BEKÇİLİKPOLİSLİK

Polisliğe ve Bekçiliğe Engel Olan Suçlar ve Cezalar

Polis olmaya engel olan suçlar nelerdir ?

Merhaba arkadaşlar hazırladığımız bu yazıyla polisliğe engel suçlar ve diğer devlet memurluklarına engel suçlar hakkında bilgilendirme yapacağız.

Polis alımlarında olsun bekçi alımlarında olsun daha doğrusu tüm devlet memuru alımlarında güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılmaktadır.

Özelikle emniyet teşkilatına yapılan polis alımlarında ve bekçi alımlarında sınav aşamalarından önce güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması başlatılmakta ve yüz kızartıcı suçlar gibi bazı suçlardan kaydı olanlar daha bu aşamadayken mülakatlara dahi çağrılmamaktadır.

Toplumun güvenlik ve huzurunu sağlamakla görevli polislerin alımında güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması titizlikle yapılmakta ve adayların sicillerinin temiz olmasına büyük önem verilmektedir.

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması süreci nasıl olmaktadır ? Güvenlik soruşturması kaç gün içinde sonlandırılır ? Detaylı bilgi almak için bu konuda daha önceden yayınlamış olduğumuz yazıyı aşağıdaki resme tıklayarak okuyabilirsiniz.

güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması
güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması

İşte polissayfasi.com sitesi olarak bu yazımızda hangi suçlardan kaydı olanların polis ve bekçi olamayacağından ve polislik ile bekçiliğe engel olan yüz kızartıcı suçların neler olduğundan bahsedeceğiz.

Anlattıklarımız genel itibariyle POMEM , PMYO , PAEM , PÖH ve BEKÇİ alımları için geçerli olmakla birlikte devlet memuru olmak isteyen diğer bireyleri de ilgilendirmektedir.

Hangi Suçlardan Kaydı Olanlar Polis ve Bekçi Olamaz ?

Polisliğe ve Bekçiliğe Engel Olan Suçlar ve Cezalar

26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53’üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile, adayın kendisinin ve evli ise eşinin;

Evet yukarıda da yazıldığı üzere polisliğe girecek olan kişinin kendi sicilinin temiz olduğu gibi evliyse eşinin de sicilinin temiz olması gerekiyor.

 • Kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olan kişiler polis ve bekçi olamaz.
 • Taksirle yaralama suçu bu kapsamda değerlendirilmez , polisliğe , bekçiliğe ve devlet memurluğuna engel değildir.

Aşağıda sıraladığımız suçlardan dolayı affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile;

 • Devletin güvenliğine karşı suçlardan kaydı olanlar polis ve bekçi olamaz.
 • Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlardan kaydı olanlar polis ve bekçi olamaz.
 • Zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma gibi yüz kızartıcı suçlardan kaydı olanlar polis ve bekçi olamaz.
 • Hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma suçlarından kaydı olanlar polis ve bekçi olamaz.
 • Suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama suçundan kaydı olanlar polis ve bekçi olamaz.
 • Kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan kaydı olanlar polis ve bekçi olamaz.
 • Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmuş olması halinde de kişi polis ve bekçi olamaz
 • Genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan dolayı kaydı olanlar polis ve bekçi olamaz.
 • Kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle hüküm giyen kişiler polis ve bekçi olamaz.
 • Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya hala tedavi görüyor olanlar da polis ve bekçi olamaz.

Yüz Kızartıcı Suçlar Nelerdir ?

Genel olarak tüm memur alımlarında, kuruma alınacak adaylarda yüz kızartıcı suçlardan kaydı olmaması şartı aranmaktadır.

 • Hırsızlık Suçu
 • Dolandırıcılık Suçu
 • Güveni Kötüye Kullanma Suçu
 • Görevi Kötüye Kullanma Suçu
 • Rüşvet Suçu
 • İrtikap Suçu
 • Zimmet Suçu
 • Hileli İflas
 • Sahtecilik Suçları

Tüm bu sıralamış olduğumuz suçlardan dolayı kaydı olup ceza alanlar polis olamaz , bekçi olamaz ve genel konuşmak gerekirse devlet memuru olamaz.

