Sitemizde toplam: 227 yazı ve cevaplanmış 3967 soru bulunmaktadır. 

Safra Kesesi Ameliyatı Polisliğe, Bekçiliğe Engel Mi?

Safra Kesesi Polipleri, Tümörleri Polisliğe Engel mi?

Polis veya bekçi olmayı isteyen gençler polis ve bekçi nasıl olunur? Başvuru şartları nelerdir? gibi konuların yanında polis ve bekçi olmak için gerekli sağlık koşulları nelerdir? Polislik ve bekçilik sağlık şartları nelerdir? Bu gibi konuları da merak etmektedir.

polissayfasi.com sitesi olarak polislik ve bekçilik ile ilgili pek çok konuda bilgilendirici yazıları paylaşmaya devam ediyoruz.

Bu makalemizde ise safra kesesi polipleri, rahatsızlıkları polisliğe, bekçiliğe engel mi? Safra kesesi ameliyatı olan polis veya bekçi olabilir mi? Bu sorulara cevap vereceğiz.

Safra kesesi ilgili açıklamalara emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliği genel cerrahi bölümünde yer verilmiştir.

  • İsterseniz safra kesesi ile ilgili yapılan açıklamaları adım adım inceleyerek ilerleyelim.

Safra Kesesi Ameliyatı Polislik ve Bekçiliğe Engel mi?

Polis ve bekçi olmayı isteyen adayların emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliği A dilimi sağlık şartlarına uygun olmasının zorunlu olduğunu hatırlatarak konuya giriş yapalım.

A dilimi sağlık şartlarına göre intra veya ekstra hepatik safra yolları ile safra kesesinde taş mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir. Tümör harici nedenlerle yapılmış kolesistektomi sağlam kabul edilir.

Bu açıklamalardan da anlaşılacağı üzere A dilimine göre safra kesesinde taş olması halinde polislik ve bekçiliğe engel olmaktadır.Ancak tümör haricinde bu gibi nedenlerle kolesistektomi yoluyla yapılan safra kesesi ameliyatı polislik ve bekçiliğe engel olmamaktadır.

  • Yani tümör harici nedenlerle yapılan safra kesesi ameliyatı polisliğe, bekçiliğe engel değildir.
  • Safra kesesinde taş olması polislik ve bekçiliğe engeldir.

DUYURU ( GÜNCELLEME ) : 29.09.2019 tarihinde resmi gazetede yayımlanan yönetmelikle emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğinde değişiklik yapılmış ve buna göre;

  • Genel Cerrahi bölümüne, safra kesesinin semptomsuz patolojileri, polipleri ( 1 cm’den küçük olan 1 cm’de dahil olmak üzere ) ve taşları sağlam kabul edilir, maddesi eklenmiştir.

Safra Kesesi Polipleri ( Tümöral oluşumlar ) Polisliğe, Bekçiliğe Engel mi?

Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine göre polis ve bekçi adaylarının A dilimi sağlık şartlarına uygun olması zorunludur.Yani sağlık şartları yönetmeliğinde B,C,D dilimlerinde tanımlanan rahatsızlıkları olanlar ilgili uzman doktor tarafından tespiti halinde polis veya bekçi olamazlar.

Evet yukarıdaki açıklamayı aklımızda dipnot ettikten sonra safra kesesi poliplerinin polisliğe, bekçiliğe engel olup olmadığı sorusuna cevap verelim.

  • Küçük, iyi huylu tümöral oluşumlara polip denilmektedir.

Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine göre safra kesesi ile ilgili olarak B diliminde şu açıklamalara yer verilmiştir.

  • Organ ve sistem fonksiyonlarını bozmayan, intra veya ekstra hepatik safra yolu taşları ve yapısal bozuklukları, safra kesesi taşları ve yapısal bozuklukları.
  • Sindirim sistemi eklerinin, karaciğerin, intra ve ekstrahepatik safra yollarının ve safra kesesinin, dalağın ve peritonun iyi huylu tümörleri ve bu patolojilerin başarılı cerrahileri B dilimine göre normal kabul edilmektedir.

