Sitemizde toplam: 221 yazı ve cevaplanmış 3125 soru bulunmaktadır. 

Polislik Psikiyatri Geçmişi ve İlaç Kullanımı

Geçmiş Psikolojik Sorunlar ve İlaç Kullanımı Nasıl Tespit Edilir?

Merhaba arkadaşlar bu makalemizde polislik veya bekçilik sınavlarına katılacak adaylardan geçmiş psikiyatrik tanıları bulunan ve psikolojik ilaç kullananların psikiyatri geçmişi ve ilaç kullanımı, polis alımlarında veya bekçilik sınavlarında elenmelerine neden olur mu? Bu konuya açıklık getireceğiz.

Polis ve bekçi olmak isteyen adaylar ön sağlık kontrolü, yazılı sınav, fiziki yeterlilik testi ve sözlü mülakat gibi birtakım aşamalara tabi tutulmaktadır.

Polis veya bekçi olmak isteyen adayların yukarıda belirttiğimiz aşamaları geçmesinin yanında emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğinde belirtilen kriterlere de uygun olması gerekmektedir.

Psikiyatri Geçmişi ve İlaç Kullanımı

Polis veya bekçi olmak isteyen adayların ruhsal yönden tam ve sağlam olması gerekmektedir. Adayların psikolojik yönden incelemeleri ise sağlık şartları yönetmeliğinin Ruh Sağlığı ve Hastalıkları bölümünde yer alan kriterlere göre yapılmaktadır.

Buna göre psikiyatrik tanı geçmişi ve ilaç kullanımı ile ilgili olarak emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğinde şu açıklama yapılmıştır:

Aday ruhsal yönden sağlam olacaktır. Geçmişinde ve halen hiçbir ruhsal hastalık, intihar girişimi, hafif ve orta derecede konuşma bozuklukları ve kişilik bozukluğu olmayacaktır, bulunması durumunda öğrenciliğe engeldir.

Ancak bu durumun istisnası olarak yönetmelikte şu açıklama da yer almaktadır.

Son iki yılın ruhsal yönden herhangi bir rahatsızlık belirtisi olmadan ve tedavisiz geçirilmesi psikiyatrik yönden sağlam kabul edilir.

Yani aday eğer son iki yıl içerisinde psikolojik bir tedavi görmemişse ve polis okulu öğrencisiyken yapılan sağlık incelemelerinde psikiyatri uzmanı tarafından adayın ruhsal yönden sağlam olduğu rapor edilirse herhangi bir engel oluşturmayacaktır.

Polislik veya Bekçilik Sağlık Kontrolünde Psikiyatri Geçmişi ve İlaç Kullanımı Nasıl Tespit Edilir?

Polis veya bekçi alımlarında ilk aşamada yapılan ön sağlık kontrollerinde psikiyatri geçmişi ve ilaç kullanımı gibi konularda detaylı inceleme yapılmamaktadır.

Ancak kazandıktan sonra yapılan sağlık incelemelerinde, aday öğrenci heyete girmekte ve emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine göre ilgili birimlerce detaylı olarak incelenmektedir.

İşte bu aşamada ruhsal yönden gerekli kontrolleri yapacak olan Psikiyatri Uzmanı ( Doktor ) psikiyatri geçmişinizi ve ilaç geçmişinizi e-Nabız aracılığıyla görüntüleyebilir veya ilaç geçmişinizi çıktı olarak getirmenizi isteyebilir.

Burada önemli olan son 2 yılın semptomsuz ve tedavisiz geçirilmesidir. Yani sınava gireceğiniz yıl itibariyle son 2 yılda psikolojik tedavi görmemiş olmanız ve psikolojik ilaçlar ( yeşil reçeteli ve kırmızı reçeteli ilaçlar ) kullanmamış olmanızdır.

  • Mesela son 2 yıl içerisinde antidepresan ilaç kullanımı polisliğe, bekçiliğe engel olabilir.
Örneğin POMEM sınavına katılacaksınız ve son 1 yıl içerisinde psikiyatrik tedavi aldınız ve doktor tarafından size psikolojik ilaçlar yazıldı. Siz bu ilaçları kullanmasanız dahi doktor tarafından ruhsal rahatsızlıkla ilgili bir tanı konulduğu için ve tedavinin üstünden 2 yıl geçmediği için sorun olabilir.
  • Yukarıda belirttiğim durumlar incelemeyi yapan doktordan doktora farklılık gösterebilir. O yüzden yazdıklarım hevesinizi kırmasın hayırlısı diyerek şansınızı deneyin.

