Sitemizde toplam: 227 yazı ve cevaplanmış 3967 soru bulunmaktadır. 

Polislik Sözlü Mülakatında Nelere Dikkat Etmeliyim ?

Polis olmak için sözlü mülakatta dikkat edilecek hususlar

Polislik Sözlü Mülakatı

Bu yazımızda polislik sözlü mülakatı aşamasında nasıl davranmamız gerektiği hususunda önemli bilgileri sizlerle paylaşacağım.

POMEM , PAEM , PMYO , PÖH , BEKÇİLİK olmak üzere emniyet teşkilatı bünyesine katılmak için yani polis veya bekçi olabilmek için sınav aşamalarında en önemli kısmı oluşturan sözlü mülakat aşamasının geçilmesi gerekiyor.

Zira yapılan alımlarda yazılı sınav puanının %25‘i , spor mülakat puanının  %25‘i alınırken sözlü mülakat puanının %50‘si alınmaktadır.

Bu saymış olduklarım sözlü mülakatın polislik , komiser yardımcılığı ve bekçilik için önemini ortaya koymaktadır.

Polis olmak için sözlü mülakatta dikkat edilmesi gereken hususlar:

 • Polislik sözlü mülakatlarına katılacak olan adayların erkek veya bayan fark etmez komisyon karşısına takım elbise ile çıkması daha olumlu bir intiba bırakacaktır.
 • Ayrıca erkek adayların saç ve sakal traşlarını olmuş olmaları komisyon karşısında daha ciddiye almalarını sağlayacaktır.
 • Tüm bunların ötesinde unutmayalım ki arkadaşlar insanlar kıyafetleriyle karşılanırlar bilgileri ile ağırlanırlar.
 • Giyim kısmı tamamsa dikkat etmemiz gereken bir diğer husus komisyon  karşısına çıktığımızda kendinden emin bir duruş sergileyerek sorulan sorulara mantıklı cevaplar vermemiz bilmiyorsak konuyu çok fazla dağıtmadan kendi düşüncelerimizi söylememiz olacaktır.
 • Sözlü mülakat komisyonu biri psikolog biri komisyon başkanı olmak üzere toplamda 5 kişiden oluşur.
 • Komisyon karşısına çıktığınızda eğer size bakıyorlarsa baş selamı vererek adınızı soyadınızı bitirdiğiniz üniversite ve bölümü söyleyerek kısaca kendinizi tanıtın.
 • Ardından çektiğiniz karttaki soruyu olabildiğince açık bir şekilde cevaplayın ve bu konuşma esnasında beden dilini aktif olarak kullanın.
 • Mülakat Komisyonu tarafından başka sorular sorulabilir, bu sorulara da heyecan yapmadan cevap verin.
 • Komisyonun sizde dikkat edeceği en önemli unsurlar; duruşunuz, kelimeleri doğru düzgün telaffuz edip etmediğiniz, heyecan yapıp yapmadığınız ve beden dilini kullanıp kullanmadığınız olacaktır.

Polis Akademisi tarafından sözlü mülakat ile ilgili yapılan açıklama şu şekildedir:

Fiziksel yeterlilik sınavında başarılı olan adaylar mülakat sınav komisyonu tarafından sözlü mülakata tabi tutulur. Adaylara soruların yazılı olduğu bir kart çektirilir.

Konu hakkında düşünmesi ve sunum yapması için yaklaşık 1 dakika süre verilir.Ayrıca konu ile ilgili komisyon tarafından adaya farklı sorular sorulabilir.

Sözlü mülakatta değerlendirme adayın;

 • Konu hakkındaki bilgi düzeyi
 • Kendisinden istenilen kavrama
 • Özgüven
 • İfade etme yeteneği
 • Beden dilini kullanma becerisi olmak üzere 5 ayrı kritere göre ve her bir kriter 20 puan olmak üzere toplam 100 puan üzerinden yapılır.

Adayın mülakat sınavında başarılı olabilmesi için toplam 70 puan ve üzerinde alması gerekir.

Umarım anlattıklarım polislik ve bekçilik mülakatlarına katılacak olan adaylar için faydalı olur.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Kapalı