Sitemizde toplam: 226 yazı ve cevaplanmış 3732 soru bulunmaktadır. 

Psikolojik Tedavi Gören Polis Olabilir mi ?

Hangi psikolojik rahatsızlıklar polis olmaya engeldir ?

Psikolojik tedavi gören polis olabilir mi ? Depresyon bozukluğu polisliğe engel mi ? Konuşma bozuklukları polisliğe engel mi ? Kekemelik polisliğe engel mi ? Anksiyete bozukluğu polisliğe engel mi ? Bu yazımızda bu ve bunun gibi birçok soruya cevap vereceğiz.

DUYURU: 29.09.2019 tarihinde resmi gazetede yayımlanan Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğine göre Ruh Sağlığı ve Hastalıkları bölümüne aşağıdaki 3 madde eklenmiştir.

 • Geçmiş muayene ve tedavi ayrıntıları ile geçmiş ilaç kayıtlarını gösteren sistemler üzerinden, kişilerin son 2 yıl içerisinde pskiyatrik yönden muayene olduklarına veya psikotrop ilaç kullandıklarına dair kayıtları görüldüğünde;
 1. Psikotrop ilacın reçete edildiği ilgili sağlık hizmeti sunucusundan, bahse konu tarihte, kişiye psikotrop ilaç reçete edilmesine neden olan muayene ayrıntılarını, tüm klinik bulguları ve diğer ayrıntıları açıklayan bir epikriz raporu getirmesi istenir ve bahse konu psikotrop ilacın hangi sebeple reçete edildiği anlaşılmaya çalışılır. Bu epikriz raporunu kişi kendisi temin ederek getirir.
 2. Epikriz raporu görülmesi halinde, psikotrop ilacın reçete edildiği tarihte, kişinin psikiyatrik tanı kriterlerini karşılayacak düzeyde psikopatolojisinin olup olmadığına, bahse konu psikotrop ilacın psikiyatrik tanı haricindeki diğer branş muayenelerinde ki patolojik sürece destek olması amacıyla yazılıp yazılmadığını karar verilir. Bahse konu psikotrop ilacın psikiyatri Tanı ve Tedavi amacıyla yazılmadığını epikriz raporundaki klinik durumun kısa süreli semptomlarla seyreden ancak psikiyatrik hastalık sınıflaması içinde yer almayan bir klinik durum olduğuna veya tanı kriterleri doldurmayan geçici bir klinik durum olduğuna karar verilmesi halinde kişi hakkında öğrenci olur kararı verilebilir. C ve D diliminde geçen tanılar için süre ayrımı yoktur öğrenciliğe engeldir. Son 2 yıl içerisinde psikiyatrik tanısı olduğu anlaşılanlara öğrenci olamaz kararı verilir.
 3. Son 2 yıl içerisinde kişilerin psikiyatrik yönden muayene olduklarını veya psikotrop ilaç kullandıklarına dair kayıtları görüldüğünde ve psikotrop ilacın reçete edildiği zamana ait epikriz raporu görülemediğinde psikiyatrik tedavi geçmişi nedeniyle kişi hakkında öğrenci olamaz kararı verilir.

Polisliğe Engel Ruhsal Rahatsızlıklar

Emniyet Teşkilatı sağlık şartları yönetmeliği ruh sağlığı bölümü altında polisliğe engel olan ve engel olmayan ruhsal rahatsızlıklar açıkça belirtilmiştir.

 • Ruh sağlığı konusunda kronik hastalığı, sürekli diyet ve ilaç tedavisi  ile kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı olanlar polis okulu öğrenciliğine kabul edilmezler.
 • Polis okulu öğrencisinin ruhsal yönden tam ve sağlam olması gerekmektedir.
 • Geçmişinde ve halen hiçbir ruhsal hastalık, intihar girişimi, hafif ve orta derecede konuşma bozuklukları ve kişilik bozukluğu olmayacaktır olması durumunda polis okulu öğrenciliğine engeldir.
 • Ancak bu gibi rahatsızlıklarda son 2 yılın semptomsuz ve tedavisiz geçirilmesi psikiyatrik yönden sağlam kabul edilir.
 • Fakat C ve D dilimine geçen tanılar için süre ayrımı yoktur polis okulu öğrenciliğine engeldir..
 • c ve d düzeyinde geçen tanılarda ise daha çok kronik düzeyde bir tanı konmuşsa o zaman polis okulu öğrenciliğine engel olmaktadır.
 • Ayrıca tırnak yeme,saç, kirpik, kaş yolma gibi durumların mevcudiyeti de daha ayrıntılı değerlendirilerek A dilimi kapsamında olup olmadığına göre karar verilir.
 • Kişinin kendisine zarar verme girişimi, yıkıcı davranım,dürtü kontrol ve davranım bozukluğu polis okulu öğrenciliğine engeldir.

