Sitemizde toplam: 223 yazı ve cevaplanmış 3254 soru bulunmaktadır. 

Psikolojik Tedavi Gören Polis Olabilir mi ?

Hangi psikolojik rahatsızlıklar polis olmaya engeldir ?

Psikolojik tedavi gören polis olabilir mi ? Depresyon bozukluğu polisliğe engel mi ? Konuşma bozuklukları polisliğe engel mi ? Kekemelik polisliğe engel mi ? Anksiyete bozukluğu polisliğe engel mi ? Bu yazımızda bu ve bunun gibi birçok soruya cevap vereceğiz.

DUYURU: 29.09.2019 tarihinde resmi gazetede yayımlanan Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğine göre Ruh Sağlığı ve Hastalıkları bölümüne aşağıdaki 3 madde eklenmiştir.

 • Geçmiş muayene ve tedavi ayrıntıları ile geçmiş ilaç kayıtlarını gösteren sistemler üzerinden, kişilerin son 2 yıl içerisinde pskiyatrik yönden muayene olduklarına veya psikotrop ilaç kullandıklarına dair kayıtları görüldüğünde;
 1. Psikotrop ilacın reçete edildiği ilgili sağlık hizmeti sunucusundan, bahse konu tarihte, kişiye psikotrop ilaç reçete edilmesine neden olan muayene ayrıntılarını, tüm klinik bulguları ve diğer ayrıntıları açıklayan bir epikriz raporu getirmesi istenir ve bahse konu psikotrop ilacın hangi sebeple reçete edildiği anlaşılmaya çalışılır. Bu epikriz raporunu kişi kendisi temin ederek getirir.
 2. Epikriz raporu görülmesi halinde, psikotrop ilacın reçete edildiği tarihte, kişinin psikiyatrik tanı kriterlerini karşılayacak düzeyde psikopatolojisinin olup olmadığına, bahse konu psikotrop ilacın psikiyatrik tanı haricindeki diğer branş muayenelerinde ki patolojik sürece destek olması amacıyla yazılıp yazılmadığını karar verilir. Bahse konu psikotrop ilacın psikiyatri Tanı ve Tedavi amacıyla yazılmadığını epikriz raporundaki klinik durumun kısa süreli semptomlarla seyreden ancak psikiyatrik hastalık sınıflaması içinde yer almayan bir klinik durum olduğuna veya tanı kriterleri doldurmayan geçici bir klinik durum olduğuna karar verilmesi halinde kişi hakkında öğrenci olur kararı verilebilir. C ve D diliminde geçen tanılar için süre ayrımı yoktur öğrenciliğe engeldir. Son 2 yıl içerisinde psikiyatrik tanısı olduğu anlaşılanlara öğrenci olamaz kararı verilir.
 3. Son 2 yıl içerisinde kişilerin psikiyatrik yönden muayene olduklarını veya psikotrop ilaç kullandıklarına dair kayıtları görüldüğünde ve psikotrop ilacın reçete edildiği zamana ait epikriz raporu görülemediğinde psikiyatrik tedavi geçmişi nedeniyle kişi hakkında öğrenci olamaz kararı verilir.

Polisliğe Engel Ruhsal Rahatsızlıklar

Emniyet Teşkilatı sağlık şartları yönetmeliği ruh sağlığı bölümü altında polisliğe engel olan ve engel olmayan ruhsal rahatsızlıklar açıkça belirtilmiştir.

 • Ruh sağlığı konusunda kronik hastalığı, sürekli diyet ve ilaç tedavisi  ile kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı olanlar polis okulu öğrenciliğine kabul edilmezler.
 • Polis okulu öğrencisinin ruhsal yönden tam ve sağlam olması gerekmektedir.
 • Geçmişinde ve halen hiçbir ruhsal hastalık, intihar girişimi, hafif ve orta derecede konuşma bozuklukları ve kişilik bozukluğu olmayacaktır olması durumunda polis okulu öğrenciliğine engeldir.
 • Ancak bu gibi rahatsızlıklarda son 2 yılın semptomsuz ve tedavisiz geçirilmesi psikiyatrik yönden sağlam kabul edilir.
 • Fakat C ve D dilimine geçen tanılar için süre ayrımı yoktur polis okulu öğrenciliğine engeldir..
 • c ve d düzeyinde geçen tanılarda ise daha çok kronik düzeyde bir tanı konmuşsa o zaman polis okulu öğrenciliğine engel olmaktadır.
 • Ayrıca tırnak yeme,saç, kirpik, kaş yolma gibi durumların mevcudiyeti de daha ayrıntılı değerlendirilerek A dilimi kapsamında olup olmadığına göre karar verilir.
 • Kişinin kendisine zarar verme girişimi, yıkıcı davranım,dürtü kontrol ve davranım bozukluğu polis okulu öğrenciliğine engeldir.

Ruh sağlığı ve hastalıkları B dilimine göre şu şekilde yer almaktadır:

 • D diliminde yer alan kişilik bozuklukları dışında kalan ( narsistik, obsesif kompulsif, histrionik, bağımlı ve çekingen ) kişilik bozuklukları

Açıklama: Bu maddelere girecek olanların iş ortamlarında uyumlarının ve kişilerarası işlevselliklerinin bozulmamış olması çalışma gücü ve verimlerinin azalmamış olması gerekmektedir.

