Sitemizde toplam: 205 yazı ve cevaplanmış 2009 soru bulunmaktadır. 

Polislik Psikiyatri Geçmişi ve İlaç Kullanımı

Geçmiş Psikolojik Sorunlar ve İlaç Kullanımı Nasıl Tespit Edilir?

Merhaba arkadaşlar bu makalemizde polislik veya bekçilik sınavlarına katılacak adaylardan geçmiş psikiyatrik tanıları bulunan ve psikolojik ilaç kullananların psikiyatri geçmişi ve ilaç kullanımı, polis alımlarında veya bekçilik sınavlarında elenmelerine neden olur mu? Bu konuya açıklık getireceğiz.

Polis ve bekçi olmak isteyen adaylar ön sağlık kontrolü, yazılı sınav, fiziki yeterlilik testi ve sözlü mülakat gibi birtakım aşamalara tabi tutulmaktadır.

Polis veya bekçi olmak isteyen adayların yukarıda belirttiğimiz aşamaları geçmesinin yanında emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğinde belirtilen kriterlere de uygun olması gerekmektedir.

Psikiyatri Geçmişi ve İlaç Kullanımı

Polis veya bekçi olmak isteyen adayların ruhsal yönden tam ve sağlam olması gerekmektedir. Adayların psikolojik yönden incelemeleri ise sağlık şartları yönetmeliğinin Ruh Sağlığı ve Hastalıkları bölümünde yer alan kriterlere göre yapılmaktadır.

Buna göre psikiyatrik tanı geçmişi ve ilaç kullanımı ile ilgili olarak emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğinde şu açıklama yapılmıştır:

Aday ruhsal yönden sağlam olacaktır. Geçmişinde ve halen hiçbir ruhsal hastalık, intihar girişimi, hafif ve orta derecede konuşma bozuklukları ve kişilik bozukluğu olmayacaktır, bulunması durumunda öğrenciliğe engeldir.

Ancak bu durumun istisnası olarak yönetmelikte şu açıklama da yer almaktadır.

Son iki yılın ruhsal yönden herhangi bir rahatsızlık belirtisi olmadan ve tedavisiz geçirilmesi psikiyatrik yönden sağlam kabul edilir.

Yani aday eğer son iki yıl içerisinde psikolojik bir tedavi görmemişse ve polis okulu öğrencisiyken yapılan sağlık incelemelerinde psikiyatri uzmanı tarafından adayın ruhsal yönden sağlam olduğu rapor edilirse herhangi bir engel oluşturmayacaktır.

Polislik veya Bekçilik Sağlık Kontrolünde Psikiyatri Geçmişi ve İlaç Kullanımı Nasıl Tespit Edilir?

Polis veya bekçi alımlarında ilk aşamada yapılan ön sağlık kontrollerinde psikiyatri geçmişi ve ilaç kullanımı gibi konularda detaylı inceleme yapılmamaktadır.

Ancak kazandıktan sonra yapılan sağlık incelemelerinde, aday öğrenci heyete girmekte ve emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine göre ilgili birimlerce detaylı olarak incelenmektedir.

İşte bu aşamada ruhsal yönden gerekli kontrolleri yapacak olan Psikiyatri Uzmanı ( Doktor ) psikiyatri geçmişinizi ve ilaç geçmişinizi e-Nabız aracılığıyla görüntüleyebilir veya ilaç geçmişinizi çıktı olarak getirmenizi isteyebilir.

Burada önemli olan son 2 yılın semptomsuz ve tedavisiz geçirilmesidir. Yani sınava gireceğiniz yıl itibariyle son 2 yılda psikolojik tedavi görmemiş olmanız ve psikolojik ilaçlar ( yeşil reçeteli ve kırmızı reçeteli ilaçlar ) kullanmamış olmanızdır.

  • Mesela son 2 yıl içerisinde antidepresan ilaç kullanımı polisliğe, bekçiliğe engel olabilir.
Örneğin POMEM sınavına katılacaksınız ve son 1 yıl içerisinde psikiyatrik tedavi aldınız ve doktor tarafından size psikolojik ilaçlar yazıldı. Siz bu ilaçları kullanmasanız dahi doktor tarafından ruhsal rahatsızlıkla ilgili bir tanı konulduğu için ve tedavinin üstünden 2 yıl geçmediği için sorun olabilir.
  • Yukarıda belirttiğim durumlar incelemeyi yapan doktordan doktora farklılık gösterebilir. O yüzden yazdıklarım hevesinizi kırmasın hayırlısı diyerek şansınızı deneyin.

