Sitemizde toplam: 227 yazı ve cevaplanmış 3967 soru bulunmaktadır. 

Polislik Psikiyatri Geçmişi ve İlaç Kullanımı

Geçmiş Psikolojik Sorunlar ve İlaç Kullanımı Nasıl Tespit Edilir?

Merhaba arkadaşlar bu makalemizde polislik veya bekçilik sınavlarına katılacak adaylardan geçmiş psikiyatrik tanıları bulunan ve psikolojik ilaç kullananların psikiyatri geçmişi ve ilaç kullanımı, polis alımlarında veya bekçilik sınavlarında elenmelerine neden olur mu? Bu konuya açıklık getireceğiz.

Polis ve bekçi olmak isteyen adaylar ön sağlık kontrolü, yazılı sınav, fiziki yeterlilik testi ve sözlü mülakat gibi birtakım aşamalara tabi tutulmaktadır.

Polis veya bekçi olmak isteyen adayların yukarıda belirttiğimiz aşamaları geçmesinin yanında emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğinde belirtilen kriterlere de uygun olması gerekmektedir.

Psikiyatri Geçmişi ve İlaç Kullanımı

Polis veya bekçi olmak isteyen adayların ruhsal yönden tam ve sağlam olması gerekmektedir. Adayların psikolojik yönden incelemeleri ise sağlık şartları yönetmeliğinin Ruh Sağlığı ve Hastalıkları bölümünde yer alan kriterlere göre yapılmaktadır.

Buna göre psikiyatrik tanı geçmişi ve ilaç kullanımı ile ilgili olarak emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğinde şu açıklama yapılmıştır:

Aday ruhsal yönden sağlam olacaktır. Geçmişinde ve halen hiçbir ruhsal hastalık, intihar girişimi, hafif ve orta derecede konuşma bozuklukları ve kişilik bozukluğu olmayacaktır, bulunması durumunda öğrenciliğe engeldir.

Ancak bu durumun istisnası olarak yönetmelikte şu açıklama da yer almaktadır.

Son iki yılın ruhsal yönden herhangi bir rahatsızlık belirtisi olmadan ve tedavisiz geçirilmesi psikiyatrik yönden sağlam kabul edilir.

Yani aday eğer son iki yıl içerisinde psikolojik bir tedavi görmemişse ve polis okulu öğrencisiyken yapılan sağlık incelemelerinde psikiyatri uzmanı tarafından adayın ruhsal yönden sağlam olduğu rapor edilirse herhangi bir engel oluşturmayacaktır.

Polislik veya Bekçilik Sağlık Kontrolünde Psikiyatri Geçmişi ve İlaç Kullanımı Nasıl Tespit Edilir?

Polis veya bekçi alımlarında ilk aşamada yapılan ön sağlık kontrollerinde psikiyatri geçmişi ve ilaç kullanımı gibi konularda detaylı inceleme yapılmamaktadır.

Ancak kazandıktan sonra yapılan sağlık incelemelerinde, aday öğrenci heyete girmekte ve emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine göre ilgili birimlerce detaylı olarak incelenmektedir.

İşte bu aşamada ruhsal yönden gerekli kontrolleri yapacak olan Psikiyatri Uzmanı ( Doktor ) psikiyatri geçmişinizi ve ilaç geçmişinizi e-Nabız aracılığıyla görüntüleyebilir veya ilaç geçmişinizi çıktı olarak getirmenizi isteyebilir.

Burada önemli olan son 2 yılın semptomsuz ve tedavisiz geçirilmesidir. Yani sınava gireceğiniz yıl itibariyle son 2 yılda psikolojik tedavi görmemiş olmanız ve psikolojik ilaçlar ( yeşil reçeteli ve kırmızı reçeteli ilaçlar ) kullanmamış olmanızdır.

  • Mesela son 2 yıl içerisinde antidepresan ilaç kullanımı polisliğe, bekçiliğe engel olabilir.
Örneğin POMEM sınavına katılacaksınız ve son 1 yıl içerisinde psikiyatrik tedavi aldınız ve doktor tarafından size psikolojik ilaçlar yazıldı. Siz bu ilaçları kullanmasanız dahi doktor tarafından ruhsal rahatsızlıkla ilgili bir tanı konulduğu için ve tedavinin üstünden 2 yıl geçmediği için sorun olabilir.
  • Yukarıda belirttiğim durumlar incelemeyi yapan doktordan doktora farklılık gösterebilir. O yüzden yazdıklarım hevesinizi kırmasın hayırlısı diyerek şansınızı deneyin.

Bunların dışında merak ettiğiniz konuları sormaktan çekinmeyin. Polissayfasi.com sitesi olarak sorularınıza en doğru şekilde cevap vereceğimizden şüpheniz olmasın.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
350 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Dadaylı Musa
Dadaylı Musa
8 ay önce

Merhaba. Sınava hazırlık sürecinde Ritalin almak için pek çok kere psikiyatrik servise gittim. Bunlar 2017 de oluyor. 2015te bir prozac görünüyor. Tanı olarak detaylı açıklama yok. Psikiyatrik muayene yazıyor. 2017 sonrası tertemiz. Bir aksilik olur mu?

