Sitemizde toplam: 220 yazı ve cevaplanmış 3033 soru bulunmaktadır. 

Psikolojik Tedavi Gören Polis Olabilir mi ?

Hangi psikolojik rahatsızlıklar polis olmaya engeldir ?

Psikolojik tedavi gören polis olabilir mi ? Depresyon bozukluğu polisliğe engel mi ? Konuşma bozuklukları polisliğe engel mi ? Kekemelik polisliğe engel mi ? Anksiyete bozukluğu polisliğe engel mi ? Bu yazımızda bu ve bunun gibi birçok soruya cevap vereceğiz.

DUYURU: 29.09.2019 tarihinde resmi gazetede yayımlanan Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğine göre Ruh Sağlığı ve Hastalıkları bölümüne aşağıdaki 3 madde eklenmiştir.

 • Geçmiş muayene ve tedavi ayrıntıları ile geçmiş ilaç kayıtlarını gösteren sistemler üzerinden, kişilerin son 2 yıl içerisinde pskiyatrik yönden muayene olduklarına veya psikotrop ilaç kullandıklarına dair kayıtları görüldüğünde;
 1. Psikotrop ilacın reçete edildiği ilgili sağlık hizmeti sunucusundan, bahse konu tarihte, kişiye psikotrop ilaç reçete edilmesine neden olan muayene ayrıntılarını, tüm klinik bulguları ve diğer ayrıntıları açıklayan bir epikriz raporu getirmesi istenir ve bahse konu psikotrop ilacın hangi sebeple reçete edildiği anlaşılmaya çalışılır. Bu epikriz raporunu kişi kendisi temin ederek getirir.
 2. Epikriz raporu görülmesi halinde, psikotrop ilacın reçete edildiği tarihte, kişinin psikiyatrik tanı kriterlerini karşılayacak düzeyde psikopatolojisinin olup olmadığına, bahse konu psikotrop ilacın psikiyatrik tanı haricindeki diğer branş muayenelerinde ki patolojik sürece destek olması amacıyla yazılıp yazılmadığını karar verilir. Bahse konu psikotrop ilacın psikiyatri Tanı ve Tedavi amacıyla yazılmadığını epikriz raporundaki klinik durumun kısa süreli semptomlarla seyreden ancak psikiyatrik hastalık sınıflaması içinde yer almayan bir klinik durum olduğuna veya tanı kriterleri doldurmayan geçici bir klinik durum olduğuna karar verilmesi halinde kişi hakkında öğrenci olur kararı verilebilir. C ve D diliminde geçen tanılar için süre ayrımı yoktur öğrenciliğe engeldir. Son 2 yıl içerisinde psikiyatrik tanısı olduğu anlaşılanlara öğrenci olamaz kararı verilir.
 3. Son 2 yıl içerisinde kişilerin psikiyatrik yönden muayene olduklarını veya psikotrop ilaç kullandıklarına dair kayıtları görüldüğünde ve psikotrop ilacın reçete edildiği zamana ait epikriz raporu görülemediğinde psikiyatrik tedavi geçmişi nedeniyle kişi hakkında öğrenci olamaz kararı verilir.

Polisliğe Engel Ruhsal Rahatsızlıklar

Emniyet Teşkilatı sağlık şartları yönetmeliği ruh sağlığı bölümü altında polisliğe engel olan ve engel olmayan ruhsal rahatsızlıklar açıkça belirtilmiştir.

 • Ruh sağlığı konusunda kronik hastalığı, sürekli diyet ve ilaç tedavisi  ile kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı olanlar polis okulu öğrenciliğine kabul edilmezler.
 • Polis okulu öğrencisinin ruhsal yönden tam ve sağlam olması gerekmektedir.
 • Geçmişinde ve halen hiçbir ruhsal hastalık, intihar girişimi, hafif ve orta derecede konuşma bozuklukları ve kişilik bozukluğu olmayacaktır olması durumunda polis okulu öğrenciliğine engeldir.
 • Ancak bu gibi rahatsızlıklarda son 2 yılın semptomsuz ve tedavisiz geçirilmesi psikiyatrik yönden sağlam kabul edilir.
 • Fakat C ve D dilimine geçen tanılar için süre ayrımı yoktur polis okulu öğrenciliğine engeldir..
 • c ve d düzeyinde geçen tanılarda ise daha çok kronik düzeyde bir tanı konmuşsa o zaman polis okulu öğrenciliğine engel olmaktadır.
 • Ayrıca tırnak yeme,saç, kirpik, kaş yolma gibi durumların mevcudiyeti de daha ayrıntılı değerlendirilerek A dilimi kapsamında olup olmadığına göre karar verilir.
 • Kişinin kendisine zarar verme girişimi, yıkıcı davranım,dürtü kontrol ve davranım bozukluğu polis okulu öğrenciliğine engeldir.

