Sitemizde toplam: 227 yazı ve cevaplanmış 3967 soru bulunmaktadır. 

POMEM – PMYO – Güncel Polislik Sözlü Mülakat Soruları

Güncel Polislik Mülakat Soruları Paylaşım

Merhaba arkadaşlar uzun bir süredir polisliğe dair birçok konuda paylaşım yapıyoruz ve bu şekilde POMEM, PMYO yani polislik mülakatlarına katılacak olan adaylara yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Ancak siz de kabul edersiniz ki tek başımıza bazı konularda yeterli olmamız mümkün olmamaktadır. Bu nedenle geçmiş senelerde ve hali hazırda 2019 senesi içerisinde polislik mülakatlarına katılan adayların sözlü mülakatlarda kendilerine çıkan soruları ve bu sorulara verdikleri cevapları buradan paylaşmalarını rica ediyoruz.

Eğer polislik için bu mülakat deneyimini tecrübe ettiyseniz sizden sonra pomem mülakatlarına veya pmyo mülakatlarına katılacak olan adayların bu konuda bilgi sahibi olmaları ve daha rahat bir şekilde mülakatlara katılmaları için bildiklerinizi buradan paylaşabilirsiniz.

Bilgi paylaştıkça çoğalır ve bilirsiniz ki insanların en hayırlısı insanlara faydalı olanıdır.

Bu yazıyı hazırladığımız sırada 24.Dönem POMEM sınavının sözlü mülakatları gerçekleştirilmekteydi. Buradan 24.dönem pomem mülakatlarına katılan adaylara başarılar diliyorum. Allah haklarında ne hayırlıysa onu nasip etsin.

Polis alımlarında sözlü mülakat diğer aşamalara göre daha büyük önem arz etmektedir.Bunun nedeni ise fiziki yeterlilik sınavının %25’inin ve sınav puanının ( TYT veya KPSS puanının ) %25’inin alınırken sözlü mülakat sınavı puanının %50’sinin alınmasıdır.

Durum böyle olunca polislik sınavlarını kazanan adayların belirlenmesinde büyük payı sözlü mülakat sınavı almaktadır.

Bizim de sözlü mülakat sınavı üzerinde durmamızın sebebi budur.Sözlü mülakatta karşılaştığımız soruları paylaşalım arkadaşlar paylaşalım ki birbirimize yardımcı olalım.

Gerçekten polis olmayı isteyen ve bu mesleği canla başla yapacak vatan evlatlarına emniyet teşkilatının kapıları sonuna kadar açıktır.

Günümüzde Polis olmak için POMEM , PAEM , PMYO ve PÖH olmak üzere 4 farklı yol bulunmaktadır.

Polis olma yolları her ne kadar farklı olsa da yapılan sözlü mülakatlarda adaylara hemen hemen aynı sorular yöneltilmektedir.

Daha önceki yazımızda polislik sözlü mülakatında sorulan sorulardan 30 adet soruya yer vermiştik.

Şimdi ise polislik mülakatlarına katılan adayların 2019 yılında karşılaştıkları sözlü mülakat sorularını paylaşmaya devam ediyoruz. Zaman içerisinde soru sayısını arttırmaya gayret göstereceğiz.

İşte Ziyaretçilerimizin Paylaştığı 2019 – Polislik Sözlü Mülakat Sorularından Bazıları

1-) Emniyet teşkilatı ne zaman kurulmuştur ?

Cevap: 10 Nisan 1845 yılında kurulmuştur.2019 yılı itibariyle 174.yılına girmiştir.

2-) Erdem nedir ?

Cevap: Dürüstlük , doğruluk , iyi yüreklilik , alçakgönüllülük anlamlarına gelmektedir.Örneğin bir insan hakkında düşüncelerimiz iyi yöndeyse kimi zaman erdemli insan diyebiliriz.

3-) Kamu ve Kamu Yönetimi Nedir ?

Cevap: Bir ülke halkının tümü için kamu ifadesi kullanılırken , kamu yönetimi bu halkın yönetimi, sevk ve idaresi anlamına gelmektedir.

4-) Sözel Olmayan İletişim Hakkındaki Düşüncelerinizi Söyleyiniz.

