Sitemizde toplam: 205 yazı ve cevaplanmış 1955 soru bulunmaktadır. 

Polisliğe ve Bekçiliğe Engel Olan Suçlar ve Cezalar

Polis olmaya engel olan suçlar nelerdir ?

Merhaba arkadaşlar hazırladığımız bu yazıyla polisliğe engel suçlar ve diğer devlet memurluklarına engel suçlar hakkında bilgilendirme yapacağız.

Polis alımlarında olsun bekçi alımlarında olsun daha doğrusu tüm devlet memuru alımlarında güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılmaktadır.

Özelikle emniyet teşkilatına yapılan polis alımlarında ve bekçi alımlarında sınav aşamalarından önce güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması başlatılmakta ve yüz kızartıcı suçlar gibi bazı suçlardan kaydı olanlar daha bu aşamadayken mülakatlara dahi çağrılmamaktadır.

Toplumun güvenlik ve huzurunu sağlamakla görevli polislerin alımında güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması titizlikle yapılmakta ve adayların sicillerinin temiz olmasına büyük önem verilmektedir.

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması süreci nasıl olmaktadır ? Güvenlik soruşturması kaç gün içinde sonlandırılır ? Detaylı bilgi almak için bu konuda daha önceden yayınlamış olduğumuz yazıyı aşağıdaki resme tıklayarak okuyabilirsiniz.

güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması
güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması

İşte polissayfasi.com sitesi olarak bu yazımızda hangi suçlardan kaydı olanların polis ve bekçi olamayacağından ve polislik ile bekçiliğe engel olan yüz kızartıcı suçların neler olduğundan bahsedeceğiz.

Anlattıklarımız genel itibariyle POMEM , PMYO , PAEM , PÖH ve BEKÇİ alımları için geçerli olmakla birlikte devlet memuru olmak isteyen diğer bireyleri de ilgilendirmektedir.

Hangi Suçlardan Kaydı Olanlar Polis ve Bekçi Olamaz ?

Polisliğe ve Bekçiliğe Engel Olan Suçlar ve Cezalar

26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53’üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile, adayın kendisinin ve evli ise eşinin;

Evet yukarıda da yazıldığı üzere polisliğe girecek olan kişinin kendi sicilinin temiz olduğu gibi evliyse eşinin de sicilinin temiz olması gerekiyor.

 • Kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olan kişiler polis ve bekçi olamaz.
 • Taksirle yaralama suçu bu kapsamda değerlendirilmez , polisliğe , bekçiliğe ve devlet memurluğuna engel değildir.

Aşağıda sıraladığımız suçlardan dolayı affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile;

 • Devletin güvenliğine karşı suçlardan kaydı olanlar polis ve bekçi olamaz.
 • Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlardan kaydı olanlar polis ve bekçi olamaz.
 • Zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma gibi yüz kızartıcı suçlardan kaydı olanlar polis ve bekçi olamaz.
 • Hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma suçlarından kaydı olanlar polis ve bekçi olamaz.
 • Suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama suçundan kaydı olanlar polis ve bekçi olamaz.
 • Kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan kaydı olanlar polis ve bekçi olamaz.
 • Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmuş olması halinde de kişi polis ve bekçi olamaz
 • Genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan dolayı kaydı olanlar polis ve bekçi olamaz.
 • Kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle hüküm giyen kişiler polis ve bekçi olamaz.
 • Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya hala tedavi görüyor olanlar da polis ve bekçi olamaz.

Yüz Kızartıcı Suçlar Nelerdir ?

Genel olarak tüm memur alımlarında, kuruma alınacak adaylarda yüz kızartıcı suçlardan kaydı olmaması şartı aranmaktadır.