Polis veya bekçi olmak isteyen ziyaretçilerimizden gelen sorulara bağlı olarak zaman geçtikçe bu tarz konular hakkında yazmaya devam edeceğiz.

Bunların dışında merak ettiğiniz konuları sormaktan çekinmeyin. Polissayfasi.com sitesi olarak sorularınıza en doğru şekilde cevap vereceğimizden şüpheniz olmasın.

Yazıyı Tamamen Göster

108
MERAK ETTİKLERİNİZİ BURADAN SORABİLİRSİNİZ.

avatar
27 Yorum konuları
81 Soru cevapları
0 Takip Edenler
 
En çok oylanan soru
En çok cevap verilen soru
25 Yorum Yazanlar
AdminMuratMelikeMelikeÖmer Son Yorum Yazanlar
  Takip Edin  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Murat
Ziyaretçi
Murat

Acilde 10 gün arayla iki kere anksiyete bozukluğu,tanımlanmamış ve anksiyete bozuklukları diğer şeklinde tanı girilmiş 15 ay önce hastaneye başka sorunlarla gidilmişti peş peşe sorun olurmu

admin
Ziyaretçi
admin

anksiyete bozukluğu gibi tanılarda kronik nitelikli veya geçici olması durumuna göre inceleme yaparlar yani o yüzden kesin engel olur veya olmaz diyemiyorum. Doktor epikriz raporu isteyip ona göre inceleme yaparak karar verebilir.

Murat
Ziyaretçi
Murat

Genel muayeneye gitmeden öncemi o raporu almak lazım yoksa doktor isterse ondan sonramı anlamadığım acilde hemen neye göre böyle tanı koyuyorlar geçmişte böyle birşey yok peş peşe hergün acile gidildi diyemi artık böyle yaptılar

Admin
Ziyaretçi
Admin

Polisliği kazanırsanız o zaman lazım olur ilk aşamada ihtiyaç duymazsınız. Epikriz raporu sistem üzerinden son 2 yıl içerisinde psikiyatrik yönden muayene olduğu görüldüğünde istenmektedir.

Murat
Ziyaretçi
Murat

Yani kazandıktan sonra sağlık kontrolündeki hastanedeki doktor isterse alınır o rapor doğru anlamışım değilmi istemezse zaten sıkıntı olmaz

Admin
Ziyaretçi
Admin

Kazandıktan sonra okula gitmeden önce temin etmek gerek öğrenciyken temin etmek mümkün olmayabilir.

Murat
Ziyaretçi
Murat

Peki bu raporu almak olumsuzluk yaratırmı intiba açısından çünkü hastaneye gidip bu tanıları yazan doktorlarla görüştüm ve önemli bişey değil o anlık yazıldı ciddi birşey yok dediler kayıtlara bakınca ve ben bu raporu almak için doktora gittiğim zaman tekrar kayıt açmazlar değilmi

Admin
Ziyaretçi
Admin

Raporu almak için tekrar muayene kaydı oluşturulması gerekmiyor, hastanenin idari bölümünden dilekçe ile talep edilebilir diye düşünüyorum.

Melike
Ziyaretçi
Melike

Merhaba. Ben iki yıl içinde psikiyatriye gittim fakat yazdığı ilacı almadım. Bi sıkıntı olur mu acaba. Stres nedeniyle bir ilaç yazmıştı

Admin
Ziyaretçi
Admin

Psikiyatri tanısında ne yazdığı önemli yani ciddi bir tani konulmamışsa sorun olmaz. Stres nedeniyle ilaç yazdığını söylüyorsunuz ciddi bir durum olmadığı için sorun olmayacaktır.

Melike
Ziyaretçi
Melike

Merhaba. Ben iki yıl içinde psikiyatriye gittim bir kere fakat yazdığı ilacı almadım eczaneden. Stres nedeniyle bir ilaç yazmıştı.. Bi sıkıntı olur mu acaba

Can
Ziyaretçi
Can

Sivilce sebebiyle kırmızı reçeteli ilaç kullanıyorum 6 aydır bir sıkıntı olur mu? Her ay kontrol oluyorum kan vererek bir sıkıntım yok

Admin
Ziyaretçi
Admin

Sivilce sebebiyle kullanılan ilacın sorun olacağını düşünmüyorum kolay gelsin.

