Sitemizde toplam: 227 yazı ve cevaplanmış 3967 soru bulunmaktadır. 

Polisliğe ve Bekçiliğe Engel Olan Suçlar ve Cezalar

Polis olmaya engel olan suçlar nelerdir ?

Merhaba arkadaşlar hazırladığımız bu yazıyla polisliğe engel suçlar ve diğer devlet memurluklarına engel suçlar hakkında bilgilendirme yapacağız.

Polis alımlarında olsun bekçi alımlarında olsun daha doğrusu tüm devlet memuru alımlarında güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılmaktadır.

Özelikle emniyet teşkilatına yapılan polis alımlarında ve bekçi alımlarında sınav aşamalarından önce güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması başlatılmakta ve yüz kızartıcı suçlar gibi bazı suçlardan kaydı olanlar daha bu aşamadayken mülakatlara dahi çağrılmamaktadır.

Toplumun güvenlik ve huzurunu sağlamakla görevli polislerin alımında güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması titizlikle yapılmakta ve adayların sicillerinin temiz olmasına büyük önem verilmektedir.

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması süreci nasıl olmaktadır ? Güvenlik soruşturması kaç gün içinde sonlandırılır ? Detaylı bilgi almak için bu konuda daha önceden yayınlamış olduğumuz yazıyı aşağıdaki resme tıklayarak okuyabilirsiniz.

güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması
güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması

İşte polissayfasi.com sitesi olarak bu yazımızda hangi suçlardan kaydı olanların polis ve bekçi olamayacağından ve polislik ile bekçiliğe engel olan yüz kızartıcı suçların neler olduğundan bahsedeceğiz.

Anlattıklarımız genel itibariyle POMEM , PMYO , PAEM , PÖH ve BEKÇİ alımları için geçerli olmakla birlikte devlet memuru olmak isteyen diğer bireyleri de ilgilendirmektedir.

Hangi Suçlardan Kaydı Olanlar Polis ve Bekçi Olamaz ?

Polisliğe ve Bekçiliğe Engel Olan Suçlar ve Cezalar

26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53’üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile, adayın kendisinin ve evli ise eşinin;

Evet yukarıda da yazıldığı üzere polisliğe girecek olan kişinin kendi sicilinin temiz olduğu gibi evliyse eşinin de sicilinin temiz olması gerekiyor.

 • Kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olan kişiler polis ve bekçi olamaz.
 • Taksirle yaralama suçu bu kapsamda değerlendirilmez , polisliğe , bekçiliğe ve devlet memurluğuna engel değildir.

Aşağıda sıraladığımız suçlardan dolayı affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile;

 • Devletin güvenliğine karşı suçlardan kaydı olanlar polis ve bekçi olamaz.
 • Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlardan kaydı olanlar polis ve bekçi olamaz.
 • Zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma gibi yüz kızartıcı suçlardan kaydı olanlar polis ve bekçi olamaz.
 • Hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma suçlarından kaydı olanlar polis ve bekçi olamaz.
 • Suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama suçundan kaydı olanlar polis ve bekçi olamaz.
 • Kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan dolayı mahkûm olan veya bu suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunanlar veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olanlar polis ve bekçi olamaz.
 • Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmuş olması halinde de kişi polis ve bekçi olamaz
 • Genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan dolayı kaydı olanlar polis ve bekçi olamaz.
 • Kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle hüküm giyen kişiler polis ve bekçi olamaz.
 • Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya hala tedavi görüyor olanlar da polis ve bekçi olamaz.

Yüz Kızartıcı Suçlar Nelerdir ?

Genel olarak tüm memur alımlarında, kuruma alınacak adaylarda yüz kızartıcı suçlardan kaydı olmaması şartı aranmaktadır.

 • Hırsızlık Suçu
 • Dolandırıcılık Suçu
 • Güveni Kötüye Kullanma Suçu
 • Görevi Kötüye Kullanma Suçu
 • Rüşvet Suçu
 • İrtikap Suçu
 • Zimmet Suçu
 • Hileli İflas
 • Sahtecilik Suçları

Tüm bu sıralamış olduğumuz suçlardan dolayı kaydı olup ceza alanlar polis olamaz , bekçi olamaz ve genel konuşmak gerekirse devlet memuru olamaz.

 

 

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
167 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Yasin
Yasin
3 ay önce

Uyuşturucu kullanma yüzünden 1 sene denetimli serbestlik aldım süresi bitti sorunsuz sicilde falan bişiy gözükmüyo ama tabi arşivde var polislik güvenlik soruşturmasında direk engelmidir bana

aydın akca
aydın akca
9 ay önce

babamın 2015 yılında evrakta sahtecilik ve kredi dolandırıcılıgı sucu var. benim polis olmama engelmi

Ahmet duman
Ahmet duman
10 ay önce

Merhabalar bunda 2 yıl önce kumar oynamaktan idari para cezası kesildi. Sorun yaratir mi meemurluga Sorduğumda ifademi aliyorlardi ve hayir adli sicile işlemez vergi borcu olarak gözükür dediler
Sizce sorun olur mu ?

Ahmet Bozdemir
Ahmet Bozdemir
10 ay önce

Polise mukavemet ettiğim için 5 ay hükmün açıklanmasının geriye bırakılması cezası aldım engel olur mu

klncc
klncc
1 yıl önce

benim daha önceden 5 ay 25 gün hapis cezam vardı basit yaralama suçundan. ilk suçum oldugu için hakim 5 yıl HAGB kararı verdi. daha sonra alkollü araç kullanırken yakalandım. oradada 5 ay 25 gün ceza aldım ama hakim onu adli para cezasına çevirdi. ama ilk HAGB dosyam patladı ve 5ay 25 gün cezam kesinleşti. acaba bu durum polis olmama engelmidir?

klncc
klncc
1 yıl önce

Merhaba daha önce bir basit yaralama suçundan. 5ay 25 gün hapis cezası aldım. ilk suçum oldugu için hakim 5 yıl HAGB kararı verdi. daha sonra alkollü araçla yakalandım ve 3000 tl adli para cezası yedim bu olay ilk HAGB kararının dosyasınıda patlattı. yani toplamda 150 gün hapis cezası aldım. bu olay polis olmama engelmidir yardımcı olursanız sevininirim.

Tolga
Tolga
1 yıl önce

3 sene önce bir hata yaptım ve hayat kadınına gittim çıkışta polisler beni çevirdi ve emniyete götürdüler ifademi alıp idari para cezası kestiler polis olmak istediğimi söyledim güvenlik soruşturmasında bu olay karşıma çıkarmı elenme sebebim olurmu diye sordum onlarda çıkmaz merak etme dediler bu sene üniversitem bitiyor ve pomem’e başvuracağım güvenlik soruşturmasında elenme ihtimalim varmıdır bilen varmı ?

Ozan
Ozan
1 yıl önce

100 promil altı alkölü alaç kullandım mahmemeye falan çıkmadım sadece para cezası yedim sorun olurmu acaba

İsa
İsa
1 yıl önce

2011 yılında uyuşturucu ile ilgili durum paylaşmışım güvenlik soruşturmasına takılmış ifademi aldılar bi sıkıntı çıkar mı ?

Kapalı