BEKÇİLİKPOLİSLİKSağlık Şartları

Polisliğe ve Bekçiliğe Engel Cilt Hastalıkları

Hangi Cilt Hastalıkları Polislik ve Bekçiliğe Engel Olur ?

Merhaba arkadaşlar polissayfasi.com sitesi olarak bu yazıda polis ve bekçi olmak isteyen adaylar için Cilt Hastalıkları branşında yer alan hangi rahatsızlıkların pomem , paem , pmyo , pöh ve bekçilik alımlarında engel teşkil ettiğine değineceğiz ve detaylı bir şekilde polisliğe engel olan hastalıkları sıralayacağız.

Yaptığımız açıklamalar tamamen emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliği ışığında olacak ancak kendi deneyim ve tecrübelerimizden de faydalanarak polisliğe engel olan veya olmayan olası durumlar hakkında bilgi vereceğiz.

Polisliğe engel olan ve olmayan hastalıkları daha iyi anlamanız için sınıflandırarak ayrı ayrı yazılar halinde vereceğiz.

Daha önceki yazılarımızda polislik ve bekçiliğe engel olan hastalıklardan Dahiliye , Romatoloji , Kardiyoloji , Genel Cerrahi, Göğüs Hastalıkları, KBB Hastalıkları,  Ağız Diş Hastalıkları , Göz Hastalıkları , Üroloji , Ortopedi ve Travmatoloji , Beyin ve Sinir Cerrahisi branşı içerisinde yer alanları sizlerle paylaştık.

Bakınız:

Bu yazımızda ise Cilt Hastalıkları branşı içerisinde yer alıp polisliğe engel olan durumlara değineceğiz.

 • Unutmayalım ki arkadaşlar polislik ve bekçiliğe ilk girişte aşağıda belirttiğimiz şartlar aranır.

Polis okullarına alınacak öğrenci adaylarında aranan sağlık şartları

 • Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine göre okullara alınacak öğrenci adayları, A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadır.
 • Bu yönetmelikte bire bir karşılığı olmayan durumlarda, aynı yönetmeliğin 21 inci maddesi gereği, öğrenci adayının muayenesini yapan hastane sağlık kurulu doktorları, kişinin hastalığının uygun olabileceği dilim hakkında karar verir.
 • B-C-D-E dilimlerinde geçen hastalığı olanlar veya 21 inci madde gereği değerlendirildiğinde hastalıklarının B-C-D-E dilimlerine uyduğuna karar verilenler öğrenci olamazlar.
 • Yazı ilerledikçe A-B-C-D-E sağlık dilimleri nelerdir bunları öğreneceğiz.

A Dilimine Göre Cilt Hastalıkları Branşı İçinde Yer Alıp Polisliğe Engel Olmayan Rahatsızlıklar

Yazlık üniforma giyildiğinde vücudun kapalı bölgelerinde kalan;

 • Eşgal belirleyici olmayan,
 • Fonksiyon kaybına yol açmamış sikatrisler ve yanık sekelleri, nevüsler ve cilde ait diğer iyi huylu oluşumlar,
 • Kronik bir hastalığa bağlı olmayan, fonksiyon kaybına yol açmayan skatris (yara izi ) , keloid ( anormal yara iyileşmesi durumu ) ve lekeleri sağlam kabul edilmekte olup polislik ve bekçiliğe engel değildir.

Ayrıca yüzdeki sivilceler de polislik ve bekçiliğe engel değildir.

A Dilimine Göre Cilt Hastalıkları Branşı İçinde Yer Alıp Polisliğe Engel Olan Rahatsızlıklar

 • Kronik hastalığı, sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı olanlar.
 • Organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı olanlar.
 • Sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar belirteceğimiz istisnai maddeler hariç öğrenciliğe kabul edilmezler.

Bu bölümde ifade edilmemiş tanılarda, kişinin muayenesini yapan ilgili uzman doktor ve sağlık kurulu doktorları, hastalığın seyri ve derinliğini dikkate alarak aynı yönetmeliğin 21 nci maddesine göre uygun olan dilim için karar verir. B-C-D dilimlerinde tanımlanan hastalıklar öğrenciliğe engeldir.

