Sitemizde toplam: 227 yazı ve cevaplanmış 3967 soru bulunmaktadır. 

Seyahat İzin Belgesi Nereden Alınır? Kimler Alabilir?

Seyahat İzin Belgesi Kimlere Verilmektedir?

Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır ?

Tüm dünyayı derinden etkileyen Koronavirüs ( covid-19 ) salgını ülkemizde de etkili olmaya ve yayılmaya başlamıştır. Ülkemizde tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi bu virüsün yayılmasını engellemek ve vatandaşlarını korumak için birtakım tedbirler almaktadır.

Bu kapsamda İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgeler ile önce 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkmaları yasaklanmış daha sonra ise 20 yaşının altındaki gençlerin yani 01.01.2000 ve sonrasında doğanların sokağa çıkmaları kısıtlanmıştır.

Devletimizin bu tedbirleri almasındaki amaç hiç şüphesiz salgının yayılmasının önüne geçmek ve insanlarımızı korumaktır. Ancak bazen belirttiğimiz bu tablo içerisinde yer alanlar bilerek veya bilmeyerek bu yasağı çiğnemekte sonucunda ise idari para cezasına maruz kalmaktadır. Kolluk kuvvetleri tarafından uygulanan idari yaptırımlar tamamen söz konusu genelgelere göre yapılmaktadır.

Sokağa Çıkma Yasağı İhlalinin Cezası Nedir?

20 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkmaları halinde genellikle 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu 282.maddeye göre 800 TL ile 3150 TL arasında idari para cezası uygulanmaktadır.

Ayrıca gerek görülmesi halinde Cumhuriyet Savcısının talimatı ile TCK 195 Bulaşıcı Hastalıklara İlişkin Alınan Tedbirlere Aykırı Davranma Suçundan adli tahkikatta başlatılmaktadır.

Seyahat İzin Belgesi Nereden, Nasıl Alınır? 

1-) Yukarıda bahsetmiş olduğumuz durumlarla karşılaşmamak ve para cezası yememek için dışarı çıkmada zorunlu hallerin bulunması durumunda Seyahat İzin Belgesi alınabilmektedir. Seyahat İzin Belgesi, eğer il içerisinde bir yere gidilecekse Kaymakamlık tarafından verilmektedir. Ancak çoğu yerde bu izin yetkisi Kaymakamlık tarafından Kolluk kuvvetlerine devredilmiştir. Bu nedenle il içerisinde Seyahat İzin Belgesi almanız gerekiyorsa polis sorumluluk bölgesindeyseniz Polis Merkezlerine, Jandarma sorumluluk bölgesindeyseniz Jandarma Karakollarına gitmeniz gerekmektedir.

2-) İçişleri Bakanlığı tarafından 30 Büyük il ve Zonguldak iline giriş çıkışların yasaklanması sebebiyle bu illerde yaşayan vatandaşların da bulundukları yerlerde kalmalarını sağlamak amacıyla şehir giriş çıkışlarında kolluk kuvvetleri yani polis ve jandarma tarafından 24 saat esasına göre yol kontrolleri yapılmakta ve seyahat izin belgesi olmayanların çıkışlarına müsade edilmeyerek yine aynı kanuna göre idari para cezası uygulanmaktadır. Bu şekilde bulundukları illerden başka bir ile gitmek isteyenlerin ise Kaymakamlık bünyesinde oluşturulan Seyahat İzin Kurullarından seyahat izin belgesi alması gerekmektedir.

3-) Seyahat İzin Belgesi almak isteyen vatandaşlar direk fiziki müracaat dışında Alo 199 ve E-Devlet aracılığıyla da seyahat izin belgesi talebinde bulunabilir. Eğer talepleri uygun görülür onaylanırsa belirttikleri yere gitmelerinde sakınca bulunmamaktadır.

Seyahat İzin Belgesi Hangi Durumlarda Kimlere Verilir?

1.Madde de belirtmiş olduğumuz sınıfta bulunuyorsanız yani 20 yaşın altında veya 65 yaşın üstündeyseniz sokağa çıkmanız yasak demektir. Ancak mecbur kaldınız ve bazı zorunlu haller var çıkmanız gerekiyor o zaman polis merkezine veya jandarma karakoluna giderek izin alabilirsiniz.

20 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşlara hangi zorunlu hallerde seyahat izin belgesi verilir?

 • Hastaneden randevusu bulunan ve acil olarak hastaneye gitmesi gereken, sevk edilen vatandaşlara,
 • Kamudan veya Özel bir kurumdan iş için davet yazısı olan, mülakata katılması gerekenlere,
 • Terhis olmuş askerden dönecek olan kişilere,
 • Notere gitmesi gereken kişilere,
 • Tapuya gitmesi gerekenlere,
 • Birinci derece yakını vefat eden, cenazesi bulunan kişilere zorunlu hallerinin bulunması sebebiyle seyahat izin belgesi düzenlenebilir.

Şehiriçi Giriş Çıkışların Yasaklandığı İllerde Kimlere Seyahat İzin Belgesi Verilir?

 • Hastaneden randevusu bulunan ve acil olarak hastaneye gitmesi gereken, sevk edilen vatandaşlara,
 • Kamudan veya Özel bir kurumdan iş için davet yazısı olan, mülakata katılması gerekenlere,
 • Terhis olmuş askerden dönecek olan kişilere,
 • Cezaevinden tahliye edilen kişilere,
 • İkametleri farklı bir ilde bulunan vatandaşlara,
 • Birinci derece yakını vefat eden, cenazesi bulunan kişilere zorunlu hallerinin bulunması sebebiyle seyahat izin kurullarınca seyahat izin belgesi düzenlenebilir.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
2 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Umut
Umut
1 yıl önce

Sa admin polislik için bende -1 ve -0.50 miyopluk var o -2ye kadar kabul oluyor degilmi ? Yani -2 daha da ilerlemiş hâli degilmi ? Eyw simdiden

Admin
Admin
1 yıl önce
Reply to  Umut

A.slm Umut, Okullara alınacak öğrencilerde; görme her iki gözde ayrı ayrı miyoplarda; (sferik + silendirik) –2 diyoptriyi, hipermetroplarda + 1 diyoptriyi geçemez.

Doğrudur Umut.

Kapalı