Ruh sağlığı ve hastalıkları B dilimine göre şu şekilde yer almaktadır:

 • D diliminde yer alan kişilik bozuklukları dışında kalan ( narsistik, obsesif kompulsif, histrionik, bağımlı ve çekingen ) kişilik bozuklukları

Açıklama: Bu maddelere girecek olanların iş ortamlarında uyumlarının ve kişilerarası işlevselliklerinin bozulmamış olması çalışma gücü ve verimlerinin azalmamış olması gerekmektedir.

Bu tanıların sosyal ilişkileri etkileyen şiddetli formları D dilimi kapsamında değerlendirilir ve bu durumda polisliğe engeldir.

Geçirilmiş ruhsal bozukluklar;

 • Depresyon bozuklukları,
 • Anksiyete bozuklukları,
 • Obsesif kompulsif ve ilişkili bozukluklar,
 • Travma ve stresör ile ilişkili bozukluklar,
 • Disosiyasyon bozuklukları, bedensel belirti ve ilişkili bozukluklar,
 • Uyum bozuklukları,
 • Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu,
 • Yeme ve uyku bozuklukları,
 • Cinsel işlev bozuklukları,
 • Hafif ve orta derecede konuşma bozuklukları,
 • Kendine zarar verme girişimi mevcudiyetinde, ayırıcı tanıda yıkıcı davranım dürtü kontrol ve davranım bozukluğu açısından değerlendirilmelidir.
 • Yıkıcı davranım, dürtü kontrol ve davranım bozukluğu D dilimi kapsamında değerlendirilir.
 • yukarıda saymış olduğumuz rahatsızlıklar Eğer kronik nitelikte bir tanı konmuşsa polis okulu öğrenciliğine engeldir.
 • Ancak doktor tarafından geçici nitelikte yani tedavi ile geçecek bir tanı konulmuşsa bunlar öğrenciliğe engel olmayabilir.
 • Yani ruhsal anlamda son 2 yılın semptomsuz ve tedavisiz geçirilmesi polisliğe engel değildir.

Bu saymış olduğumuz durumlar polislik için geçerli olduğu gibi bekçilik içinde geçerlidir. Bu makale ile psikolojik tedavi gören polis olabilir mi sorusuna cevap bulduğumuzu düşünüyorum. Merak ettiğiniz başkaca hususlar veya aklınıza takılan bir kısım varsa çekinmeden sorabilirsiniz.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
289 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Syd
Syd
17 gün önce

Merhaba, geçen sene yaygın anksiyete bozukluğu teşhisi konuldu,o dönemde panik atakda geçirdigim için 3 defa doktor xanax verdi polislik için sorun olur mu

Last edited 17 gün önce by Syd
ecesu
ecesu
19 gün önce

merhaba ben 14 yaşındayken çocuk psikyatrisine gitmiştim dikkat eksikliği için okul göndermişti kırmızı reçeteli ilaç verdiler dozu çok düşük ama kullanmadım geçmiş ilaç raporu kısmında çıkıyor 20 yaşındayım polisliğe başvurucam bi engel olur mu cevaplarsanız çok sevinirim

Eren
Eren
1 ay önce

2017 ansikiyete bozukluğu var rütbeli olabilir miyim.

