Sitemizde toplam: 227 yazı ve cevaplanmış 3967 soru bulunmaktadır. 

Polisliğe Engel Sinir Sistemi Hastalıkları

Beyin ve sinir cerrahisinde bulunan polisliğe engel rahatsızlıklar

Merhaba arkadaşlar polissayfasi.com sitesi olarak bu yazıda polis ve bekçi olmak isteyen adaylar için Beyin ve sinir cerrahisi branşında yer alan hangi rahatsızlıkların pomem , paem , pmyo , pöh ve bekçilik alımlarında engel teşkil ettiğine değineceğiz ve detaylı bir şekilde polisliğe engel sinir sistemi hastalıkları neler bunları sıralayacağız.

Yaptığımız açıklamalar tamamen emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliği ışığında olacak ancak kendi deneyim ve tecrübelerimizden de faydalanarak polisliğe engel olan veya olmayan olası durumlar hakkında bilgi vereceğiz.

Polisliğe engel olan ve olmayan hastalıkları daha iyi anlamanız için sınıflandırarak ayrı ayrı yazılar halinde vereceğiz.

Daha önceki yazılarımızda polislik ve bekçiliğe engel olan hastalıklardan Dahiliye , Romatoloji , Kardiyoloji , Genel Cerrahi, Göğüs Hastalıkları, KBB Hastalıkları,  Ağız Diş Hastalıkları , Göz Hastalıkları , Üroloji , Ortopedi ve Travmatoloji branşı içerisinde yer alanları sizlerle paylaştık.

Bakınız:

Bu yazımızda ise Beyin ve Sinir Cerrahisi branşı içerisinde yer alıp polisliğe engel olan durumlara değineceğiz.

 • Unutmayalım ki arkadaşlar polislik ve bekçiliğe ilk girişte aşağıda belirttiğimiz şartlar aranır.

Polis okullarına alınacak öğrenci adaylarında aranan sağlık şartları

 • Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine göre okullara alınacak öğrenci adayları, A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadır.
 • Bu yönetmelikte bire bir karşılığı olmayan durumlarda, aynı yönetmeliğin 21 inci maddesi gereği, öğrenci adayının muayenesini yapan hastane sağlık kurulu doktorları, kişinin hastalığının uygun olabileceği dilim hakkında karar verir.
 • B-C-D-E dilimlerinde geçen hastalığı olanlar veya 21 inci madde gereği değerlendirildiğinde hastalıklarının B-C-D-E dilimlerine uyduğuna karar verilenler öğrenci olamazlar.
 • Yazı ilerledikçe A-B-C-D-E sağlık dilimleri nelerdir bunları öğreneceğiz.

A Dilimine Göre Beyin ve Sinir Cerrahisi Branşı İçinde Yer Alıp Polisliğe Engel Olan Rahatsızlıklar

Polisliğe Engel Sinir Sistemi Hastalıkları

 • Kronik hastalığı, sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı olanlar.
 • Organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı olanlar.
 • Sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar belirteceğimiz istisnai maddeler hariç öğrenciliğe kabul edilmezler.

Bu bölümde ifade edilmemiş tanılarda, kişinin muayenesini yapan ilgili uzman doktor ve sağlık kurulu doktorları, hastalığın seyri ve derinliğini dikkate alarak aynı yönetmeliğin 21 nci maddesine göre uygun olan dilim için karar verir. B-C-D dilimlerinde tanımlanan hastalıklar öğrenciliğe engeldir.

 • Hareket bozuklukları , tremorlar yani titreme kasların kısa süreli kasılması sonucu genellikte ellerde ortaya çıkan hareket bozukluğu ve diğerleri.
 • Santral sinir sisteminin hastalıkları ya da sekelleri, alt ve/veya üst motor nöron hastalıkları ya da sekelleri, periferik sinir sisteminin (periferik sinir sistemi, kas sinir kavşağı veya kas) hastalıkları ya da sekelleri.
 • Kafatası, omurga, spinal kanal ve medulla spinalisin, santral ve periferik sinir sisteminin her türlü cerrahi girişimleri.
 • Kafatası, omurga ve spinal kanal içindeki her türlü yabancı cisim.
 • Boyun-göğüs ve beldeki disk dejenerasyonları, disk hernileri, kemiklerin-kasların-bağların ve destek dokuların, damarların ve sinirlerin patolojileri ile bütün bu patolojiler için yapılan her türlü cerrahi girişim.
 • Omurganın ve spinal kanalın bütünlüğünü ve işlevselliğini bozan bütün patolojiler ile bu patolojiler için yapılan her türlü cerrahi girişim polislik ve bekçiliğe engel olmaktadır.

Polislik ve bekçiliğe engel olabilecek sinir sistemi hastalıklarına değindik.Yazdıklarımız dışında merak ettiğiniz hususları konu altından sorabilirsiniz.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
33 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Arda
Arda
4 ay önce

Hocam kolay elsin noroloji bugün ilaç yazdı tanıda sadece hareket bozuklukları, diğer tanımlanmamış yazıyor polisliğe engel olur mu?

Muhammed
Muhammed
10 ay önce

Elim devamli olarak titriyor polislige engelmidir

Berat
Berat
1 yıl önce

Merhaba ben daha önce epilepsi hastalığı geçirdim ama 6 yıldır ne ilaç kullanıyorum nede herhangi bir sıkıntı yaşadım sağlıkta sıkıntı olurmu

Arya
Arya
1 yıl önce

Merhaba ben sinir hastasıyım polisliğe engel mi

serkan
serkan
4 ay önce
Reply to  Admin

Abi Allah aşkına cevap verir misin ?
2016 yılında beyin tomografi çektirmiştim, Beyimde toplu iğne ucu kadar kalsifikasyon (Kireçlenme) varmış Özele gittim doktor spor yapmama koşmama vs. engel teşkil edecek bir durum olmadığını söyledi çoğu insan da olurmuş böyle şeyler dedi. zaten 5 senedir profesyonel futbolcuyum Çok şükür hiçbir sağlık sıkıntım yok polis olmama engel midir ?

Hüseyin
Hüseyin
1 yıl önce

Merhaba bende tomografidede çıkmayan mr belli olan beynimde küçük ben gibi bi şey varmış ama bunla ilgili ilaç bile gerekmiyceni her insanda olabilcegi söylendi ve bunun bedene herhangi etkisi olmadı söylendi engelmidir

enes
enes
1 yıl önce

küçükken kafamda sıvı birikmesi var diye şant takıldı bana bir zararı yok spor yapmama koşmama engel bir durum değil polislikte sorun çıkartırlar mı

Osman Bey
Osman Bey
1 yıl önce

Beyinde Araknoid kist var polis olmamıza engel midir? Doğal bir kistmiş Beynin kendi yapısından kaynaklı.

ozan
ozan
1 yıl önce

Merhaba Beynimde nohut büyüklüğü kadar kalsifikasyon (kemikleşme) var doktorum doğuştan olabilir dedi koşmama yürümem spor yapmama vss . engel teşkil etmiyor polis olmama engel midir
birde tomografiye giriliyor mu genel sağlıkta

ozan
ozan
1 yıl önce
Reply to  Admin

Bikaç grupta sordum beyin tomografisi çekilmiyor dediler ama

Furkan
Furkan
1 yıl önce

Hafif el titremesi engel olur mu

Admin
Admin
1 yıl önce
Reply to  Furkan

Çok belirgin bir titreme değilse ve sağlık sorunu yoksa sıkıntı olmaz.

Kapalı