Sitemizde toplam: 194 yazı ve cevaplanmış 1203 soru bulunmaktadır. 
BEKÇİLİKPOLİSLİKSağlık Şartları

Psikolojik Tedavi Gören Polis Olabilir mi ?

Hangi psikolojik rahatsızlıklar polis olmaya engeldir ?

Psikolojik tedavi gören polis olabilir mi ? Depresyon bozukluğu polisliğe engel mi ? Konuşma bozuklukları polisliğe engel mi ? Kekemelik polisliğe engel mi ? Anksiyete bozukluğu polisliğe engel mi ? Bu yazımızda bu ve bunun gibi birçok soruya cevap vereceğiz.

DUYURU: 29.09.2019 tarihinde resmi gazetede yayımlanan Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğine göre Ruh Sağlığı ve Hastalıkları bölümüne aşağıdaki 3 madde eklenmiştir.

 • Geçmiş muayene ve tedavi ayrıntıları ile geçmiş ilaç kayıtlarını gösteren sistemler üzerinden, kişilerin son 2 yıl içerisinde pskiyatrik yönden muayene olduklarına veya psikotrop ilaç kullandıklarına dair kayıtları görüldüğünde;
 1. Psikotrop ilacın reçete edildiği ilgili sağlık hizmeti sunucusundan, bahse konu tarihte, kişiye psikotrop ilaç reçete edilmesine neden olan muayene ayrıntılarını, tüm klinik bulguları ve diğer ayrıntıları açıklayan bir epikriz raporu getirmesi istenir ve bahse konu psikotrop ilacın hangi sebeple reçete edildiği anlaşılmaya çalışılır. Bu epikriz raporunu kişi kendisi temin ederek getirir.
 2. Epikriz raporu görülmesi halinde, psikotrop ilacın reçete edildiği tarihte, kişinin psikiyatrik tanı kriterlerini karşılayacak düzeyde psikopatolojisinin olup olmadığına, bahse konu psikotrop ilacın psikiyatrik tanı haricindeki diğer branş muayenelerinde ki patolojik sürece destek olması amacıyla yazılıp yazılmadığını karar verilir. Bahse konu psikotrop ilacın psikiyatri Tanı ve Tedavi amacıyla yazılmadığını epikriz raporundaki klinik durumun kısa süreli semptomlarla seyreden ancak psikiyatrik hastalık sınıflaması içinde yer almayan bir klinik durum olduğuna veya tanı kriterleri doldurmayan geçici bir klinik durum olduğuna karar verilmesi halinde kişi hakkında öğrenci olur kararı verilebilir. C ve D diliminde geçen tanılar için süre ayrımı yoktur öğrenciliğe engeldir. Son 2 yıl içerisinde psikiyatrik tanısı olduğu anlaşılanlara öğrenci olamaz kararı verilir.
 3. Son 2 yıl içerisinde kişilerin psikiyatrik yönden muayene olduklarını veya psikotrop ilaç kullandıklarına dair kayıtları görüldüğünde ve psikotrop ilacın reçete edildiği zamana ait epikriz raporu görülemediğinde psikiyatrik tedavi geçmişi nedeniyle kişi hakkında öğrenci olamaz kararı verilir.

Polisliğe Engel Ruhsal Rahatsızlıklar

Emniyet Teşkilatı sağlık şartları yönetmeliği ruh sağlığı bölümü altında polisliğe engel olan ve engel olmayan ruhsal rahatsızlıklar açıkça belirtilmiştir.

 • Ruh sağlığı konusunda kronik hastalığı, sürekli diyet ve ilaç tedavisi  ile kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı olanlar polis okulu öğrenciliğine kabul edilmezler.
 • Polis okulu öğrencisinin ruhsal yönden tam ve sağlam olması gerekmektedir.
 • Geçmişinde ve halen hiçbir ruhsal hastalık, intihar girişimi, hafif ve orta derecede konuşma bozuklukları ve kişilik bozukluğu olmayacaktır olması durumunda polis okulu öğrenciliğine engeldir.
 • Ancak bu gibi rahatsızlıklarda son 2 yılın semptomsuz ve tedavisiz geçirilmesi psikiyatrik yönden sağlam kabul edilir.
 • Fakat C ve D dilimine geçen tanılar için süre ayrımı yoktur polis okulu öğrenciliğine engeldir..
 • c ve d düzeyinde geçen tanılarda ise daha çok kronik düzeyde bir tanı konmuşsa o zaman polis okulu öğrenciliğine engel olmaktadır.
 • Ayrıca tırnak yeme,saç, kirpik, kaş yolma gibi durumların mevcudiyeti de daha ayrıntılı değerlendirilerek A dilimi kapsamında olup olmadığına göre karar verilir.
 • Kişinin kendisine zarar verme girişimi, yıkıcı davranım,dürtü kontrol ve davranım bozukluğu polis okulu öğrenciliğine engeldir.