Ruh sağlığı ve hastalıkları B dilimine göre şu şekilde yer almaktadır:

 • D diliminde yer alan kişilik bozuklukları dışında kalan ( narsistik, obsesif kompulsif, histrionik, bağımlı ve çekingen ) kişilik bozuklukları

Açıklama: Bu maddelere girecek olanların iş ortamlarında uyumlarının ve kişilerarası işlevselliklerinin bozulmamış olması çalışma gücü ve verimlerinin azalmamış olması gerekmektedir.

Bu tanıların sosyal ilişkileri etkileyen şiddetli formları D dilimi kapsamında değerlendirilir ve bu durumda polisliğe engeldir.

Geçirilmiş ruhsal bozukluklar;

 • Depresyon bozuklukları,
 • Anksiyete bozuklukları,
 • Obsesif kompulsif ve ilişkili bozukluklar,
 • Travma ve stresör ile ilişkili bozukluklar,
 • Disosiyasyon bozuklukları, bedensel belirti ve ilişkili bozukluklar,
 • Uyum bozuklukları,
 • Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu,
 • Yeme ve uyku bozuklukları,
 • Cinsel işlev bozuklukları,
 • Hafif ve orta derecede konuşma bozuklukları,
 • Kendine zarar verme girişimi mevcudiyetinde, ayırıcı tanıda yıkıcı davranım dürtü kontrol ve davranım bozukluğu açısından değerlendirilmelidir.
 • Yıkıcı davranım, dürtü kontrol ve davranım bozukluğu D dilimi kapsamında değerlendirilir.
 • yukarıda saymış olduğumuz rahatsızlıklar Eğer kronik nitelikte bir tanı konmuşsa polis okulu öğrenciliğine engeldir.
 • Ancak doktor tarafından geçici nitelikte yani tedavi ile geçecek bir tanı konulmuşsa bunlar öğrenciliğe engel olmayabilir.
 • Yani ruhsal anlamda son 2 yılın semptomsuz ve tedavisiz geçirilmesi polisliğe engel değildir.

Bu saymış olduğumuz durumlar polislik için geçerli olduğu gibi bekçilik içinde geçerlidir. Bu makale ile psikolojik tedavi gören polis olabilir mi sorusuna cevap bulduğumuzu düşünüyorum. Merak ettiğiniz başkaca hususlar veya aklınıza takılan bir kısım varsa çekinmeden sorabilirsiniz.

Takip Edin
Bildir
guest
220 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Barış
Barış
12 gün önce

Merhaba admin 2017 senesinde ağrı kesici ilaç içmiştim 3-4 tane sonrasında kalp çarpıntısı yaptığı için acile gittim orada adli vaka olarak giriş yaptılar ve hastalık olarak şunları yazmışlar:
I10 – ESANSİYEL (PRİMER) HİPERTANSİYON
R11 – BULANTI VE KUSMA
R31 – HEMATÜRİ, TANIMLANMAMIŞ
X60 – OPİOİD OLMAYAN ANALJEZİKLER, ANTİPİRETİKLER VE ANTİROMATİZMALLERE MARUZ KALMA VE KASITLI KENDİNE ZARAR VERME
X44 – İLAÇLAR, HAPLAR VE BİYOLOJİK MADDELERE MARUZ KALMA VE KAZAYLA ZEHİRLENME DİĞER VE TANIMLANMAMIŞ

çocuk şubeye ifade vermiştim, şu an hiçbir sağlık problemim yok kalıcı etkisi olmadı sadece kustuğum için su kaybından serum yemiştim polis olmama engel olur mu bu durum.

Atabey
Atabey
30 gün önce

Aktif psikopataloji saptanmadı. Yazdı doktor kurul raporuna, MMPI testinde histerik özellikler göstermektedir yazıyor. Diğer tüm alt durumlar normal, aktif psikopataloji gözükmemektedir. Yazıyor. Histerik özellikler gösterme Polisliğe engel midir ?

meraklı
meraklı
1 ay önce

2017 yılında dikkat eksiliği teşhisi ile kırmızı reçete ilaç verildi. 2019 yılında da dikkat eksikliği ilacı aldım ama o kırmızı reçete değil idi. 2020 yılında polisliğe başvursam 2017’deki teşhisi mi yoksa 2019’da aldığım ilacı mı dikkate alırlar birde 2021 yılında her ikisinin de üstünden 2 sene geçmiş oluyor yani seneye girsem sorun olur mu?

