Sitemizde toplam: 227 yazı ve cevaplanmış 3967 soru bulunmaktadır. 

Polisliğe ve Bekçiliğe Engel Cilt Hastalıkları

Hangi Cilt Hastalıkları Polislik ve Bekçiliğe Engel Olur ?

Merhaba arkadaşlar polissayfasi.com sitesi olarak bu yazıda polis ve bekçi olmak isteyen adaylar için Cilt Hastalıkları branşında yer alan hangi rahatsızlıkların pomem , paem , pmyo , pöh ve bekçilik alımlarında engel teşkil ettiğine değineceğiz ve detaylı bir şekilde polisliğe engel olan hastalıkları sıralayacağız.

Yaptığımız açıklamalar tamamen emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliği ışığında olacak ancak kendi deneyim ve tecrübelerimizden de faydalanarak polisliğe engel olan veya olmayan olası durumlar hakkında bilgi vereceğiz.

Polisliğe engel olan ve olmayan hastalıkları daha iyi anlamanız için sınıflandırarak ayrı ayrı yazılar halinde vereceğiz.

Daha önceki yazılarımızda polislik ve bekçiliğe engel olan hastalıklardan Dahiliye , Romatoloji , Kardiyoloji , Genel Cerrahi, Göğüs Hastalıkları, KBB Hastalıkları,  Ağız Diş Hastalıkları , Göz Hastalıkları , Üroloji , Ortopedi ve Travmatoloji , Beyin ve Sinir Cerrahisi branşı içerisinde yer alanları sizlerle paylaştık.

Bakınız:

Bu yazımızda ise Cilt Hastalıkları branşı içerisinde yer alıp polisliğe engel olan durumlara değineceğiz.

 • Unutmayalım ki arkadaşlar polislik ve bekçiliğe ilk girişte aşağıda belirttiğimiz şartlar aranır.

Polis okullarına alınacak öğrenci adaylarında aranan sağlık şartları

 • Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine göre okullara alınacak öğrenci adayları, A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadır.
 • Bu yönetmelikte bire bir karşılığı olmayan durumlarda, aynı yönetmeliğin 21 inci maddesi gereği, öğrenci adayının muayenesini yapan hastane sağlık kurulu doktorları, kişinin hastalığının uygun olabileceği dilim hakkında karar verir.
 • B-C-D-E dilimlerinde geçen hastalığı olanlar veya 21 inci madde gereği değerlendirildiğinde hastalıklarının B-C-D-E dilimlerine uyduğuna karar verilenler öğrenci olamazlar.
 • Yazı ilerledikçe A-B-C-D-E sağlık dilimleri nelerdir bunları öğreneceğiz.

A Dilimine Göre Cilt Hastalıkları Branşı İçinde Yer Alıp Polisliğe Engel Olmayan Rahatsızlıklar

Yazlık üniforma giyildiğinde vücudun kapalı bölgelerinde kalan;

 • Eşgal belirleyici olmayan,
 • Fonksiyon kaybına yol açmamış sikatrisler ve yanık sekelleri, nevüsler ve cilde ait diğer iyi huylu oluşumlar,
 • Kronik bir hastalığa bağlı olmayan, fonksiyon kaybına yol açmayan skatris (yara izi ) , keloid ( anormal yara iyileşmesi durumu ) ve lekeleri sağlam kabul edilmekte olup polislik ve bekçiliğe engel değildir.

Ayrıca yüzdeki sivilceler de polislik ve bekçiliğe engel değildir.

A Dilimine Göre Cilt Hastalıkları Branşı İçinde Yer Alıp Polisliğe Engel Olan Rahatsızlıklar

 • Kronik hastalığı, sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı olanlar.
 • Organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı olanlar.
 • Sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar belirteceğimiz istisnai maddeler hariç öğrenciliğe kabul edilmezler.

Bu bölümde ifade edilmemiş tanılarda, kişinin muayenesini yapan ilgili uzman doktor ve sağlık kurulu doktorları, hastalığın seyri ve derinliğini dikkate alarak aynı yönetmeliğin 21 nci maddesine göre uygun olan dilim için karar verir. B-C-D dilimlerinde tanımlanan hastalıklar öğrenciliğe engeldir.

 • Beş metreden bakıldığında görülen eşgal belirleyici olan lezyonlar.
 • Yazlık üniforma giyildiğinde vücudun açık bölgelerinde kalan her türlü dövme ve benzeri kalıcı uygulamalar.
 • Vücudun neresinde olursa olsun, tedavi altında iken tam ya da kısmi iyileşme gösterebilen ancak kronik, ilerleyici ya da tekrarlayıcı yapısı olan, yaygın ya da sınırlı (tek lezyonla seyreden veya birden fazla lezyonun tek bir vücut bölgesine yerleştiği) deri hastalıkları. (psoriasisler, skleroderma plakları, lokalize atrofiler, kronik ekzemalar, vitiligo plakları.
 • Organ ve sistem fonksiyonlarını bozmayan deri tüberkülozu, tüberküloidleri ve diğer kronik enfeksiyonları.
 • Behçet hastalığı.
 • İyi huylu deri tümörleri ve cerrahileri polislik ve bekçiliğe engel olmaktadır.

Bu yazımızda polisliğe ve bekçiliğe engel cilt hastalıklarından bahsettik yine de aklınıza takılan yerler varsa konu altından sorabilirsiniz.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
68 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Kamer
Kamer
1 yıl önce

Merhaba ben behçet hastalığına sahibim ancak görünür ya da görünür olmayan bir yerde bir şeyim yok ve erken teşhisi konulduğu için bir yan etkisini de görmedim. Yine bu benim polis olmama engel mi? Doktorumun engel teşkil etmez raporuyla falan giremez miyim yine de

hamza
hamza
1 yıl önce

hocam sedefin engel teşkil ettiğini biliyorum bende tırnak sedefi var 3 tırnağım biraz sarardı onun dışına vücudumda sedef bulguları yok doktor tedavi edilebileceğini söyledi. sizce yine de sorun olur mu

Onur
Onur
1 yıl önce

Ayak tabanımda siğiller var.Ön sağlıkta sorun yaratır mı ?

SONGÜL
SONGÜL
1 yıl önce

MEHRABA ADMİN burnumun yanında siyah nokta kadar bir ben var nevüs yani sıkıntı olur mu

ozlem
ozlem
1 yıl önce

Merhabalar admin kol ve bacaklarda tavuk derisi görüntüsü engel teşkil eder mi ?

Cemil
Cemil
1 yıl önce

iyi huylu tümör ve cerahileri yazısı tam olarak ne demek oluyor iç organlardamı yoksa tüm vucutanmı iyi huylu deri.tümorleri buna dahil mi bende yağ bezesi vardı aldırdım sıkıntı olurmu oda iyi huylu deri tümörü olarak geciyomuş ondan soruyorum

Emrullah
Emrullah
2 yıl önce

Sedef hastasıyım kesin elenirmiyim.

Beyza
Beyza
2 yıl önce

Merhaba benim alnımda ve kaşlarımın üstünde hafif derecede beyaz lekeler var ve doktor vitiligo tanısı koydu polisliğe engel olurmu teşekkürler

Mustafa
Mustafa
2 yıl önce

Kollarımda çok çil var engel olurmu

Kapalı