 • Hırsızlık Suçu
 • Dolandırıcılık Suçu
 • Güveni Kötüye Kullanma Suçu
 • Görevi Kötüye Kullanma Suçu
 • Rüşvet Suçu
 • İrtikap Suçu
 • Zimmet Suçu
 • Hileli İflas
 • Sahtecilik Suçları

Tüm bu sıralamış olduğumuz suçlardan dolayı kaydı olup ceza alanlar polis olamaz , bekçi olamaz ve genel konuşmak gerekirse devlet memuru olamaz.

 

 

Yazıyı Tamamen Göster

101
MERAK ETTİKLERİNİZİ BURADAN SORABİLİRSİNİZ.

avatar
31 Yorum konuları
70 Soru cevapları
0 Takip Edenler
 
En çok oylanan soru
En çok cevap verilen soru
31 Yorum Yazanlar
AlperenMertKadirIlkerUras Son Yorum Yazanlar
  Takip Edin  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Mert
Ziyaretçi
Mert

Bekçi ceza yazdı para cezası onu ödedim polis olmama engel olur mu adli sicil kaydıma bir şey yapmadılar

Admin
Ziyaretçi
Admin

Idari işlem ve para cezası engel olmaz.

Kadir
Ziyaretçi
Kadir

Merhabalar,Bilinçli taksirden 2 yıl 6 ay ceza aldım ve 6 ay cezaevinde kaldım. Bu bir engel oluşturur mu?

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba, Kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olan kişiler polis ve bekçi olamaz.

Taksirle yaralama suçu bu kapsamda değerlendirilmez , polisliğe , bekçiliğe ve devlet memurluğuna engel değildir

Ilker
Ziyaretçi
Ilker

Bu arada 2014 yılında dolandırıcılık suçundan takipsizlik kararı var. Biri benim ismim üzerine hat almış. Polisliğe engel mi?

Ilker
Ziyaretçi
Ilker

2 defa polisliği denedim başarısız yazdı sıralamaya giremedi ile başarısız arasındaki fark nedir?

Uras
Ziyaretçi
Uras

Yüz kızartıcı sUçtan Kaydı olmak hüküm giymek anlamına mı gelir? Örneğin polnette kaydı var mahkemeye çıkmış beraat almış ya da takipsizlik almış bu polis olmasına engel mi

Admin
Ziyaretçi
Admin

Engel olur örnek veriyorum, hırsızlık, uyuşturucu gibi suçlardan polnet sisteminde kaydı olanların polisliğe girmesi çok zor bir ihtimaldir. Bu gibi suçlardan dolayı ceza alınmamış olsa bile sözlü mülakat komisyonu değerlendirme aşamasında bunları göz önünde bulundurabilir.

Uras
Ziyaretçi
Uras

Karakolda şikayetçi oldular hakkımızda dava açıldı bu polnet sistemine kaydedilir mi? Yüz kızartıcı suçtan. Takipsizlik oldu gene mi olumsuz gelir

Cumali Nuri
Ziyaretçi
Cumali Nuri

Öncelikle iyi çalışmalar 18 yaşında iken, kız arkadaşımla tartıştık, karakolda şikayetçi oldu, basit yaralama ve cinsel tacizden dava açıldı, mahkemede suç şikayete tabi bir suç olduğu için şikayetten vazgeçme ile dava düştü. Ceza almadım. hiçbir şekilde Hagb, denetimli serbestlik, ceza erteleme, adli para cezası almadım. olay 2012 de oldu. bu durum polislikle ilgili bir sorun oluşturur mu? ya kardeş sana tacizden dava açmışlar sen polis olamazsın başka işlere bak diyecekseniz açıkça söyleyin hiç gocunmam. çok merak ediyorum. Şikayetten vazgeçme masumiyet karinesi olarak geçiyor ama bunu güvenlik şube ve egmnin adli müşaviri nasıl değerlendirir. Teşekkür ederm.

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba Cumali sağ olasın, adlı sicil kaydında görünmüyorsa sorun olmaz, ayrıca herhangi bir ceza almadığın için polislik başvuru şartlarına aykırı bir durum görünmüyor , bundan sonraki hayatında hiç bir suça karışmaman dileğiyle kolay gelsin.