 

 

Admin

Merhaba arkadaşlar, meslek içinden bir abiniz olarak polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin, sorularınıza aynı gün içerisinde cevap vermekteyim.

46
MERAK ETTİKLERİNİZİ BURADAN SORABİLİRSİNİZ.

avatar
13 Comment threads
33 Thread replies
0 Takip Edenler
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
14 Yorum Yazanlar
UrlaMustafaAdminhasanSss Son Yorum Yazanlar
  Takip Edin  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Urla
Ziyaretçi
Urla

Merhaba ben şuan üniversite okuyorum yalnız yaklaşık 1 yıl önce uyuşturucu içerken yakalandım ve 6 7 ay sonra asker eğlencesinde üzerimde silah yakalattım polislik yada bekçiliği engel mi

Admin
Ziyaretçi
Admin

Hakkında, kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın almak, bulundurmak veya kabul etmek suçundan yani TCK 191’den adlı işlem yapıldığı için polisliğe ve bekçiliğe engel olur.

Mustafa
Ziyaretçi
Mustafa

Merhaba ben bekcilik için başvuru yaptım ama kardeşimin 3 ayrı hırsızlıktan sabıkası var ama hepsi 18 yaşından küçükken olmuş arşiv kaydında ve sicilinde gözükmüyor yaşı küçük olduğu için benim güvenlik soruşturmamı etkilermi

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba Mustafa, kardeşinin karıştığı suçlar terör suçu olmadıkça seni etkilemez.

hasan
Ziyaretçi
hasan

abi bir sorum var ben fuhuş yaparken yakalandım polislere bana kabahatler kanuna göre fuhuştan dolayı idari para cezası kestiler polislik alımlarında askeri personel alımlarında güvenlik soruşturmasında arşiv kaydında çıkar mı polis veya askeri personel olmama engel mi?

Admin
Ziyaretçi
Admin

Bir hata yapmışsın, bir daha benzer hataları yapmamam dileğiyle soruna cevap vereyim. Söylediğin durumun tespiti olursa elenirsin ancak idari ceza yazıldı diyorsun yani adli bir işlem yapılmadığı için arşiv kaydında görünmez. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması konusunda bilgi için bu yazıyı okuyabilirsin. https://polissayfasi.com/guvenlik-sorusturmasi-nasil-yapilir/

hasan
Ziyaretçi
hasan

admin soruma tam cevap alamadım. yani sorun olur mu olmazmı kayıtlarda çıkar mı anlamadım söylediğim gibi kabahatler kanununa göre fuhuştan idari para ceza aldım bu cezayı da ödedim arşiv kayıtlarında güvenlik soruşturmasında çıkar mı? bu konuda açıklayıcı olursan sevinirim

hasan
Ziyaretçi
hasan

yani polis asker olmama emgel mi bu durum?

ömer kara
Ziyaretçi
ömer kara

Bekçiliğe başvuru yaptım. Bu arada babam şehit. Adıma kayıtlı bankalara 11 adet 60.000Tl Borcum var icralık bu engel olur mu çok teşekkür ederim

Admin
Ziyaretçi
Admin

Icra engel olmaz ancak memuriyete geçmeden önce o borçları ödemen faydana olur yoksa herhangi bir kurumda memur olarak göreve başladığında hakkında borçlanıp ödememeyi alışkanlık hâline getirmeden soruşturma başlatılabilir. Bu arada babanın mekânı cennet olsun.

Sss
Ziyaretçi
Sss

Merhaba trafik kazasında taksirli ölüme sebebiyet vermekten 20 ay hapis cezası aldım 2 yıl önce bekçi olmaya engelmi

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba, başka bir bekçi adayı arkadaşta hemen hemen seninle aynı cezayı almış aynı suçtan dolayı, trafik kazası sonucu taksirle ölüme sebebiyet vermekten 2 yıl 6 ay hapis cezası almış ve bu cezadan dolayı asıl olarak kazandığı bekçilikten elenmiş.

