BEKÇİLİKPAEMPMYOPÖHPOLİSLİKPOMEM

Polislik Soru-Cevap Bölümü

POMEM - PMYO - PAEM - PÖH - Bekçilik Alımlarıyla İlgili Hertürlü Soru ve Cevabı

Merhaba arkadaşlar özellikle Youtube sayfamızdan gelen sorular üzerine;

sizlere daha hızlı ve sağlıklı cevap verebilmek için bu konuyu açmayı uygun gördüm.

Youtube sayfamızda çok sayıda video olduğu için sizin video altından sormuş olduğunuz soruları bildirim gelmediği taktirde göremiyorum  ve haberim olmuyor.

Geç haberim olduğu için de sorulan sorulara geç cevap vermek durumunda kalıyorum.

İşte bu gibi sorunları çözmek için ve sorulan sorulara verilen cevaplardan daha fazla insanın faydalanması için:

Sizden ricam polislikle ilgili merak ettiğiniz hususları bu konu altından veya site üzerinden sorun.Böylece hem size hemde başkalarına faydası olsun.

Evet arkadaşlar kendi meramımı az çok anlattıktan sonra sizlerden gelen sorulardan bazılarına buradan cevap vereyim.

Polislikle İlgili Sizden Gelen Sorular ve Cevaplar

Soru: Merhaba ben üniversite son sınıfım bayram sonunda ancak mezun olacağım, diplomam o zaman elime geçicek. Fiziki mülakatta diploma gerekli mi ? Ve tahmini fiziki mülakat zamanı ne zaman olur ?

Cevap: 24.dönem pomem alımı ile ilgili şu şekilde bir açıklama mevcut :

OKUMALISIN  Polisliğe ve Bekçiliğe Engel Olan Suçlar ve Cezalar

Mezuniyet bilgisi mezun olduğu üniversite tarafından YÖK sistemine işlenmemiş olan adaylar diploma veya geçici bitirme belgesinin aslı ve fotokopisini getirecektir.Diğer adaylar mezuniyetine ilişkin herhangi bir belge getirmeyecektir. (Mezuniyet bilginizin YÖK Sistemine işlenip işlenmediğini e-Devlet’ten kontrol edebilirsiniz.) Fiziki yeterlilik sınavı haziran ayında yapılır muhtemelen. Yani bu adayımız muhtemelen 24.dönem POMEM’e katılabilecektir.

Soru: Polislik için yazlık üniforma giyildiğinde açıkta kalan kısımlarda dövme varsa eleniyormuşuz. Göğsümde boyna yakın bi dövme var, yazlık üniformanın yaka düğmelerini açtığımda gözükür kapalıyken gözükmez imkanı yok. Sadece boyun açık kalıyor çünkü. Bu sorun teşkil eder mi? (Ederse lazerle sildircem ama ondada hafif dövme izi kalıyor o şekilde sıkıntı olur mu? Sildirdikten sonra hafif kalan izleri fondoten ile kapatayım dedim ama fondoten işe yaramıyor diyorlar mülakatlarda.)

Cevap: Dövme ile polisliğe girmen çok zor yani şimdiye kadar ben dövmeli polis okulu öğrencisi görmedim.O sorundan kurtulman lazım.

Soru: Sağ göz -1.50 sol göz -1.50 miyopum sorun teşkil eder mi?

Cevap: Miyop göz derecesi her iki göz için ayrı ayrı 2’den fazla olduğunda sağlıktan elenirsin.

OKUMALISIN  Bel Fıtığı, Boyun Fıtığı Polislik ve Bekçiliğe Engel mi?

Soru: Sağ bacağımda bileğe yakın (fazla değil) 5cm lik yara izi var ama pantolondan gözükmez. Yine buda sorun teşkil eder mi?

Cevap: Bacaktaki yara izi engel oluşturmaz.

Soru: Hocam ben 14 temmuz 2002 doğumluyum 2019 pmyo yoksa 2020 pmyo mı hangisine girebilirim teşekkürler.

Cevap: PMYO yaş şartına göre 18 yaşını tamamlamış olman gerekir.Sen 14 Temmuz 2019’da 18 yaşından gün almaya başlayacağın için ancak 2020 PMYO Girebilirsin.

Soru: 39 derece skolyoz hocam. Polislik ve bekçiliğe engel teşkil eder mi ?

Cevap: Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine göre 10 dereceden fazla olan Skolyoz öğrenciliğe engel olarak kabul edilmektedir.

Soru: Bacakta platin olması polisliğe engel olur mu ?

