Sitemizde toplam: 202 yazı ve cevaplanmış 1655 soru bulunmaktadır. 
BEKÇİLİKPOLİSLİKSağlık Şartları

Psikolojik Tedavi Gören Polis Olabilir mi ?

Hangi psikolojik rahatsızlıklar polis olmaya engeldir ?

Psikolojik tedavi gören polis olabilir mi ? Depresyon bozukluğu polisliğe engel mi ? Konuşma bozuklukları polisliğe engel mi ? Kekemelik polisliğe engel mi ? Anksiyete bozukluğu polisliğe engel mi ? Bu yazımızda bu ve bunun gibi birçok soruya cevap vereceğiz.

DUYURU: 29.09.2019 tarihinde resmi gazetede yayımlanan Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğine göre Ruh Sağlığı ve Hastalıkları bölümüne aşağıdaki 3 madde eklenmiştir.

 • Geçmiş muayene ve tedavi ayrıntıları ile geçmiş ilaç kayıtlarını gösteren sistemler üzerinden, kişilerin son 2 yıl içerisinde pskiyatrik yönden muayene olduklarına veya psikotrop ilaç kullandıklarına dair kayıtları görüldüğünde;
 1. Psikotrop ilacın reçete edildiği ilgili sağlık hizmeti sunucusundan, bahse konu tarihte, kişiye psikotrop ilaç reçete edilmesine neden olan muayene ayrıntılarını, tüm klinik bulguları ve diğer ayrıntıları açıklayan bir epikriz raporu getirmesi istenir ve bahse konu psikotrop ilacın hangi sebeple reçete edildiği anlaşılmaya çalışılır. Bu epikriz raporunu kişi kendisi temin ederek getirir.
 2. Epikriz raporu görülmesi halinde, psikotrop ilacın reçete edildiği tarihte, kişinin psikiyatrik tanı kriterlerini karşılayacak düzeyde psikopatolojisinin olup olmadığına, bahse konu psikotrop ilacın psikiyatrik tanı haricindeki diğer branş muayenelerinde ki patolojik sürece destek olması amacıyla yazılıp yazılmadığını karar verilir. Bahse konu psikotrop ilacın psikiyatri Tanı ve Tedavi amacıyla yazılmadığını epikriz raporundaki klinik durumun kısa süreli semptomlarla seyreden ancak psikiyatrik hastalık sınıflaması içinde yer almayan bir klinik durum olduğuna veya tanı kriterleri doldurmayan geçici bir klinik durum olduğuna karar verilmesi halinde kişi hakkında öğrenci olur kararı verilebilir. C ve D diliminde geçen tanılar için süre ayrımı yoktur öğrenciliğe engeldir. Son 2 yıl içerisinde psikiyatrik tanısı olduğu anlaşılanlara öğrenci olamaz kararı verilir.
 3. Son 2 yıl içerisinde kişilerin psikiyatrik yönden muayene olduklarını veya psikotrop ilaç kullandıklarına dair kayıtları görüldüğünde ve psikotrop ilacın reçete edildiği zamana ait epikriz raporu görülemediğinde psikiyatrik tedavi geçmişi nedeniyle kişi hakkında öğrenci olamaz kararı verilir.

Polisliğe Engel Ruhsal Rahatsızlıklar

Emniyet Teşkilatı sağlık şartları yönetmeliği ruh sağlığı bölümü altında polisliğe engel olan ve engel olmayan ruhsal rahatsızlıklar açıkça belirtilmiştir.