Normalde başvuru şartlarına göre taksirli suçlar polisliğe, bekçilige engel değildir. Şansını denemen lazım, hakkında hayırlısı olsun.

Mehmet ceritlioglu
Ziyaretçi
Mehmet ceritlioglu

2018 carsi ve mahalle bekciligi alimlarinda kilis ili icin 1.asıl olarak kazanmıştım hakkımda yapılan güvenlik soruşturması olumsuz geldiğinden mahkemeye itiraz ettim elenme sebebim ise 2012 yılında geçirmiş olduğum.bir trafik kazası sonucu taksirle ölüme.sebebiyetten 2yil 6 ay hapis cezası almış olmam taksirli suçlar memuriyete engel değil ama ben elendim mahkemeyi kazanma ihtimalim varmıdır.

Admin
Ziyaretçi
Admin

Taksirli suçlardan dolayı alınan cezalar memurluğa engel olmuyor diye biliyorum. Yani mahkeme ile kazanma durumunuz olabilir. Bu konuda uzman bir avukata danışırsanız daha sağlıklı bilgi alabilir ve gerekli işlemleri yapabilirsiniz.

Sss
Ziyaretçi
Sss

Kardeş sonuç ne oldu itiraz ettinmi

Ertugrul
Ziyaretçi
Ertugrul

benim bir davam oldu geçmişte.hakaretten 3 ay şantajdan 10 ay ceza aldım hagb verildi.toplamı bir yılı geçiyor.acaba toplamı mı baz alınır yoksa ayrı ayrı degerlendirilip 1 yıldan az mı sayılır.vede kanunen bir engel olmamasına ragmen komisyon guvenlık sorusturmasında bu durumu engel olarak görebilirm?

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba Ertuğrul güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasında tek bir suçtan dolayı aday hakkında 12 aydan fazla olarak hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasına karar verilmişse memurluğa engel olmaktadır onun dışında ayrı ayrı suçların toplamı alınmaz.
Yüz kızartıcı suçlar memurluğa engel olmaktadır.

Ertugrul
Ziyaretçi
Ertugrul

yüz kızartıcı olarak degerlendirlecek bir suç mu acaba benım sucum.

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba Ertuğrul şantaj fiilinin ne şekilde yapıldığı önem teşkil etmektedir, örneğin şantaj eylemi cinsel içerikli olursa yüz kızartıcı suçlardan kabul edilip polislik, bekçilik veya herhangi bir memurluğa engel olabilir.

Ertugrul
Ziyaretçi
Ertugrul

yada şöyle sorayım guvenlık sorusturmasında kanunen engel olamsa bile sorusturmayı yapan komısyon benı uygunsuz bulabılırmı kendı ınsıyatifleriyle bu durum buna sebep olur mu ornekleri var mı.

CENKAY
Ziyaretçi
CENKAY

Merhaba özel bir elektrik şirketine olan borcumdan dolayı e devlette 2 tane icra dosyam gözüküyor. pomeme girmeyi düşünüyorum. başvuru kılavuzunda yazmıyor ama emin olmak için soruyorum herhangi bir sıkıntı teşkil eder mi ? okula girerken ve meuzun olurken cevaplarsanız çok memnun olurum teşekkür ederim.

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba Cenkay hakkında olan icra dosyalarının polis veya bekçi olmana engel olacağını düşünmüyorum zira güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasında sadece suç ve ceza yönünden araştırma yapılmaktadır.Ancak ilerde göreve başladığında icra borçlarını hemen ödemezsen borçlanıp ödememeyi alışkanlık haline getirmekten idari soruşturma başlatılabilir.

CENKAY
Ziyaretçi
CENKAY

Teşekkür ederim iyi çalışmalar.

