Sitemizde toplam: 195 yazı ve cevaplanmış 1244 soru bulunmaktadır. 
BEKÇİLİKPOLİSLİK

Polisliğe ve Bekçiliğe Engel Olan Suçlar ve Cezalar

Polis olmaya engel olan suçlar nelerdir ?

Merhaba arkadaşlar hazırladığımız bu yazıyla polisliğe engel suçlar ve diğer devlet memurluklarına engel suçlar hakkında bilgilendirme yapacağız.

Polis alımlarında olsun bekçi alımlarında olsun daha doğrusu tüm devlet memuru alımlarında güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılmaktadır.

Özelikle emniyet teşkilatına yapılan polis alımlarında ve bekçi alımlarında sınav aşamalarından önce güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması başlatılmakta ve yüz kızartıcı suçlar gibi bazı suçlardan kaydı olanlar daha bu aşamadayken mülakatlara dahi çağrılmamaktadır.

Toplumun güvenlik ve huzurunu sağlamakla görevli polislerin alımında güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması titizlikle yapılmakta ve adayların sicillerinin temiz olmasına büyük önem verilmektedir.

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması süreci nasıl olmaktadır ? Güvenlik soruşturması kaç gün içinde sonlandırılır ? Detaylı bilgi almak için bu konuda daha önceden yayınlamış olduğumuz yazıyı aşağıdaki resme tıklayarak okuyabilirsiniz.

güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması
güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması

İşte polissayfasi.com sitesi olarak bu yazımızda hangi suçlardan kaydı olanların polis ve bekçi olamayacağından ve polislik ile bekçiliğe engel olan yüz kızartıcı suçların neler olduğundan bahsedeceğiz.

Anlattıklarımız genel itibariyle POMEM , PMYO , PAEM , PÖH ve BEKÇİ alımları için geçerli olmakla birlikte devlet memuru olmak isteyen diğer bireyleri de ilgilendirmektedir.

Hangi Suçlardan Kaydı Olanlar Polis ve Bekçi Olamaz ?

Polisliğe ve Bekçiliğe Engel Olan Suçlar ve Cezalar

26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53’üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile, adayın kendisinin ve evli ise eşinin;

Evet yukarıda da yazıldığı üzere polisliğe girecek olan kişinin kendi sicilinin temiz olduğu gibi evliyse eşinin de sicilinin temiz olması gerekiyor.

 • Kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olan kişiler polis ve bekçi olamaz.
 • Taksirle yaralama suçu bu kapsamda değerlendirilmez , polisliğe , bekçiliğe ve devlet memurluğuna engel değildir.

Aşağıda sıraladığımız suçlardan dolayı affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile;

 • Devletin güvenliğine karşı suçlardan kaydı olanlar polis ve bekçi olamaz.
 • Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlardan kaydı olanlar polis ve bekçi olamaz.
 • Zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma gibi yüz kızartıcı suçlardan kaydı olanlar polis ve bekçi olamaz.
 • Hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma suçlarından kaydı olanlar polis ve bekçi olamaz.
 • Suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama suçundan kaydı olanlar polis ve bekçi olamaz.
 • Kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan kaydı olanlar polis ve bekçi olamaz.
 • Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmuş olması halinde de kişi polis ve bekçi olamaz
 • Genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan dolayı kaydı olanlar polis ve bekçi olamaz.
 • Kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle hüküm giyen kişiler polis ve bekçi olamaz.
 • Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya hala tedavi görüyor olanlar da polis ve bekçi olamaz.

Yüz Kızartıcı Suçlar Nelerdir ?

Genel olarak tüm memur alımlarında, kuruma alınacak adaylarda yüz kızartıcı suçlardan kaydı olmaması şartı aranmaktadır.

 • Hırsızlık Suçu
 • Dolandırıcılık Suçu
 • Güveni Kötüye Kullanma Suçu
 • Görevi Kötüye Kullanma Suçu
 • Rüşvet Suçu
 • İrtikap Suçu
 • Zimmet Suçu
 • Hileli İflas
 • Sahtecilik Suçları

Tüm bu sıralamış olduğumuz suçlardan dolayı kaydı olup ceza alanlar polis olamaz , bekçi olamaz ve genel konuşmak gerekirse devlet memuru olamaz.

 

 

Etiketler

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin, sorularınıza aynı gün içerisinde cevap vermekteyim. SİTEMİZE KATKIDA BULUNMAK İÇİN SİTE LİNKİNİ SOSYAL MEDYA HESAPLARINIZDA PAYLAŞABİLİRSİNİZ.

İlgili Makaleler

54
MERAK ETTİKLERİNİZİ BURADAN SORABİLİRSİNİZ.

avatar
16 Comment threads
38 Thread replies
0 Takip Edenler
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
16 Yorum Yazanlar
GamzeNurullahUrlaMustafaAdmin Son Yorum Yazanlar
  Takip Edin  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Gamze
Ziyaretçi
Gamze

Peki birinci derece akrabalarımızda bu suçlardan olması engel olur mu polislik için

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba Gamze, hayır sadece şahsın kendisine ve evli ise eşine bakılıyor.

Nurullah
Ziyaretçi
Nurullah

Merhabalar benim durum biraz karışık ama umarım yardımcı olursunuz. 2013 yılında birinin beni kandırması üzerine bahçeye hint keneviri ektim, yalnız onun hint keneviri olduğunu bilmiyordum ve daha küçüktüm 18 yaşın altındaydım neyse evimizin bahçesinde hint keneviri yakalandı ama onların hint keneviri olduğunu bilmiyorduk yapılan suçlamaya karşı çıktık bilmiyorduk hint keneviri olduğunu ve suçlamayı reddettik hakim hagb kararı aldı bu polislik için engel olur mu?

