Sitemizde toplam: 195 yazı ve cevaplanmış 1218 soru bulunmaktadır. 
BEKÇİLİKPOLİSLİKSağlık Şartları

Polisliğe Engel Kulak Burun Boğaz Hastalıkları

Polislik ve Bekçiliğe Engel Olan Kulak Burun Boğaz Hastalıkları

Merhaba arkadaşlar polissayfasi.com sitesi olarak bu yazıda polis ve bekçi olmak isteyenler için hangi kulak burun boğaz hastalıklarının pomem , paem , pmyo , pöh ve bekçilik alımlarında engel teşkil ettiğine değineceğiz ve detaylı bir şekilde polisliğe engel sağlık sorunları hakkında bilgi vereceğiz.

Yaptığımız açıklamalar tamamen emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliği ışığında olacak ancak kendi deneyim ve tecrübelerimizden de faydalanarak polisliğe engel olan veya olmayan olası durumlar hakkında bilgi vereceğiz.

Polisliğe engel olan ve olmayan hastalıkları daha iyi anlamanız için sınıflandırarak ayrı ayrı yazılar halinde vereceğiz.

Yazdıklarımız sadece polislik için değil aynı zamanda bekçilik için de geçerli sağlık şartlarıdır.

Daha önceki yazılarımızda polislik ve bekçiliğe engel olan hastalıklardan Dahiliye , Romatoloji , Kardiyoloji , Genel Cerrahi ve Göğüs Hastalıkları branşı içerisinde yer alanları sizlerle paylaştık.

Bakınız:

Bu yazımızda ise Kulak Burun Boğaz ( KBB ) branşı içerisinde yer alıp polislik ve bekçiliğe engel olan ve olmayan durumlara değineceğiz.

 • Unutmayalım ki arkadaşlar polislik ve bekçiliğe ilk girişte aşağıda belirttiğimiz şartlar aranır.

Polis okullarına alınacak öğrenci adaylarında aranan sağlık şartları

 • Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine göre okullara alınacak öğrenci adayları, A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadır.
 • Bu yönetmelikte bire bir karşılığı olmayan durumlarda, aynı yönetmeliğin 21 inci maddesi gereği, öğrenci adayının muayenesini yapan hastane sağlık kurulu doktorları, kişinin hastalığının uygun olabileceği dilim hakkında karar verir.
 • B-C-D-E dilimlerinde geçen hastalığı olanlar veya 21 inci madde gereği değerlendirildiğinde hastalıklarının B-C-D-E dilimlerine uyduğuna karar verilenler öğrenci olamazlar.
 • Yazı ilerledikçe A-B-C-D-E sağlık dilimleri nelerdir bunları öğreneceğiz.

DUYURU: 29.09.2019 tarihinde resmi gazetede yayımlanan Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğine göre yeniden güncellenmiştir.

A Dilimine Göre Kulak Burun Boğaz ( KBB ) Branşı İçinde Yer Alıp Polisliğe Engel Olmayan Rahatsızlıklar

 • Kronik hastalığı, sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı olanlar.
 • Organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı olanlar.
 • Sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar belirteceğimiz istisnai maddeler hariç öğrenciliğe kabul edilmezler.

Bu bölümde ifade edilmemiş tanılarda, kişinin muayenesini yapan ilgili uzman doktor ve sağlık kurulu doktorları, hastalığın seyri ve derinliğini dikkate alarak aynı yönetmeliğin 21 nci maddesine göre uygun olan dilim için karar verir. B-C-D dilimlerinde tanımlanan hastalıklar öğrenciliğe engeldir.

 • Her iki kulakta ayrı ayrı değerlendirilmek üzere,500-1000-2000 Hz frekanstaki saf ses ortalamasına göre 20 dB’e kadar olan (20dB dahil) işitme kayıpları sağlam kabul edilir.
 • Her iki kulakta ayrı ayrı değerlendirilmek üzere, 2000 Hz’den daha yüksek frekanslardaki 60dB’e kadar olan (60dB dahil) işitme kayıpları sağlam kabul edilir.
 • Nazal pasajın tek taraflı açık olması sağlam kabul edilir.
 • Tonsillektomi yani bademcik ameliyatı sağlam kabul edilmektedir.
 • Rhinoplasti yani kapalı burun estetiği ve septum deviasyonu yani burnun orta hattında meydana gelen eğrilik için yapılan ameliyat (nazal pasajın açık olması şartıyla) sağlam kabul edilmektedir.
 • Endoskopik sinüs cerrahisi sağlam kabul edilmektedir.
 • Timpanoplasti yani kulak zarı iltihabı ameliyatı ve miringoplasti yani kulak zarı onarım ameliyatı (muayene ve odiometri sonucunda tam ve sağlam olmak şartıyla) sağlam kabul edilmektedir.
 • Nefes almayı veya konuşmayı güçleştiren, septum deviasyonları veya diğer burun ve boğaz patolojileri öğrenciliğe engeldir. Ancak başarılı cerrahi ile düzeltilmiş halleri sağlam kabul edilmektedir.