 • Ruh sağlığı konusunda kronik hastalığı, sürekli diyet ve ilaç tedavisi  ile kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı olanlar polis okulu öğrenciliğine kabul edilmezler.
 • Polis okulu öğrencisinin ruhsal yönden tam ve sağlam olması gerekmektedir.
 • Geçmişinde ve halen hiçbir ruhsal hastalık, intihar girişimi, hafif ve orta derecede konuşma bozuklukları ve kişilik bozukluğu olmayacaktır olması durumunda polis okulu öğrenciliğine engeldir.
 • Ancak bu gibi rahatsızlıklarda son 2 yılın semptomsuz ve tedavisiz geçirilmesi psikiyatrik yönden sağlam kabul edilir.
 • Fakat C ve D dilimine geçen tanılar için süre ayrımı yoktur polis okulu öğrenciliğine engeldir..
 • c ve d düzeyinde geçen tanılarda ise daha çok kronik düzeyde bir tanı konmuşsa o zaman polis okulu öğrenciliğine engel olmaktadır.
 • Ayrıca tırnak yeme,saç, kirpik, kaş yolma gibi durumların mevcudiyeti de daha ayrıntılı değerlendirilerek A dilimi kapsamında olup olmadığına göre karar verilir.
 • Kişinin kendisine zarar verme girişimi, yıkıcı davranım,dürtü kontrol ve davranım bozukluğu polis okulu öğrenciliğine engeldir.

Ruh sağlığı ve hastalıkları B dilimine göre şu şekilde yer almaktadır:

 • D diliminde yer alan kişilik bozuklukları dışında kalan ( narsistik, obsesif kompulsif, histrionik, bağımlı ve çekingen ) kişilik bozuklukları

Açıklama: Bu maddelere girecek olanların iş ortamlarında uyumlarının ve kişilerarası işlevselliklerinin bozulmamış olması çalışma gücü ve verimlerinin azalmamış olması gerekmektedir.

Bu tanıların sosyal ilişkileri etkileyen şiddetli formları D dilimi kapsamında değerlendirilir ve bu durumda polisliğe engeldir.

Geçirilmiş ruhsal bozukluklar;

 • Depresyon bozuklukları,
 • Anksiyete bozuklukları,
 • Obsesif kompulsif ve ilişkili bozukluklar,
 • Travma ve stresör ile ilişkili bozukluklar,
 • Disosiyasyon bozuklukları, bedensel belirti ve ilişkili bozukluklar,
 • Uyum bozuklukları,
 • Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu,
 • Yeme ve uyku bozuklukları,
 • Cinsel işlev bozuklukları,
 • Hafif ve orta derecede konuşma bozuklukları,
 • Kendine zarar verme girişimi mevcudiyetinde, ayırıcı tanıda yıkıcı davranım dürtü kontrol ve davranım bozukluğu açısından değerlendirilmelidir.
 • Yıkıcı davranım, dürtü kontrol ve davranım bozukluğu D dilimi kapsamında değerlendirilir.
 • yukarıda saymış olduğumuz rahatsızlıklar Eğer kronik nitelikte bir tanı konmuşsa polis okulu öğrenciliğine engeldir.
 • Ancak doktor tarafından geçici nitelikte yani tedavi ile geçecek bir tanı konulmuşsa bunlar öğrenciliğe engel olmayabilir.
 • Yani ruhsal anlamda son 2 yılın semptomsuz ve tedavisiz geçirilmesi polisliğe engel değildir.

Bu saymış olduğumuz durumlar polislik için geçerli olduğu gibi bekçilik içinde geçerlidir. Bu makale ile psikolojik tedavi gören polis olabilir mi sorusuna cevap bulduğumuzu düşünüyorum. Merak ettiğiniz başkaca hususlar veya aklınıza takılan bir kısım varsa çekinmeden sorabilirsiniz.