Ancak ilk açıklamamızda da belirttiğimiz gibi polisliğe ve bekçiliğe girişte A dilimi sağlık şartlarına uygunluk aranmaktadır.

Bu açıklamalar ışığında sağlık şartları yönetmeliğine göre safra kesesi polipleri, safra kesesi tümörleri ve ameliyatı polislik ve bekçiliğe engeldir diye cevap verebiliriz.

  • Yani ilgili uzman doktor tarafından rahatsızlığın B dilimine girdiğine karar verilirse aday polis veya bekçi olamaz.

Evet arkadaşlar bu konuda aktaracaklarım şimdilik bu kadar.Merak ettikleriniz olursa konu altından sormaktan çekinmeyin, sorularınıza kısa sürede cevap vermekteyiz.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
13 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Cahit
Cahit
1 yıl önce

Bende safra kesesi ameliyatı oldum kapalı şekilde genel sağlıkta engel olup olmama konusunda kesin bilginiz varmı?

Samet
Samet
1 yıl önce

2 cm e yakın safra kesemde taş mevcut kapalı ameliyatla laparaskobik yöntemle ameliyatla safra kesemi aldırsam bekçiliği engel olur mu

Burak
Burak
1 yıl önce

Iyi gunler safra kesesinde tas 1cm kucuk bir tas nedeniyle laparoskopik yontemle safra kesesini aldirdim bu polisliğe veya astsubaylıga engel midir ?

Admin
Admin
1 yıl önce
Reply to  Burak

Iyi günler normalde polislik sağlık şartlarında yapılan son değişiklikle Genel Cerrahi bölümüne, safra kesesinin semptomsuz patolojileri, polipleri ( 1 cm’den küçük olan 1 cm’de dahil olmak üzere ) ve taşları sağlam kabul edilir, maddesi eklenmiştir. Yani mevcut haliyle kalsaydı da sorun olmayacaktı, laparoskopik yöntemle safra kesesinin alınması da sorun olmayabilir.

Ozan
Ozan
1 yıl önce

Pomem parkuruna girdikden sonra laparaskobik olarak safra kesesinden ameliyat oldum ,safra kesesini aldırdım.Bu durum sağlık heyetinden gecmeme engel midir acaba tesekkur ederim.

Admin
Admin
1 yıl önce
Reply to  Ozan

Tümör harici nedenlerle yapılmış kolesistektomi sağlam kabul edilir. Senin ameliyatta kapalı olarak yapıldığı için sorun olmaz diye düşünüyorum.

Abdulkerim
Abdulkerim
1 yıl önce

Merhaba admin ; Sağlık heyetinden olmlu raporu aldım; fakat 3.6 mm çapında polip var . Şimdi anlamak için soruyorum : Sağlık şartlarına göre bu elenme sebebi mi ?

Admin
Admin
1 yıl önce
Reply to  Abdulkerim

Merhaba Abdülkerim yönetmelikte yapılan son değişikliğe göre 1 cm dahil, 1 cm’den küçük polipler polisliğe, bekçiliğe engel değildir.

Emir
Emir
1 yıl önce

Yani son gelen 29.09.2019 tarihinde resmi gazetede yayımlanan yönetmelikle safra kesesi taşları 1cm dahil ve küçük olanlar bekçiliğe engel olmuyor öyleyse?

Admin
Admin
1 yıl önce
Reply to  Emir

Evet yönetmelikte yapılan son değişiklikle artık polisliğe, bekçiliğe engel olmuyor.

Emir
Emir
1 yıl önce
Reply to  Admin

Teşekkür ederim

Admin
Admin
1 yıl önce
Reply to  Emir

Önemli değil, başarılar dilerim, kolay gelsin.

Kapalı