Sitemizde toplam: 223 yazı ve cevaplanmış 3346 soru bulunmaktadır. 

Polislik Psikiyatri Geçmişi ve İlaç Kullanımı

Geçmiş Psikolojik Sorunlar ve İlaç Kullanımı Nasıl Tespit Edilir?

Merhaba arkadaşlar bu makalemizde polislik veya bekçilik sınavlarına katılacak adaylardan geçmiş psikiyatrik tanıları bulunan ve psikolojik ilaç kullananların psikiyatri geçmişi ve ilaç kullanımı, polis alımlarında veya bekçilik sınavlarında elenmelerine neden olur mu? Bu konuya açıklık getireceğiz.

Polis ve bekçi olmak isteyen adaylar ön sağlık kontrolü, yazılı sınav, fiziki yeterlilik testi ve sözlü mülakat gibi birtakım aşamalara tabi tutulmaktadır.

Polis veya bekçi olmak isteyen adayların yukarıda belirttiğimiz aşamaları geçmesinin yanında emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğinde belirtilen kriterlere de uygun olması gerekmektedir.

Psikiyatri Geçmişi ve İlaç Kullanımı

Polis veya bekçi olmak isteyen adayların ruhsal yönden tam ve sağlam olması gerekmektedir. Adayların psikolojik yönden incelemeleri ise sağlık şartları yönetmeliğinin Ruh Sağlığı ve Hastalıkları bölümünde yer alan kriterlere göre yapılmaktadır.

Buna göre psikiyatrik tanı geçmişi ve ilaç kullanımı ile ilgili olarak emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğinde şu açıklama yapılmıştır:

Aday ruhsal yönden sağlam olacaktır. Geçmişinde ve halen hiçbir ruhsal hastalık, intihar girişimi, hafif ve orta derecede konuşma bozuklukları ve kişilik bozukluğu olmayacaktır, bulunması durumunda öğrenciliğe engeldir.

Ancak bu durumun istisnası olarak yönetmelikte şu açıklama da yer almaktadır.

Son iki yılın ruhsal yönden herhangi bir rahatsızlık belirtisi olmadan ve tedavisiz geçirilmesi psikiyatrik yönden sağlam kabul edilir.

Yani aday eğer son iki yıl içerisinde psikolojik bir tedavi görmemişse ve polis okulu öğrencisiyken yapılan sağlık incelemelerinde psikiyatri uzmanı tarafından adayın ruhsal yönden sağlam olduğu rapor edilirse herhangi bir engel oluşturmayacaktır.

Polislik veya Bekçilik Sağlık Kontrolünde Psikiyatri Geçmişi ve İlaç Kullanımı Nasıl Tespit Edilir?

Polis veya bekçi alımlarında ilk aşamada yapılan ön sağlık kontrollerinde psikiyatri geçmişi ve ilaç kullanımı gibi konularda detaylı inceleme yapılmamaktadır.

Ancak kazandıktan sonra yapılan sağlık incelemelerinde, aday öğrenci heyete girmekte ve emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine göre ilgili birimlerce detaylı olarak incelenmektedir.

İşte bu aşamada ruhsal yönden gerekli kontrolleri yapacak olan Psikiyatri Uzmanı ( Doktor ) psikiyatri geçmişinizi ve ilaç geçmişinizi e-Nabız aracılığıyla görüntüleyebilir veya ilaç geçmişinizi çıktı olarak getirmenizi isteyebilir.

Burada önemli olan son 2 yılın semptomsuz ve tedavisiz geçirilmesidir. Yani sınava gireceğiniz yıl itibariyle son 2 yılda psikolojik tedavi görmemiş olmanız ve psikolojik ilaçlar ( yeşil reçeteli ve kırmızı reçeteli ilaçlar ) kullanmamış olmanızdır.