Ertuğrul
Ziyaretçi
Ertuğrul

admin ben sana sunu sormak istiyorum tecrubelısındır.hagb almıs bir kişi kanunen uygunsuzlugu yok.ama guvenlık sorusturmasını yuruten kısıler tarafından yada mulakatta insiyatiflerini elemekten yana kullanırlar mı?birde hagb de aldıgımız 5 yılın suresi dolmalımı yoksa hala o 5 yılım ıcınde olsakta basvurabilirmiyiz.

Admin
Ziyaretçi
Admin

Dediğin tarzda bir suçsa güvenlik soruşturması aşamasında sorun olmaz ancak mülakat komisyonu tabi ki bunlari göz önünde bulundurarak düşük puan verebilir tamamen mülakat komisyonunun insiyatifinde olan bir durumdur.

Urla
Ziyaretçi
Urla

Merhaba ben şuan üniversite okuyorum yalnız yaklaşık 1 yıl önce uyuşturucu içerken yakalandım ve 6 7 ay sonra asker eğlencesinde üzerimde silah yakalattım polislik yada bekçiliği engel mi

Admin
Ziyaretçi
Admin

Hakkında, kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın almak, bulundurmak veya kabul etmek suçundan yani TCK 191’den adlı işlem yapıldığı için polisliğe ve bekçiliğe engel olur.

Mustafa
Ziyaretçi
Mustafa

Merhaba ben bekcilik için başvuru yaptım ama kardeşimin 3 ayrı hırsızlıktan sabıkası var ama hepsi 18 yaşından küçükken olmuş arşiv kaydında ve sicilinde gözükmüyor yaşı küçük olduğu için benim güvenlik soruşturmamı etkilermi

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba Mustafa, kardeşinin karıştığı suçlar terör suçu olmadıkça seni etkilemez.

hasan
Ziyaretçi
hasan

abi bir sorum var ben fuhuş yaparken yakalandım polislere bana kabahatler kanuna göre fuhuştan dolayı idari para cezası kestiler polislik alımlarında askeri personel alımlarında güvenlik soruşturmasında arşiv kaydında çıkar mı polis veya askeri personel olmama engel mi?

Admin
Ziyaretçi
Admin

Bir hata yapmışsın, bir daha benzer hataları yapmamam dileğiyle soruna cevap vereyim. Söylediğin durumun tespiti olursa elenirsin ancak idari ceza yazıldı diyorsun yani adli bir işlem yapılmadığı için arşiv kaydında görünmez. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması konusunda bilgi için bu yazıyı okuyabilirsin. https://polissayfasi.com/guvenlik-sorusturmasi-nasil-yapilir/

hasan
Ziyaretçi
hasan

admin soruma tam cevap alamadım. yani sorun olur mu olmazmı kayıtlarda çıkar mı anlamadım söylediğim gibi kabahatler kanununa göre fuhuştan idari para ceza aldım bu cezayı da ödedim arşiv kayıtlarında güvenlik soruşturmasında çıkar mı? bu konuda açıklayıcı olursan sevinirim

hasan
Ziyaretçi
hasan

yani polis asker olmama emgel mi bu durum?

ömer kara
Ziyaretçi
ömer kara

Bekçiliğe başvuru yaptım. Bu arada babam şehit. Adıma kayıtlı bankalara 11 adet 60.000Tl Borcum var icralık bu engel olur mu çok teşekkür ederim

Admin
Ziyaretçi
Admin

Icra engel olmaz ancak memuriyete geçmeden önce o borçları ödemen faydana olur yoksa herhangi bir kurumda memur olarak göreve başladığında hakkında borçlanıp ödememeyi alışkanlık hâline getirmeden soruşturma başlatılabilir. Bu arada babanın mekânı cennet olsun.

Sss
Ziyaretçi
Sss

Merhaba trafik kazasında taksirli ölüme sebebiyet vermekten 20 ay hapis cezası aldım 2 yıl önce bekçi olmaya engelmi

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba, başka bir bekçi adayı arkadaşta hemen hemen seninle aynı cezayı almış aynı suçtan dolayı, trafik kazası sonucu taksirle ölüme sebebiyet vermekten 2 yıl 6 ay hapis cezası almış ve bu cezadan dolayı asıl olarak kazandığı bekçilikten elenmiş.

Normalde başvuru şartlarına göre taksirli suçlar polisliğe, bekçilige engel değildir. Şansını denemen lazım, hakkında hayırlısı olsun.

Mehmet ceritlioglu
Ziyaretçi
Mehmet ceritlioglu

2018 carsi ve mahalle bekciligi alimlarinda kilis ili icin 1.asıl olarak kazanmıştım hakkımda yapılan güvenlik soruşturması olumsuz geldiğinden mahkemeye itiraz ettim elenme sebebim ise 2012 yılında geçirmiş olduğum.bir trafik kazası sonucu taksirle ölüme.sebebiyetten 2yil 6 ay hapis cezası almış olmam taksirli suçlar memuriyete engel değil ama ben elendim mahkemeyi kazanma ihtimalim varmıdır.

Admin
Ziyaretçi
Admin

Taksirli suçlardan dolayı alınan cezalar memurluğa engel olmuyor diye biliyorum. Yani mahkeme ile kazanma durumunuz olabilir. Bu konuda uzman bir avukata danışırsanız daha sağlıklı bilgi alabilir ve gerekli işlemleri yapabilirsiniz.

Sss
Ziyaretçi
Sss

Kardeş sonuç ne oldu itiraz ettinmi

Kapalı