Ali
Ali
1 ay önce

Admin bu epikriz raporu herhangi bir doktordan aliniyormu herhangi bir hastaneye mi gitmek gerekiyor? Muane olsam sağlam raporu alsam olur mu?en yakın pomem ne zaman olur admin doktora sormuştum bir sıkıntı olur mu diye bir sıkıntı olmaz demişti ama ben ilaclari alıp kullanmadım zaten.En yakın zamandaki pomeme yetişmek istiyorum .şimdiden teşekkür ederim

Ali
Ali
1 ay önce
Reply to  Admin

Teşekkürler admin çok sağol

Ali
Ali
1 ay önce

Merhaba admin benim psikolojik muane tanısı yazıyor e nabızda sinav zamanı stresten gittim doktora bana sıtresten dedi iki ilac yazdı ilaclari alıp kullanmadim reçetelerde görünüyor ama satın alinan ilaclarda görünmüyor aralık 2019 da hastaneye gittim pomem de sıkıntı olur mu bana bu durum

Emin
Emin
1 ay önce

Admin merhaba. Kafayı yicem yaşadığım olaya bak şimdi. Ben geçen sene askerlik tecili yaparken e devlette bir form doldurdum. Formu doldururken fobileriniz nelerdir sorusu vardı. Bende kutucuk boş kalmasın diye gittim yükseklik korkusu yazdım. Sonra aile hekiminden son bir muayene olup askerlik şubesine teslim edecektim belgeyi. Bizim hekim de bende yükseklik korkusu var diye beni gitti psikologa sevketti. Psikologa gittim bişey demedi ilaç vermedi , tanı koymadı , heyete girmen lazım dedi. Heyete girdim askerliğe elverişlidir dediler bana belgeyi verdiler bende askerlik şubesine teslim ettim belgeyi tecil ettirdim askerliği. Şu anda e-nabız da benim psikologa gittiğim görünüyor. Ama ilaç Yok… Read more »

Emin
Emin
1 ay önce
Reply to  Admin

Admin teşekkür ederim cevap verdiğin için. E-nabızda şöyle yazıyor ; ” Genel psikiyatrik muayene başka yerde sınıflanmamış ” yazıyor. Bu ne anlama geliyor ? Bilgin var mı ?

ahmet kurt
ahmet kurt
2 ay önce

kolay gelsın benım 2015 ıle 2017 arası epizodlar ve dıkkat bozuklugu var düşük mg ılac kullandım prof veya uzman hekımden tekrar incelenip sisteme saglamdır raporu girilse sorun teşkıl edermı .

Ahmet
Ahmet
2 ay önce

Admin merhaba 2013 ve 2014 seneleri arasinda psikiyatri bolumune gittim ve bana anksiyete bozuklugu tanisi koydu o zmanlarda sehir disinda uni kazandigim icin bana rapor yazdi kolay alabilmem icin e devlette gozukuyor bu 2 raporda. Son iki senemde hic bir psikiyatrik durum ilac, randevu vs yok. Anksiyete bozuklugu tanisi b dilimini giriyor sanirsam ama bu taninin aynisi c ve d diliminde de var (c ,d elenir yaziyor ) bu durumda ben girsem elenir miyim gecer miyim ? Aydinlatirsan cok sevinirim simdiden tesekkurler

Ahmet
Ahmet
2 ay önce
Reply to  Admin

Taninin gecici veya kronik olup olmadigi rapor uzerinde yazar mi ? Doktor heyette karar verirken benim orda konusmama, hareketlerime mi bakicak yoksa tamamen raporda ne yaziyorsa ona gore mi karar vericek ?

omer
omer
2 ay önce

Iyi gunler 2015 de 1 defa 2 ilac yazilmis 2016 da 1 defa 2 ilac yazilmis.gitmişim ilaçların hepsi o zamannlarda recetesiz alınabiliyorddu.e nabizda psikiyatri muayene tanisi geçiyor 2016 daki ilaclari hic kullanmadim. Yaklasik 5 senedir psikiyatri gitmedim.bir hastaligim yok sorun olur mu

Kapalı