Yazıyı Tamamen Göster

123
MERAK ETTİKLERİNİZİ BURADAN SORABİLİRSİNİZ.

avatar
26 Yorum konuları
97 Soru cevapları
0 Takip Edenler
 
En çok oylanan soru
En çok cevap verilen soru
27 Yorum Yazanlar
berenAdminHllFurkanAhmet Son Yorum Yazanlar
  Takip Edin  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Hll
Ziyaretçi
Hll

Birde şunu sorucam diyelim ekipriz raporu istediler ekipriz raporunda ilaç kullandığım fakat şuanda hastalığımın geçtiği yönünde karar verebilir mi. Verirse bu karar polis olmak için yeterlimidir

Hll
Ziyaretçi
Hll

Merhaba 2017 de depresyon teşhisiyle ilaç kullandım halen kullanıyorum fakat Allaha çok şükür hastalığım geçti çoktan ama geçse bile tekrarlamaması için iyileştikten sonrada kullanılmaya devam edilmesi gerekiyor. Şuanda ilacı bırakma aşamasındayım. Polislik düşünüyorum ama bu durum engel mi acaba. Doktor iyileşti olarak rapor verse de sorun olur mu. Lütfen aydınlatır mısınız

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba, doktorun tani ayrıntılarına ne yazdığı önem teşkil etmektedir yani depresyon teşhisi ile ilgili kronik nitelikli bir açıklamada bulunmuşsa sorun olabilir. Doktor geçici klinik bir durum olduğunu ve iyileştiğini belirtirse o zaman sorun olmayabilir. Ancak hiçbir şekilde psikiyatrik ilaca devam etmemen gerekir, büyük ihtimalle bu kayıtlar enabız üzerinden görünecektir ve senden epikriz raporu isteyeceklerdir. 2017’den bu yana kullanıyor olman sıkıntı yaratabilir hakkında hayırlısı olsun.

Ahmet
Ziyaretçi
Ahmet

Benim e nabızda ne psikiyatriye gittiğim gözüküyor ne ilaç reçetesi sadece e devlette 2 yıl önceki depresif nöbet tanısı gözüküyor ama e nabızda gözükmüyor bu sorun teşkil eder mi?

Admin
Ziyaretçi
Admin

Genelde enabız üzerinden kontrol ederler o yüzden sorun olacağını sanmam. Zaman olarakta 2 yıldan fazla süre geçmiş olursa bence hiç dert etmeyin.

Ahmet
Ziyaretçi
Ahmet

Sagolun teşekurler

Furkan
Ziyaretçi
Furkan

Epikriz raporuna tanı kiriterlerini doldurmayan geçici bir kilinik durum olup pisikayatriden dolayı ilaç alınmamışdır yazdı bu şekilde hastane kurulundan geçtim Ankara da bir sıkıntı olurmu onlar kabul edermi

Admin
Ziyaretçi
Admin

Evet Furkan doktor saglam raporu vermiş, hayırlı olsun. Sağlık kurulunun verdiği raporu Ankara da bozmaz.

Furkan
Ziyaretçi
Furkan

Araştırma hastanesinin sağlık kuruldan geçmiş onaylanmış polis memuru direk de Ankara’dan geçebilir dedi ikinci bir hastaneden onay isteyebilirler dedi aklımız onda kaldı hep

Admin
Ziyaretçi
Admin

Epikriz raporu istemelerine sebep olan tanı neydi ?

Furkan
Ziyaretçi
Furkan

Anksiyete bozukluğu eylül 2018 iki sefer ilaç aldım kullanmadım tanı kayulmuş ilaç aldığım doktordan bende gidip epikriz raporu aldım o şekilde kurul onayladı kabul etdi

Admin
Ziyaretçi
Admin

Anladım, 2018 yılında muayeneyi yapan doktor büyük ihtimalle anksiyete tanısını koyarken bunun geçici nitelikte olduğunu belirtmiş yani kronik nitelikli tanı olarak belirtseydi zaten bu aşamada da sorun olurdu. Bu yüzden artık sorun olacağını sanmıyorum ikinci bir hastaneye göndermeleri için şüphe oluşması gerekir, göndereceklerini sanmıyorum.

Furkan
Ziyaretçi
Furkan

Çok sağolun teşekkür ederim

beren
Ziyaretçi
beren

Tani ne yazmıştı size.epikrizi nasıl aldınız ben istiyorum vermiyor

Fuat
Ziyaretçi
Fuat

Merhabalar..e-nabiz imda psikiyatrik muayene tanisi var 2019 haziran da gozukuyor en son fakat hic psikiyatrik recete gecmisim yok polislige engelmi..

