Sitemizde toplam: 227 yazı ve cevaplanmış 3967 soru bulunmaktadır. 

Polisliğe Engel Sağlık Sorunları – Romatoloji

Romatoloji Branşında Yer Alan Polislik ve Bekçiliğe Engel Hastalıklar

Merhaba arkadaşlar polissayfasi.com sitesi olarak bu yazıda polis ve bekçi olmak isteyenler için hangi sağlık sorunlarının pomem , paem , pmyo , pöh ve bekçilik alımlarında engel teşkil ettiğine değineceğiz ve detaylı bir şekilde polisliğe engel olan sağlık sorunları neler sıralayacağız.

Yaptığımız açıklamalar tamamen emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliği ışığında olacak ancak kendi deneyim ve tecrübelerimizden de faydalanarak polisliğe engel olan veya olmayan olası durumlar hakkında bilgi vereceğiz.

Polisliğe engel olan ve olmayan hastalıkları daha iyi anlamanız için sınıflandırarak ayrı ayrı yazılar halinde vereceğiz.

Bu yazımızda ise Romatoloji branşı içerisinde yer alıp polisliğe engel olan ve engel olmayan durumlara değineceğiz.

Polis okullarına alınacak öğrenci adaylarında aranan sağlık şartları

 • Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine göre okullara alınacak öğrenci adayları, A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadır.
 • Bu yönetmelikte bire bir karşılığı olmayan durumlarda, aynı yönetmeliğin 21 inci maddesi gereği, öğrenci adayının muayenesini yapan hastane sağlık kurulu doktorları, kişinin hastalığının uygun olabileceği dilim hakkında karar verir.
 • B-C-D-E dilimlerinde geçen hastalığı olanlar veya 21 inci madde gereği değerlendirildiğinde hastalıklarının B-C-D-E dilimlerine uyduğuna karar verilenler öğrenci olamazlar.
 • Yazı ilerledikçe A-B-C-D-E sağlık dilimleri nelerdir bunları öğreneceğiz.

A Dilimine Göre Romatoloji Branşı İçinde Yer Alıp Polisliğe Engel Olan ve Engel Olmayan Rahatsızlıklar

 • Kronik hastalığı, sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı olanlar.
 • Organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı olanlar.
 • Sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar belirteceğimiz istisnai maddeler hariç öğrenciliğe kabul edilmezler.

Bu bölümde ifade edilmemiş tanılarda, kişinin muayenesini yapan ilgili uzman doktor ve sağlık kurulu doktorları, hastalığın seyri ve derinliğini dikkate alarak aynı yönetmeliğin 21 nci maddesine göre uygun olan dilim için karar verir. B-C-D dilimlerinde tanımlanan hastalıklar öğrenciliğe engeldir.

Aktivitesi durmuş, kalp ve diğer organlarda komplikasyon yapmamış;

 • Enflamatuar artritler yani vücut tarafından üretilen ve genelde eklemlerde meydana gelen iltihaplanmaya bağlı durum (romatoid artrit, ankilozan spondilit ve diğer türleri).
 • Bağ dokusu hastalıkları (SLE, skleroderma ve diğer türleri),
 • Sistemik vaskülitler (henoch-schönlein purpurası, PAN, wegener ve diğer türleri),
 • Tekrarlayan ateş sendromları (FMF, tekrarlayan ateşle seyreden diğer romatolojik hastalıklar),
 • Diğer romatolojik hastalıklar (fibromiyalji, gut, osteoartrit ve diğer türleri) polislik ve bekçiliğe engel değildir.

Beden hareketlerini bozmayan şu rahatsızlıklar da polislik ve bekçiliğe engel değildir;

 • Primer veya sekonder artrozlar yani kireçlenmeler, (spondiloartroz, coxartroz, gonartroz v.d.)
 • Osteitis kondasman, sacro-ilitis, maden zehirlenmeleri, endokrin ya da metabolizma bozukluklarına bağlı hastalıklar, spondilit ve benzeri.
 • Beden hareketlerini bozmayan nörojenik, metabolik, romatizmal ve endokrin bozukluklara bağlı artropati sekelleri. (Osteoporoza neden olmuş ise ilgili bölümce değerlendirilir).
 • Her türlü tedavi ile tam şifa bulan eklem dışı romatizmal ve otoimmun konnektif doku hastalıkları.

