Sitemizde toplam: 220 yazı ve cevaplanmış 2895 soru bulunmaktadır. 

Polislik Psikiyatri Geçmişi ve İlaç Kullanımı

Geçmiş Psikolojik Sorunlar ve İlaç Kullanımı Nasıl Tespit Edilir?

Merhaba arkadaşlar bu makalemizde polislik veya bekçilik sınavlarına katılacak adaylardan geçmiş psikiyatrik tanıları bulunan ve psikolojik ilaç kullananların psikiyatri geçmişi ve ilaç kullanımı, polis alımlarında veya bekçilik sınavlarında elenmelerine neden olur mu? Bu konuya açıklık getireceğiz.

Polis ve bekçi olmak isteyen adaylar ön sağlık kontrolü, yazılı sınav, fiziki yeterlilik testi ve sözlü mülakat gibi birtakım aşamalara tabi tutulmaktadır.

Polis veya bekçi olmak isteyen adayların yukarıda belirttiğimiz aşamaları geçmesinin yanında emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğinde belirtilen kriterlere de uygun olması gerekmektedir.

Psikiyatri Geçmişi ve İlaç Kullanımı

Polis veya bekçi olmak isteyen adayların ruhsal yönden tam ve sağlam olması gerekmektedir. Adayların psikolojik yönden incelemeleri ise sağlık şartları yönetmeliğinin Ruh Sağlığı ve Hastalıkları bölümünde yer alan kriterlere göre yapılmaktadır.

Buna göre psikiyatrik tanı geçmişi ve ilaç kullanımı ile ilgili olarak emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğinde şu açıklama yapılmıştır:

Aday ruhsal yönden sağlam olacaktır. Geçmişinde ve halen hiçbir ruhsal hastalık, intihar girişimi, hafif ve orta derecede konuşma bozuklukları ve kişilik bozukluğu olmayacaktır, bulunması durumunda öğrenciliğe engeldir.

Ancak bu durumun istisnası olarak yönetmelikte şu açıklama da yer almaktadır.

Son iki yılın ruhsal yönden herhangi bir rahatsızlık belirtisi olmadan ve tedavisiz geçirilmesi psikiyatrik yönden sağlam kabul edilir.

Yani aday eğer son iki yıl içerisinde psikolojik bir tedavi görmemişse ve polis okulu öğrencisiyken yapılan sağlık incelemelerinde psikiyatri uzmanı tarafından adayın ruhsal yönden sağlam olduğu rapor edilirse herhangi bir engel oluşturmayacaktır.

Polislik veya Bekçilik Sağlık Kontrolünde Psikiyatri Geçmişi ve İlaç Kullanımı Nasıl Tespit Edilir?

Polis veya bekçi alımlarında ilk aşamada yapılan ön sağlık kontrollerinde psikiyatri geçmişi ve ilaç kullanımı gibi konularda detaylı inceleme yapılmamaktadır.

Ancak kazandıktan sonra yapılan sağlık incelemelerinde, aday öğrenci heyete girmekte ve emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine göre ilgili birimlerce detaylı olarak incelenmektedir.

İşte bu aşamada ruhsal yönden gerekli kontrolleri yapacak olan Psikiyatri Uzmanı ( Doktor ) psikiyatri geçmişinizi ve ilaç geçmişinizi e-Nabız aracılığıyla görüntüleyebilir veya ilaç geçmişinizi çıktı olarak getirmenizi isteyebilir.

Burada önemli olan son 2 yılın semptomsuz ve tedavisiz geçirilmesidir. Yani sınava gireceğiniz yıl itibariyle son 2 yılda psikolojik tedavi görmemiş olmanız ve psikolojik ilaçlar ( yeşil reçeteli ve kırmızı reçeteli ilaçlar ) kullanmamış olmanızdır.

  • Mesela son 2 yıl içerisinde antidepresan ilaç kullanımı polisliğe, bekçiliğe engel olabilir.
Örneğin POMEM sınavına katılacaksınız ve son 1 yıl içerisinde psikiyatrik tedavi aldınız ve doktor tarafından size psikolojik ilaçlar yazıldı. Siz bu ilaçları kullanmasanız dahi doktor tarafından ruhsal rahatsızlıkla ilgili bir tanı konulduğu için ve tedavinin üstünden 2 yıl geçmediği için sorun olabilir.
  • Yukarıda belirttiğim durumlar incelemeyi yapan doktordan doktora farklılık gösterebilir. O yüzden yazdıklarım hevesinizi kırmasın hayırlısı diyerek şansınızı deneyin.

Bunların dışında merak ettiğiniz konuları sormaktan çekinmeyin. Polissayfasi.com sitesi olarak sorularınıza en doğru şekilde cevap vereceğimizden şüpheniz olmasın.

