Sitemizde toplam: 218 yazı ve cevaplanmış 2568 soru bulunmaktadır. 

Psikolojik Tedavi Gören Polis Olabilir mi ?

Hangi psikolojik rahatsızlıklar polis olmaya engeldir ?

Psikolojik tedavi gören polis olabilir mi ? Depresyon bozukluğu polisliğe engel mi ? Konuşma bozuklukları polisliğe engel mi ? Kekemelik polisliğe engel mi ? Anksiyete bozukluğu polisliğe engel mi ? Bu yazımızda bu ve bunun gibi birçok soruya cevap vereceğiz.

DUYURU: 29.09.2019 tarihinde resmi gazetede yayımlanan Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğine göre Ruh Sağlığı ve Hastalıkları bölümüne aşağıdaki 3 madde eklenmiştir.

 • Geçmiş muayene ve tedavi ayrıntıları ile geçmiş ilaç kayıtlarını gösteren sistemler üzerinden, kişilerin son 2 yıl içerisinde pskiyatrik yönden muayene olduklarına veya psikotrop ilaç kullandıklarına dair kayıtları görüldüğünde;
 1. Psikotrop ilacın reçete edildiği ilgili sağlık hizmeti sunucusundan, bahse konu tarihte, kişiye psikotrop ilaç reçete edilmesine neden olan muayene ayrıntılarını, tüm klinik bulguları ve diğer ayrıntıları açıklayan bir epikriz raporu getirmesi istenir ve bahse konu psikotrop ilacın hangi sebeple reçete edildiği anlaşılmaya çalışılır. Bu epikriz raporunu kişi kendisi temin ederek getirir.
 2. Epikriz raporu görülmesi halinde, psikotrop ilacın reçete edildiği tarihte, kişinin psikiyatrik tanı kriterlerini karşılayacak düzeyde psikopatolojisinin olup olmadığına, bahse konu psikotrop ilacın psikiyatrik tanı haricindeki diğer branş muayenelerinde ki patolojik sürece destek olması amacıyla yazılıp yazılmadığını karar verilir. Bahse konu psikotrop ilacın psikiyatri Tanı ve Tedavi amacıyla yazılmadığını epikriz raporundaki klinik durumun kısa süreli semptomlarla seyreden ancak psikiyatrik hastalık sınıflaması içinde yer almayan bir klinik durum olduğuna veya tanı kriterleri doldurmayan geçici bir klinik durum olduğuna karar verilmesi halinde kişi hakkında öğrenci olur kararı verilebilir. C ve D diliminde geçen tanılar için süre ayrımı yoktur öğrenciliğe engeldir. Son 2 yıl içerisinde psikiyatrik tanısı olduğu anlaşılanlara öğrenci olamaz kararı verilir.
 3. Son 2 yıl içerisinde kişilerin psikiyatrik yönden muayene olduklarını veya psikotrop ilaç kullandıklarına dair kayıtları görüldüğünde ve psikotrop ilacın reçete edildiği zamana ait epikriz raporu görülemediğinde psikiyatrik tedavi geçmişi nedeniyle kişi hakkında öğrenci olamaz kararı verilir.

Polisliğe Engel Ruhsal Rahatsızlıklar

Emniyet Teşkilatı sağlık şartları yönetmeliği ruh sağlığı bölümü altında polisliğe engel olan ve engel olmayan ruhsal rahatsızlıklar açıkça belirtilmiştir.

 • Ruh sağlığı konusunda kronik hastalığı, sürekli diyet ve ilaç tedavisi  ile kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı olanlar polis okulu öğrenciliğine kabul edilmezler.
 • Polis okulu öğrencisinin ruhsal yönden tam ve sağlam olması gerekmektedir.
 • Geçmişinde ve halen hiçbir ruhsal hastalık, intihar girişimi, hafif ve orta derecede konuşma bozuklukları ve kişilik bozukluğu olmayacaktır olması durumunda polis okulu öğrenciliğine engeldir.
 • Ancak bu gibi rahatsızlıklarda son 2 yılın semptomsuz ve tedavisiz geçirilmesi psikiyatrik yönden sağlam kabul edilir.
 • Fakat C ve D dilimine geçen tanılar için süre ayrımı yoktur polis okulu öğrenciliğine engeldir..
 • c ve d düzeyinde geçen tanılarda ise daha çok kronik düzeyde bir tanı konmuşsa o zaman polis okulu öğrenciliğine engel olmaktadır.
 • Ayrıca tırnak yeme,saç, kirpik, kaş yolma gibi durumların mevcudiyeti de daha ayrıntılı değerlendirilerek A dilimi kapsamında olup olmadığına göre karar verilir.
 • Kişinin kendisine zarar verme girişimi, yıkıcı davranım,dürtü kontrol ve davranım bozukluğu polis okulu öğrenciliğine engeldir.

Ruh sağlığı ve hastalıkları B dilimine göre şu şekilde yer almaktadır:

 • D diliminde yer alan kişilik bozuklukları dışında kalan ( narsistik, obsesif kompulsif, histrionik, bağımlı ve çekingen ) kişilik bozuklukları

Açıklama: Bu maddelere girecek olanların iş ortamlarında uyumlarının ve kişilerarası işlevselliklerinin bozulmamış olması çalışma gücü ve verimlerinin azalmamış olması gerekmektedir.

Bu tanıların sosyal ilişkileri etkileyen şiddetli formları D dilimi kapsamında değerlendirilir ve bu durumda polisliğe engeldir.

