BEKÇİLİKPOLİSLİKSağlık Şartları

Polisliğe Engel Sinir Sistemi Hastalıkları

Beyin ve sinir cerrahisinde bulunan polisliğe engel rahatsızlıklar

Merhaba arkadaşlar polissayfasi.com sitesi olarak bu yazıda polis ve bekçi olmak isteyen adaylar için Beyin ve sinir cerrahisi branşında yer alan hangi rahatsızlıkların pomem , paem , pmyo , pöh ve bekçilik alımlarında engel teşkil ettiğine değineceğiz ve detaylı bir şekilde polisliğe engel sinir sistemi hastalıkları neler bunları sıralayacağız.

Yaptığımız açıklamalar tamamen emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliği ışığında olacak ancak kendi deneyim ve tecrübelerimizden de faydalanarak polisliğe engel olan veya olmayan olası durumlar hakkında bilgi vereceğiz.

Polisliğe engel olan ve olmayan hastalıkları daha iyi anlamanız için sınıflandırarak ayrı ayrı yazılar halinde vereceğiz.

Daha önceki yazılarımızda polislik ve bekçiliğe engel olan hastalıklardan Dahiliye , Romatoloji , Kardiyoloji , Genel Cerrahi, Göğüs Hastalıkları, KBB Hastalıkları,  Ağız Diş Hastalıkları , Göz Hastalıkları , Üroloji , Ortopedi ve Travmatoloji branşı içerisinde yer alanları sizlerle paylaştık.

Bakınız:

Bu yazımızda ise Beyin ve Sinir Cerrahisi branşı içerisinde yer alıp polisliğe engel olan durumlara değineceğiz.

 • Unutmayalım ki arkadaşlar polislik ve bekçiliğe ilk girişte aşağıda belirttiğimiz şartlar aranır.

Polis okullarına alınacak öğrenci adaylarında aranan sağlık şartları

 • Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine göre okullara alınacak öğrenci adayları, A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadır.
 • Bu yönetmelikte bire bir karşılığı olmayan durumlarda, aynı yönetmeliğin 21 inci maddesi gereği, öğrenci adayının muayenesini yapan hastane sağlık kurulu doktorları, kişinin hastalığının uygun olabileceği dilim hakkında karar verir.
 • B-C-D-E dilimlerinde geçen hastalığı olanlar veya 21 inci madde gereği değerlendirildiğinde hastalıklarının B-C-D-E dilimlerine uyduğuna karar verilenler öğrenci olamazlar.
 • Yazı ilerledikçe A-B-C-D-E sağlık dilimleri nelerdir bunları öğreneceğiz.

A Dilimine Göre Beyin ve Sinir Cerrahisi Branşı İçinde Yer Alıp Polisliğe Engel Olan Rahatsızlıklar

Polisliğe Engel Sinir Sistemi Hastalıkları

 • Kronik hastalığı, sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı olanlar.
 • Organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı olanlar.
 • Sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar belirteceğimiz istisnai maddeler hariç öğrenciliğe kabul edilmezler.

Bu bölümde ifade edilmemiş tanılarda, kişinin muayenesini yapan ilgili uzman doktor ve sağlık kurulu doktorları, hastalığın seyri ve derinliğini dikkate alarak aynı yönetmeliğin 21 nci maddesine göre uygun olan dilim için karar verir. B-C-D dilimlerinde tanımlanan hastalıklar öğrenciliğe engeldir.

 • Hareket bozuklukları , tremorlar yani titreme kasların kısa süreli kasılması sonucu genellikte ellerde ortaya çıkan hareket bozukluğu ve diğerleri.
 • Santral sinir sisteminin hastalıkları ya da sekelleri, alt ve/veya üst motor nöron hastalıkları ya da sekelleri, periferik sinir sisteminin (periferik sinir sistemi, kas sinir kavşağı veya kas) hastalıkları ya da sekelleri.
 • Kafatası, omurga, spinal kanal ve medulla spinalisin, santral ve periferik sinir sisteminin her türlü cerrahi girişimleri.
 • Kafatası, omurga ve spinal kanal içindeki her türlü yabancı cisim.
 • Boyun-göğüs ve beldeki disk dejenerasyonları, disk hernileri, kemiklerin-kasların-bağların ve destek dokuların, damarların ve sinirlerin patolojileri ile bütün bu patolojiler için yapılan her türlü cerrahi girişim.
 • Omurganın ve spinal kanalın bütünlüğünü ve işlevselliğini bozan bütün patolojiler ile bu patolojiler için yapılan her türlü cerrahi girişim polislik ve bekçiliğe engel olmaktadır.

Polislik ve bekçiliğe engel olabilecek sinir sistemi hastalıklarına değindik.Yazdıklarımız dışında merak ettiğiniz hususları konu altından sorabilirsiniz.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin, sorularınıza aynı gün içerisinde cevap vermekteyim. SİTEMİZE KATKIDA BULUNMAK İÇİN SİTE LİNKİNİ SOSYAL MEDYA HESAPLARINIZDA PAYLAŞABİLİRSİNİZ.

6
MERAK ETTİKLERİNİZİ BURADAN SORABİLİRSİNİZ.

avatar
3 Comment threads
3 Thread replies
0 Takip Edenler
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Yorum Yazanlar
AdminMertAdminAlperAdmin Son Yorum Yazanlar
  Takip Edin  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Mert
Ziyaretçi
Mert

Kafadaki yağ kisti polisliğe
engelmidir

Alper
Ziyaretçi
Alper

Merhaba iyi günler. Bende Akdeniz ateşi hastalığı var. Bununla birlikte gittiğim nöroloji doktoru ilaç devlet tarafından ödensin diye hastalık tanısına epilepsi yazmış. Bu durumlar benim polis olmama engelmidir? Polisliğe girildiği zaman orada kontroller yapılıyor mu yoksa önceden senin bu hastalığın varmış diyip eliyorlar mı? Teşekkür ederim iyi akşamlar

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba Alper, akdeniz ateşi hastalığı ve epilepsi polisliğe engeldir. Ön sağlık kontrollerine gitmeden önce ön sağlık bilgilendirme formu tarafınızca doldurulur ve mevcut rahatsızlıklar burada belirtilir. Onun dışında ön sağlık kontrollerinde detaylı inceleme yapılmaz, asıl sağlık kontrolleri kazandıktan sonra yapılır ve burada tespit edilir.

Ayşe damla
Ziyaretçi
Ayşe damla

Sakralizasyon tek yönlü kemik birleşmiş durumdaymıs polislige engel midir ?

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba Ayşe, emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine göre fonksiyonel kısıtlılık yapmayan tek veya çift taraflı sakralizasyon yani kemik birleşmesi polisliğe engel değildir.Sizin rahatsızlığınız ile ilgili yapılan açıklama şu şekildedir:

Omurgada yapısal anomali, rotasyon anomalisi veya omurga dengesinin bozulduğu durumlar (gövde kayması) ve diğer omurga patolojileri öğrenciliğe engeldir.
Açıklama: Fonksiyonel kısıtlılık yapmayan, klinik belirti vermeyen, sadece radyolojik olarak saptanan tek seviyedeki spina bifida occulta, tek veya çift taraflı sakralizasyon, tek vertebrada lumbalizasyon sağlam kabul edilir.

Başka sorunuz olursa sormaktan çekinmeyin.

Kapalı