A Dilimine Göre Kulak Burun Boğaz ( KBB ) Branşı İçinde Yer Alıp Polisliğe Engel Olan Rahatsızlıklar

 • İşlevsel konuşma bozukluğu.
 • Zar perforasyonu yani kulak zarında delik olması.
 • Tek veya çift taraflı kulak kepçesi yokluğu.
 • Kronik otit yani ortak kulak iltihabı ve kulağın diğer kronik enfeksiyonları.
 • Mastoidit yani kulak kepçesinin arkasında oluşan enfeksiyon.
 • Kolesteatom yani orta kulakta , kulak zarı arkasında oluşan anormal cilt büyümesi.
 • Timpanoskleroz yani orta kulak kireçlenmesi.
 • Otoskleroz yani iç kulak kireçlenmesi.
 • İç kulak iltihabı (labirentit) öğrenciliğe engeldir.
 • Vertigo yani iç kulak hastalıkları sonucu oluşan baş dönmesi.
 • Menier yani iç kulaktaki aşırı basınç nedeniyle oluşan rahatsızlık
 • Tinnitus yani sürekli olarak oluşan kulak çınlaması ve kulağın diğer hastalıkları polislik ve bekçiliğe engeldir.

Evet arkadaşlar bu yazımızda polislik ve bekçiliğe ilk girişte engel olan ve olmayan kulak burun boğaz – KBB hastalıklarından bahsettik.Umarım anlattıklarımız faydalı olur.

Anlattıklarımız dışında burada değinemediğimiz kısımlar olabilir , siz bunları konu altından, yorum kısmından sorarsanız gün içerisinde cevap veririz.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin, sorularınıza aynı gün içerisinde cevap vermekteyim. SİTEMİZE KATKIDA BULUNMAK İÇİN SİTE LİNKİNİ SOSYAL MEDYA HESAPLARINIZDA PAYLAŞABİLİRSİNİZ.

İlgili Makaleler

32
MERAK ETTİKLERİNİZİ BURADAN SORABİLİRSİNİZ.

avatar
11 Comment threads
21 Thread replies
0 Takip Edenler
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
14 Yorum Yazanlar
ibrahim tepeselim soydanYusufEnesAdmin Son Yorum Yazanlar
  Takip Edin  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
ibrahim tepe
Ziyaretçi
ibrahim tepe

merhabalar bekçiliği kazandım kulak zarında delik olduğunu söyledi doktor ve olamaz yazdı raporuma 4 gün sonra raporu tamamlayıp teslim ediyorum fakat yarın ameliyat olacağım kulak zarı deliğim kapanacak yaklaşık 3 haftada delik kapanmış olacak bizim yerimize alınacak yedeklerle eğitime katılma ihtimalim olur mu?

Admin
Ziyaretçi
Admin

Yönetmeliğe göre miringoplasti yani kulak zarı onarım ameliyatı (muayene ve odiometri sonucunda tam ve sağlam olmak şartıyla) sağlam kabul edilmektedir. Keşke sonuçlar açıklanmadan önce olsaydın, Yani hakkında bekçi olamaz kararı verilirse ancak idare mahkemesine idari dava açarak dönebilirsin, belirttiğin durumda tamamen iyileşirsen. O da hemen sonuçlanmaz yedek alımına yetişmeyebilir.

selim soydan
Ziyaretçi
selim soydan

kepçe kulak ameliyati olmuştum bu engel midir?

Admin
Ziyaretçi
Admin

Hayır sorun olmaz, kepçe kulak ameliyatı olduğuna dair belli olan bir şeyde yoktur büyük ihtimalle.

selim soydan
Ziyaretçi
selim soydan

Öncelikle tesekkur ederim cevabiniz için, kulak arkasinda ufak tefek ameliyat izleri var ilgili doktor bakarsa anlar bu sorun olur mu peki ?