Geçirilmiş ruhsal bozukluklar;

 • Depresyon bozuklukları,
 • Anksiyete bozuklukları,
 • Obsesif kompulsif ve ilişkili bozukluklar,
 • Travma ve stresör ile ilişkili bozukluklar,
 • Disosiyasyon bozuklukları, bedensel belirti ve ilişkili bozukluklar,
 • Uyum bozuklukları,
 • Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu,
 • Yeme ve uyku bozuklukları,
 • Cinsel işlev bozuklukları,
 • Hafif ve orta derecede konuşma bozuklukları,
 • Kendine zarar verme girişimi mevcudiyetinde, ayırıcı tanıda yıkıcı davranım dürtü kontrol ve davranım bozukluğu açısından değerlendirilmelidir.
 • Yıkıcı davranım, dürtü kontrol ve davranım bozukluğu D dilimi kapsamında değerlendirilir.
 • yukarıda saymış olduğumuz rahatsızlıklar Eğer kronik nitelikte bir tanı konmuşsa polis okulu öğrenciliğine engeldir.
 • Ancak doktor tarafından geçici nitelikte yani tedavi ile geçecek bir tanı konulmuşsa bunlar öğrenciliğe engel olmayabilir.
 • Yani ruhsal anlamda son 2 yılın semptomsuz ve tedavisiz geçirilmesi polisliğe engel değildir.

Bu saymış olduğumuz durumlar polislik için geçerli olduğu gibi bekçilik içinde geçerlidir. Bu makale ile psikolojik tedavi gören polis olabilir mi sorusuna cevap bulduğumuzu düşünüyorum. Merak ettiğiniz başkaca hususlar veya aklınıza takılan bir kısım varsa çekinmeden sorabilirsiniz.

195
MERAK ETTİKLERİNİZİ BURADAN SORABİLİRSİNİZ.

avatar
49 Yorum konuları
146 Soru cevapları
0 Takip Edenler
 
En çok oylanan soru
En çok cevap verilen soru
45 Yorum Yazanlar
AdminomerKeremMücahitNaz Son Yorum Yazanlar
  Takip Edin  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
omer
Ziyaretçi
omer

Iyi gunler 2015 de 1 defa 2 ilac yazilmis 2016 da 1 defa 2 ilac yazilmis.gitmişim ilaçların hepsi o zamannlarda recetesiz alınabiliyorddu.e nabizda psikiyatri muayene tanisi geçiyor 2016 daki ilaclari hic kullanmadim. Yaklasik 5 senedir psikiyatri gitmedim.bir hastaligim yok sorun olur mu

Kerem
Ziyaretçi
Kerem

Merhaba admin e nabızda hastalıklar bölümünde 2019 eylül ayına ait konuşurken hafif takılma sebebinden şehir Hastanesi’ne başvurmuştum psikiyatri bölümüne yönlendirildim ve e nabızda psikiyatrik muayene tanısı konulmuş bi nevi az kekemelik sorunu için gitmiştim polisliğe engel midir? cevaplardan sevinirim doktor hap yazdı ve tavsiyeler verdi yazdığı hap ı araştırdım normal reçeteli

Mücahit
Ziyaretçi
Mücahit

Admin merhaba bende bundan 4,5 sene once lisede devamsızlık için gidip gelip psikiyatri kliniğinden rapor alırdım ilaç felan hic bir şey yoktur tanı olarakta uyum bozukluğu yazılmış bu sene pmyo sınavında genel saglikta sorun olur mu

Naz
Ziyaretçi
Naz

Polislik istiyordum yazılarınızı gördüm ama aklımda soru işareti kaldı. Tanımlanmamış okb tedavisi aldım bbir yıl önce. Yazılarınızı okuduğumda epikriz raporu alacaklarmış. Haplarımı kendim kullanmayı bırakmıştım. Sorun olur mu?

Cihan
Ziyaretçi
Cihan

Admin bu anksiyete ve normal depresyon ilacı 2 sene geçse öğrenci olur kararı verilirse de okuldayken ya da mezun zamanı bunlar yüzüne okulla ilişiği kesilme durumu olur mu cevap lütfen ?

Cihan
Ziyaretçi
Cihan

Admin tanımlanmış anksiyete ve 1 tane normal antidepresan üzerinden 2 yıl geçmiş başka bir şey yok ama okula girerken sağlık formundaki psikiyatri geçmişiniz var mı ya ne işaretlenmeli? ayrıca okula alınsa bile okul bitiminde sırf 2 yıl önceki böyle bir durumdan dolayı ilişiğinin kesilme ihtimali olabilir mi herkes bir şey diyor 2 soruma cevap verirsen bilen biri olarak sevinirim, teşekkürler

Enes
Ziyaretçi
Enes

Admin merhaba 2020 de gogus hastaliklarina alerji hastaligimdan dolayi doktora gittim ve tani olarak J45.0 astim,alerjik olarak girilmis polislige engelmidir.
Cok tesekkur ederim simdiden.

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba Enes sorunun cevabı bu yazıda https://polissayfasi.com/astim-hastaligi-polislige-engel-mi/

FUAT
Ziyaretçi
FUAT

HAYIRLI AKSAMLAR BIR SORUM DAHA OLACAK
2020 PMYO ALIMLARI ICIN SAYIN ICISLERI BAKANIMIZ ACIKLAMADA BULUNDU BU SEKILDE BU DURUMDA ALIM OLMAYACAK DIYE SUAN GIDISAT IYI VIRUS DEN DOLAYI AGUSTOSA KADAR ORTALIK TEMIZLENIRSE BU SENE ALIM GERCEKLESIRMI TESEKKUR EDERIM..

Dilara
Ziyaretçi
Dilara

Yaklaşık 2 sene önce anksiyete bozukluğu tanısıyla selectra 25 mg kullandım polisliğe engel mi?

İlgili Makaleler

Kapalı