 • Beş metreden bakıldığında görülen eşgal belirleyici olan lezyonlar.
 • Yazlık üniforma giyildiğinde vücudun açık bölgelerinde kalan her türlü dövme ve benzeri kalıcı uygulamalar.
 • Vücudun neresinde olursa olsun, tedavi altında iken tam ya da kısmi iyileşme gösterebilen ancak kronik, ilerleyici ya da tekrarlayıcı yapısı olan, yaygın ya da sınırlı (tek lezyonla seyreden veya birden fazla lezyonun tek bir vücut bölgesine yerleştiği) deri hastalıkları. (psoriasisler, skleroderma plakları, lokalize atrofiler, kronik ekzemalar, vitiligo plakları.
 • Organ ve sistem fonksiyonlarını bozmayan deri tüberkülozu, tüberküloidleri ve diğer kronik enfeksiyonları.
 • Behçet hastalığı.
 • İyi huylu deri tümörleri ve cerrahileri polislik ve bekçiliğe engel olmaktadır.

Bu yazımızda polisliğe ve bekçiliğe engel cilt hastalıklarından bahsettik yine de aklınıza takılan yerler varsa konu altından sorabilirsiniz.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin, sorularınıza aynı gün içerisinde cevap vermekteyim.

22
MERAK ETTİKLERİNİZİ BURADAN SORABİLİRSİNİZ.

avatar
8 Comment threads
14 Thread replies
0 Takip Edenler
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Yorum Yazanlar
AdminGaripFurkanBüşraMr. Enes Son Yorum Yazanlar
  Takip Edin  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Garip
Ziyaretçi
Garip

Öncelikle insanlara karşı bu yardımsever olusunuzdan dolayı Allah sizden razı olsun iyiki varsınız.benim sıkıntım kolumda kesik izi bariz belli kırmızı gözüküyor kısa kollu giydigim zaman kapatıyor suana kadar 3 kere onsagliga girdim hepsindende geçtim problem olmadi moralimi bozan nokta ise genel sağlıkta ben bu izden dolayı elenirsem ne Yapmam gerektiği kafaya çok takıyorum yardımcı olurmusunuz?

Admin
Ziyaretçi
Admin

Güzel düşünceleriniz için sizler de sağ olun. Kolunuzdaki kesik izi bir kaza sonucunda meydana geldiyse yani bilinçli olarak yapılmadıysa sorun olmaz. Zaten bilinçli yapılan bir kesik olsa ön sağlık komisyonu olumsuz karar verir. Ön sağlıkta verilen kararlara itiraz yolu kapalıdır ancak genel sağlıkta verilen kararlara mahkeme aracılığıyla itiraz edebilirsiniz.

Garip
Ziyaretçi
Garip

Çok teşekkürler en azından o avantajım var evet inşallah sıkıntısız şekilde rabbim bana o üniformayı giymeyi nasip eder..

Furkan
Ziyaretçi
Furkan

Admin iyi günler kolay gelsin. Benim bileğimin iç kısmında kazaya bağlı 4 cmlik dikiş izi var. İç kısımda ve eski olduğu 5 metreden belli değil. Sorum şu kazaya bağlı izlerde çok sorun oluyormu ?

Admin
Ziyaretçi
Admin

Sağ ol Furkan, belirttigin dikiş izi yüzünde olsaydı sorun olabilirdi ancak bileğinde olduğu için ve fazla büyük bir iz olmadığı için sorun olmaz. Bilinçli yapılan izler olsa yine elenme sebebi olurdu.

Büşra
Ziyaretçi
Büşra

İktiyozis vulgaris polisliğe engel mi

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba Büşra, sağlık şartları yönetmeliğine göre vücudun neresinde olursa olsun, tedavi altında iken tam ya da kısmi iyileşme gösterebilen ancak kronik, ilerleyici ya da tekrarlayıcı yapısı olan, yaygın ya da sınırlı (tek lezyonla seyreden ve\veya birden fazla
lezyonun tek bir vücut bölgesine yerleştiği) deri hastalıkları. (psoriasisler, skleroderma plakları, lokalize atrofiler, kronik ekzemalar, vitiligo plakları, keratodermiler, ichthyosisler, ürtiker, alopesi areata ve benzeri deri hastalıkları) öğrenciliğe engeldir.

