Sitemizde toplam: 227 yazı ve cevaplanmış 3967 soru bulunmaktadır. 

Trend

POMEM Başvuru 2020 – Sınav Aşamaları

2020 POMEM Sınav Rehberi

POMEM Başvuru Süreci

Merhaba arkadaşlar 2019 yılının yavaş yavaş sonuna gelirken, 2019 yılında şartlar elvermediği için Polislik, POMEM sınavlarına katılamayan adaylara sonraki senelerde yol göstermek adına rehber niteliğindeki bu yazıyı hazırladım. 2019 yılı bitmek üzere olduğuna göre POMEM başvuru yapmak isteyenler artık hedef olarak 2020 yılını belirlemelidir.

Çoğu arkadaş POMEM konusunda bilgi sahibi olabilir ancak biz bu yazıda, POMEM sınavını sanki adayların henüz bilgi sahibi olmadığı bir konu olarak ele alıp açıklamaya çalışacağız. O yüzden bu konuda kızmamanızı rica ederek yazıyı tamamen okumanızı tavsiye ediyorum.

Bu yazının içeriğinde;

 1. POMEM ne anlama geliyor?
 2. POMEM alımında lisans ve önlisans mezunlarına ne kadar kontenjan ayrılıyor?
 3. POMEM başvuru şartları neler?
 4. 2020 POMEM alımı tahmini olarak ne zaman yapılır?
 5. Polislik sağlık şartları neler?
 6. Polisliğe engel olan suçlar ve cezalar neler?
 7. POMEM yaş şartı ve boy-kilo şartı?
 8. POMEM sözlü mülakat soruları,
 9. Geçmişte POMEM mülakatlarına katılanların tecrübeleri,
 10. POMEM sınav aşamaları neler?
 11. POMEM başarı sıralaması nasıl yapılır?

Gibi birçok konu hakkında detaylı bilgi yer almaktadır.

POMEM Nedir?

POMEM, üniversite mezunlarının yani lisans ve önlisans mezunlarının polis olabilmek için girdiği açılımı Polis Meslek Eğitim Merkezleri olan mesleki ve teknik bilgilerin verildiği, yapılan son düzenlemelerle 8 ay yatılı eğitimin planlandığı polis okullarıdır.

POMEM sınavlarına sadece lisans ve önlisans mezunu adaylar katılabilmektedir. Ancak lisans mezunlarının POMEM kontenjanı konusunda önlisans mezunlarına göre daha şanslı olduğunu söyleyebiliriz. Neden bunu söylüyorsun derseniz, çünkü toplam POMEM kontenjanının %80’i lisans mezunlarına, %20’si ise önlisans mezunlarına ayrılmaktadır.

Örneğin: 2020 yılında 8 bin POMEM alımı yapılacaksa bunun 6 bini lisans mezunlarına, 2 bini ise önlisans mezunlarına ayrılacaktır.

Evet yazımızın buraya kadar ki kısmında POMEM nedir? sorusuna cevap vererek, POMEM sınavlarına kimlerin katılabileceğinden ve POMEM alım sayısının mezuniyete göre paylaştırılmasından bahsettik. Buraya kadar anlaşıldığımı düşünerek artık POMEM sınavının nasıl yapıldığına ve başvuru sürecine değinmek istiyorum.

POMEM Polislik Başvuru Şartları Nelerdir?

 • Yukarıda da bahsettiğimiz gibi POMEM sınavlarına sadece lisans ve önlisans mezunu adaylar girebilir.
 • POMEM başvurusu yapmak isteyen adayın kesinlikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gereklidir.

Ayrıca POMEM başvuru yapmak isteyen adayların aşağıda maddeler halinde verdiğim şartları da karşılaması gerekiyor.

 • Erkek adayların en az 1,67 cm boyunda, kadın adayların ise en az 1,62 cm boyunda olması gereklidir.
 • Erkek ve kadın adayların beden kitle indeksinin 18 ve 27 ( belirtilen bu sayılar da dahil ) arasında olması gereklidir.
 • Erkek adayların POMEM başvurusu yaptığı esnada hiçbir şekilde askerlikle ilişiğinin olmaması ve silah altında olmaması gereklidir.
 • Lisans mezunu adayların KPSS P3 puanının en az 60 puan olması, önlisans mezunu adayların ise KPSS P93 puanının en az 65 olması gereklidir. Lisans mezunları son 2 yılın KPSS puanlarından herhangi biriyle başvuru yapabilir.
 • Yaş konusunda POMEM sınavına katılacak olan adayların sınavın yapıldığı yılın 1 Ocak itibariyle 30 yaşından gün almamış olması gereklidir.
 • Arşiv araştırması ve güvenlik soruşturması olumlu sonuçlanmış olması gereklidir.
 • Adayların emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğinde aranan niteliklere uygun olması gereklidir.