Cevap: Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine göre ; kemik , kas ve diğer dokuların içindeki yabancı cisimlerin mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir , yani platin maalesef sıkıntı olur .

Admin

Merhaba arkadaşlar, meslek içinden bir abiniz olarak polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin, sorularınıza aynı gün içerisinde cevap vermekteyim.

65
MERAK ETTİKLERİNİZİ BURADAN SORABİLİRSİNİZ.

avatar
20 Comment threads
45 Thread replies
0 Takip Edenler
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
19 Yorum Yazanlar
AdminozanAdminYarenTarık Son Yorum Yazanlar
  Takip Edin  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
ozan
Ziyaretçi
ozan

Hocam geçici mezuniyet belgesi ile PAEM’e başvuru yapabiliyor muyuz? E devlette henüz mezun görünmüyorum ama olucam. Geçici mezuniyet belgesi talep ettim elime ulaşacak. Bilgilendirirseniz sevinirim.

Admin
Ziyaretçi
Admin

Evet başvuru yapabilirsin, sistemde mezun olduğunuz görünmüyorsa geçici mezuniyet belgesini götürmeniz yeterli olur.

Şahsen başvuru esnasında yanınızda götürmeniz gereken belgeler için bu yazıyı okuyabilirsin.
https://polissayfasi.com/polislik-sinavlari-sahsen-basvuruda-istenen-belgeler/

Yaren
Ziyaretçi
Yaren

Merhabalar sizce pedagoji formasyonuyla her hangi bir Polis branşına kabul olur muyum ?

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba Yaren, KPSS puanınız söylerseniz doğru bir şekilde yönlendirme yapabilirim.

Yaren
Ziyaretçi
Yaren

Kpss sınavı geçmedim Yurtdışında oturuyorum ve pedagoji formasyonunu tamamlıyacam inşAllah ve sorum daha doğrusu bu formasyonla polis olabilir miyim ?

Admin
Ziyaretçi
Admin

Eğer aldığınız formasyonun yurt içinde de lisans mezunu olarak denkliği varsa POMEM veya PAEM sınavlarına katılabilirsin ancak bunun için de KPSS ( kamu personeli seçme sınavı ) puanınızın olması gerekir. Pomem için en az 60 kpss puanı, paem içinse en az 70 kpss puanı gerekir. Aşağıdaki bağlantıları tıklayarak okumanı tavsiye ederim.

https://polissayfasi.com/universite-mezunlari-icin-polislik-pomem-basvuru-asamalari/

https://polissayfasi.com/komiser-yardimcisi-nasil-olunur/

Nene Hatun
Ziyaretçi
Nene Hatun

Hocam emin misiniz yaa gerçekten elim titriyor yazarken bir de besyocuyum ben kisa sürede bitiriyorum eger 50 olmazsa lisans yazık olur

Tarık
Ziyaretçi
Tarık

kişisel düşüncem bu, sabredip beklemek en iyisi. 25.dönem pomem başvuru şartları ile ilgili akademi tarafından yakın zamanda açıklama yapılır zaten. 24.dönem pomem sınav sonuçları da açıklandı artık bu alımları başlatırlar.

Nene Hatun
Ziyaretçi
Nene Hatun

Lisansa 60 vermelerinin anlami kalmaz zaten pomem 60 bir de ikisinin de parkurları farklı pöh daha zor parkur hocamız barfix olmayabilir vs. Söyledi ama kpss yi düşük tutarlar dedi

Tarık
Ziyaretçi
Tarık

bence de öyle nene hatun kpss şartı olursa da çok düşük olacak. kolay gelsin sana umarım istediğin olur.

Nene Hatun
Ziyaretçi
Nene Hatun

Teşekkür ederim Tarık Bey siz polis misiniz?

Tarık
Ziyaretçi
Tarık

rica ederim evet nene hatun

Nene Hatun
Ziyaretçi
Nene Hatun

Merhaba arkadaşlar ben kpss den 50 aldım lisansdan. Parkur hocam belli olmaz sen yine de sporunu aksatma gel dedi. Hiç hevesim yok ve çok korkuyorum. Pöh alımında kpss şartı kaç olur? Nolur cevaplarınızı bekliyorum. Puanim düşük diye hiç gitmesem mi, yoksa devam mi etsem spora?

Tarık
Ziyaretçi
Tarık

Bence pöh alımında KPSS şartı olmaz olursa da çok düşük olur yani normal pomem alımı gibi kpss puan şartını 60 tutmazlar, hazırlanmaya devam etmelisin senin faydana olur. Zaten giremem diyip hiç hazırlanmazsan sonra olur da kpss şartı olmazsa veya kpss puan şartını çok düşük tutarlar da seninde girme hakkın olursa bu sefer daha çok üzülürsün.