Ruh sağlığı ve hastalıkları B dilimine göre şu şekilde yer almaktadır:

 • D diliminde yer alan kişilik bozuklukları dışında kalan ( narsistik, obsesif kompulsif, histrionik, bağımlı ve çekingen ) kişilik bozuklukları

Açıklama: Bu maddelere girecek olanların iş ortamlarında uyumlarının ve kişilerarası işlevselliklerinin bozulmamış olması çalışma gücü ve verimlerinin azalmamış olması gerekmektedir.

Bu tanıların sosyal ilişkileri etkileyen şiddetli formları D dilimi kapsamında değerlendirilir ve bu durumda polisliğe engeldir.

Geçirilmiş ruhsal bozukluklar;

 • Depresyon bozuklukları,
 • Anksiyete bozuklukları,
 • Obsesif kompulsif ve ilişkili bozukluklar,
 • Travma ve stresör ile ilişkili bozukluklar,
 • Disosiyasyon bozuklukları, bedensel belirti ve ilişkili bozukluklar,
 • Uyum bozuklukları,
 • Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu,
 • Yeme ve uyku bozuklukları,
 • Cinsel işlev bozuklukları,
 • Hafif ve orta derecede konuşma bozuklukları,
 • Kendine zarar verme girişimi mevcudiyetinde, ayırıcı tanıda yıkıcı davranım dürtü kontrol ve davranım bozukluğu açısından değerlendirilmelidir.
 • Yıkıcı davranım, dürtü kontrol ve davranım bozukluğu D dilimi kapsamında değerlendirilir.
 • yukarıda saymış olduğumuz rahatsızlıklar Eğer kronik nitelikte bir tanı konmuşsa polis okulu öğrenciliğine engeldir.
 • Ancak doktor tarafından geçici nitelikte yani tedavi ile geçecek bir tanı konulmuşsa bunlar öğrenciliğe engel olmayabilir.
 • Yani ruhsal anlamda son 2 yılın semptomsuz ve tedavisiz geçirilmesi polisliğe engel değildir.

Bu saymış olduğumuz durumlar polislik için geçerli olduğu gibi bekçilik içinde geçerlidir. Bu makale ile psikolojik tedavi gören polis olabilir mi sorusuna cevap bulduğumuzu düşünüyorum. Merak ettiğiniz başkaca hususlar veya aklınıza takılan bir kısım varsa çekinmeden sorabilirsiniz.

Etiketler

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin, sorularınıza aynı gün içerisinde cevap vermekteyim. SİTEMİZE KATKIDA BULUNMAK İÇİN SİTE LİNKİNİ SOSYAL MEDYA HESAPLARINIZDA PAYLAŞABİLİRSİNİZ.

İlgili Makaleler

61
MERAK ETTİKLERİNİZİ BURADAN SORABİLİRSİNİZ.

avatar
13 Comment threads
48 Thread replies
0 Takip Edenler
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
13 Yorum Yazanlar
MertAdminServetGümüşMert Son Yorum Yazanlar
  Takip Edin  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Mert
Ziyaretçi
Mert

Merhaba admin bekçilik için daha önce yazmistim cuma günü saglik raporu aldik ve doktor 3 yil once olan tani yi yazdi 2017 yaygın ankisiyette 2 defa tedavi görülmüş 3 yil semptomsuz ve tedavisiz dir yazdi bir de test yaptı sonuç kısmına normal sağlam yazdi heyet te onayladı cmb olur dedi dosya ankaraya gidecek şimdi önem li olan ankara beni neye gore inceleyecek ve sonuc ne olur cevaplarsanız sevinirim.

Servet
Ziyaretçi
Servet

Merhaba admin 01. 01.2017 yılın da bana iki kutu xanax yazildi (yeşil reçeteli) polislik sonucu bekliyorum bana bi sikinti yaratirmi. Tani ankisiyette geciyo

Admin
Ziyaretçi
Admin

Muayene ayrıntılarında kronik nitelikli olarak degerlendirilmemisse yani geçici nitelikteyse anksiyete bozukluğu engel oluşturmaz senin muayenenin üstünden 3 sene geçmiş zaten. Yönetmeliğe göre engel bir durum yok.