Bu konuda sitemizde bulunan faydalı bağlantılar:

POMEM Başvuru Nasıl Yapılır? 2020 POMEM Sınavı Ne Zaman?

2020 yılında POMEM sınavına katılmayı düşünen adaylar sabırla, Polis Akademisi tarafından duyuru yapılmasını beklemelidir. Şahsen ben 2020 POMEM sınavının ancak 2020 KPSS ( Lisans ) sınav sonuçlarının açıklanmasından sonra tahmini olarak Eylül ayı içerisinde başlatılacağını düşünüyorum. Çünkü en son 26.Dönem POMEM ile 7 bin polis alımı planlandı ve sınav aşamaları 2019 sene sonuna kadar devam edecek. Dolayısıyla 2020 POMEM başvuruları yani 27.dönem POMEM sınavı tahmini olarak belirttiğimiz ayda yapılacaktır. Tabi aynı sene içerisinde birden fazla POMEM Polis alımı planlanması halinde KPSS’den önce de POMEM sınavının yapılma ihtimali bulunuyor.

Her neyse konumuza dönelim ve POMEM başvurusu nasıl yapılır buna açıklık getirelim. POMEM sınav duyurusunun Polis Akademisi tarafından yapılmasıyla birlikte yukarıda belirttiğimiz başvuru şartlarına haiz olan adaylar ilk önce başvuru ücretini belirtilen banka hesabına yatırarak ( 2019 yılında yapılan polislik sınavlarında başvuru ücreti 130 TL’ydi, bu tutar 2020’de 150 TL olabilir. ) pa.edu.tr sitesi üzerinden internet yoluyla ön başvurularını gerçekleştirirler.

Ön başvuruların yapılmasının ardından adaylar şahsen başvuru ve diğer sınav aşamaları için polis akademisi sitesi üzerinden çağrılmayı beklerler ve beklenen ilanın gelmesiyle birlikte de planlanan tarihte şahsen başvuru, ön sağlık kontrolü ve diğer sınav aşamalarına katılmak için sınav merkezine giderler.

 • POMEM, PMYO sınavları genellikle ikamet ettiğiniz yere göre en yakın sınav merkezinde yapılmaktadır.

Şahsen başvuru esnasında adayların yanlarında götürmesi gereken bazı evraklar bulunmaktadır.

POMEM – Polislik Sınav Aşamaları Neler? Başarı Sıralaması Nasıl Yapılır?

Şahsen başvuru için çağrılan adaylar sırasıyla şu aşamalardan geçirilir.

 • Ön Sağlık Kontrolü
 • Fiziki Yeterlilik Sınavı
 • Sözlü Mülakat

Bu aşamalardan fiziki yeterlilik sınavı ve sözlü mülakat aşamaları puanlamaya dahil edilmektedir. Fiziki yeterlilik sınavının %25‘i, sözlü mülakatın ise %50‘si alınarak adayların mevcut KPSS puanının %25‘i ile toplanmaktadır. Bu şekilde elde edilen toplam puan adayın başarı sıralamasını belirlemektedir.

Oluşturulan başarı sıralamasında erkek ve kadın adaylar ayrı ayrı değerlendirilirken, lisans ve önlisans mezunu adaylar da kendi içerisinde ayrıca değerlendirilerek sıralama yapılmaktadır.

POMEM, Polislik Ön Sağlık Kontrolü Nasıl Yapılıyor?

Şahsen başvuru için çağrılan adayların ön sağlık kontrolünden önce Polis Akademisi tarafından yayımlanan Aday Sağlık Bilgi formunu, doldurması gereklidir.

Şahsen başvuru esnasında gerekli evrakların teslimi yapıldıktan sonra adaylar sırasıyla ön sağlık kontrolü için ayrılmış bölüme alınır ve burada kontrolleri gerçekleştirilir.

Ön sağlıkta polis adayları sırasıyla şu kontrollerden geçirilir.

 • Boy ve kilo ölçümü yapılarak adayların boy ve beden kitle indeksi şartına uygun olup olmadığı tespit edilir.
 • Yüzeysel bir şekilde diş kontrolü yapılır, ön grupta eksik bir diş var mı diye.
 • Adayda konuşma bozukluğunun olup olmadığını anlamak için aday konuşturulur.
 • Adayın kendi etrafında bir tur dönmesi istenerek vücudunun üst kısmı kontrol edilir.
 • Adayın komisyon karşısında, vücut dik, kollar öne doğru uzatılmış vaziyette çök kalk yapması istenir.
 • Komisyon yakına gelmenizi isteyerek, ellerinizi ve bileklerinizi kontrol eder, eller titriyor mu, tırnak yeme rahatsızlığı var mı, daha önceden adayın kendine zarar verme girişimi olmuş mu diye kontroller gerçekleştirilir.
 • Son olarak adaylara ishihara testi yani renk körlüğü testi uygulanır. Katalogdan rastgele rakamlar gösterilerek hangi rakamı gördüğünüzü, söylemeniz istenir.

