Sitemizde toplam: 227 yazı ve cevaplanmış 3967 soru bulunmaktadır. 

Psikolojik Tedavi Gören Polis Olabilir mi ?

Hangi psikolojik rahatsızlıklar polis olmaya engeldir ?

Psikolojik tedavi gören polis olabilir mi ? Depresyon bozukluğu polisliğe engel mi ? Konuşma bozuklukları polisliğe engel mi ? Kekemelik polisliğe engel mi ? Anksiyete bozukluğu polisliğe engel mi ? Bu yazımızda bu ve bunun gibi birçok soruya cevap vereceğiz.

DUYURU: 29.09.2019 tarihinde resmi gazetede yayımlanan Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğine göre Ruh Sağlığı ve Hastalıkları bölümüne aşağıdaki 3 madde eklenmiştir.

 • Geçmiş muayene ve tedavi ayrıntıları ile geçmiş ilaç kayıtlarını gösteren sistemler üzerinden, kişilerin son 2 yıl içerisinde pskiyatrik yönden muayene olduklarına veya psikotrop ilaç kullandıklarına dair kayıtları görüldüğünde;
 1. Psikotrop ilacın reçete edildiği ilgili sağlık hizmeti sunucusundan, bahse konu tarihte, kişiye psikotrop ilaç reçete edilmesine neden olan muayene ayrıntılarını, tüm klinik bulguları ve diğer ayrıntıları açıklayan bir epikriz raporu getirmesi istenir ve bahse konu psikotrop ilacın hangi sebeple reçete edildiği anlaşılmaya çalışılır. Bu epikriz raporunu kişi kendisi temin ederek getirir.
 2. Epikriz raporu görülmesi halinde, psikotrop ilacın reçete edildiği tarihte, kişinin psikiyatrik tanı kriterlerini karşılayacak düzeyde psikopatolojisinin olup olmadığına, bahse konu psikotrop ilacın psikiyatrik tanı haricindeki diğer branş muayenelerinde ki patolojik sürece destek olması amacıyla yazılıp yazılmadığını karar verilir. Bahse konu psikotrop ilacın psikiyatri Tanı ve Tedavi amacıyla yazılmadığını epikriz raporundaki klinik durumun kısa süreli semptomlarla seyreden ancak psikiyatrik hastalık sınıflaması içinde yer almayan bir klinik durum olduğuna veya tanı kriterleri doldurmayan geçici bir klinik durum olduğuna karar verilmesi halinde kişi hakkında öğrenci olur kararı verilebilir. C ve D diliminde geçen tanılar için süre ayrımı yoktur öğrenciliğe engeldir. Son 2 yıl içerisinde psikiyatrik tanısı olduğu anlaşılanlara öğrenci olamaz kararı verilir.
 3. Son 2 yıl içerisinde kişilerin psikiyatrik yönden muayene olduklarını veya psikotrop ilaç kullandıklarına dair kayıtları görüldüğünde ve psikotrop ilacın reçete edildiği zamana ait epikriz raporu görülemediğinde psikiyatrik tedavi geçmişi nedeniyle kişi hakkında öğrenci olamaz kararı verilir.

Polisliğe Engel Ruhsal Rahatsızlıklar

Emniyet Teşkilatı sağlık şartları yönetmeliği ruh sağlığı bölümü altında polisliğe engel olan ve engel olmayan ruhsal rahatsızlıklar açıkça belirtilmiştir.

 • Ruh sağlığı konusunda kronik hastalığı, sürekli diyet ve ilaç tedavisi  ile kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı olanlar polis okulu öğrenciliğine kabul edilmezler.
 • Polis okulu öğrencisinin ruhsal yönden tam ve sağlam olması gerekmektedir.
 • Geçmişinde ve halen hiçbir ruhsal hastalık, intihar girişimi, hafif ve orta derecede konuşma bozuklukları ve kişilik bozukluğu olmayacaktır olması durumunda polis okulu öğrenciliğine engeldir.
 • Ancak bu gibi rahatsızlıklarda son 2 yılın semptomsuz ve tedavisiz geçirilmesi psikiyatrik yönden sağlam kabul edilir.
 • Fakat C ve D dilimine geçen tanılar için süre ayrımı yoktur polis okulu öğrenciliğine engeldir..
 • c ve d düzeyinde geçen tanılarda ise daha çok kronik düzeyde bir tanı konmuşsa o zaman polis okulu öğrenciliğine engel olmaktadır.
 • Ayrıca tırnak yeme,saç, kirpik, kaş yolma gibi durumların mevcudiyeti de daha ayrıntılı değerlendirilerek A dilimi kapsamında olup olmadığına göre karar verilir.
 • Kişinin kendisine zarar verme girişimi, yıkıcı davranım,dürtü kontrol ve davranım bozukluğu polis okulu öğrenciliğine engeldir.

Ruh sağlığı ve hastalıkları B dilimine göre şu şekilde yer almaktadır:

 • D diliminde yer alan kişilik bozuklukları dışında kalan ( narsistik, obsesif kompulsif, histrionik, bağımlı ve çekingen ) kişilik bozuklukları

Açıklama: Bu maddelere girecek olanların iş ortamlarında uyumlarının ve kişilerarası işlevselliklerinin bozulmamış olması çalışma gücü ve verimlerinin azalmamış olması gerekmektedir.

Bu tanıların sosyal ilişkileri etkileyen şiddetli formları D dilimi kapsamında değerlendirilir ve bu durumda polisliğe engeldir.