Cevap: Sözlü ve yazılı iletişim dışında kullandığımız beden hareketlerimizin bütünü sözsüz iletişim kapsamında yer almaktadır ve beden dili , jest , mimikler , duruş , göz teması gibi unsurlar sözsüz iletişimin araçlarıdır.

5-) Radikal Karar Nedir ?

Cevap: Eskisinden tamamen farklı olan köklü değişikliklere yol açan kararlardır.

6-) Sempati Nedir ?

Cevap: Bir insanın başka bir insana karşı duyduğu olumlu yöndeki düşüncelere ve yakınlık hissine sempati denilmektedir.

7-) G8 Ülkelerinden Bildiklerinizi Söyleyin.

Cevap:

  • ABD
  • Japonya
  • Almanya
  • İngiltere
  • Fransa
  • İtalya
  • Kanada
  • Rusya

8 -) Atatürk’ün ‘Yurtta Sulh Cihanda Sulh’ Sözünü Açıklayınız.

Cevap: 1931 yılından itibaren Türkiye Cumhuriyetinin devlet politikası haline gelen , ülkemizde ve tüm dünyada barışı amaçlayan politikadır.

9-) TBMM Açılış Tarihini Söyleyiniz ?

Cevap: Türkiye Büyük Millet Meclisi 23 Nisan 1920 yılında açılmıştır ve 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet ilan edilmiştir.

10-) Herkes Kendi Evinin Önünü Süpürmeli Sözünü Açıklayınız.

Cevap: Toplumda yer alan bireylerin kendi üzerine düşen görev ve sorumlulukları yerine getirmeleri gerektiği ve bu şekilde sorun ve eksikliklerin ortadan kalkacağı anlamına gelmektedir.

11-) Baş Başa Vermeyince Taş Yerinden Kalkmaz Sözünü Açıklayınız.

Cevap: Birlikte hareket edilerek zorlukların üstesinden gelinebileceği anlamına gelmektedir.Neticede insanın tek başına yapabileceklerinin bir sınırı vardır.

Polislik Mülakat Soruları Nasıldır?

Gerek POMEM sözlü mülakatlarında gerekse PMYO sözlü mülakatlarında sorulan sorular aynı olmaktadır.Adaylar çektikleri karttaki soruyu okuyarak komisyondakilere cevap vermektedir.

Polislik mülakat soruları çoğunlukla atasözü ve deyimlerden oluşsa da, zaman zaman adayların karşısına bilgiyi ölçmeye yönelik sorular da çıkmaktadır.

Sorular orta düzeydedir yani daha çok adayı konuşturmaya, düşüncelerini öğrenmeye yönelik sorulardan oluşmaktadır.

Polislik sözlü mülakatlarında önemli olan sorulara cevap verirken soğukkanlı olunması ve heyecan yapmadan yöneltilen sorulara bilindiği kadarıyla cevap verilmesidir.

Bilgi içeren bir soru olsa dahi zaten zaman sınırlaması olduğu için uzun uzadıya konuşmaya fırsat olmamaktadır.

Yazıyı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ediyorum arkadaşlar.Eğer sizler de mülakat deneyimlerinizi,mülakat sorularını ve verdiğiniz cevapları paylaşarak bizim de düşüncelerimizi almak isterseniz soldaki soru işaretine tıklayıp yorum kısmından iletebilirsiniz.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
6 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Sedat
Sedat
10 ay önce

Çok küçükken koluma sıcak çay döküldü yanık 15cm kadar bu sıkıntı ölümü acaba

Aysima
Aysima
1 yıl önce

Dizimin hemen altında dikiş izi var küçükken bisikletle süt almaya giderken bisikleten düştüm ve kavonoz ayağımı kesmişti mülakata bi sorun olur mu

Enes Yasin
Enes Yasin
1 yıl önce

Dövme ne çeşit bir sorun yaratır? Dövmen varsa direk elenirsin doğru bir bilgi mı?

Admin
Admin
1 yıl önce
Reply to  Enes Yasin

Yönetmeliğe göre yazlık üniforma giyildiğinde vücudun kapalı bölgelerinde kalan dövme engel değildir. Ancak dövme konusu tamamen komisyonun insiyatifinde olan bir durumdur kesin bir şey söylemek mümkün değil.

Kapalı