Sitemizde toplam: 227 yazı ve cevaplanmış 3967 soru bulunmaktadır. 

Polislik Başvurusu Önemli Değişiklikler

Askerdeyken POMEM Başvurusu Yapılabilir mi?

8 Kasım 2019 tarihi itibariyle Resmi Gazetede yayımlanan yönetmelikle birlikte POMEM – PMYO – PAEM giriş yönetmeliklerinde birtakım değişiklikler yapıldı. Polislik başvurusu yapılan değişiklikler yazının devamında…

Hazırladığımız bu yazıyla 8 Kasım 2019 tarihli Resmi Gazeteye göre polis alımlarına başvuruda yapılan önemli değişiklikleri sizlerle paylaşacağız.

Polis Meslek Eğitim Merkezleri, Polis Meslek Yüksek Okulları ve Polis Amirleri Eğitimi Merkezi giriş yönetmeliğinde kısaca polislik başvurusu konusunda yapılan en önemli değişiklikler şunlar:

Daha önceden polis ve komiser yardımcısı alımlarında emniyet teşkilatı mensubu şehit ve vazife malullerinin eş ve çocukları mesleğe giriş aşamasındaki seçimlerde birtakım avantajlara sahip oluyordu.

Yapılan bu yeni değişikliklerle birlikte şehit ve vazife malullerinin eş ve çocukları konusunda kapsam genişletilerek emniyet teşkilatı mensuplarına ek olarak;

 • Jandarma Genel Komutanlığı,
 • Sahil Güvenlik Komutanlığı,
 • TSK personeli şehit veya vazife malullerinin eş veya çocukları,
 • 12/4/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununun 21 inci maddesinin birinci fıkrasının (h) ve (j) bentleri kapsamında olanların eş veya çocukları da aynı haklardan faydalanabilecek.

Yapılan önemli değişikliklerden bir diğeri ise POMEM, PMYO ve PAEM başvurusu sırasında askerlikle ilişkisinin bulunmaması konusunda olmuştur.

Buna göre:

 • Belirttiğimiz sınav türlerinden birine başvuracak olan erkek adayların intibak eğitiminin başladığı tarih itibariyle 25/6/2019 tarihli ve 7179 sayılı Asker alma kanununa göre silah altında bulunmaması gerekmektedir.

Yapılan bir diğer önemli değişiklik ise POMEM ve PMYO giriş yönetmeliğinde yer alan şu açıklama olmuştur.

 • Eskiden POMEM ve PMYO başvurusu yapacak olan adayların başvuru tarihi itibariyle herhangi bir siyasi partiyle bağlantısının olmaması gerekiyordu.
 • Yeni düzenlemeyle adayların geçici kayıt tarihi itibarıyle herhangi bir siyasî partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üyeliğinin olmaması gerekiyor.

Son olarak Polis Amirleri Eğitimi Merkezi Giriş Yönetmeliğine güncel olarak şu açıklamalar eklenmiştir.

 • Emniyet mensubu olmayan adayların KPSS taban puanı ve puan türü Bakanlık onayıyla belirlenir.
 • İlan edilen KPSS taban puanına göre yeterli sayıda müracaatın olmadığı durumlarda, taban puanı Bakanlık onayıyla değiştirilebilir.
 • Ön başvurusu alınan erkek ve kadın adaylar ayrı ayrı olmak üzere en yüksek puandan en düşük puana doğru sıralanır ve o dönem için alınacak erkek ve kadın öğrenci kontenjanının on katına kadar aday şahsen müracaatta bulunmak üzere çağırılır.
 • Şehit veya vazife malulü eş veya çocukları için bu hüküm uygulanmaz.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Kapalı