Geçirilmiş ruhsal bozukluklar;

 • Depresyon bozuklukları,
 • Anksiyete bozuklukları,
 • Obsesif kompulsif ve ilişkili bozukluklar,
 • Travma ve stresör ile ilişkili bozukluklar,
 • Disosiyasyon bozuklukları, bedensel belirti ve ilişkili bozukluklar,
 • Uyum bozuklukları,
 • Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu,
 • Yeme ve uyku bozuklukları,
 • Cinsel işlev bozuklukları,
 • Hafif ve orta derecede konuşma bozuklukları,
 • Kendine zarar verme girişimi mevcudiyetinde, ayırıcı tanıda yıkıcı davranım dürtü kontrol ve davranım bozukluğu açısından değerlendirilmelidir.
 • Yıkıcı davranım, dürtü kontrol ve davranım bozukluğu D dilimi kapsamında değerlendirilir.
 • yukarıda saymış olduğumuz rahatsızlıklar Eğer kronik nitelikte bir tanı konmuşsa polis okulu öğrenciliğine engeldir.
 • Ancak doktor tarafından geçici nitelikte yani tedavi ile geçecek bir tanı konulmuşsa bunlar öğrenciliğe engel olmayabilir.
 • Yani ruhsal anlamda son 2 yılın semptomsuz ve tedavisiz geçirilmesi polisliğe engel değildir.

Bu saymış olduğumuz durumlar polislik için geçerli olduğu gibi bekçilik içinde geçerlidir. Bu makale ile psikolojik tedavi gören polis olabilir mi sorusuna cevap bulduğumuzu düşünüyorum. Merak ettiğiniz başkaca hususlar veya aklınıza takılan bir kısım varsa çekinmeden sorabilirsiniz.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
313 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
ilayda
ilayda
5 ay önce

merhaba erkek arkadaşım pskolojik sorunlardan dolayı kendine zarar vermesi sonucu tedavi görmek için hastaneye yattı ve ilaç kullanmadı yani verilen ilaçları içmeden attı. şuan 15 yaşında ekimde 16 olucak bu polislik için engel mi

Betül Altaş
Betül Altaş
9 ay önce

Tanıda sosyal fobi yazıyo engelmi ? doktor sende böyle hastalık yok diyerek teste soktu ve hastaligo yok diye yazdi temmuz 2020 de

Hasan
Hasan
9 ay önce
Reply to  Admin

Merhaba en son 2018 Eylül ayında psikiyatriye muayne oldum ve ilaç yazıldı. Ondan öncesinde de 7 8 gere psikyatrik muaynem var e nabızda. 2018 eylülden beri herhangi bir randevum veya reçetem yok. Panik atak rahatsızlığından dolayı başvurmuştum. E nabızda tanı yok sadece psikiyatrik muayne tanısı yazıyor. Bu benim için sorun olur mu ve psikariyle ilgili kutucuğa ne işaretlemeliyim teşekkürler.

Betül Altaş
Betül Altaş
9 ay önce

İyi akşamlar ilk olarak sosyal fobi beş yıl önce kondu.Enabizdan gecmisime baktığımda en son Kasım 2020 genel tıbbi muayene yazıyo ve reçetelerim kısmında ilaç raporu süresi bir yıl beş ay önce dolmuş sorun olurmu birde sosyal fobi tanısı b diliminde mı ? B dilimindeyse son iki yilin temiz geçmesi halinde polis olabilirmiyim ?

Emre
Emre
9 ay önce

Merhaba anksiyete pskiyatrik ilaç kullandım yeşil kırmızı reçete degil ilaç kullanmayı bırakalı 8 ay oldu 2 yıl olunca polis olabilirmiyim ? saglık durumum yerinde psikolojik hiçbir sıkıntım yok

Mel
Mel
10 ay önce

2018 nisan ayında psikiyatrik muayene tanısı yazıyor. Bir aylıkta ilaç verilmişti. Bunun dışında bir daha hiç gitmedim. Engel olur mu acaba?

Yasin
Yasin
10 ay önce

Merhaba,1,5.2 senedir normal reçeteli antidepresan ilaç kullanıyorum stresden kaynaklı mide bulantısı için e nabızda hiçbir tanı yok sorun olurmu askerlik ve polislik için

Fuat çakır
Fuat çakır
10 ay önce

Merhaba admin
Benim 2019 mart ve 2019 haziran ayında 2 tane psikiyatrik muayene tanım var e nabızda ve reçete falan ilaç vs. Hiçbirşey vermedi e nabızda da görünmüyor zaten 2021 pmyo hazırlanıyorum ve alım zamanı geldiğinde 2 sene geçmiş oluyor üzerinden bu hazirana girdiğimizde yani fakat ben epikriz raporu aldım raporda da uyum bozukluğu f.43 tarzından birşey yazıyordu doktoru aradım ve yanıma gel kronik olmadığını yazayım ıslak imza atayım dedi o ıslak imzalı raporla genel sağlıktaki doktora versem sorun edermi öğrenci olmaz kararı verirmi saygılar.

Smyy
Smyy
10 ay önce

Merhaba, şuan 23 yaşındayım, ben 15 yaşındayken travma sonrası stres bozukluğu nedeniyle 1 ay hastanede yatmıştım. Xanax kullandım. Hastane Sonrasında ilaç kullanımına devam etmedim, doktorum yeterli olduğunu söyledi. Yeniden psikoloğa gitmeme neden olacak bir sorunum da olmadı. Bu polisliğe engel olur mu sizce?

Last edited 10 ay önce by Smyy
Melih
Melih
10 ay önce

Ben 2 yildir normal reçeteli paxera 10 mg adinda ilac kullandim psikiyatrik muayne tanisi yaziyor birakali ilaci 8 ay oldu onemli bir saglik skntim yok nolursunuz cevaplayin

Kapalı