Sitemizde toplam: 227 yazı ve cevaplanmış 3967 soru bulunmaktadır. 

Renk Körü Olup Olmadığınızı Test Edin

Renk körlüğü nasıl kontrol edilir ?

Polis okullarına alınacak olan adaylarda emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine göre ön sağlık kontrolü yapılmaktadır. Yapılan ön sağlık kontrollerinde en çok dikkat edilen sağlık sorunlarından biri de renk körlüğü olmaktadır. Renk körü olup olmadığınızı sizler için hazırladığımız renk körlüğü testi ile anlayabilirsiniz.

Renk körü olan adaylar polis olamadığı gibi bekçi de olamaz. Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine göre renk körlüğü polisliğe engeldir.

Polislik Mülakatlarında Adayın Renk Körü Olup Olmadığı Nasıl Kontrol Edilir ?

  • Sağlık komisyonu tarafından adayın renk körü olup olmadığını test etmek için adaya katalogda yer alan farklı renklerde rakamlar gösterilmekte ve adayın sesli olarak bu rakamları söylemesi istenmektedir.
  • Eğer aday katalogda yazan rakamdan farklı bir rakam söylerse veya hiç rakam göremezse ön sağlık kontrolünü geçemeyerek elenmektedir.
  • Bundan dolayı da adayın hakkında polis okulu öğrencisi olamaz kararı verilmektedir.

Renk körlüğü nedir ?

  • Görme merkezinde özel pigment molekülünün yeterli oranda bulunmaması veya hiç bulunmaması sonucunda kişinin çeşitli renkler arasında ayrım yapamaması durumuna renk körlüğü denilmektedir.
  • Renk körlüğü erkeklerde kadınlara oranla daha fazla olmaktadır.
  • Renk körü olan kişi özellikle kırmızı ve yeşil renkleri ayırt etmede güçlük çeker.
  • Renk körü olan kişiler kesinlikle polis olamaz.

Renk körlüğü ilk aşamada aşağıdaki yöntemle tespit edilmektedir.

Renk körü olup olmadığınızı anlamak için aşağıda yer alan ( renk körlüğü testi ) ishihara testini tamamlayın ve sonuçlarını bizimle paylaşın.

Renk Körlüğü Testi

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Kapalı