Yukarıda saymış olduğumuz rahatsızlıklar ve aşağıda belirtmiş olduğumuz sağlık sorunları eğer organ ve sistem fonksiyonlarını etkilemişse polislik ve bekçiliğe engeldir;

 • Üst ya da alt taraf büyük eklemlerdeki artropati sekelleri.
 • En az 6 ay süren ve sınıflandırılması tam olarak yapılabilen veya yapılamayan kronik artritler, metabolik artritler. (seronegatif artritler, reaktif artritler, gut artriti ve benzeri).
 • Organ ve sistem fonksiyonlarını etkilemiş fakat çalışma olanağı veren, lumbago, tortikolis, skolyoz, kifoz, nonspesifik (tüberküloz hariç) omurga hastalıkları ve benzeri.
 • Organ ve sistem fonksiyonlarını etkilemiş fakat çalışma olanağı veren, nörojenik, metabolik, romatizmal, endokrin, otoimmün ve konnektif doku hastalıklarına ve diğer romatolojik hastalıklara bağlı artropati sekelleri.

Evet arkadaşlar bu yazımızda polis ve bekçi adayları için A dilimine göre Romatoloji branşı içerisinde yer alan hangi rahatsızlıkların POMEM , PAEM , PÖH , PMYO ve BEKÇİLİK alımlarında öğrenciliğe engel olduğunu açıkladık.

Polisliğe engel sağlık sorunları hakkında diğer yazılarımızla sitemiz üzerinden bilgi vermeye devam edeceğiz.Takipte kalın.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
27 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Eray
Eray
3 ay önce

Merhabalar 7 ay önce soru sormuştum akut eklem romatizmam var diye siz de sorun olabilir belki demiştiniz.Galiba benim hastağım o değil akut romatizmal ateş galiba benim hastalığım.İnternetten bir doktora da sordum o ciddi bir şey yok dedi ama kesin bir şey söylemedi.Minimal derece de akut romatizmal ateşim var.Siz ne düşünüyorsun? Çoğu kişiye soruyorum ama kimse emin bir şekilde kalırsın ya da geçersin gibi cevap veremiyor.

tin tin
tin tin
9 ay önce

yani hocam fmf organlarda komplikasyon yapmamış aktivitesi durmuşsa şifa bulmuşsa polis olabiliyoruz?

Last edited 9 ay önce by tin tin
Furkan
Furkan
10 ay önce

Merhabalar, benim genetik testimde FMF taşıyıcısı olduğumu öğrendim hastası değilim daha öncesinde hastalığa dair hiç bir sorunum olmadı bu polisliğe engel midir?

Furkan
Furkan
10 ay önce
Reply to  Admin

Sadece taşıyıcısıyım ilaç falan kullanmadım bu hastalığa dair, şuan bir sorunum yok taşıyıcılık bir sorun olur mu?

Harun keklik
Harun keklik
11 ay önce

Bi defa fenalaşıp acile kaldırıldığımda bana deizm psikiyatri ilaç iğne vurulmuş sakinleştirici olarak ve bi serum takılmış e nabız uygulamasında psikiyatri tanısı olarak görünüyor acilde o şekilde giriş yapmışlar sadece bi iğne ve serum. Daha öncesinde hiç böyle bi hastalığım veya sorunum olmadı sadece o gün acilde bu şekilde olmuş polisliğe girmeme engel olur mu acaba lütfen bilgilendirin

sivas
sivas
11 ay önce

benim akdeniz ateşi hastalıgım var ben polis olabilirmiyim

Eray
Eray
1 yıl önce

Bende akut eklem romatizması var 7 yıldır tedavi görüyorum ve bu sene doktora gittim ve doktor bana normalde 10 yıllık bir tedavi süreci oluyor dedi yani 3 yılım var ve her 21 günde 1 iğne vuruluyorum bu polisliğe engelmidir ?.

Enes
Enes
2 yıl önce

Merhaba kardeşim. Bende Ankilozan Spondilit hastasıyım yani B sınıfı içerisinde yer alıyormuşum. Yukarıda ki bir yorumda olabilirsiniz demişsiniz B grubundan nasıl alınacağım. AS ten A grubu rapor alabilir miyim ??

Admin
Admin
2 yıl önce
Reply to  Enes

Merhaba Enes, emniyet teşkilâtı sağlık şartları yönetmeliğine göre öğrenciliğe girişte A dilimi sağlık şartlarına uygunluk aranıyor, ankilozan spondilit rahatsızlığı tespiti halinde polisliğe, bekçiliğe engel olabilir , daha önceki arkadaşa da kesin engel olmaz demedim yani şansınızı denemelisiniz bence, sizin durumunuz romatoloji yönünden muayeneyi yapan doktorun rapora ne yazdığına bağlı olacak.

Enes
Enes
1 yıl önce
Reply to  Admin

Peki ya mülakata giderken vereceğimiz dosya da yanlış bilgi verirsek başımıza iş açılır mi ? Mesela AS yok dersem neler olabilir?