Kilikyali
Kilikyali
8 ay önce

Yaklasik 1.5 sene önce annemin kanser hastalığından dolayi takıntım ve korkum vardi ilk defa psikiyatri doktoruna gittim bana anksiyete bozukluğu tanisi koymuş (yaygın anksiyete değil)yazilan ilaçlarda normal reçeteli ilaclar.yesil recete kirmizi reçeteli ilaçlardan değil eczaneye gidip alınan ilaçlardan iki sene olmasına 2 ay var pomemde sorun olur mu

Last edited 8 ay önce by Kilikyali
Kilikyali
Kilikyali
8 ay önce
Reply to  Admin

Merhaba tssekkur ederim yok kronik,yaygın değil sadece anksiyete bozuklugu yaziyor

Nurhan
Nurhan
8 ay önce
Reply to  Kilikyali

Yeni yönetmelikte yapilan değişiklikte, eleme sebebi olan hastalıktan 1 yıl icinde sağlam olduğunu raporladigi zaman öğrenciliğe donulebilinir diyor

RUKEN
RUKEN
8 ay önce

Merhaba bundan 2 ay önce göğüs ağrım olduğu için doktor astım ilacı verdi ama herhangi bir astım hastası teşhisi konulmadı bu öğrenciliğe engel midir ?

ayhan
ayhan
8 ay önce

2010-2012 ve 2013-2015 tarihleri arasında astımj45 hekim raporum vardı sadece o dört yıl içinde aralıklarla ilaç kullandım ve şu an herhangi bir sorunum yok solunum testlerinden geçecegime eminim ama geçmiş astım raporları sorun çıkarır mı merak ediyorum

kaan
kaan
9 ay önce

Merhaba, 2015-2016 yılları arası 15’in sonu 16’nın başı toplam 2 kez psikiyatri 3 kezde psikolog gittim üniversite yıllarında ders anlatımlarımız oluyordu heyecan ve sorunlarından ilk psikiyatri gittiğimde ilaç yazdı(beyaz reçete basit bir ilaç) ve rapor çıkardı parça parça toplam 1 rapor senelik sonra ben ilaç 1 hafta kullandım kullanmak istemediğimi söyledim psikolog luk senin işin dedi ona yönlendirdi nefes egzersizleri vs yöntemiyle heyecan kontrol etme başa çıkıp bir daha gitmedim. muayenelerde E nabızda psikiyatri muayene olarak gözüküyor tanı yok. lakin 1 senelik raporda okb yazılmış. 27. dönem gireceğim 5 6 sene geçmiş üstünde hiç bir problemim de yok artık sorun olur mu ? acaba teşekkürler

A U
A U
9 ay önce

Hocam iyi çalışmalar. Yaklaşık 2 ay önce psikiyatriye gittim stres yüzünden. Anksiyete tanısı kondu ve xanax ve paxera isimli ilaçlar verildi. Xanax yeşil reçeteli. Doktordan epikriz raporu alıp kronik olmadığı açıklanırsa bir problem olur mu? Bir de 15 Şubatta ön sağlığa çağrılmaya başlanılacak epikriz raporunu ne kadar önceden almamız gerekir?

Özer
Özer
9 ay önce

Mide sikayeti ile gittigim aile hekimim psikiyatri polikılinigine yonlendirmisti Uzman doktor yaygın aksiyete bozuklugu tanisi koymus.benim haberim yok e nabizdan gördum. Yani stres mideme vurmuş doktor da ilaci ona göre yazmışti ayni zamanda herhangi bir ruhsal sıkıntim yoktu ama doktor bu taniyi koymus ve raporlu ilaç yazmisti 4 ay kadar önce epikriz raporu istenirse ne kadar şansim olur tesekkur ederim..

betül
betül
9 ay önce

hocam ben 6 ay önce psikiyatriste gittim bana 10 mg citoles ve uyku ilacı verdi. Tanı kısmın da Psikiyatri tanı muayanesi yazıyor acaba sorun olur mu?

Rıdvan
Rıdvan
10 ay önce

Hocam az önce yazmıştım e nabizda tanı yok psikaytrik muane yazıyor kronik olup olmadığını nasıl öğrenicem ama gerçekten tanı olsa e nabizda gosterirmiydi?

Rıdvan
Rıdvan
10 ay önce
Reply to  Admin

Araştırma sonunda, hastanın hastanedeki bakım epizodunun (veya sağlık kurumunda bulunmasının) esas nedeni olarak hastaya konulan en son tanıdır.

Tanı:psikaytrik muane
Hocam detaylarda böyle yazıyor

Kapalı