Bunların dışında merak ettiğiniz konuları sormaktan çekinmeyin. Polissayfasi.com sitesi olarak sorularınıza en doğru şekilde cevap vereceğimizden şüpheniz olmasın.

Takip Edin
Bildir
guest
261 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Ahmet ziya gok
Ahmet ziya gok
12 gün önce

Ben 27.pomem adayıyım 2014 senesinde psikoloji den randevum var ilac vs yok sadece randevu yazıyor engel olur mu bana

Pomemci
Pomemci
16 gün önce

Hocam kolay gelsin 26. Dönem Pomem asıl kazandım 2019 da Subaylık kazanmıştım genel sağlıkta psikiyatriye de muayene oldum (genel psikiyatrik muayene başka yerde sınıfllandırılmamış) yazıyor bunun kurul olduğunu Pomem genel sağlıkta oradaki doktor anlarmı yoksa yine ekipriz almam gerekirmi?

Pomemci
Pomemci
16 gün önce
Reply to  Admin

Yani ekipriz almama gerek yok mu hocam ?

Pomemci
Pomemci
15 gün önce
Reply to  Admin

Tmm teşekkür ederim

tugce
tugce
30 gün önce

2018 son aylarda psikiyatri gittim tanım karışık anksiyete ve depresif bozukluk psikoterapi,ilaç ile tedavim oldu 24.09.2019 dan beri psikiyatriye gitmiyorum,seneye pomem alımında haziranda olsa 1.5 yıl temiz olması sorun olur mu epikriz alıp gitsem,2 yıl dolmasını mı beklemeliyim

bilal
bilal
1 ay önce

Ben başka bir polislik sitesinde son 2 yılın önemli olduğunu gördğm ancak c ve d dilimi pskiyatrik hastalıklar için süre ayrımının olmadığını öğrenciliğe engel olduğu yazıyordu ve bu C ve D dilimi hastalıkların obsesif kompülsif bozukluk ile disasosiatif hastalıklar ve Bedensel belirti ve ilişkili hastalıklar olduğunu gördüm.gerçekten süre ayrımı olmayan hastalıklar var mı

Aslan
Aslan
1 ay önce

2013 yılından 2015 yılına kadar 13 kez psikiyatri kaydım var e nabız da görüyor 5 kere de selectra diye ilaç gözüküyor 5 6 yıldır ne psikiyatriye gidiyorum ne de ilaç kullanıyorum pomem için sorun olur mu doktorlar E nabız da psikiyatri muayene tanısı yazıyor e devlet ayrıntılı bakınca sosyal fobi demişler bana bu sene üniversiteden mezun oldum şuan böyle hiç bir sorunum yok insanlarla içli dışlı olduğum bir işte çalışıyorum son 2 yıla göre b dilimi sağlık şartlarında mı değerlendirilirim ve polis ola bilir miyim sorun olur mu.

Serdar
Serdar
1 ay önce

Bana ileri derece ansitiye bozukluğu teşhisi koymuş son gittiğim doktor 5 sene geçti üzerinden epikriz raporu alıp kronik mi geçici mi öğrenmelimiyim epikriz raporu almama gerek var mı ona göre hazırlanmama devam edecem.

can
can
1 ay önce

iyi günler 15 yaşında ve 16 yaşında 1 er defa kaydım var.2015 de anksiyete yazılmış.2016 da tanı yok.ilaçlar o zmnlar reçetesiz yazılanlardan.sağşık hekime gidip sistemden baktırdıgımda kronik hastalık yok.bir sorun olur mu ya da hem 5 sene geçtiği için hem de ergenlik döneminde gittiğim için geçebilir miyim

bürküt
bürküt
2 ay önce

kronik nitelikli tanılar nelerdir ? yardımcı olabilirmisiniz.

Pomem 2020
Pomem 2020
2 ay önce

Sevgili hocam bende 3 sene antidepresan kullandım ama kırmızı reçeteli değil
Hafif kodda birşey bırakmadım. Yönetmelikte son 2 sene semptomsuz yazıyor pekela kime sorsam teşkilat dahil parkur hocaları dahil böyle bişey bize hiç gelmedi diyor yani genel sağlıkta kazanan birini elediklerini hiç görmedik duymadık diyorlar. Ben bırakalı 5 Ay oluyor diyelim kazandım ve başarılı bir şekilde kazandım genel sağlıkta ki süreç sizce nedir ?

Kapalı