Sitemizde toplam: 222 yazı ve cevaplanmış 3178 soru bulunmaktadır. 

Polisliğe ve Bekçiliğe Engel Olan Suçlar ve Cezalar

Polis olmaya engel olan suçlar nelerdir ?

Merhaba arkadaşlar hazırladığımız bu yazıyla polisliğe engel suçlar ve diğer devlet memurluklarına engel suçlar hakkında bilgilendirme yapacağız.

Polis alımlarında olsun bekçi alımlarında olsun daha doğrusu tüm devlet memuru alımlarında güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılmaktadır.

Özelikle emniyet teşkilatına yapılan polis alımlarında ve bekçi alımlarında sınav aşamalarından önce güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması başlatılmakta ve yüz kızartıcı suçlar gibi bazı suçlardan kaydı olanlar daha bu aşamadayken mülakatlara dahi çağrılmamaktadır.

Toplumun güvenlik ve huzurunu sağlamakla görevli polislerin alımında güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması titizlikle yapılmakta ve adayların sicillerinin temiz olmasına büyük önem verilmektedir.

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması süreci nasıl olmaktadır ? Güvenlik soruşturması kaç gün içinde sonlandırılır ? Detaylı bilgi almak için bu konuda daha önceden yayınlamış olduğumuz yazıyı aşağıdaki resme tıklayarak okuyabilirsiniz.

güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması
güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması

İşte polissayfasi.com sitesi olarak bu yazımızda hangi suçlardan kaydı olanların polis ve bekçi olamayacağından ve polislik ile bekçiliğe engel olan yüz kızartıcı suçların neler olduğundan bahsedeceğiz.

Anlattıklarımız genel itibariyle POMEM , PMYO , PAEM , PÖH ve BEKÇİ alımları için geçerli olmakla birlikte devlet memuru olmak isteyen diğer bireyleri de ilgilendirmektedir.

Hangi Suçlardan Kaydı Olanlar Polis ve Bekçi Olamaz ?

Polisliğe ve Bekçiliğe Engel Olan Suçlar ve Cezalar

26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53’üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile, adayın kendisinin ve evli ise eşinin;

Evet yukarıda da yazıldığı üzere polisliğe girecek olan kişinin kendi sicilinin temiz olduğu gibi evliyse eşinin de sicilinin temiz olması gerekiyor.

 • Kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olan kişiler polis ve bekçi olamaz.
 • Taksirle yaralama suçu bu kapsamda değerlendirilmez , polisliğe , bekçiliğe ve devlet memurluğuna engel değildir.

Aşağıda sıraladığımız suçlardan dolayı affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile;

 • Devletin güvenliğine karşı suçlardan kaydı olanlar polis ve bekçi olamaz.
 • Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlardan kaydı olanlar polis ve bekçi olamaz.
 • Zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma gibi yüz kızartıcı suçlardan kaydı olanlar polis ve bekçi olamaz.
 • Hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma suçlarından kaydı olanlar polis ve bekçi olamaz.
 • Suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama suçundan kaydı olanlar polis ve bekçi olamaz.
 • Kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan dolayı mahkûm olan veya bu suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunanlar veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olanlar polis ve bekçi olamaz.
 • Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmuş olması halinde de kişi polis ve bekçi olamaz
 • Genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan dolayı kaydı olanlar polis ve bekçi olamaz.
 • Kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle hüküm giyen kişiler polis ve bekçi olamaz.
 • Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya hala tedavi görüyor olanlar da polis ve bekçi olamaz.

Yüz Kızartıcı Suçlar Nelerdir ?

Genel olarak tüm memur alımlarında, kuruma alınacak adaylarda yüz kızartıcı suçlardan kaydı olmaması şartı aranmaktadır.

 • Hırsızlık Suçu
 • Dolandırıcılık Suçu
 • Güveni Kötüye Kullanma Suçu
 • Görevi Kötüye Kullanma Suçu
 • Rüşvet Suçu
 • İrtikap Suçu
 • Zimmet Suçu
 • Hileli İflas
 • Sahtecilik Suçları

Tüm bu sıralamış olduğumuz suçlardan dolayı kaydı olup ceza alanlar polis olamaz , bekçi olamaz ve genel konuşmak gerekirse devlet memuru olamaz.

 

 

Takip Edin
Bildir
guest
153 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Tolga
Tolga
12 gün önce

3 sene önce bir hata yaptım ve hayat kadınına gittim çıkışta polisler beni çevirdi ve emniyete götürdüler ifademi alıp idari para cezası kestiler polis olmak istediğimi söyledim güvenlik soruşturmasında bu olay karşıma çıkarmı elenme sebebim olurmu diye sordum onlarda çıkmaz merak etme dediler bu sene üniversitem bitiyor ve pomem’e başvuracağım güvenlik soruşturmasında elenme ihtimalim varmıdır bilen varmı ?

Ozan
Ozan
26 gün önce

100 promil altı alkölü alaç kullandım mahmemeye falan çıkmadım sadece para cezası yedim sorun olurmu acaba

İsa
İsa
2 ay önce

2011 yılında uyuşturucu ile ilgili durum paylaşmışım güvenlik soruşturmasına takılmış ifademi aldılar bi sıkıntı çıkar mı ?

ayaz
ayaz
2 ay önce

Merhabalar 2016 yılında mühür kırmadan adli para cezası yemiştim bu bekçi olmama engelmidir teşekkürler

Yasin
Yasin
2 ay önce

Merhaba ben 2015 yilinda uyusturucudan arkadasimi hastaneye goturdugumde benden de kan tahlili aldilar ve uyuşturucu cikti uc sefer idrar tahlili vermeye gittim temiz bitirdim ve 5 sene suc islememe verdi bu benim icin bekcilige yada askerlige engel teskil edicekmi sabika arşiv gbt temiz

BÜŞRA
BÜŞRA
3 ay önce

Babam ve amcam çete örgütünden 10 yildir yatıyor astsubay veya polis olmama engelmi

Burak
Burak
3 ay önce

Merhaba geçen sene temmuz ayında bir avmden arkadaşımla kazak çaldık yakalandık hakim cezamı 5 yıl dan 8 ay 10 güne indirdi ve daha sonra hagb vererek 3 yıl denetim verdi bu süreç sonrasında ne olur ve polis olmak istiyorum engel olurmu polis olmama

Kamil kara
Kamil kara
3 ay önce

1 yıl 3 ay hagb iftira suçu POMEM e girmeye engelmi

Ümit
Ümit
3 ay önce

Tekirdağ da ücretli öğretmenlik yapıyordum ve derste uyuyan bir öğrenciyi uyandırdım . Lise son öğrencisi gençlik kafasıyla ileri geri konuştu ben de müdür yardımcısının odasına götürdüm.
Orda onu darp ettiğimi iddaa ediyor ve boynunu kızartıp darp raporu almış. Mahkemeye çıkacağız 18 haziranda. Şuan da pomem sonuçları açıklandı ve kazandım çok şükür. Bu mahkeme sonucu benim elenmeme sebep olur mu. Çocuk ona bir de kalem attığını iddia ediyor . Bunu da silah kabul ediyorlar tabii ki. Ama ben reddettim sonuç ne olur sizce

Kapalı