Takip Edin
Bildir
guest
237 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Pomem 2020
Pomem 2020
4 gün önce

Admin merhaba benim iki sorum olacaktı. 2019 da kulağımda sadece 1 günlük cınlama oldu parti vardı yurtta. Her neyse çınlama geçti ama ben muayene amaçlı doktoro gittim tinnitus yazmış. Kazandıktan sonra bu sıkıntı çıkarırmı tinnitusun herhangi Bi muayene ile anlaşılma imkanı yokmuş onu öğrendim bu durum kötü oldu muayene edip karar verse daha iyi şuan bir sorunum yok çünkü. İkinciside ben 2016 da sınav stresinden pisyatriye gitmiştim. 2 tane ilaç yazmıştı selectra rileptid normal reçete ilaçları almadım ama sonuç olarak sistemde yazıyor tanı e nabız da görünmüyordu e devletten baktım hafif depresif nöbet yazmış. 27 dönem adayıyım sağlık formu doldurulurken… Read more »

Pomem 2020
Pomem 2020
3 gün önce
Reply to  Admin

Bende gizlemem ozamam pisyatrik olan kısmı fakat ön sağlık ta ilk aşamada yani oradakiler sağlık formuna bakıp bu 20. Maddeye evet demiş hiç uğraşmayalım direk elensin gibi Bi durum söz konusu olur mu kulak çınlaması na gelince dediğim gibi bir problemim yok Allaha şükür ama e nabızda tinnus yazıyor muaneye anlaşılmıyor doktor dermi orda sana böyle bir tanı konmuş diyip elermi yani Bi sıkıntım olmamasına rağmen. Pisyatrik içinde epikriz çıkartmam gerekiyor mu 4.5 sene oldu ben başvuru yapana kadar 5 senede olabilir pandemi den dolayı 27 dönem alımları uzuyacak büyük ihtimalle.

Pomem 2020
Pomem 2020
3 gün önce
Reply to  Admin

Bide son olarak emniyet müdürü bir tanıdığım var hayırı işaretle dedi (2o. Maddeyi) sendeki kronik değil bir defalığına gitmişsin sürekli olarak kullanmamışsında tanı konmuşsa bile geçtiği için sorun olmaz dedi. Doktor orda görse bile sınav stresinden gittiğini söylersin bir şey olmaz dedi.

Last edited 3 gün önce by Pomem 2020
Cagatay
Cagatay
7 gün önce

2013 yılında yeşil reçete ilaç kullanmıştım bu seneki alımlarda engel olur mu teşekkürler son 4 senedir psikiyatr in önünden bile geçmedim 4 senedir kaydım yok

Ckm
Ckm
15 gün önce

Hocam hayatım boyunca sadece 1 gün psikiyatri kaydım var oda 2buçuk sene önce ailem sınava daha iyi hazırlanırım mantığıyla psikiyatriye götürdüler stresim azalsın çalışayım diye halbuki ben kendim çalışmak istemiyodum ondan çalışmıyodum doktorla konuştuk stres yapma sen bana değil rehber öğretmene gitmeliydin dedi 1 defaligina (secita 10 mg) ilac yazıyotum dedi ama şimdi görüyorumki tanıya tam olarak şöyle yazmış ANKSİYETE BOZUKLUKLARI DİĞER,TANIMLANMIŞ bu nedemek ve busene girecegim pmyoda sıkıntı çıkrarımı veya bunu düzltebilirmiyim

Ckm
Ckm
14 gün önce
Reply to  Admin

Hocam polisliği çok istiyorum ama en korktuğum şey bu ozaman doktorla konuştuğumuzda onunda konuşmaları tanının kronik olmadığını gösteriyo heyette doktor direk elermi veya sağlammı yazar 2buvuk yıl geçtiği için yada epikriz isteyip kronik olmadigini dönemsel oldugunu görünce sağlam yazarmı

Ckm
Ckm
14 gün önce
Reply to  Admin

Bide hocam yazdığım tanı tam olarak ne anlama geliyor

Helin
Helin
17 gün önce

Merhaba pomemde geçmiş yıllarada bakıyor mu psikiyatri doktoru.cunki son iki yıl dolunca otomatik olarak geçmiş yıllar görünmez ki

Helin
Helin
17 gün önce
Reply to  Admin

Peki saolun

Şirin
Şirin
19 gün önce

Merhabalar benim sorum, kolumda küçük bir dövme var.Ama kapalı biriyim yazlık üniforma da uzun kollu giyeneceğim için gözükmez.Bu durum polis olmama engel midir ?

Pomemci
Pomemci
19 gün önce

Hocam kolay gelsin Subaylık sağlık raporunda psikiyatriye muayene olduk genel psikiyatrik muayene başka yerde sınıflanmamış yazıyor e nabızda bu Pomem de problem teşkil edermi?

Ahmet
Ahmet
22 gün önce

2 sene önce üniversite sınavlarında yaşadığım sıkıntıdan dolayı psikiyatri gitmiştim.aksiyete teşhisi koymuştu. İlacı kullandım 1 yıl önce 1 daha gittim ve doktorum artık iyi olduğumu söyledi ilacı kesti.simdi iyiyim hiç bir sıkıntım yok.benim bu durumum polislige engel mi? Ne yapmamı önerirsiniz.

Ahmet
Ahmet
15 gün önce
Reply to  Admin

Yani ekspertiz raporu polis olur derse bir sorun çıkmaz öylemi

Livanel
Livanel
28 gün önce

Hocam konuyla biraz alakasız ama dönüş yapar mısınız bu kronik olmayan psikiyatri anksiyete tanı ve normal reçeteli antidepresan ehliyet evlilikte zorunlu askerlik vb. hepsinde önümüze çıkar mı psikiyatriden gidip her sağlık raporunda onay mı alacağız yoksa tek seferlik sağlam ibaresi bu gibi resmi işlerde geçerli olur mu konu hakkında bilginiz var mı?

Güray
Güray
1 ay önce

Hocam merhaba küçüklüğümden beri triod ilacı kullanıyorum ve bu pmyo engelmi umarım görürsünüz

İlgili Makaleler

Kapalı