
 • Vertigo yani iç kulak hastalıkları sonucu oluşan baş dönmesi.
 • Menier yani iç kulaktaki aşırı basınç nedeniyle oluşan rahatsızlık
 • Tinnitus yani sürekli olarak oluşan kulak çınlaması ve kulağın diğer hastalıkları polislik ve bekçiliğe engeldir.

Evet arkadaşlar bu yazımızda polislik ve bekçiliğe ilk girişte engel olan ve olmayan kulak burun boğaz – KBB hastalıklarından bahsettik.Umarım anlattıklarımız faydalı olur.

Anlattıklarımız dışında burada değinemediğimiz kısımlar olabilir , siz bunları konu altından, yorum kısmından sorarsanız gün içerisinde cevap veririz.

92
MERAK ETTİKLERİNİZİ BURADAN SORABİLİRSİNİZ.

avatar
32 Yorum konuları
60 Soru cevapları
0 Takip Edenler
 
En çok oylanan soru
En çok cevap verilen soru
32 Yorum Yazanlar
MuratCanmuratrüveydaYunus Son Yorum Yazanlar
  Takip Edin  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Murat
Ziyaretçi
Murat

Hocam benim burnumda septum deviasyon var sol tarafa egimli doktor olumsuz sonuç verdikten sonra ameliyat olma şansım varmı yoksa direk eleniyomuyum

Mihrali
Ziyaretçi
Mihrali

Tek kulağımda duyma kaybı olup diğerinde olmamasının engel olup olmama durumu nedir ?

Mihrali
Ziyaretçi
Mihrali

Hastaneden alınan rapor dışında on sağlık mülakatında nelere bakıyorlar ?

Mihrali
Ziyaretçi
Mihrali

Hocam merhabalar tekrardan benim amcam 2019 yılında feto kökenli bir soruşturma geçirdi konya hava üssünde astsubaydı . Birisi ismini vermiş yada gittiği dershane yüzünden …. Tam bilmiyorum ama 6 ay verdiler ve meslekten ihrac ettiler . Benim polis olmama bir engeli olurmu amcamın ?

Mihrali
Ziyaretçi
Mihrali

Hocam detaylı öğrendim amcam askeri okula hazirlanmadan önce dershane tarzı abiler mi neymiş oraya gitmiş bir süre … Çıkınca görüşmeye devam etmiş geçtiğimiz yıla kadar . Onlardan birisi fetöcüymuş herhalde , onu alınca bağlantısı olan herkesi (amcam dahil) almışlar . Amcam da bu yüzden fetöye yardım ile yargılandı . Engel olma durumu nedir ??

Can
Ziyaretçi
Can

Güreşçi kulağı polisliğe engel mıdır?

murat
Ziyaretçi
murat

kulağama su kaçması sonucu uğultular duyduğum için doktora gittim ve e-nabızdaki kayıtlarımda Tinnitus tanısı var. sorunum tamamen geçti. e nabızdaki tanıya bakılarak direkt olarak elenir miyim yoksa doktor tekrar tedavi edip kendisi mi karar verir ? sonuçta hiç bir rahatsızlığım kalmadı.

rüveyda
Ziyaretçi
rüveyda

merhaba sol kulagımın zarı delık sag kulagımda hava 31 db cıktı kemık 10 db cıktı sol kulagım ıse 36 db 13 db cıktı ben elenıyormıyım ve kulak zarı amelıyatı olupmu gıtmelımıyım sızce amelıyat olursam elenırmıyım bırde amelıyat olmadan damlalarla zar ıyılesırmı

Yunus
Ziyaretçi
Yunus

Hocam merhaba, sol kulak kıkırdağımın üst tarafı kıvrımlı değil, düz. Sağ normal. Herhangi bir işitme kaybım yok. Engel midir?

Mihralk
Ziyaretçi
Mihralk

Hocam merhabalar hayırlı Ramazanlar dilerim benim sorum şu olacak ;
Kulağımdaki duyu kaybının derecesini nasıl ölcebilirim ?

İlgili Makaleler

Kapalı