  • Mesela son 2 yıl içerisinde antidepresan ilaç kullanımı polisliğe, bekçiliğe engel olabilir.
Örneğin POMEM sınavına katılacaksınız ve son 1 yıl içerisinde psikiyatrik tedavi aldınız ve doktor tarafından size psikolojik ilaçlar yazıldı. Siz bu ilaçları kullanmasanız dahi doktor tarafından ruhsal rahatsızlıkla ilgili bir tanı konulduğu için ve tedavinin üstünden 2 yıl geçmediği için sorun olabilir.
  • Yukarıda belirttiğim durumlar incelemeyi yapan doktordan doktora farklılık gösterebilir. O yüzden yazdıklarım hevesinizi kırmasın hayırlısı diyerek şansınızı deneyin.

Bunların dışında merak ettiğiniz konuları sormaktan çekinmeyin. Polissayfasi.com sitesi olarak sorularınıza en doğru şekilde cevap vereceğimizden şüpheniz olmasın.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
289 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Osman
Osman
1 ay önce

İyi günler. 2 ay önce kbb doktoruna gittim e nabızda dispine R06.0 tanısı girilmiş.doktor herhangi bir ilaç tahlil test yapmadan yazdı bu tanıyı. Polisliğe herhangi bi engel teşkil edermi? İlk defa böyle bir tanı konuldu.

Yağmurr
Yağmurr
1 ay önce

İyi günler. Ben geçen yıl ocak ayında psikiyatriye gittim ilaç kullanmak istemediğimi söyledim ve beni psikoloğa yönlendirdi ona da 1 gün gittim ama ne ilaç kullandım ne de başka bir şey. E nabızda psikiyatrik muayene tanısı yazıyor rapor falan da yok sadece öyle yazıyor. bu pomem için sıkıntı olur mu ?

Ahmet
Ahmet
1 ay önce

2015 te uyku sorunu için gittiğim psikiyatr bölümünde yeşil reçeteli ilaç yazılmış bu bir sorun olur mu?

Alpagu
Alpagu
1 ay önce

Hocam 5 sene önce prozac 20 mg ve aripa 5 mg kullandım psikiyatri doktoru polis olabilirsin demişti sizce engel teşkil edermi

Serkan
Serkan
1 ay önce

7 sene önce ilaç kullandım. Doktor tanı olarak psikiyatrik muayene tanısı demiş e nabızda görünüyor. Kullandığım ilaçlarda yeşil ve kırmızı reçete değil. normal reçeteyle satılır deniyor acaba pmyo yada bekçiliğe girebilirmiyim

Alpagu
Alpagu
1 ay önce

Hocam ben 15 yaşında 20 mg prozac ve Ve 5 mg aripa kullandım acaba polisliğe engelmi? Üzerinden 5 sene geçti. askeri sınavlarda psikiyatriden elenmiştim, beni eleyen psikiyatri doktoruna sorduğumda polis olabilirsin demişti. Cevaplarsanız sevinirim.

veysel
veysel
2 ay önce

iyi günler. 2015 yılında dikkat eksikliği nedeni ile öğretmenimin tavsiyesi üzeine çocuk psikiyatristine 3 defa gittim. 3. gitmemde aktivite ve dikkat bozukluğu teşhisi girilmiş. ama ilaç yazılmadı ve ilaç kullanmadım. sorun çıkarmı.

Yılmaz
Yılmaz
2 ay önce

Bir şirkette çalışmak için psikoteknik raporu almaya gittim ve psikoteknikden kaldım beni bir psikoloğ yönlendirdi oraya gittim psikoloğ adı mı sordu ve onayladı e nabızda ilaç ve hasta geçmişimde çıkmıyor raporlarda sağlam çıkıyor bu sorun olur mu

Celal
Celal
2 ay önce

2017 yılında sınav heyecanı nedeniyle psikoloğ gittim. Doktor e nabıza yaygın aksiyete tanısı koydu ve bir tanede recetesiz bir ilaç yazdı aradan 3,5 sene geçti sorun olur mu

Kapalı