Sarem
Ziyaretçi
Sarem

Arkadaşlar ben lisans mezunuyum pöh kpss kaç olarak belirlenir kpss 50 olur mu? Tahminlerinizi almak istiyorum. Teşekkürler.

Admin
Ziyaretçi
Admin

Eğer kpss şartı olursa lisans için ancak 50 olur, önlisans için en fazla 60 olur, lise mezunları içinse 60 olabilir. Ayrıca PÖH sınavı için sadece kadın özel harekat polisi alımı olduğundan KPSS şartı hiç olmayabilir. Daha önceki PÖH alımında KPSS şartı olmadı.

Sarem
Ziyaretçi
Sarem

Hocam ben 53 aldım da ondan sormak istedim eğer 50 olmazsa hiç giremem. Bir de Süleyman Soylu kpss şartı olacak fakat düşük bir puan olacak demişti. Lisans alımlarını pomem de ki gibi 60 yapmazlar çünkü, ikisinin de zorluk derecesi farklı. Eminsiniz dimi hocam 50 olur mu?

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba Sarem, puan konusunda kesinlik olmamakla birlikte büyük ihtimalle kpss şartı olursa lisans için 50 puan olacaktır. Sayın Süleyman Soylu öyle dedi ama bu PÖH sınavında uygulanmayabilir. Ayrıca özel harekat fiziki gücün ön planda olduğu bir branş bu nedenle de kpss şartı aramayabilirler.

Sarem
Ziyaretçi
Sarem

Teşekkür ederim hocam inşallah tahminimizce olur. Kolay gelsin, iyi çalışmalar.

Admin
Ziyaretçi
Admin

İnşaallah bakalım hakkınızda hayırlısı olsun.

Sarem
Ziyaretçi
Sarem

Amin hocam

Ezgi
Ziyaretçi
Ezgi

Bi de kulak zarında hafif yirtik var diye kulak zari ameliyatı oldum bu polislik veya bekçilik mülakatında bana engel teşkil eder mi

Ezgi
Ziyaretçi
Ezgi

Inşallah bu polis alımlarında kalkar

Ezgi
Ziyaretçi
Ezgi

Merhba kismi renk körlüğü polisliğe engel olmayacaktı kalkti mi veya kalkar mi hocam lütfen aydınlatın bizi

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba Ezgi, emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğinin en son haline göre kısmi renk körlüğü halen polislik ve bekçiliğe engel olmaktadır. İlerde değişiklik olur mu bunu şimdiden kestirmek çok zor.
Mevcut yönetmeliğe göre Parsiyel veya total diskromatopsi yani kısmi ve tam renk körlüğü elenme sebebidir.
İshihara renk körlüğü testi kitabında yer alan tüm rakamları okumanız gereklidir.
İstersen renk körlüğü testi için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsin.
https://polissayfasi.com/renk-koru-olup-olmadiginizi-test-edin/

Kadir
Ziyaretçi
Kadir

Paxera adlı ilaç kullandım 6 ay öncesine kadar bıraktım ancak doktor hemen bırakmamalısın dedi yakın zamanda tamamen bırakılcak..Daha öncede Selectra adlı ilaç kullandım ..Yani durumumda bi sıkıntı sorunum yok..Polisliğe engel mi?

Kadir
Ziyaretçi
Kadir

Komser Yardımclığı için başvuru yapıcam Allah rızası için merak ettiğim komular var merakta bırakmayın

Admin
Ziyaretçi
Admin

merhaba Kadir, bu kulladığın ilaçlar yanılmıyorsam psikolojik tedavi amaçlı ilaçlar, Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine göre psikolojik yönden son 2 yılın semptomsuz ve tedavisiz geçirilmesi sağlam kabul edilmektedir. Bu yönden eğer ilaç tedavisi olduğun tespit edilirse engel olabilir. Söylediklerime rağmen yine de şansını denemelisin Allah büyük.

Kadir
Ziyaretçi
Kadir

Bu ilaçlar sadece sınav stresi için kullanılan ilaçlar..Okuduklarıma göre bunlar sorun teşkil etmiyor..siz sorun olur diyorsunuz ..Emin misiniz

Kadir
Ziyaretçi
Kadir

Ayrıca yeşil vr kırmızı reçeteye girmeyen ilaçlar bi sorun teşkil etmiyor ve kurul hal ve hareketlerine soru sorarak karar veriyormuş..Dikkat ederseniz günümüzde antidepresan kullanmayan kişi sayısı çok az

Kapalı