Bu tanıların sosyal ilişkileri etkileyen şiddetli formları D dilimi kapsamında değerlendirilir ve bu durumda polisliğe engeldir.

Geçirilmiş ruhsal bozukluklar;

 • Depresyon bozuklukları,
 • Anksiyete bozuklukları,
 • Obsesif kompulsif ve ilişkili bozukluklar,
 • Travma ve stresör ile ilişkili bozukluklar,
 • Disosiyasyon bozuklukları, bedensel belirti ve ilişkili bozukluklar,
 • Uyum bozuklukları,
 • Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu,
 • Yeme ve uyku bozuklukları,
 • Cinsel işlev bozuklukları,
 • Hafif ve orta derecede konuşma bozuklukları,
 • Kendine zarar verme girişimi mevcudiyetinde, ayırıcı tanıda yıkıcı davranım dürtü kontrol ve davranım bozukluğu açısından değerlendirilmelidir.
 • Yıkıcı davranım, dürtü kontrol ve davranım bozukluğu D dilimi kapsamında değerlendirilir.
 • yukarıda saymış olduğumuz rahatsızlıklar Eğer kronik nitelikte bir tanı konmuşsa polis okulu öğrenciliğine engeldir.
 • Ancak doktor tarafından geçici nitelikte yani tedavi ile geçecek bir tanı konulmuşsa bunlar öğrenciliğe engel olmayabilir.
 • Yani ruhsal anlamda son 2 yılın semptomsuz ve tedavisiz geçirilmesi polisliğe engel değildir.

Bu saymış olduğumuz durumlar polislik için geçerli olduğu gibi bekçilik içinde geçerlidir. Bu makale ile psikolojik tedavi gören polis olabilir mi sorusuna cevap bulduğumuzu düşünüyorum. Merak ettiğiniz başkaca hususlar veya aklınıza takılan bir kısım varsa çekinmeden sorabilirsiniz.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
240 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Merve
Merve
23 gün önce

Merhaba hocam ben en son 23 ay önce yani neredeyse 2 yıl önce psikolog a gittim. anksiyete bozukluğu tanısı koymuş doktor ama ciddi bir rahatsızlığım yoktu. Şimdi 26. Dönemi kazandım 4 ekimde gideceğim. Bir ay için benim polisliğimi yakarlar mı? Muayene olduğum doktora gittim epikriz raporu için vermedi onlar isteyince gel dedi. Ya orada epikriz istemezlerse direk elerler mi? Yasal hakkım nedir? Hiç bilgim yok yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler

Merve
Merve
23 gün önce
Reply to  Admin

Teşekkür ederim, bazı okullarda son 1 yıla bakıyorlarmış doğru mudur? Öyle bişey varsa beni sağlıktan geçirip sonrasında eğitimdeyken bianda elerler mi? Böyle şeyler de duydum da yani eğitimde elenenleri. Bu gibi durm olabilir mi?

Merve
Merve
23 gün önce
Reply to  Admin

Peki ben intibağa gitmeden epikriz raporunu almaya çalışmalı mıyım sizce yoksa okula gidince doktor isteyince mi tekrar yaşadığım ile gelip raporu almalıyım? Okul yaşadığım ilden farklı yerde çünkü 7-8 saat var arası. Kusura bakmayın hocam çok soru sormuş oldum ama sizin yönlendirmenize ve bilginize inandığım için.

Merve
Merve
22 gün önce
Reply to  Admin

Tamamdır hocam tekrar doktorla görüşeyim.teşekkür ederim

Ali
Ali
6 gün önce
Reply to  Merve

Merhaba Merve hanım acaba geçtiniz mi bilgi vermeniz mümkün bende popem için hazırlanıyorumda biraz deneyimlerinizin bahsetmeniz mümkün mü?

Merve
Merve
12 gün önce
Reply to  Admin

Hocam doktorla gidip konuştum yine vermedi epikrizi. Belki istemezler ben istemiyorum mesela dedi.dedimki yönetmelikte öyle değil ama ya sorun çıkarsa dedim oda ben istemiyorum belki onlarda istemez diye ısrar etti. Ben şimdi ne yapacağım hocam salı günü eğitim başlıyor ve geri evede yollamayacaklar büyük ihtimalle pandemi var diye. Çok korkuyorum. Elerler mi beni. Okul 2 yıllık ilaç geçmişini istedi bile şimdiden.direk görecekler. Yardımcı olur musunuz? Bi akıl verseniz. çıkmazda gibi hissediyorum kendimi.