Servet
Ziyaretçi
Servet

Benim korkum yeşil reçete yazılması neye gore yazdi onu da bilmiyorum o.kadar ağır bir şeyim olduğunu da düşünmüyorum kıl dönmesi ameliyatı olacaktım onun korkusuyla gitmiştim ilk gidişimde tanımlanmamış ankisiyette bozuklugu yaziyo ikinci gidişimde yaygin ankisiyette yazmış bi daha da gitmedim zaten

Servet
Ziyaretçi
Servet

Demek istedigim kronik nitelik li olması için en az 6 aylık bir tedavi geçmişi olması lazim değil mi ben 2 defa gittim sadece

Admin
Ziyaretçi
Admin

Epikriz raporunu alıp bir psikiyatri doktoruna inceleterek bu konu hakkında kesin bilgi alabilirsin diye düşünüyorum. Eger böyle bir imkanın varsa kullan en azından için rahat eder, belki de 3 yıldan fazla süre geçtiği güncel durumuna göre kontrol edip sağlam yazacaklar, hakkında hayırlısı olsun.

Servet
Ziyaretçi
Servet

Yeşil reçeteli ilacın sıkıntısı olurmu peki ilaç yönünden 0.5 mg dozunda

Admin
Ziyaretçi
Admin

Ilaç yönünden sıkıntı olmaz sadece konulan tanı yüzünden sorun olma durumu var.

Servet
Ziyaretçi
Servet

Konulan tani yi da 3 yil geçti üzerinden diye kurtarırız ins

Servet
Ziyaretçi
Servet

Sizin şahsi fikriniz nedir o kadar insana yardimci oluyorsunuz benim konumla alakalı nasil sonuçlanır.

Admin
Ziyaretçi
Admin

Ben geçen süreden dolayı engel olmaz diye düşünüyorum ama dediğim gibi tanının niteliği de önemli, epikriz raporunu temin edip, doktora incelettir onun da görüşünü al.

Servet
Ziyaretçi
Servet

Çok teşekkür ediyorum size sagolun

Büşra
Ziyaretçi
Büşra

Merhaba dün yazmıştım aslında bugünde sormak istediklerim var. Nişanlım psikiyatri epikriz raporu olmadığı için bugün hastane heyetinden olumsuz sonuç almış. Bu epikriz raporu dışında hiçbir sorunumuz yok. Bu sonuçlar tekrar polis akademisine gelecekmiş sanırım. Tekrardan hastaneye gönderirler mi ya da direk olumsuz sonuç verirseler itiraz edip epikrize ulaşsak çözebilir miyiz durumu?

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba, tekrar hastaneye göndermeden olumsuz sonuç verilir büyük ihtimalle ancak öyle bile olsa dediğinize göre stres yüzünden basit bir durumsa epikriz raporunu temin ederek itiraz edebilir ve bu şekilde geri dönebilir.

Büşra
Ziyaretçi
Büşra

Olumsuz olacağını düşünürsek okumuş olduğum ‘’sağlık kurulu raporu olumsuz olan adaylar ilişiklerinin kesildiği tarihten itibaren bir yıl içerisinde, bir defaya mahsus olmak üzere devlet hastanelerinden, devlet eğitim araştırma hastanelerinden veya devlet üniversite hastanelerinden alacakları “sağlık durumunun düzeldiğine” ilişkin sağlık kurulu raporu ile ilgili polis okuluna başvurması halinde, tekrar sağlık kurulu raporu aldırılmak üzere hastaneye sevk edilecek.’’ bilgisi doğru mudur?

Admin
Ziyaretçi
Admin

Güncel işleyişe göre emniyet teşkilâtı sağlık şartları yönetmeliğinde o şekilde bir açıklama bulunmamaktadır.

# Polis okulunda, POMEM’ de veya PAEM’de öğrenciyken sağlık nedeniyle ilişiği kesilenlerin 60 gün içerisinde idare mahkemesine gerekli belgeleri sunarak iptal davası açması gerekir. Bu süreçte elenmesine neden olan sağlık sorunu ile ilgili sağlık kuruluşundan heyet raporu alınmalı, geçmiş muayeneye ait epikriz raporunu temin etmeli bu şekilde başvuru yapmalıdır. Yanı dediğiniz konudan dolayı ilişiği kesilirse geri döner diye düşünüyorum. Umarım yardımcı olabildim.

Gümüş
Ziyaretçi
Gümüş

Büşra hanim nişanlinız son iki yıl içerisinde tanisi oldugu icin mi olumsuz aldı yok sa direk ankisiyette tedavisi görmüş o yüzden mi olumsuz aldi

Mert
Ziyaretçi
Mert

Merhaba admin bana bundan 3 yil once özel bir hastanede yaygin ankisiyette tanisi konuldu ve doktora 2 defa gittim yazılan ilacın bitanesi yeşil reçeteli herhangi bir sorun olurmu teşekkür ederim.

