Sitemizde toplam: 227 yazı ve cevaplanmış 3967 soru bulunmaktadır. 

Silah Nedir ? Kurusıkı Tabanca Yasak mı ?

Silahlarla ilgili yasaklar ve cezalar

Merhaba arkadaşlar hazırladığımız bu yazı ile silahlar ile ilgili yasaklar ve cezalardan bahsederek, kurusıkı tabanca yasak mı? Gibi birçok soruya cevap vereceğiz.

Silahın Tanımı

5237 sayılı Türk Ceza Kanununa göre :

  • Ateşli silahlar
  • Patlayıcı maddeler ,
  • Saldırı ve savunma amacıyla yapılmış her türlü delici , kesici ve bereleyici alet ,
  • Saldırı ve savunma amacıyla yapılmamış olsa bile saldırı ve savunmaya elverişli şeyler ,
  • Yakıcı , aşındırıcı ,yaralayıcı,boğucu , zehirleyici , sürekli hastalığa yol açıcı nükleer , radyoaktif , kimyasal , biyolojik maddeler silah olarak kabul edilmektedir.

Silahın tanımı içerisinde yer alan bir maddeyi özellikle açıklayalım.Örneğin bir mesleğin icrasında kullanılan döner bıçağı eti keserken silah olarak değerlendirilmemektedir.

Ancak döner bıçağı ile birilerine saldırıda bulunulursa herhangi bir yaralama gerçekleşmese dahi silah olarak değerlendirilir ve 6136 sayılı kanun kapsamında işlem yapılır.

Tüfek ve Pompalı Tüfek hangi kanun kapsamında değerlendirilir ?

Tüfek ve Pompalı tüfekler 2521 sayılı avda ve sporda kullanılan tüfekler , nişan tabancaları kapsamında değerlendirilmekte olup alındıktan sonra 30 gün içerisinde mülki amire bildirimde bulunarak 60 gün içerisinde yivsiz av tüfeği ruhsatnamesinin çıkarılması için ikamet edilen yerdeki en yakın kolluk kuvvetine başvuruda bulunulması gerekmektedir.

Kurusıkı tabanca hangi kanun kapsamında değerlendirilmektedir ?

Kurusıkı tabancalar 5729 sayılı ses ve gaz fişeği atabilen silahlar hakkında kanun kapsamında değerlendirilmektedir.

Kurusıkı tabanca ruhsat gerektirir mi ?

Kurusıkı tabanca yasak mı?

Kurusıkı tabanca için herhangi bir ruhsat bulunmamaktadır ancak kurusıkı tabanca için alındığı tarihten itibaren 30 gün içerisinde ikamet edilen yerdeki en yakın kolluk kuvvetine bildirilmesi gerekmektedir.

Kurusıkı tabanca taşımanın cezası nedir ?

Kurusıkı tabancalar kullanıma elverişli olmayacak şekilde , boş olarak kutusu içerisinde nakledilebilir , diğer türlü taşıma olarak kabul edilir ve 5729 sayılı kanuna göre işlem yapılarak 2019 yılı için 1294 TL idari para cezası yazılır.
Ayrıca kurusıkı tabanca ile meskun mahalde ateş edilmesi ve kolluk tarafından tespiti halinde TCK 170. maddeye göre Genel Güvenliğin Kasten Tehlikeye Sokulması suçundan adli işlem yapılır ve 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası verilebilir.Aynı zamanda 5729 sayılı kanundan da idari işlem yapılarak 2019 yılı için 1294 TL para cezası yazılır ve kurusıkı tabancanın mülkiyeti kamuya geçirilir.

Bulundurma Ruhsatlı Tabancayı Yanımda Taşırsam Ceza Alır mıyım ?

Bulundurma ruhsatlı silahınız varsa ancak ruhsatı alırken belirttiğiniz ikamette bulundurabilirsiniz ve başka bir yere nakledeceğiniz zaman ruhsat aldığınız kolluk birimine başvurarak götürülecek adresi belirtip , kutusunda boş olarak nakledebilirsiniz.Bunun dışında yanınızda taşımanız halinde 6136 sayılı Ateşli silahlar ve bıçaklar ile diğer aletler hakkında kanun kapsamında değerlendirilerek adli işlem yapılır ve silaha el konulur.

Sustalı Bıçak Taşımak Yasak mıdır ?

Sustalı bıçak , kama , hançer vb. delici ve kesici aletler silah olarak değerlendirilmektedir.Bu yüzden aynı şekilde 6136 sayılı kanun hükümleri uygulanır ve adli işlem yapılarak el konulur.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
6 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Ali birerdinc
Ali birerdinc
1 yıl önce

1 sene önce kurusıkı silah almıştım ama hiçbir yere gidip bildirmedim. sadece bayiiden aldım ve köyümde duruyor sorun olur mu ?

Ataberk
Ataberk
1 yıl önce

Kurusıkı tabanca almak istiyorum almadan önce bildirmem veya herhangi bi belge çıkarmam gerekiyor mu?

Admin
Admin
1 yıl önce
Reply to  Ataberk

Adli sicil kaydıyla satış yapan bayilerden alabilirsiniz, aldıktan sonra 1 ay içerisinde en yakın kolluk kuvvetine bildirimde bulunmanız gerekiyor.

Ozan oğlak
Ozan oğlak
1 yıl önce

Polis olmak istiyorum ama kuru sıkı silah alsam bir sorun olur mu

Admin
Admin
1 yıl önce
Reply to  Ozan oğlak

Sorun olmaz ancak kurusıkı tabancayı yanında bulundurman yasaktır, bulundurman/taşıman halinde 5729 sayılı kanuna göre idari işlem uygulanarak 2020 yılı için 1586 TL idari para cezası uygulanır.

Kapalı