Zynp
Zynp
1 ay önce

Yaygın anksiyete bozukluğu tanısı konması 2 yıl geçmiş olsa da sorun olur mu

Aysima5858
Aysima5858
1 ay önce

Hocam öğretmenlikte geçmiş tanılara randevulara bakılıyor mu bilginiz var mı sağlık raporu için

Mahmut
Mahmut
1 ay önce

Hocam 07.2020 tarihin sinav kaygısından ve ve uyku probleminden dolayı hastane ye gittim doktor bana cralium 200 ve citol yazdı teşhise de narkolepsi ve katapleksi ve ve aşırı uyuma bozuklukları yazmış sizce skinti olur mu skinti olur sada doktor la konuş sam siler mi yada il sağlık müdürlüğü ne gitsem konuş sam olur mu yardım ci olursanız sevinirim.

Necati
Necati
1 ay önce

Admin pomem saglik kontrolünde doktorlarin yazdığı pomen deki doktorlar onların yazdıkları raporlar ankaraya gidiyormuş doğru mu

Fenerbahçe
Fenerbahçe
1 ay önce
Reply to  Admin

Admin pomem psikiyatri doktoru sağlam onayı verdikten sonra bu rapor ankaraya gidiyor ankara raporu inceliyor Peki ankara 4 yıl önceki psikiyatrik muayeneleri inceler mi

Hüseyin
Hüseyin
1 ay önce

Ne zaman silinir görünmesin yani benim yasim 17 lise okuyorum üniversite felan 6 yıl bulucak pomem için sordum e nabizdan ne zaman silinir

Hüseyin kyy
Hüseyin kyy
1 ay önce
Reply to  Admin

Epikriz raporu istemez dimi e nabizdan baktım psikiyatri muayene tanısı diyor bir sorun olur mu

Hüseyin kyyyyy
Hüseyin kyyyyy
1 ay önce
Reply to  Admin

Admin 4 yıl önce psikiyatrik tedavi aldım 7 8 kere pskikiyatriye gittim ama e nabizimda sadece 1 tedavimde tani var diğerlerinde yazmamış doktor belkide yazdı ama e nabizda görünmüyor 7 8 muayeneden 1 tanı var bir sıkıntı olur mu yani doktor araştırmak ister mi 4 5 yıl onceyi
1 TANI DEDİGİNMDE SÖYLE YAZIYO PSİKİYAYRİK MUAYENE diğer muayene de yazmıyo doktor 4 yil önce olmuşu doktor epikriz raporu istemez dimi yardımcı olursan çok sevinirim doktor zaten sadece e nabiz görüyor

Hüseyin kyyyyy
Hüseyin kyyyyy
1 ay önce
Reply to  Admin

Kuzenim 20 defa gitti psikiyatriye son vereli 4 yıl oldu ama tanılarda hep psikiyatrik muayene tanısı yazıyormuş farklı doktorlarada gitti hepsi içinde farklı ilaçlar kullandı kaç defa ama 4 yıl oldu hatta 5 yıl inceleme olur mu yoksa bu inceleme 2 yıl içinmi geçerli cevap verirsen çok sevinirim

süleyman
süleyman
1 ay önce

Merhaba Benim sorum şöyle e nabızda 18 tane psikiyatri geçmişi var. Hiçbirinde tanı yok ilki başka bir şehirde üniversite de iken, sonra memleket, sonra uzun dönem askerde, sonra tekrar memlekette kullandım. En son 3 ekim 2019 görünüyor. E nabıza baktığımda 5 farklı hastahane ye gitmişim. 18in içinde psikologa yönlendirmelerde var. Aldığım ilaçlarıda 1 aydan sonra yan etkilerinden dolayı bıraktım. E nabızda ise psikiyatrik muayene tanısı ve işlemler kısmında ise bireysel psiko terapi var.Benim durumum bu, beni genel sağlıktan elerler mi elemez iseler 5 farklı hastahane den epikriz raporunu ve 2 farklı şehirede mi gitmem gerekiyor.

süleyman
süleyman
1 ay önce
Reply to  Admin

Son 2 içinde 8 sefer gittim son 1 sene hariç onda ilaç yazıp 2 haftada bir psikologa yönlendirdiler. 1-2 ay gittikten sonra ben bıraktım. Psikiatirk tanı Enabızda görünmüyor. Normalde tanılar görünüyor mu e nabızda?

Kapalı