Admin
Ziyaretçi
Admin

Tanı olarak detay var mı?

Fuat
Ziyaretçi
Fuat

Hastaliklarda psikiyatrik muayene tanisi yaziyor altinda acil tip yaziyor orada baska bisey yazmiyor taniyla alakali recete de yazmiyor sadece islem yaziyor o gun hastanede bana yapilan islemler yaziyor kullandiklari ilac adi yaziyor sakinlestirici falan iste sorun olmaz degilmi..

Admin
Ziyaretçi
Admin

Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğinde yapılan son değişikliğe göre sistem üzerinde adayın son 2 yıl içerisinde psikiyatrik yönden muayene olduğu görüldüğünde, epikriz raporunu getirmesi istenir ve bu rapor incelenerek mevcut durumuna göre karar verilir. Yani kesin engel olmaz veya engel olur diyemiyorum.

Fuat
Ziyaretçi
Fuat

Dogrudur fakat ben hicbir tedavi gormedim ilac kullanmadim sadece muayene oldum assiri sinirlenmistim ve sakinlestirdiler bu yani sorun teskil etmesi icin tani konulmasi gerekmiyormu ?

Admin
Ziyaretçi
Admin

Muayene ilgili ayrıntıların olması gerekiyor, bununla ilgili epikriz raporu mevcutsa doktor ona bakmak isteyebilir. Tabiki sorun olması için anksiyete bozukluğu, okb, gibi kronik nitelikli tanıların olması gerekir.

Fuat
Ziyaretçi
Fuat

Dogru fakat sizin yorumlara attiginiz cevaplara baktigimda genelde hep e nabizdan gozukmeyen bir seyin sorun teskil etmeyecegini savunmussunuz e nabizda tani hakkinda birsey yazmayip ta epikriz raporunda yazmasi benim olumsuz sonuclanmam demekmi?

Admin
Ziyaretçi
Admin

Şöyle açıklayayım detaylı sağlık kontrolleri polisliği kazandıktan sonra yapılmaktadır. Intibak eğitimi sırasında sizin sağlık kontrolleriniz yapılırken Enabızda yapılan muayeneleri başka doktorların görmesi için ilgili seçeneği aktiflestirmenizi isterler ve sistem üzerinden son 2 yıl içinde psikiyatrik yönden muayene olduğunuz görüldüğünde muayene ayrıntıları hakkında bilgi sahibi olmak için epikriz raporunu getirmenizi isterler ve buna göre inceleyip karar verirler. Bu olumsuz olacağı anlamına gelmez.

Fuat
Ziyaretçi
Fuat

O zaman son ve net sorumu sorayim sizide rahatsiz etmeyeyim daha fazla.E nabiz da psikiyatrik tani gozukmuyorsa,psikiyatrik recete gecmisi gozukmuyorsa polis olabilirmiyim? E nabizda yazmayan tani ve ilac epikrizde yazarsa olamiyormuyum yani net bir cevapla konusmamizi bitirelim rahatsiz etmeyeyim sizi.

Admin
Ziyaretçi
Admin

Yönetmeliğe göre net cevabı şudur: Son 2 yıl içerisinde kişilerin psikiyatrik yönden muayene olduklarını veya psikotrop ilaç kullandıklarına dair kayıtları görüldüğünde ve psikotrop ilacın reçete edildiği zamana ait epikriz raporu görülemediğinde psikiyatrik tedavi geçmişi nedeniyle kişi hakkında öğrenci olamaz kararı verilir. Yani son 2 yıl içerisindeki muayene ilgili epikriz raporunuzda psikiyatrik tanı ve reçete edilen ilaç bilgisi mevcutsa engel olur.