Mert
Ziyaretçi
Mert

Bekcilik için soruyorum

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba Mert, psikiyatrik yönden tedavi olan adaylarda eğer konulan tanı geçici nitelikteyse, kişinin çalışma ve sosyal hayatını etkilemiyorsa son 2 yıl içerisinde tedavi olmamış olması sağlam olarak kabul edilmektedir. Ancak konulan tanının geçici nitelikte olmadığına karar verilirse ( anksiyete bozukluğu, bipolar bozukluk gibi tanılarda ) süre gözetmeden polisliğe ve bekçiliğe engel olacaktır. Bu yönden sorun olabilir, kolay gelsin.

Mert
Ziyaretçi
Mert

3 yil once gitmiştim ve bida ha hic gitmedim yine de sorun olacak mi diyosunuz

Admin
Ziyaretçi
Admin

Kesin sorun olur diyemem ancak enabız üzerinden kontrol ettiklerinde tanı gözüküyorsa senden epikriz raporu isteyerek detaylı inceleyebilirler, nihayetinde mevcut durumuna göre inceleyip karar verirler.

# Senin durumunda yaygın anksiyete bozukluğu tanısının konulduğu süreden 3 yıl geçtiği için şuanki haline göre inceleyip karar verirler ve 3 yıl önceki rahatsızlıkla ilgili devam eden bir bulgu yoksa psikiyatrik yönden sağlam kabul edilirsin.

Mert
Ziyaretçi
Mert

Normal olarak sağlam kabul edilmesi lazım ankisiyette herkese yazılan bir tani bu tani b c d diliminde geciyo onemli olan bence 2 yıla içersinde herhangi bi tedavi olup olmadığıdır

Admin
Ziyaretçi
Admin

Yönetmeliğe göre kronik nitelik kazanma ihtimali olan;
– Depresyon bozuklukları,
– Anksiyete bozuklukları,
– Obsesif kompulsif ve ilişkili bozukluklar,
– Travma ve stresör ile ilişkili bozukluklar,
– Disosiyasyon bozuklukları, bedensel belirti ve ilişkili bozukluklar gibi durumlarda, süreye bakılmaz.

Mert
Ziyaretçi
Mert

Ama burda bu çelişki var bu tani yi alıpta polis veya bekçi olan insanlar mevcut onlar içinde süre olması gerekmez miydi.

Admin
Ziyaretçi
Admin

Anlatmak istediğim şu bu tanılarda dikkat ettikleri kısım kronik mi yoksa geçici nitelikte mi olduğudur yani bu tanı konuldu kesin elenirsiniz demek değil, incelemeyi yapan doktorlar tanının niteliğine göre karar verecekler. Örneğin geçici nitelikte olduğu kanaatine varırlarsa sağlam kabul edilirsin, kronik nitelikte olduğu kanaatine varılırsa elenirsin.

Mert
Ziyaretçi
Mert

O anki durum onemli o zaman com sagolun teşekkür ederim sonucu paylaşırım buradan

Admin
Ziyaretçi
Admin

Tabi paylaşırsan diğer arkadaşlar için de aydınlatıcı olur hayırlı haberlerini bekliyoruz, kolay gelsin. Rica ederim.

Mert
Ziyaretçi
Mert

Son sorum k.bakmayin diyelimki burdan sağlam olur aldik ankaradan olumsuz gelme durumu varmi dir bu olayla ilgili

Admin
Ziyaretçi
Admin

Estağfurullah bulunduğun ildeki sağlık heyetinden sağlam alırsan herhangi bir sıkıntı olmaz artık.

Büşra
Ziyaretçi
Büşra

Merhabalar. Nişanlım 2018yılı Nisan ayında sınav stresi yüzünden psikiyatriye gitti bir ilaç yazdılar normal öyle yeşil kırmızı reçete falan değil. Kullanmadı bile. Üzerinden 21ay geçmiş iki yıl olmak üzere. Epikriz raporu istemişler ama hiçbir şekilde ulaşamadık. Doktorla birebir görüştük hastane değişikliğinden dolayı bilgilere ulaşamadığını söyledi. Geçirilmiş anksiyete bozukluğu tanısı yazıyor. Epikriz için kişinin bizzat gidip dilekçe vermesi gerekiyormuş. Oda intibakta. Sıkışıp kaldık. Sizce durum ne olur?

