Sitemizde toplam: 227 yazı ve cevaplanmış 3967 soru bulunmaktadır. 

POMEM Başarı Puanı Hesaplama

POMEM Başarı Giriş Puanı Hesaplama

POMEM Başarı Puanı Hesaplama

Emniyet teşkilatı polis ihtiyacını lise mezunları ve üniversite mezunları arasından karşılamaktadır.

Lise mezunları arasından PMYO sınavlarıyla polis alımı yapılırken, üniversite mezunları arasından POMEM sınavlarıyla polis alımı yapılmaktadır.

Her iki sınav türünde de polis olmak isteyen gençler belirli aşamalardan geçmek zorundadır.

POMEM Sınavı Başvuru Şartları

  • POMEM sınavlarına katılabilmek için öncelikli şart üniversite mezunu olunmasıdır.

Pomem sınavlarına sadece lisans ve önlisans mezunları katılabilmektedir ve bu alımlarda ağırlıklı kontenjan lisans mezunlarına verilmektedir.

Yani örneğin 10 Bin POMEM alımı yapılıyorsa bunun 8 Bini Lisans mezunları arasından geriye kalan 2 Bini ise Önlisans mezunları arasından alınmaktadır.

  • POMEM sınavlarına katılabilmek için polis akademisi tarafından belirlenen KPSS puan şartının da karşılanması gerekmektedir.

Buna göre POMEM polis alımına katılacak olan lisans mezunlarının KPSS P3 puanının en az 60 olması gerekirken, önlisans mezunlarının KPSS P93 puanının en az 70 olması gerekmektedir.

POMEM Kazanan Adaylar Nasıl Belirlenir?

Belirtilen şartları taşıyan adaylar ön sağlık kontrolü ardından fiziki yeterlilik sınavı ve sözlü mülakat aşamalarına tabi tutulmaktadır.

  • Tüm bu aşamalardan başarıyla geçen adaylar arasından, toplam alım sayısına göre sıralamaya girenler polis okulu öğrencisi olmaya hak kazanmaktadır.

Kazanan adayların belirlenmesinde 3 sınavın ortalaması esas alınmaktadır.Bunlar KPSS, Fiziki Yeterlilik Sınavı ve Sözlü Mülakattır.

POMEM Başarı Puanı Hesaplama

POMEM başarı giriş puanı ise şu şekilde hesaplanmaktadır.

  • KPSS puanının %25’i
  • Fiziki yeterlilik sınavının %25’i
  • Sözlü mülakatın %50’si alınarak adayların POMEM başarı puanı belirlenmektedir.

Dilerseniz aşağıda yer alan sizler için hazırladığımız POMEM Başarı Puanı Hesaplama aracından faydalanabilirsiniz.

POMEM başarı puanınızı hesaplamak için KPSS puanınızı, Fiziki yeterlilik sınavı puanınızı ve Sözlü mülakat puanınızı yazarak hesapla butonuna basınız.
POMEM Başarı Puanı Hesaplama
KPSS
Fiziki Yeterlilik
Sözlü Mülakat

 

POMEM başarı puanı hesaplama aracını kullanarak elde ettiğiniz puan sizin ilgili dönem POMEM sınavında sıralamaya sokulmanızı sağlayacak başarı puanıdır.

  • Bu POMEM sınavı başarı puanına göre Lisans mezunları kendi içerisinde sıralamaya sokulurken, Önlisans mezunları da kendi içerisinde sıralamaya sokulmaktadır
  • Aynı şekilde kadın ve erkek adaylar da ayrı ayrı başarı sıralamasına sokulmaktadır.

Beden kitle indeksi, yaş şartı gibi konularda hesaplama yapmak için sitemizde bulunan HESAPLAMA kategorisini ziyaret ediniz.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Kapalı