Sitemizde toplam: 182 yazı ve 947 yorum bulunmaktadır. 
BEKÇİLİKPOLİSLİKSağlık Şartları

Psikolojik Tedavi Gören Polis Olabilir mi ?

Hangi psikolojik rahatsızlıklar polis olmaya engeldir ?

Psikolojik tedavi gören polis olabilir mi ? Depresyon bozukluğu polisliğe engel mi ? Konuşma bozuklukları polisliğe engel mi ? Kekemelik polisliğe engel mi ? Anksiyete bozukluğu polisliğe engel mi ? Bu yazımızda bu ve bunun gibi birçok soruya cevap vereceğiz.

DUYURU: 29.09.2019 tarihinde resmi gazetede yayımlanan Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğine göre Ruh Sağlığı ve Hastalıkları bölümüne aşağıdaki 3 madde eklenmiştir.

 • Geçmiş muayene ve tedavi ayrıntıları ile geçmiş ilaç kayıtlarını gösteren sistemler üzerinden, kişilerin son 2 yıl içerisinde pskiyatrik yönden muayene olduklarına veya psikotrop ilaç kullandıklarına dair kayıtları görüldüğünde;
 1. Psikotrop ilacın reçete edildiği ilgili sağlık hizmeti sunucusundan, bahse konu tarihte, kişiye psikotrop ilaç reçete edilmesine neden olan muayene ayrıntılarını, tüm klinik bulguları ve diğer ayrıntıları açıklayan bir epikriz raporu getirmesi istenir ve bahse konu psikotrop ilacın hangi sebeple reçete edildiği anlaşılmaya çalışılır. Bu epikriz raporunu kişi kendisi temin ederek getirir.
 2. Epikriz raporu görülmesi halinde, psikotrop ilacın reçete edildiği tarihte, kişinin psikiyatrik tanı kriterlerini karşılayacak düzeyde psikopatolojisinin olup olmadığına, bahse konu psikotrop ilacın psikiyatrik tanı haricindeki diğer branş muayenelerinde ki patolojik sürece destek olması amacıyla yazılıp yazılmadığını karar verilir. Bahse konu psikotrop ilacın psikiyatri Tanı ve Tedavi amacıyla yazılmadığını epikriz raporundaki klinik durumun kısa süreli semptomlarla seyreden ancak psikiyatrik hastalık sınıflaması içinde yer almayan bir klinik durum olduğuna veya tanı kriterleri doldurmayan geçici bir klinik durum olduğuna karar verilmesi halinde kişi hakkında öğrenci olur kararı verilebilir. C ve D diliminde geçen tanılar için süre ayrımı yoktur öğrenciliğe engeldir. Son 2 yıl içerisinde psikiyatrik tanısı olduğu anlaşılanlara öğrenci olamaz kararı verilir.
 3. Son 2 yıl içerisinde kişilerin psikiyatrik yönden muayene olduklarını veya psikotrop ilaç kullandıklarına dair kayıtları görüldüğünde ve psikotrop ilacın reçete edildiği zamana ait epikriz raporu görülemediğinde psikiyatrik tedavi geçmişi nedeniyle kişi hakkında öğrenci olamaz kararı verilir.

Polisliğe Engel Ruhsal Rahatsızlıklar

Emniyet Teşkilatı sağlık şartları yönetmeliği ruh sağlığı bölümü altında polisliğe engel olan ve engel olmayan ruhsal rahatsızlıklar açıkça belirtilmiştir.

 • Ruh sağlığı konusunda kronik hastalığı, sürekli diyet ve ilaç tedavisi  ile kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı olanlar polis okulu öğrenciliğine kabul edilmezler.
 • Polis okulu öğrencisinin ruhsal yönden tam ve sağlam olması gerekmektedir.
 • Geçmişinde ve halen hiçbir ruhsal hastalık, intihar girişimi, hafif ve orta derecede konuşma bozuklukları ve kişilik bozukluğu olmayacaktır olması durumunda polis okulu öğrenciliğine engeldir.
 • Ancak bu gibi rahatsızlıklarda son 2 yılın semptomsuz ve tedavisiz geçirilmesi psikiyatrik yönden sağlam kabul edilir.
 • Fakat C ve D dilimine geçen tanılar için süre ayrımı yoktur polis okulu öğrenciliğine engeldir..
 • c ve d düzeyinde geçen tanılarda ise daha çok kronik düzeyde bir tanı konmuşsa o zaman polis okulu öğrenciliğine engel olmaktadır.
 • Ayrıca tırnak yeme,saç, kirpik, kaş yolma gibi durumların mevcudiyeti de daha ayrıntılı değerlendirilerek A dilimi kapsamında olup olmadığına göre karar verilir.
 • Kişinin kendisine zarar verme girişimi, yıkıcı davranım,dürtü kontrol ve davranım bozukluğu polis okulu öğrenciliğine engeldir.