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba Büşra, emniyet teşkilâtı sağlık şartları yönetmeliğine göre son 2 yıl içerisinde kişilerin psikiyatrik yönden muayene olduklarına veya psikotrop ilaç kullandıklarına dair kayıtları görüldüğünde ve psikotrop ilacın reçete edildiği zamana ait epikriz raporu görülemediğinde psikiyatrik tedavi geçmişi nedeniyle kişi hakkında öğrenci olamaz kararı verilir.

# Yani açıklamadan da anlayacağınız üzere nişanlınızın Epikriz raporunu temin etmesi gerekiyor, dilekçeyi ıslak imzalı olarak posta yoluyla veya faks ile göndermeyi denesin belki o şekilde çözüm bulabilir ya da akademinin öğrenci işlerine durumu izah etsin, farklı bir alternatif çözüm bulunur inşallah.

Zeynep Cakmak
Ziyaretçi
Zeynep Cakmak

Merhaba hocam oglum 8. Sınıfa giderken teog sınavına gireceği ve sınavda basit hatalar yaptığı için dikkat eksikliği ilacı kullandı 2 ay kadar bir süre. Şuan aradan 5 yıl falan geçti polislige basvurdugunda bu ilaç engel olurmu kırmızı reçeteli ilac

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba Zeynep Hanım, dikkat eksikliğinden dolayı yazılan ilacın engel olacağını düşünmüyorum. Ayrıca oğlunuzun son 2 yıl içerisinde psikiyatrik yönden tedavi olmamış olmasından dolayı da belirttiğiniz durum polislik için sorun oluşturmayacaktır.

Enes
Ziyaretçi
Enes

Ben 2015 te nerolejiye gittim tanı olarak anksiyete ve bipolar bozuklugu yazmis ben bunu daha yeni gordum ve yazan doktotun yanına gittim kendisi bana bu şekilde yazdığım icin muyane ucreti alınmadığını söyledi ve bir kağıda bu kişide bu hastalıklar yoktur bu sebebten yazılmıştır diye bir not vererek beni gönderdi ben şimdi polis olamayacakmıyım admin

Admin
Ziyaretçi
Admin

Kesin olarak olamazsın diyemem ancak emniyet teşkilâtı sağlık şartları yönetmeliğine göre anksiyete ve bipolar bozukluk polisliğe engeldir. Doktorun sonradan yazmış olduğu not ne kadar dikkate alınır orasına komisyon karar verecek ancak kazanırsan enabız sistemi üzerinden hastalıklarını kontrol ederler ve 2015 senesinde tanı konulduğu için mevcut durumuna göre değerlendirebilirler.

Enes
Ziyaretçi
Enes

Cevap verdiginiz icin tesekur ederim

Asyam
Ziyaretçi
Asyam

Yani idari soruşturmada nasıl bir süreç olur nasıl bir yol izlenir lütfen cvp verin

Asyam
Ziyaretçi
Asyam

Şimdi ben polis memuruyum ve hastalığım olan kleptomani den dolayı adlı bir soruşturma geçirdim adlı olarak bir ceza almasam idari olarak nasıl bir süreç islenir cvp verirseniz

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba Asyam, kişisel bilgilerinizi gizleyerek dosya içeriği hakkında admin@polissayfasi.com adresine mail atarsanız gün içerisinde inceleyip, daha sağlıklı bilgi verebilirim, iyi günler.

Asyam
Ziyaretçi
Asyam

Ya şöyleki ben polis memuruyum ve hastalığının etkisiyle bir magazadan eşya aldim sonra adlı olarak soruşturma geçirdim için şuan gorevimden uzaklaştırıldım adlı olarak ceza almasam idari olarak nasıl bir süreç islenir

Admin
Ziyaretçi
Admin

Emniyet teşkilatı disiplin tüzüğüne göre hırsızlık, gasp, dolandırıcılık, irtikap, rüşvet, zimmet, ihtilas, ırza geçme, ırza tasaddi, sahtecilik, banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması, kalpazanlık, kasden adam öldürme, veya bu suçları işlemeye teşebbüs etmek, emniyeti, suiistimal, yalan yere tanıklık, yalan yere yemin, suç tasnii, iftira gibi suçlar meslekten çıkarma cezasının verilmesine neden olmaktadır.

# Ancak siz bunun kleptomani hastalığından ötürü istemsiz gerçekleştiğini belgelendirebilirseniz belki farklı bir çıkış yolu bulabilirsiniz. Aksi halde adli ceza almasanız bile yürütülen idari soruşturma bakımından ihraç olmanıza yol açabilir.

Kapalı