Sitemizde toplam: 227 yazı ve cevaplanmış 3967 soru bulunmaktadır. 

POMEM Alımları Devam Edecek mi?

POMEM ile Polis Alımının Sona Erme Durumu Var mı?

Emniyet teşkilatı yaklaşık 300 binlik kadrosuyla ülke genelinde suç ve terörle mücadele alanında etkin bir şekilde çalışma yürütmektedir. Suç ve suçluyla mücadelede önem arz eden Türk Polis Teşkilatı bünyesine aldığı yeni personellerle zaman geçtikçe daha da güçlenmektedir.

Emniyet teşkilatının polis memuru ihtiyacı günümüzde PMYO ve POMEM aracılığıyla karşılanmaktadır.

Her iki alıma da başvuracak adayların boy ve kilo kriterlerini karşılaması gerekmektedir.

  • Polis olmak isteyen erkek adaylar en az 1.67 cm boyunda, kadın adaylar ise en az 1.62 cm boyunda olmalıdır.
  • Polis olmak isteyen adayların beden kitle indeksi ise 18 ve 27 arasında olmalıdır.

PMYO nedir?

Açılımı Polis Meslek Yüksekokulu olan PMYO lise mezunları arasından alım yapılan 2 yılllık önlisans düzeyinde eğitim veren, teorik ve uygulamalı derslerin olduğu Polis Akademisine bağlı olarak faaliyet gösteren polis okullarıdır.

PMYO’lara her sene yaklaşık olarak 2250 erkek, 250 kadın olmak üzere 2500 lise mezunu polis alımı gerçekleştirilmektedir.

  • PMYO başvuru şartları arasında; adayların lise ve dengi okul mezunu olması, 18 yaşını tamamlamış olması ve 26 yaşından gün almamış olması, TYT puanının en az 250.000 ham puan olması şartları bulunmaktadır.

POMEM nedir?

Açılımı Polis Meslek Eğitim Merkezi olan POMEM lisans ve önlisans mezunları arasından alım yapılan ortalama 6 ay eğitim süresi olan teorik ve uygulamalı derslerin olduğu Polis Akademisine bağlı olarak faaliyet gösteren polis okullarıdır.

Toplamda 23 adet POMEM okulu bulunmakta olup her sene ortalama 20 bin üniversite mezunu bu okullara polis okulu öğrencisi olarak alınmaktadır.

  • POMEM başvuru şartları arasında, adayların lisans veya önlisans mezunu olması, sınavın yapıldığı yılın 1 ocak itibariyle 30 yaşında gün almamış olması, lisans mezunları için KPSS P3 puanının en az 60 olması, önlisans mezunları için KPSS P93 puanının en az 70 olması şartları bulunmaktadır.

POMEM Alımı Durur mu?

Son zamanlarda polis olmak isteyen üniversite mezunları arasında POMEM alımlarının durma ihtimali olduğu konusunda düşünceler mevcut.

Ancak böyle bir durumun söz konusu olmadığını ve polis alımlarının artarak devam edeceğini polis olmak isteyen gençlere müjdeleyebiliriz.

Her ne kadar POMEM vasıtasıyla fazla polis alımının gerçekleştirildiği düşüncesi oluşsa da emniyet teşkilatının polis ihtiyacının bitmesi söz konusu değildir.

Özellikle Türkiye nüfusunun 80 milyona yaklaştığını hesaba katarak mevcut kadronun suç ve suçluyla tam etkin mücadele etmesinde yetersiz olduğunu söyleyebiliriz.

Bütün bunları dikkate aldığımızda önümüzdeki 5-10 sene içinde de POMEM polis alımlarının aynı oranda devam edeceğini söyleyebiliriz.

24.Dönem POMEM alımı sadece kadınlara yönelik olarak yapılmış böylece polis merkezlerinde oluşturulan Güven Masası, personel ihtiyacının karşılanması amaçlanmıştır.

24.Dönem POMEM alımlarımda tüm aşamalar bitmiş ve 24.Dönem POMEM alımına katılan kadın polis adayları sonuçların açıklanmasını beklemektedir.

25.Dönem POMEM Alımı Ne Zaman?

25.Dönem POMEM sınavı ile muhtemelen 10 bin üniversite mezununun daha polis olarak alımı gerçekleştirilecektir.

25.Dönem POMEM başvuruların eylül ayı içerisinde başlatılması oldukça kuvvetli bir ihtimal olarak bulunuyor.

Ancak 25.Dönem POMEM alımı ile birlikte POMEM’lerdeki eğitim süresinin 8-9 aya çıkarılması söz konusu.

  • Polislikle ilgili yeni bilgi ve gelişmelerden haberdar olmak için polissayfasi.com sitesini ziyaret etmeye devam edin.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Kapalı