Fuat
Ziyaretçi
Fuat

Guzel abicim tani ve ilac verse e nabizda yazmazmiydi zaten sen demek istedigimi anlamadin sanirim epikriz raporunda yazipta e nabizda gozukmeme sansimi var

Admin
Ziyaretçi
Admin

Kardeşim sana demek istediğimi anlamadın sanırım Enabızda psikiyatrik tanı olduğu görünmüyor mu? Senin söylediğine göre psikiyatrik tanı görünüyor ancak ayrıntıları yok, ilk mesajında psikiyatrik tanı olduğunu söyledin, bende ona istinaden yazdım.

Yönetmelikte enabız üzerinden yapılan kontrolde son 2 yıl içerisinde psikiyatrik yönden muayene olduğu görüldüğünde epikriz raporu istenir deniyor, bunu istemelerindeki amaç tanı ayrıntılarını görmek ve ona göre karar vermektir, umarım anlatabildim. İllaki ilaç kullanmış olman gerekmiyor psikiyatrik muayene olmuş olman yeterli. Tüm muayene ayrıntıları Enabızda yazsaydı zaten epikriz raporunu isteme gereği duymazlardı.

Fuat
Ziyaretçi
Fuat

Kronik bir tani yazmiyor abi sadece muayene tanisi yaziyor eger tanidan kastin buysa evet sadece muayene tanisi yaziyor.Yani ilac kullanmasamda kronik tani konulmasa da beni tedavi eden doktor kotu bisey yazmissa epikriz raporuna olumsuz sonuclanir o zaman 🙁

Admin
Ziyaretçi
Admin

Hayır öyle olumsuz sonuçlanacağı anlamına gelmez, ama senden epikriz raporunu isterler inceleyip ona göre karar verir, biraz önce yukarıda soru soran Furkan arkadaşımızda olduğu gibi tanı kiriterlerini doldurmayan geçici bir kilinik durum olup pisikayatriden dolayı ilaç alınmamışdır yazabilir ve bu şekilde sağlam alabilirsin. Ben sadece sürecin nasıl işlediğinden bahsettim boşuna moral bozma yani başarılar şimdiden.

Fuat
Ziyaretçi
Fuat

Tesekkurler abi sagolasin.

Huseyin ozbey
Ziyaretçi
Huseyin ozbey

Merhabalar ben 99 dogumluyum 2012 2013 yillarinda davranış bozukluğu ,dikkat eksikligi vs gibi nedenlerle bir yıl psikolojik tedavi görmüşüm ilaç kullanmışım bugün e nabizimdan baktım görünmüyor fakat aile hekimim görüyor o bana söyledi tedaviyi ya yarim bıraktım yada devam etmedim çünkü herhangi bi sorun yok daha sonra doktorada gitmedim pomeme hazırlanıyorum bu engelmidir ?

Admin
Ziyaretçi
Admin

Üstünden çok zaman geçmiş enabız üzerinden görünmüyorsa zaten sorun oluşturmayacaktır, polislik sağlık kontrollerinde de sağlık kurulunda görevli doktorlar enabız üzerinden kontrol etmektedir.

Huseyin ozbey
Ziyaretçi
Huseyin ozbey

Benim e nabizdan görünmüyor, aile hekimi felan görüyor doktor bugun gosterdi

Admin
Ziyaretçi
Admin

Tamam o sorun olmaz.

Ali
Ziyaretçi
Ali

Merhabalar. Ben 7 yıllık polis memuruyum ve kumar bagimlisiyim. Simdiye kadar ciddi miktarlarda para kaybettim. Tedavi olmak için psikiyatriye gitmek istiyorum. Bu durum mesleğimi tehlikeye sokar mi? Ne gibi yaptırımları olur yardımcı olursanız sevinirim

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba, mesleğini tehlikeye sokacağını düşünmüyorum, yönetmelikte kumar bağımlılığı ile ilgili açıklama bulunmasa da ruh sağlığı ve hastalıkları bölümünde C diliminde bulunan şu açıklamaya göre yorumlayabiliriz.
# Kişinin işlevselliğini (çalışma gücü ve verimini), sosyalliğini (kişiler arası ilişkilerini) etkilememiş,
uzamış iyileşme ölçütlerini karşılamış, madde ve alkol bağımlılığı.

