Sitemizde toplam: 227 yazı ve cevaplanmış 3967 soru bulunmaktadır. 

Polislik Sınavları Şahsen Başvuruda İstenen Belgeler

POMEM - PÖH - PMYO - PAEM Şahsen Başvuruda İstenen Belgeler

Polislik Şahsen Başvuruda İstenen Belgeler

Bu makalemizde polis alımları için başvurular nasıl yapılır? Polislik şahsen başvuruda istenen belgeler nelerdir? Sorularına cevap vereceğiz ve yazıyı tamamen okuduktan sonra aşağıdaki 4 maddeye de cevap bulmuş olacaksınız.

 1. POMEM Başvuruda İstenen Belgeler
 2. PMYO Başvuruda İstenen Belgeler
 3. Komiser Yardımcılığı – PAEM Başvuruda İstenen Belgeler
 4. PÖH Başvuruda İstenen Belgeler

Polis olmak isteyen binlerce genç polis akademisi tarafından yapılan sınavlarla bu hayallerini gerçekleştirmeye çalışmaktadır.

POMEM  , PAEM , PMYO , PÖH yani yapılan polis alımlarında başvurular öncelikle Polis Akademisi resmi sitesi üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Lise mezunları PMYO sınavlarıyla polis olabiliyorken, Üniversite mezunları POMEM sınavlarıyla polis olabilmektedir.

Ayrıca Lisans mezunları için PAEM sınavlarıyla Komiser Yardımcısı olma şansı da bulunmaktadır.

PÖH yani Polis Özel Harekat sınavına ise hem lise mezunları hemde önlisans ve lisans mezunları başvurma hakkına sahiptir.

Söylediğimiz bu polislik sınavlarıyla ilgili alım duyuruları polis akademisi resmi sitesi üzerinden yapılmaktadır.

Polislik Başvurusu Nasıl Yapılır?

 • Polislik alım duyurusunun yayımlanması halinde aday başvuracağı sınav türüne göre eğer gerekli şartları karşılıyorsa başvuru ücretini yatırarak pa.edu.tr üzerinden e-devlet şifresiyle giriş yapıp ön başvuruyu yapabilmektedir.
 • POMEM olsun PMYO olsun, adayın ön başvuruyu yapmasının ardından daha sonraki bir tarihte polis akademisi sitesi üzerinden sınav giriş belgeleri yayımlanmaktadır.
 • Sınav giriş belgesinin yayınlanması ile birlikte aday şahsen başvuru işlemleri için verilen tarih ve saatte belirtilen yerde olmak zorundadır.

Polislik giriş sınavları 3 aşamada gerçekleştirilmektedir. Bunlar sırasıyla, Ön sağlık kontrolü, Fiziki yeterlilik testi ve sözlü mülakat aşamalarıdır.

Polislik sınavına başvuru yaparak şahsen başvuru için çağrılan adayların ise yanlarında götürmeleri gereken belgeler bulunmaktadır.

POMEM – PMYO – PÖH – PAEM Sınavlarında Şahsen Başvuru Esnasında Adayların Yanlarında Götürmesi Gereken Belgeler

 1. Nüfus Cüzdanı
 2. Sınav Giriş Belgesi.
 3. Başvuru ücretinin yatırıldığını gösteren dekont veya makbuz.
 4. Sınav başvuru dilekçesi, (Sınav giriş belgesi polis akademisi sitesinde yayınlandığı zaman sınav başvuru dilekçesi aynı adresten indirilebilecektir.)
 5. Aday Sağlık Bilgi Formu, (Sınav giriş belgesi polis akademisi sitesinde yayınlandığı zaman, aday sağlık bilgi formu aynı adresten indirilebilecektir.)
 6. Adayların Fiziksel Yeterlilik Sınavı Parkuruna Katılmasına Engel Sağlık Probleminin bulunmadığına dair beyanı, (Sınav giriş belgesi polis akademisi sitesinde yayınlandığı zaman, adayın fiziksel yeterlilik sınavına katılmasına engeli olmadığını belirten yazı aynı adresten indirilebilecektir.)
 7. Son bir yıl içinde çekilmiş dört adet biyometrik fotoğraf,
 8. Kendisi ve evli ise eşinin sabıka kaydı olmadığını ifade eden yazılı beyanları, (Sınav başvuru dilekçesinin ilgili bölümüne aday kendi el yazısı ile kendisinin ve evli ise eşinin sabıka kaydı durumunu yazacaktır.)
 9. Erkek adaylar için askerlik ile ilişiğin bulunulmadığına dair yazılı beyanı, (Sınav başvuru dilekçesinin ilgili bölümüne aday kendi el yazısıyla askerlik ile ilişiğinin bulunmadığı belirtecektir.)
 10. Yaş düzeltmesi yaptıranlar için yaş düzeltme belgesi, (18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, yaş düzeltmesi yaptıran adaylar için yaş düzeltme belgesi)
 11. Emniyet teşkilatı şehit veya vazife malulü olanların eş ve çocuklarından, Personel Dairesi Başkanlığınca verilen şehitlik veya vazife malullük belgesinin Kurumca onaylı örneği,

Son olarak adayların şahsen başvuru esnasında yanlarında cep telefonu, ses, görüntü, kayıt cihazı, vb. hiçbir elektronik eşya bulundurmamaları gerekmektedir.

Evet arkadaşlar yukarıda belirttiğimiz belgeler tüm polislik sınav türlerinde istenen güncel belgelerdir. Bunların dışında merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin, polissayfasi.com sitesi olarak en kısa süre içerisinde cevap vermeye özen gösteririz.

 • Polislik yaş şartı hesaplamak, beden kitle indeksi hesaplamak ve polislik sınav türlerine göre başarı puanı hesaplamak için sitemizde bulunan HESAPLAMA kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
6 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
esma
esma
11 ay önce

merhaba ben 27. dönem pomem alımlarına başvurmak istiyorum ama bu dönem sonunda mezun olacağım yani birinci dönem bitince mezun olacağım. 2021 yılı şubat ayı mezunum. bildiğiniz gibi 27. dönem pomem ön başvuruları 8 aralıkta başlıyor 21 aralıkta bitiyor yine de ön başvuru yapabilir miyim? beni pomeme almaları mümkün mü?

Alew
Alew
1 yıl önce

Diploma sart mı

Admin
Admin
1 yıl önce
Reply to  Alew

Diploma şart değil ancak mezun olmanız gerekir başvuru esnasında.

hasann
hasann
2 yıl önce

PARA YATİRDİGİM MAKBUZU KAYBETTİM AMA ON BASVURU YAPTİM PROBLEM OLUR MU

Kapalı