Ruh sağlığı ve hastalıkları B dilimine göre şu şekilde yer almaktadır:

 • D diliminde yer alan kişilik bozuklukları dışında kalan ( narsistik, obsesif kompulsif, histrionik, bağımlı ve çekingen ) kişilik bozuklukları

Açıklama: Bu maddelere girecek olanların iş ortamlarında uyumlarının ve kişilerarası işlevselliklerinin bozulmamış olması çalışma gücü ve verimlerinin azalmamış olması gerekmektedir.

Bu tanıların sosyal ilişkileri etkileyen şiddetli formları D dilimi kapsamında değerlendirilir ve bu durumda polisliğe engeldir.

Geçirilmiş ruhsal bozukluklar;

 • Depresyon bozuklukları,
 • Anksiyete bozuklukları,
 • Obsesif kompulsif ve ilişkili bozukluklar,
 • Travma ve stresör ile ilişkili bozukluklar,
 • Disosiyasyon bozuklukları, bedensel belirti ve ilişkili bozukluklar,
 • Uyum bozuklukları,
 • Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu,
 • Yeme ve uyku bozuklukları,
 • Cinsel işlev bozuklukları,
 • Hafif ve orta derecede konuşma bozuklukları,
 • Kendine zarar verme girişimi mevcudiyetinde, ayırıcı tanıda yıkıcı davranım dürtü kontrol ve davranım bozukluğu açısından değerlendirilmelidir.
 • Yıkıcı davranım, dürtü kontrol ve davranım bozukluğu D dilimi kapsamında değerlendirilir.
 • yukarıda saymış olduğumuz rahatsızlıklar Eğer kronik nitelikte bir tanı konmuşsa polis okulu öğrenciliğine engeldir.
 • Ancak doktor tarafından geçici nitelikte yani tedavi ile geçecek bir tanı konulmuşsa bunlar öğrenciliğe engel olmayabilir.
 • Yani ruhsal anlamda son 2 yılın semptomsuz ve tedavisiz geçirilmesi polisliğe engel değildir.

Bu saymış olduğumuz durumlar polislik için geçerli olduğu gibi bekçilik içinde geçerlidir. Bu makale ile psikolojik tedavi gören polis olabilir mi sorusuna cevap bulduğumuzu düşünüyorum. Merak ettiğiniz başkaca hususlar veya aklınıza takılan bir kısım varsa çekinmeden sorabilirsiniz.

Etiketler

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin, sorularınıza aynı gün içerisinde cevap vermekteyim. SİTEMİZE KATKIDA BULUNMAK İÇİN SİTE LİNKİNİ SOSYAL MEDYA HESAPLARINIZDA PAYLAŞABİLİRSİNİZ.

11
MERAK ETTİKLERİNİZİ BURADAN SORABİLİRSİNİZ.

avatar
2 Comment threads
9 Thread replies
0 Takip Edenler
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Yorum Yazanlar
Ayşe gülAdminCengizhan Doğan Son Yorum Yazanlar
  Takip Edin  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Ayşe gül
Ziyaretçi
Ayşe gül

Merhaba erkek arkadasım 2018 yılında 2 ay NORMAL REÇETEYLE satılan psikiyatri ilacı kullandı sınav stresi yüzünden polisliğe engel olur mu 1 yolluk süre

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba Ayşegül, arkadaşının muayene olduğu doktordan ( hastaneden ) epikriz raporu alması gerekiyor eğer sistem üzerinden psikiyatri ilacının neden yazıldığına dair bilgi yoksa, böyle yaparsa sorun olmaz, neticede sınav stresi yüzünden yazılmış.

Cengizhan Doğan
Ziyaretçi
Cengizhan Doğan

Hocam geçmiş psikiyatrik tanı ile ilgili size bir konu hakkında danışmak istiyorum. 2016 da tecili bozdurup muayene oldum. Psikiyatri bölümünden uyum bozukluğu teşhisi konuldu. Heyette bana 1 yıl erteleme verdi. Ben bu 1 senelik süre zarfında tekrardan ne gidip tedavi oldum nede ilaç kullandım. 1 sene sonunda tekrar gidip muaneye oldum ve askere gidebilir sağlamdır raporu aldım. Hemen akabinde üniversite kazandığım için tekrardan tecil ettirdim. Yaşadığım bu psikiyatri raporundan dolayı olan 1 yıl erteleme süreci benim polis olmama engelmidir. E nabızda bu tanı yazmamakta ilacta kullanmadım. Hangi hastalık diliminde olmuş oluyorum bunu bana söylerseniz çok sevinirim.

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba Cengizhan, soruna emniyet teşkilâtı sağlık şartları yönetmeliği ışığında kapsamlı bir cevap vermeye çalışayım.

İlgili yönetmeliğe göre son 2 yılın semptomsuz ve tedavisiz geçirilmesi sağlam kabul edilmektedir. Sana konulan uyum bozukluğu tanısı 2016 yılında konulmuş ve zaten sen 1 sene sonra sağlam raporu almışsın. Belirtilen rahatsızlık çok ciddi bir psikolojik sorun olmadığından ve tanının üstünden 2 yıldan fazla süre geçtiği için polisliğe girmen konusunda herhangi bir engel oluşturmayacaktır.