Yani kumar bağımlılığı ilgili psikolojik destek almanız silahlı görev yapmanızı etkilemeyecektir bence. Yasa dışı bahis, kumar gibi durumlarda idari yaptırım uygulanarak para cezası yazılmaktadır ancak senin psikolojik tedavinin, baskalarinin hayatını etkilemediği sürece emniyete bildirileceğini düşünmüyorum, dolayısıyla masak bildirmediği sürece idari yaptırım da uygulanmaz ve sorusturma da geçirmezsin. Geçmiş olsun inşallah tez zamanda kurtulursun.

Mehmet
Ziyaretçi
Mehmet

Merhabalar , bundan yaklaşık 2 hafta önce psikiyatriğe gittim ve bana depresyonda olduğumu söyledi ayrıca 50 mg selectra yazdı ve şuan atlattığımı düşünüyorum . Bu yıl bir lisans programında 2. Sınıfım mezun olunca polis olmak istiyorum bir sıkıntı yaratır mı?Ayrıca Okb den şüpheleniyorum ama tam olarak OKB değilsin dedi E-nabız dan kontrol ettim tanıya: Pskiyatrik müdahale muayenesi yazmış .

Admin
Ziyaretçi
Admin

Mevcut tanı bir sıkıntı yaratmaz ancak polis olmayı istiyorsan bu tarihten itibaren bir daha psikiyatrik yönden muayene olmanı tavsiye etmem. Tabi gerçekten kendini ciddi düzeyde rahatsız hissedersen tedavini ol, hicbir şey sağlığından daha önemli değildir.

Mehmet
Ziyaretçi
Mehmet

Teşekkür ederim

Nur
Ziyaretçi
Nur

Merabalar rileptid ve parkison ilacı kullanıyorum lakin sürekli kullanmicam kronik değil bu engel olur mu ?

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba Nur güzel bir cevap vermek isterdim ancak parkinson hastalığı mevcutsa bu beyin kaynaklı bir rahatsızlık olduğu için sorun olabilir. Yönetmelikte şu açıklama bulunmaktadir;
# Santral sinir sisteminin hastalıkları ya da sekelleri, alt ve/veya üst motor nöron hastalıkları ya da
sekelleri, periferik sinir sisteminin (periferik sinir sistemi, kas sinir kavşağı veya kas) hastalıkları ya da sekelleri
öğrenciliğe engeldir.

Nur
Ziyaretçi
Nur

Tekrar rahatsız ediyorum kusura bakmayın öncelikle sizi de yordum.. Anneme sordum parkisom hastası değilmişim lakin ilacı alabilmek için rapor olması gerekiyormuş zaten ilacın yarısını kırıp içiyodum 1 sene olmadı tam ayağımda hafif kasılma oluyordu oda geçti klinik değildi yani sizce sorun olur mu ? 🙂

Admin
Ziyaretçi
Admin

Estağfirullah, anladığım kadarıyla sizde sadece wilson hastalığı mevcut, bu hastaliksa yönetmelikte belirtilen şekliyle B dilimi içerisinde yer alıyor. Açıklama şu şekilde; Organ ve sistem fonksiyonlarını bozmayan, tedavisi mümkün olan karaciğerin, metabolik ve depo
hastalıkları (Wilson Hastalığı, Hemokromatozis, Hepatik Porfirialar ve benzeri)
Bu yüzden kesin olarak polisliğe engel olur veya olmaz diyemiyorum. Polisliği çok istediğinizi düşünerek denemenizde fayda var diyebilirim.

Nur
Ziyaretçi
Nur

Hadi inşallah

İlgili Makaleler

Kapalı