Sitemizde toplam: 227 yazı ve cevaplanmış 3967 soru bulunmaktadır. 

Polislik, Bekçilik Genel Sağlık Kontrolü Nasıl Yapılıyor?

Polislik Kazanan Adayların Sağlık Kontrolü Süreci

Bu yazıda polislik, bekçilik kazanan adayların sağlık kontrolü süreci hakkında bilgilendirme yapacağız. Polis okulunu kazanan adayların intibak eğitimi sırasında emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine göre sağlık kontrolleri gerçekleştirilerek genel sağlık raporu aldırılmaktadır. Polislik kazanan adayların genel sağlık raporu için kontrolleri, okulun bulunduğu ilde belirlenen hastanede, polis gözetiminde ( eşliğinde) yapılmaktadır. Hatırladığım kadarıyla tüm branşların yazılı olduğu sağlık raporu dosyası adayın kendisine veriliyor ve doktorlar kontrolü yaptıktan sonra bilgileri oraya yazarak mühürleyip imzalıyor. İntibak eğitimi sırasında yapılan genel sağlık kontrollerinde polis adayları şu branşlarda muayeneye tabi tutuluyor.

 1. Dahiliye ( Endokrinoloji, Nefroloji, Hematoloji, Gastroentereloji, Romatoloji, Enfeksiyon Hastalıkları )
 2. Kardiyoloji
 3. Göğüs Hastalıkları
 4. Genel Cerrahi
 5. Kulak Burun Boğaz Hastalıkları
 6. Ağız ve Diş Sağlığı
 7. Göz Hastalıkları
 8. Üroloji – Kadın Hastalıkları
 9. Ortopedi ve Travmatoloji
 10. Nöroloji – Beyin ve Sinir Cerrahisi
 11. Ruh Sağlığı ve Hastalıkları
 12. Cilt Hastalıkları

Polislik Kazanan Adayların Sağlık Kontrolü Süreci

Genel sağlık raporu için belirlenen hastaneye götürülecek olan adayların kontrole gidecekleri gün kahvaltı yapmamaları istenir ve hastaneye gittikten sonra ilk önce aç karnına 8-9 tüp kan verilir. Aç karnına kan verdikten 4- 5 saat sonra yemek yiyip bu kez de tok karnına kan verilir. Bu iki kan verme arasında bulunan zaman diliminde adaylar istedikleri bölümlerde yoğunluğa bakarak kontrollerinin gerçekleştirilmesini sağlayabilir. Yâni aday ister önce göz doktoruna görünür ister kulak burun boğaz doktoruna görünür, bunu adaylar kendileri belirleyebilir. Tabi bazı bölümler kan sonuçları çıkmadan kontrolü gerçekleştirmeyecektir.

 • Kan tahliline göre hepatit, aids, sarılık , şeker hastalığı, iç hastalıklar ve karaciğer yağlanması gibi birçok rahatsızlığın olup olmadığına bakılmaktadır.
 • Göz doktoru tarafından göz tembelliği, miyop, astigmat gibi yönetmelikte geçen maddelere göre kontrol yapılmaktadır. Doktor sizi sandalyeye oturtarak gözlerinizi sırayla kapatıp yansıda yer alan harfleri giderek küçülterek okutmakta ve yine bir cihazla gözlerinize bakarak kontrollerini gerçekleştirmektedir.
 • Kalp için önce Elektro Kardiyo Grafi’ye ( ekg ) girilir, ölçüm yapılır ve sonra kardiyoloji bölümünde doktor ekg bakarak kalp ritimi, kalp kapakçığı, kalp deliği gibi durumları kontrol eder.
 • Akciğer grafisi çektirirsiniz ve bu grafiye göre solunum yönünden göğüs cerrahisi bölümü, skolyoz yönünden ise ortopedi ve travmatoloji bölümü kontrol eder.
 • Ortopedi ve Travmatoloji bölümünde el ayak uzatılır, yere diz çöktürülür, ayaklara bakılır, skolyoz, kifoz. düz tabanlık gibi sorunlar var mı diye kontrol gerçekleştirilir.
 • Kulak burun boğazda kulağa cihazla bakılır, işitme kaybı var mı, kulak zarında delik var mı, bu yönlerden kontrol gerçekleştirilir.
 • Üroloji ve Genel Cerrahide alt tarafa bakılır.

Genel olarak polisliği, bekçiliği kazanan adayların detaylı sağlık kontrolü yukarıda anlattığımız gibi olmaktadır. Umarım anlattıklarımız bu yönden sizler için faydalı olur.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
11 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
0nur
0nur
8 ay önce

hocam genetık kellik elenme nede mi

Recep
Recep
8 ay önce

Merhaba bende jinakomasti var sağlıktan elenir miyim ameliyat olsam sıkıntı olurmu teşekürler

Ege
Ege
10 ay önce

Merhaba bende r çıkmıyor ama tedavi görüyorum polis olucam okuyorum mesala r çıkmıyor tek r çıkmıyor mülakatta elenme olabilirmi

Börte
Börte
1 yıl önce

İyi akşamlar bir şey soracaktım intibakta sağlık raporunda her şeyden sağlam almış bir adayın Ankara’da raporu nasıl incelenir tekrar tüm sonuçlara eski kayıtlara vs bakılır mı yoksa raporun üzerindeki yazana mı bakılıyor

Börte
Börte
1 yıl önce
Reply to  Admin

Cevabınız için teşekkürler ama aslında tam sormak istediğim şu ben bir kaç polis abimle konuştuğumda hani iki sayfalık bir rapor varya tüm bölümlerin olduğu o raporun gittiğini tahlil sonuçlarının falan gitmediğini sadece kağıtta yazana baktıklarını söylediler işleyiş bu şekilde mi yoksa daha mı farklı bilginiz varsa ben işleyiş hakkında bilgi almak istiyorum hani doktora göre engel değildir bir şey ama sağlık daire açar bakar sonuca der olamaz bunun gibi şeyler hakkında bilgi almak istiyorum oluyor mu bunlar dosyada tanı falan yazmadığı halde olumlunun olumsuz dönmesi

Börte
Börte
1 yıl önce
Reply to  Admin

Çok teşekkürler iyi geceler

Kapalı