Cumali Nuri
Ziyaretçi
Cumali Nuri

Sayın Admin öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Cinsel taciz şikayete tabi bir suç, kovuşturma aşamasında olay mahkemeye intikal ettiği için yargılandım. Yargılanma sonucunda kız arkadaşım şikayetimden ve şahsi haklarımdan vazgeçiyorum dedi. Ve dava düştü. Siz bu olayın ben ceza almadığım için olumsuz sonuçlanmayacağını söylüyorsunuz değil mi? Adli müşavir böyle düşünür mü EGM’nin adli müşaviri?

Admin
Ziyaretçi
Admin

Söylediğim gibi yönetmeliğe aykırı bir durum yok ancak güvenlik soruşturmasi ve arşiv araştırması aşamasında polis memurları tarafından geçmişte karıştığin suçlar yazılıyorsa ki yazılıyor olabilir, o zaman sözlü mülakat aşamasında bunu da göz önüne alıp olumsuz karar verme durumları olabilir. Yanı sıkıntı olursa ilk girişte mülakat aşamasında olur, kazanırsan daha sonraki aşamada sıkıntı olmaz.

Cumali Nuri
Ziyaretçi
Cumali Nuri

Pomem okulunda ceza almadığım bir davadan dolayı ilişik kesme olmaz diyorsunuz, sözlü mülakatta komisyonun önüne gelen kişi hakkındaki yazı önemli diyorsunuz. Sayın Admin teşekkür ediyorum.

Admin
Ziyaretçi
Admin

Aynen öyle Cumali hakkında hayırlısı olsun, kolay gelsin.

Emrah
Ziyaretçi
Emrah

İyi akşamlar askerlikle alakalı şuan tecilim var 2021 mayıs ayına kadar tecilimi bozsam tekrar tecil yapabilirmiyim acaba pomem açıklandığında

Admin
Ziyaretçi
Admin

Sanırım askere gitmek için tecili bozdurmak istiyorsunuz yani bu konuda bilgim yok pek bozduktan sonra tekrar tecil ediliyor mu bi askerlik şubesine gidip görüşün. POMEM için şart başvuru esnasında silah altında yani askerde olmamaktır.

Mert
Ziyaretçi
Mert

Lise bittikten sonra nasıl polis olucam nereye başvuruyoruz video falan varmı

Admin
Ziyaretçi
Admin
Sedat
Ziyaretçi
Sedat

Merhaba ben bundan 1 ay önce alkollü araç kullanmaktan uygulamada 1.7 alkol çıktı hakkımda dava açıldı 1 promili geçtiğim için 900 TL para cezası verildi herhangi bi kamu malına kazaya karışma çarpma felan yok sadece 1 promili geçtiğim için kamu davası açıldı bu polisliğe engel olur mu teşekkürler

Admin
Ziyaretçi
Admin

Trafik güvenliğini tehlikeye sokma ( alkollü araç kullanma ) suçundan adli işlem başlatılmış anladığım kadarıyla, yani direk olarak hakkında olumsuz karar verilmez ancak komisyondakilerin bu suçtan haberi olursa, olumsuz bir intiba bırakacağı için mülakat esnasında hakkında olumsuz karar verebilirler. Ayrıca hakkınızda verilecek olan cezanın süresi de süreci etkileyecektir.

Sedat
Ziyaretçi
Sedat

Teşekkürler idari para cezası denildi bana ama daha önceden hiçbir suça felan da karışmadım e devlette adli arşiv sicil de temiz çıkıyor dava açıldığı görünüyor sadece teşekkürler

Admin
Ziyaretçi
Admin

1 promilin üstünde çıktığı için hem trafik yönünden işlem yapılır hem de belirtmiş olduğum suçtan adlî işlem başlatılır, konuyla ilgili ifaden alınmıştır diye düşünüyorum. Normalde işleyiş söylediğim şekildedir.

İlgili Makaleler

Kapalı