Polis adayı
Polis adayı
1 ay önce

Merhaba hocam ben cocuklukta yasadigim bi olaydan dolayi ailemin israri ile psikiyartiye gittim ve bana yaygin ankisite bozuklugu tanisi kondu misol ve selectra kullandim ve 3 tane raporum var ilaci 14.02.2019 tarihinde yazildi ama alamadigim icin kullanmadim ve ondan sonra hic kullanmadim 1.5 yil gecti nerden baksaniz ve ben polislik icin sorun oldugunu sonradan öğrendim bunlar benim icin sorun olur mu ve bu sene yeni bi tanida prostat buyumesi ve pramatüre ejekilasyon tanisi kondu buda sakıncalı galiba suan tedavi görüyorum ki bu meslek benim hayalim ama olamam mi durum ne olur kendimi ona göre hazırlamak istiyorum

Behzat
Behzat
1 ay önce

Daha önce (Çocukken) Concerta adlı dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite bozukluğu ilacını kullanmıştım 1 yıl falan kullandım. En son 2016 yılında kullandığım çıkıyor sistemde Bu Polisliğe engel oluşturur mu?

Muhittin
Muhittin
2 ay önce

Iyi günler öncelikle, 6 ay önce uykusuzluktan ve dönemsel stresten tavsiye ile psikiyatriye gittim, o da uyku ilacı ile normal reçete en hafifinden antidepresan yazdı ilaclar raporlu ilacda degil lakin uzun süredir polislik istiyorum hazırlanıyordum. Bu durumun sıkıntı olabileceğini ogrendigimde epikriz raporunu da temin ettim orada da anksiyete hafif depresyon girmişler. Sorum su ki, kesin şekilde bu sorun olur mu bana ya da yapabileceğim başka yollar var mi? Ne o zaman ne de su an tanı kriterlerini de kapsamıyorum, saglamim keşke de gitmeseydim. Zaten mezun olduğum bölüm de 112 bölümü tam olarak olmasa da polisliğin getireceği psikolojik fizyolojik etmenlere alışkınım.… Read more »

Barış
Barış
2 ay önce

Merhaba admin 2017 senesinde ağrı kesici ilaç içmiştim 3-4 tane sonrasında kalp çarpıntısı yaptığı için acile gittim orada adli vaka olarak giriş yaptılar ve hastalık olarak şunları yazmışlar:
I10 – ESANSİYEL (PRİMER) HİPERTANSİYON
R11 – BULANTI VE KUSMA
R31 – HEMATÜRİ, TANIMLANMAMIŞ
X60 – OPİOİD OLMAYAN ANALJEZİKLER, ANTİPİRETİKLER VE ANTİROMATİZMALLERE MARUZ KALMA VE KASITLI KENDİNE ZARAR VERME
X44 – İLAÇLAR, HAPLAR VE BİYOLOJİK MADDELERE MARUZ KALMA VE KAZAYLA ZEHİRLENME DİĞER VE TANIMLANMAMIŞ

çocuk şubeye ifade vermiştim, şu an hiçbir sağlık problemim yok kalıcı etkisi olmadı sadece kustuğum için su kaybından serum yemiştim polis olmama engel olur mu bu durum.

Barış
Barış
2 ay önce
Reply to  Admin

Bunu öğrenmenin bir yolu var mıdır?

Barış
Barış
2 ay önce
Reply to  Admin

B dilimi kapsamında bulunan rahatsızlıklar güncel değerlendirilmeye bakılmaksızın polisliğe engel midir yoksa adayın son 2 yılı nasıl geçirdiğine mi bakılır?

Last edited 2 ay önce by Barış
Atabey
Atabey
3 ay önce

Aktif psikopataloji saptanmadı. Yazdı doktor kurul raporuna, MMPI testinde histerik özellikler göstermektedir yazıyor. Diğer tüm alt durumlar normal, aktif psikopataloji gözükmemektedir. Yazıyor. Histerik özellikler gösterme Polisliğe engel midir ?

meraklı
meraklı
3 ay önce

2017 yılında dikkat eksiliği teşhisi ile kırmızı reçete ilaç verildi. 2019 yılında da dikkat eksikliği ilacı aldım ama o kırmızı reçete değil idi. 2020 yılında polisliğe başvursam 2017’deki teşhisi mi yoksa 2019’da aldığım ilacı mı dikkate alırlar birde 2021 yılında her ikisinin de üstünden 2 sene geçmiş oluyor yani seneye girsem sorun olur mu?

Ali
Ali
3 ay önce

Admin bu epikriz raporu herhangi bir doktordan aliniyormu herhangi bir hastaneye mi gitmek gerekiyor? Muane olsam sağlam raporu alsam olur mu?en yakın pomem ne zaman olur admin doktora sormuştum bir sıkıntı olur mu diye bir sıkıntı olmaz demişti ama ben ilaclari alıp kullanmadım zaten.En yakın zamandaki pomeme yetişmek istiyorum .şimdiden teşekkür ederim

Ali
Ali
3 ay önce
Reply to  Admin

Teşekkürler admin çok sağol

Ali
Ali
3 ay önce

Merhaba admin benim psikolojik muane tanısı yazıyor e nabızda sinav zamanı stresten gittim doktora bana sıtresten dedi iki ilac yazdı ilaclari alıp kullanmadim reçetelerde görünüyor ama satın alinan ilaclarda görünmüyor aralık 2019 da hastaneye gittim pomem de sıkıntı olur mu bana bu durum

Kapalı