POMEM, Polislik Fiziki Yeterlilik Sınavı Nasıldır?

Pomem fiziki yeterlilik sınavında adaylar toplamda 7 istasyondan oluşan bir parkurda bitirdikleri süreye göre değerlendirilerek 100 üzerinden puan almakta ve 60 puanın altında alan adaylar başarısız kabul edilmektedir.

Polislik fiziki yeterlilik sınavında bulunan istasyonlar sırasıyla şunlardır:

 • Sıçrama tahtası,
 • Lastik içerisinden geçme,
 • Ağırlık taşıma,
 • Sağlık topuna dokunma,
 • Takla,
 • Slalom koşu,
 • Engel altından ve üstünden geçme.

POMEM Sözlü Mülakat Nasıl Yapılır?

Polislik sözlü mülakatlarında değerlendirme adayın kendini ifade etme yeteneği, konuşma becerisi, özgüveni, beden dilini kullanma becerisi ve kendisine yöneltilen sorulara cevap verme kabiliyeti gibi kriterlere göre 100 puan üzerinden yapılmakta ve 70 puanın altında alan adaylar başarısız kabul edilmektedir.

Sözlü mülakat konusunda sitemizde bulunan faydalı bağlantılar:

ÖNEMLİ HATIRLATMA!

Evet arkadaşlar burada anlattıklarımla mümkün olduğunca POMEM, Polislik sınavlarına katılmayı düşünen adayların aklındaki sorulara cevap verebilecek nitelikte rehber bir yazı oluşturduğumu düşünüyorum. Umarım sizler için faydalı olur. Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız, başkalarının da faydalanması için yorum yapmayı ve sosyal medya vb. sitelerde paylaşmayı unutmayınız.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
78 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Şükran
Şükran
1 yıl önce

2016 kpss önlisans puanım la önümüzdeki alımlara başvuru yapabilir miyim yoksa 2022 kpss ye mi girmem gerek

Furkan
Furkan
1 yıl önce

merhaba ben Furkan. Pomem başvuruları bugün başladı ön lisanstan başvuru yapacağım fakat üniversiteyi bitirmem için 1 dersim kaldı. Mülakatlara kadar diplomam elimde olmuş olacak yine de internet başvurusunu (ön başvuru) yapabilir miyim. ?

serap
serap
1 yıl önce

merhaba. polis alımlarında parkurların zorlukları ne kadardır acaba ben emin olamıyorum yani gerçekten zorlayıcı parkurlar mı?

barış
barış
1 yıl önce

alımlar kpss lisansta tek yıl kpss mi çif yıl kpss demi yapılıyor. Yani 2021 lisans kpssile başvuru yapabilicekmiyim

miraç
miraç
1 yıl önce

başvurular ne zaman kaçırdımmı yoksa mailden bilgilendririmisınız lütfen

Ulaş
Ulaş
1 yıl önce

Merhaba Vücut a ki Çizikler Derin Değil Ama Görünür Bir Şekil de Bu Fiziksel Mülakat da Sıkıntı Çıkarır mı Cevaplarsanız Sevinirim

neslihan
neslihan
1 yıl önce

merhabalar
pomem ıle pmyo arasındaki farkı ögrenebılırmıyım önlisans mevzunuyum bu yıl kpss ye gireceğim sıralama ne şekilde once kpss ordan 65+ alırsam sonra tyt sonra mülakat mı yada önlisans mevzunu olarak pmyo sınavının avantajı olurmu hangisini tavsiye edersiniz bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

Mehmet
Mehmet
1 yıl önce

İyi günler ben ön lisans mezunuyum ama başka bölüm okumak üzerine tekrar ön lisans öğrencisiyim 2021 Aralık ayına kadar askerlikten muaf ım ama 2020 kpss den sonra alınacak pomem için sıkıntı oluştururmu askerliği yapmak zorunda mıyım veya polis olursam askerlik ne olacak gibi sorular var kafamda yanıtlarsanız teşekkürler.

Enes Ali
Enes Ali
1 yıl önce

Merhaba 29 subat 1992 doğumluyum sınav ertelendi bunun üzerine yaşımdasıkıntı olur mu

Admin
Admin
1 yıl önce
Reply to  Enes Ali

Merhaba Enes 2021 yılında da POMEME girme hakkın bulunuyor sıkıntı yok.

Kapalı