Şimdiden başarılar dilerim.

Cengizhan Doğan
Ziyaretçi
Cengizhan Doğan

Size çok teşekkür ederim.Benim kafama takılan konuyu siz anladınız sanırım. Uyum bozuklgu hem B hemde C diliminde gözükmekte bana konulan tanının hangi dilimde olduğunu anlayabilmem için tedavi görüp görmemiş olmamamı bakmak gerekiyor. Aradakı farkı tam anlayamadım. Bunada yardımcı olursanız çok sevinirim.

Admin
Ziyaretçi
Admin

Evet söylediğin gibi uyum bozukluğu sağlık şartları yönetmeliğinde hem B diliminde hem de C diliminde geçmektedir. Aklına takılan konuyu anladım , sana konulan uyum bozukluğu tanısı geçici nitelikte konulmuş olmalı ki ( bu da B dilimi içerisinde yer alır) daha sonradan saģlam raporu verilmiş.

Ayrıca sana konulan tanı söylediğine göre e-nabizda görünmüyormuş, o halde sorun olmayacaktır, çünkü eğer polisliği kazanırsan, okula giderken senden e-nabiz görüntülemeyi açmanı isteyecekler ve buradan ilgili uzman doktorlar geçmiş muayenelerine bakacaklar.

Şu durumda doktor senin muayene edildiğin esnadaki mevcut pskolojik durumuna göre karar verir. Ruhsal yönden herhangi bir sorun tespit etmezse sağlam raporu düzenler.

Cengizhan Doğan
Ziyaretçi
Cengizhan Doğan

Tekrardan çok teşekkür ederim. Bu bahsettiğim uyum bozukluğu teşhisi sonrasında verilen 1 yıllık ertemele sonunda gittiğimde de doktora sorduğumda gözükmüyor sistemde demişti ve normal konuştuktan sonra askere gidebilir raporu gibi birşey vermişti. E nabızdan girip baktığımda erteleme sonunda askere gidebilir raporu verildiği dönemde Z02.9 – İDARİ AMAÇLAR İÇİN MUAYENE, TANIMLANMAMIŞ yazısı çıkmakta. Bu tanımlanmamış yazısı başımı ağrıtmaz değilmi? Ne anlama geldiğini çözemedim. Birde askerlikle alakalı soru sormak için gitmiştim. Buda e nabızda.Z00.4 – GENEL PSİKİYATRİK MUAYENE, BAŞKA YERDE SINIFLANMAMIŞ şeklinde gözüküyor. E nabızda psikiyatri gecmişıyle ilgili görünenler bunlar. Birde yönetmelikte ben eğer doğru anladıysam şu yazmakta c dilimine giren hastalıklar… Read more »

Admin
Ziyaretçi
Admin

Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine göre polis olacak adayların A dilimi sağlık şartlarına uygun olması zorunludur. Ruhsal rahatsızlıklarda kronik düzeyde bir tanı konulmuşsa bu zaten polisliğe engeldir. Ancak size konulan uyum bozukluğu tanısı 2016 yılında konulduğu için ve muhtemelen geçici nitelikte bir tanı olduğundan muayenenin üzerinden 2 yıldan fazla zaman geçtiği için B dilimi veya C dilimi diye değerlendirme yapmazlar. Polislik sağlık kontrolünüzün yapıldığı andaki mevcut sağlık durumunuza göre inceleme yapılır eğer doktor herhangi bir psikolojik rahatsızlık tespit ederse bunu raporda belirtir ve hakkında öğrenci olamaz kararı verilebilir. Ancak muayeneyi yapan doktor ruhsal yönden sağlam olduğunuz kanaatine varırsa hiçbir sorun… Read more »

Cengizhan Doğan
Ziyaretçi
Cengizhan Doğan

Sizi anladım fakat yönetmeliktede diyor ya hani bu yıl iki yıl geçme durumu c dilimlelerimde geçerli olmuyo diye benim uyum bozukluğu da belki c dilimindeydi diye düşünüyorum şimdide. Bu b ve c dilimi kafamı çok kurcalıyor. Umarım o anlık durumuma bakarlar sadece ozamanzaten sorun olmaz teşekkürler tekrardan.

Admin
Ziyaretçi
Admin

O zaman şöyle söyleyeyim uyum bozukluğu tanısı kronik düzeyde konulmuşsa C dilimi, geçici nitelikte konulmuşsa B dilimi kapsamında değerlendirilir.

Senin için konulan uyum bozukluğu tanısı yüksek ihtimalle geçici nitelikte konulmuş (1 yıl sonra sağlam raporu verilmesinden dolayı çıkarıyorum bunu) ve B dilimi kapsamında yer alır. Son 2 yılın da semptomsuz ve tedavisiz geçirilmesinden dolayı sorun olmaz.

Cengizhan Doğan
Ziyaretçi
Cengizhan Doğan

Yine çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. Başınızı ağrıttım kusura bakmayın

Kapalı