Bu nedenle iktiyozis vulgaris ( ichthyosisler ) yani balık pulu hastalığı polisliğe, bekçiliğe engeldir.

Büşra
Ziyaretçi
Büşra

Belli belirsiz kollarında var sadece yine de denemeli mi

Admin
Ziyaretçi
Admin

Tabi yine de şansınızı deneyin, belki de doktor kol bölgesinde olduğu için sorun etmeyecektir.

Mr. Enes
Ziyaretçi
Mr. Enes

Merhabalar ben polis olmak istiyorum ancak sırtımda ve ensemde kahverengi lekeler var. Lekeler 5 metreden gözükmüyor acaba elenir miyim? Cevaplarsanız çok mutlu olurum, teşekkürler.

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba Enes lekelerin büyüklüğü kaç cm ve içsel bir hastalığa mı bağlı eğer hastalık falan sonucunda oluşan lekeler değilse, güneş lekesi gibiyse ve özelllikle eşgal belirleyici değilse polislik ve bekçiliğe engel olmaz. Senin söylediğine göre de lekelerin 5 metreden belli olmuyormuş yani büyük ihtimalle sorun oluşturmayacaktır.

Mr. Enes
Ziyaretçi
Mr. Enes

Öncelikle cevapladığınız için teşekkür ederim. Lekelerin çapı 1 cm ama yazlık üniforma altında kalıyor. Dışarda kalan tek bölüm ensedeki lekeler, onlarda belirttiğim gibi 5 metre mesafeden farkedilmiyor. Bunların dışında herhangi bir hastalığım yok çok şükür.

Admin
Ziyaretçi
Admin

Rica ederim, sorun olmaz o lekeler, şimdiden başarılar dilerim.

CAN
Ziyaretçi
CAN

VİTİLİGO BEKÇİLİĞE ENGELMİ

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba Can, vitiligo rahatsızlığının ( açık renkli deri bölgelerinin ) nerede olduğu elenip elenmeme konusunda belirleyici olabilir. Ancak belirtmiş olduğumuz bu rahatsızlık emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine göre polislik ve bekçiliğe engel olmaktadır.

hamdi
Ziyaretçi
hamdi

sırttaki sivilce lekeri engelmidir PMYO için

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba Hamdi, sırttaki sivilceler ve lekeleri polislik ve bekçilik için engel oluşturmaz.

Samet
Ziyaretçi
Samet

Morfea hastalığı polisliğe engel midir acaba?

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba Samet, bir deri hastalığı olan morfea hastalığı polislik ve bekçiliğe engel olabilir. Deri hastalıkları ile ilgili emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğinde şu açıklama mevcuttur: * Vücudun neresinde olursa olsun, tedavi altında iken tam ya da kısmi iyileşme gösterebilen ancak kronik, ilerleyici ya da tekrarlayıcı yapısı olan, yaygın ya da sınırlı (tek lezyonla seyreden veya birden fazla lezyonun tek bir vücut bölgesine yerleştiği) deri hastalıkları. (psoriasisler, skleroderma plakları, lokalize atrofiler, kronik ekzemalar, vitiligo plakları, keratodermiler, ichthyosisler, ürtiker, alopesi areata ve benzeri deri hastalıkları) öğrenciliğe engeldir. Tabi yine de hastalığının derecesi elenip elenmeme konusunda yön verecektir. Eğer vücudunun çok gözüken bir… Read more »

Asli
Ziyaretçi
Asli

Yüzdeki ben de polisliğe engel midir

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba Aslı, emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine göre 5 metreden bakıldığında yüzde görülen eşgal belirleyici lezyonlar polis olmaya engeldir.

Yani eğer yüzünüzdeki ben 5 metre mesafeden bakıldığında çok belli olmuyorsa sorun olmaz.

Kapalı