özlem
Ziyaretçi
özlem

mrb.ben açıktan okuyorum seneye son yılım ama iki dönemdende dersim var.basvurular hangi aylar gibi oluyor.ikinci dönemi bitirmeden baslarlsa basvuru.katılamazmıyım.çünnkü eğer derslerimi verebilirsem ikinci dönem ancak mezun olucam.birde 5yıldır evliyim esimin evlilik öncesi isini batırmış ve hemen evlilik sonrasinda davalar acılmaya baslamıs üzerinde acık 8 10 davava suan .sordum icra davaları onlar dedi.bu beni etkilermi.bu arada subat 18 92 dogumluyum.hazırlanayımmı sartlarım uyarmı hiçbir fikrim yok.bu konuda ne yapmalıyım.sicil falan arastırayımmı.yada eğitime alınsam bile bundan dolayı elenirmiyim

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba açıktan üniversite okuduğunuzu varsayarak sorularınızı yanıtlıyorum.

Pomem’e başvuruda yaş şartı sınavın yapıldığı yılın 1 ocak itibariyle 30 yaşından gün almamış olmaktır.Siz 18 şubat 1992 doğumlu olduğunuz için 2020 ve 2021de yapılacak olan Pomem alımlarına katılabilirsiniz.Pomem için başvurular genellikle dönem ortasında ve eylül ayı başlarında olmaktadır.
Kocanızın icradan dolayı olan borçları sizin polis olmanızı etkilemez.
Polislik için hazırlanabilirsiniz.Başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyin.

özlem
Ziyaretçi
özlem

öncelikle çok çok tesekkr ederim.2021 subatta 30dan gün alıyor olacam.engel olmazmı.8 yıl önce pmyo ya girmistim mülakatı geçtim yazılı sınavda 62 almıstım olmadı.ama o zaman herseye hakimdim.spor yapardım.üniv sınavlarına çalıısırdım.hem fiziken hem beyinsel olarak aktiftim.simdi mülakattada değisiklikler olmus.acıkçası simdi her yönden sıfırım.kpss ye bile sıfırdan çalısmam gerek.8 yıl oldu.hiçbir bilgi kalmadı.acıkcası nasıl bir süreç nasıl hazırlanmam gerekiyo pek bi fikrim yok.önce sınava girebileceğimden emin olmak istiyorum.bunun icin kendim için arstırma yapmalıyım.nebilim iste sicil kaydı falan bavru icin gereken sartları tasıyormuyum.simdiden emin olup öyle bir yol çizsem.sonra üzülmesem.çünküeskiden hayalimdi simdi ise kendimden ziyade oğlumun geleceği için bir umut. birde eğitime alındıktan… Read more »

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba , rica ederim Özlem hanım.
Hiçbir şey için geç değil nasipse hala polis olabilirsiniz.Siz 18 şubat 1992 doğumlu olduğunuz için 2021’de de girebilirsiniz mevcut pomem yaş şartına göre sınavın yapıldığı yılın 1 ocak itibariyle 30 yaşından gün almamış olmak gerekmektedir.Siz 2021 şubatta 30 yaşından gün almaya başlayacağınız için o yıl yapılan POMEM sınavlarına katılabilirsiniz.

Eşinizin borçlarının olması ve askerliğini yapmamış olması sizin polis olmanız konusunda sıkıntı oluşturmaz.Önemli olan yukarıda belirttiğimiz suçlardan kayıt olmamasıdır.

Pomem yaş şartı için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz;
https://polissayfasi.com/pomem-yas-sarti-hesaplama/

Sitede bulunan POMEM kategorisini inceleyip polislik konusunda daha çok bilgi edinebilirsiniz.Hakkınızda hayırlısı olsun.

özlem
Ziyaretçi
özlem

hersey için çok tesekkr ederim.bir sorum daha varbu esim için acılan davaların ne adında açıldığını bilmiyorum.engel olacak olan suç kaydı varmı diye nasıl öğrenicem.birde hem pomeme hem paeme basvurabilirmiyim aynı yıl içinde

Admin
Ziyaretçi
Admin

Eşinizin E-devlet şifresi varsa o şekilde öğrenebilirsiniz.E-devlet şifresini en yakın PTT şubesinden küçük bir ücret karşılığında temin edebiliyorsunuz.
Evet aynı yıl içinde hem pomem hemde paem için ayrı ayrı başvuru yapabilirsiniz

özlem
Ziyaretçi
özlem

tesekkr ederim.cok yardımcı oldunuz

Kapalı