Murat
Ziyaretçi
Murat

Merhaba arkadaşım geçen sene acile gitti ve psikiyatrik muayene tanısı yazıyor e nabızda 3-4 gün arka arkaya üşüttüğü için gitmişti son güne böyle yazılmış bu bir engelmidir

Admin
Ziyaretçi
Admin

Sorun olacak bir durum gözükmüyor, üşütmeden dolayı gidipte psikiyatrik muayene tanısı konulması da ayrı bir muamma.

Murat
Ziyaretçi
Murat

Alerjik bir şeyden atarax yazmış acilde danışmaya sorunca alerjiden dolayı söylersin demişler.önceki günlerdeki kayıtlar belli üst solunum diye.Sağlık işlemlerinde doktora böyle iletse sıkıntı olmaz dimi

Ufuk
Ziyaretçi
Ufuk

Benim 2014 yılına ait psikiyatri kaydım var geçirilmiş uyum bozukluğu yazıyor ama beni elediler nasıl oldu bende anlamadım ya da neden böyle oldu

Admin
Ziyaretçi
Admin

Kronik nitelikli tani konulduysa ondan dolayı olabilir yani yaşamın her döneminde görülebileceği yönünde bir değerlendirme yapılmış olabilir doktor tarafından. Hakkınızda hayırlısı olsun.

Ömer
Ziyaretçi
Ömer

Polislik için mi başvurdunuz yoksa subaylık vb. Askeriye için mi ?

İsmail
Ziyaretçi
İsmail

Merhaba ben 2018 de astsubaylik icin saglik mulakatina girdim psikiyatriden anksiyöz kişilikten elendim muhtemelen mmpı testinden eledi bende o testte birkac soruyu hemen bitsin diye okumadan isretledim neyse polislikten tekrar elenirmiyim ?

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba Ismail, sistemde gözüküyor mu eğer gözükmüyorsa mevcut durumuna göre muayene ederek karar verirler, ruhsal yönden sağlamsan sorun olmaz

İsmail
Ziyaretçi
İsmail

E nabızda psikiyatri muayene tanısı genel muayene yazıyor.

Admin
Ziyaretçi
Admin

Tamam genel muayene yazdığı için sorun olmaz, sorarlarsa astsubaylık giriş aşamasında muayene olduğunu söylersin.

Jdjdj
Ziyaretçi
Jdjdj

24. Donem ogrencsym pomemde 2 sene sartı var dedgn tanıdan elenmezsn

Uras
Ziyaretçi
Uras

Sayın admin 2012 yılında 5 kez psikiyatri doktoruna gittim 3 kez orta depresif nöbet 1 kez depresif davranış bozukluğu 1 kez de OKB tanısı kondu. 2012 yılından sonra hiçbir şekilde psikiyatriye gitmedim. E nabızdA tanım bile gözükmüyor. pomemden elenir miyim,*

Osman
Ziyaretçi
Osman

2018 Kasım ayında nöroloji bölümüne baş ağrısı şikayetiyle muayene oldum. Doktor tanı olarak “Karışık depresif anksiyete” bozukluğu yazmış. Ve normal reçeteli bir antidepresan yazmış ben ilacı eczaneden hiç almadım. Şimdi 26. Dönem pomem sonucunu bekliyorum. Kazanmam durumunda sizce akibetim ne olur? E devletten tanı gözüküyor ama e nabız da sadece psikiyatrik muayene tanısı olarak yazıyor. Nöroloji bölümünün böyle bir tanı koyabildiğini bile ilk defa öğrendim sizce psikiyatrist bunu dikkate alır mı? Teşekkürler şimdiden.

Admin
Ziyaretçi
Admin

Yönetmeliğe göre sistem üzerinden kontrol edildiğinde adayın son 2 yıl içerisinde psikiyatrik yönden muayene olduğu, tanı olduğu veya psikolojik ilaç kullandığı görüldüğünde adaydan epikriz raporu getirmesi istenir. Bu raporu inceleyip kronik nitelikli değilse hakkında sağlam raporu verilir. Yani kazandıktan sonra yapılan sağlık kontrollerinde buna göre inceleme yapılır.

İlgili Makaleler

Kapalı