Admin
Ziyaretçi
Admin

Sorun olmaz estetik bir ameliyat yani doktor görse de o yönden incelemez işitme de sorun olmasın, kulak zarı delik olmasın yeterli.

selim soydan
Ziyaretçi
selim soydan

tesekkur ederim

Yusuf
Ziyaretçi
Yusuf

Oncelikle tesekkurler burun ameliyati sorun olmayacagini soyleyip aydinlattiginiz icin peki bu ameliyatimi on saglik kontrolunde belirtiyim mi belirtmesem ne gibi sorun olur.

Admin
Ziyaretçi
Admin

Eğer polisliğe engel bir sağlık sorunu belirtilmezse aday kazansa bile öğrenciyken tespiti yapılırsa elenir, ancak sizin belirtmenizde sakınca yok dediğim gibi septum deviasyonu ameliyatı yönetmeliğe göre de engel değil.

Yusuf
Ziyaretçi
Yusuf

Merhaba burundan ameliyat oldum et alindi ve duzeltme oldu ancak hic bir problem yok dis gorunusten ve sagligimda cok iyi bi sorun yaratir mi on saglikda

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba Yusuf sorun olmaz, ayrıca bu yazıyı inceleyebilirsin detaylı anlattım.
https://polissayfasi.com/burun-estetigi-rhinoplasti-polislige-bekcilige-engel-mi/

Yusuf
Ziyaretçi
Yusuf

Oncelikle cok tesekkur ederim ameliyatim nazal septum deviasyonu olarak belirtilmis e nabiz da peki bunu on saglikda belirtmemde veya belirtmememde ne gibi sorun olur? cuma gunu sinavim varda. tesekkur ederim ilginize

Admin
Ziyaretçi
Admin

Rica ederim, enabızda da görünüyorsa aday sağlık bilgi formunda belirtmeniz gerek, çünkü kazanmanız halinde zaten sistemden görecekler.
# Sağlık şartları yönetmeliğine göre septum deviasyonu ameliyatı uygulanan adaylar, nazal pasajın açık olması şartıyla sağlam kabul edilmektedir.

Enes
Ziyaretçi
Enes

Merhaba tek kulağımda az bi delik var doktorum öyle söyledi. İşitme kaybım ise iki kulak içinde 17 db. Ön sağlıkta delik olması elenmeme sebeb olurmu. Olamzda geçer isem ameliyat olup genel sağlıkta bu ameliyat sorun olurmu sizce.

Büşra
Ziyaretçi
Büşra

merhaba kulaklarım kepçe 26. döneme başvurdumbir sorun olur mu

Hüsnü
Ziyaretçi
Hüsnü

Bnm iki kulağımda da 40 db işitme kaybım var bekçilik, polislik bunlardan elenir miyim

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba yönetmelikte şu açıklamalar mevcut;
# Her iki kulakta ayrı ayrı değerlendirilmek üzere,500-1000-2000 Hz frekanstaki saf ses ortalamasına göre 20 dB’e kadar olan (20dB dahil) işitme kayıpları sağlam kabul edilir.
# Her iki kulakta ayrı ayrı değerlendirilmek üzere, 2000 Hz’den daha yüksek frekanslardaki 60dB’e kadar olan (60dB dahil) işitme kayıpları sağlam kabul edilir.

Ayşe
Ziyaretçi
Ayşe

Merhaba polislik için hak kazandım eğitimlere gideceğim ve orada sağlık kontrolleri yapılacak.
Ancak daha önce 2 kez baş dönmesi şikayeti ile hekime göründüm ve kan düşüklüğünden kaynaklandığı belirtildi. Ancak E nabız sisteminde hastalık girişini Baş Dönmesi ( Vertigo) olarak yazmış hekim. Bu durumda polislikten elenir miyim?

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba Ayşe, vertigo yani halk arasında bilinen adıyla iç kulaktaki rahatsızlık nedeniyle oluşan baş dönmesi emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine göre polisliğe engel olarak belirtilmiştir. Ancak sizin rahatsızlığınız belli bir tedavi sonucunda geçtiyse doktor direk olarak olumsuz rapor düzenlemeyebilir. Hakkınızda hayırlısı olsun inşallah.

Ahmet
Ziyaretçi
Ahmet

İç kulak kireçlenmesi (otoskleroz) ameliyat sonrası iyileşme yani tam duyma sonucunda sağlam kabul edilir mi?

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba Ahmet, iç kulak kireçlenmesi polislik ve bekçilik için engeldir ancak ameliyat sonrası iyileşmenin tam ve sağlam olması durumunda öğrenciliğe engel olup olmadığı hususunda emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğinde bir ibare bulunmamaktadır.Şansınızı denemeniz lazım hayırlısı olsun.

Kapalı