Admin
Admin
1 yıl önce
Reply to  Enes

Örnek veriyorum kazanırsan öğrenciyken detaylı sağlık kontrolü yapılır ve enabız üzerindeki kayıtlara bakılır, tespiti yapılırsa öğrenciliğiniz sonlandırılır herhangi bir hak iddia edemezsiniz.

Muhammed
Muhammed
10 ay önce
Reply to  Admin

Hocam benim a diliminde ankilozan spondilit hastalığım var yani beden hareketlerimi bozmayan ben ön sağlık formunda bu hastalığı işaretlersem yine de mülakatlara girebilir miyim?

Vlk
Vlk
2 yıl önce

Merhaba ben sağ omuzumdan antrodkopik bir amelyay oldum kapsul yirtigina bagli olarak fakat izler belli olmuyor denecek kadar az ve kas ve iskelet sistemimin icinde hicbir yabanci madde yok spor konusundada hicbir engelim yok hareket kisitliligim yok ben bu gecirdigim amelyati soylemezsem bir sıkıntı cikarmi

Admin
Admin
2 yıl önce
Reply to  Vlk

Merhaba ameliyat geçmişinizi sistem üzerinden görebiliyorlar. Polis okulunu kazandıktan sonra kayıt için giderken, sizden e-nabizi hekimlerin görmesi için ilgili seçeneği aktif hale getirmenizi istiyorlar.

Yönetmeliğe göre sizin durumunuzla ilgili şu açıklamalar mevcut:

Eklem içine yapılan her türlü cerrahi girişim (artroskopik veya açık cerrahi) öğrenciliğe engeldir.

Açıklama: Tanısal amaçla yapılan, herhangi bir cerrahi müdahale yapılmadığı kanıtlanan artroskopik
girişimler sağlam kabul edilir.

Vlk
Vlk
2 yıl önce
Reply to  Admin

Fakat menuskus amelyati olmus kisiler soylemeden girebiliyorlar buda eklem ici bir operasyon(Amelyatimin uzerinden 4 sene geçti benim buda kayitta gorunurmu) pomem icin söylüyorum bu arada lisans mezunuyum pmyo icin söylemiyorum

Admin
Admin
2 yıl önce
Reply to  Vlk

Tabi dediğiniz gibi olabilir ancak ben yönetmelik ve güncel işleyişe göre söyledim. Sanırım 2015’ten önceki muayeneler ve kullanılan ilaçlar e nabizda çıkmıyor. Yazdıklarım hem PMYO hem de POMEM için geçerlidir.

Trk
Trk
2 yıl önce

Merhabalar, ben 26 yaşındayım. 97 senesinde FMF Hastalığı teşhisi kondu ve sürekli Kolşisin ilacı kullanıyorum. Ayrıca 10-15 yıldır (tekrarlayan ateş ya da karın ağrısı) atak geçirmedim. Spor yapmamda da hiçbir zaman bir engel olmadı amatör tenis oyuncuydum. Askerlik için hastaneye gittiğimde de “Askerliğe elverişlidir. Komando olamaz” ibaresi düşüldü ve askerlik hizmetimi yerine getirdim. Polis olabilir miyim?
İlginize teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

Admin
Admin
2 yıl önce
Reply to  Trk

Merhaba TRK, soruna emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine göre cevap vereyim.
FMF hastalığı bu yönetmeliğe göre B dilimi içerisinde yer almaktadır. Polis okulu öğrenciliğine girişte A dilimi sağlık şartlarına uygunluk aranmaktadır. Ancak polisliğe ilk girişte detaylı sağlık incelemesi yapılmamaktadır yani sen FMF hastalığının olduğunu formda işaretlemezsen doktor direk tespit edemez fakat sen bu durumu ilk formda belirtmeyip daha sonradan böyle bir rahatsızlığının olduğu tespit edilirse yine polis okulu öğrenciliğinden ilişiğin kesilir. Hakkında hayırlısı olsun.

Trk
Trk
2 yıl önce
Reply to  Admin

İlginize çok teşekkür ederim. Bir sorum daha olacak. İlaç geçmişine bakıldığını duydum, bu durumda FMF ilacı kullandığımın gözükmesi problem yaratır o zaman değil mi?

Admin
Admin
2 yıl önce
Reply to  Trk

Evet TRK, yönlendirme yapmış gibi olmayayım ama en doğrusu baştan FMF hastalığının olduğunu ilgili formda belirtmek olacaktır çünkü daha sonraki detaylı sağlık incelemelerinde uzman doktor tarafından bu hastalığın olduğu ve geçmişi tespit edilebilir. Hakkınızda hayırlısı olsun

Kapalı