Sitemizde toplam: 227 yazı ve cevaplanmış 3967 soru bulunmaktadır. 

Sivil Polis Nasıl Olunur ?

Sivil polis olmak için gerekli şartlar

Bu yazımızda Sivil polis nasıl olunur? Sivil polisle resmi polis arasında rütbe farkı var mıdır? Sivil polis normal polislerden daha fazla mı maaş alır ? Bu ve buna benzer merak edilen birçok soruya cevap vereceğiz.

Daha önceki yazılarımızda polisliğe nasıl girileceğinden , polislik için gerekli şartların neler olduğundan ve hangi yollarla polis olunabileceğinden , polislik sözlü mülakatlarından ve polislik spor mülakatlarından kısaca polisliğe dair birçok konudan detaylı bir şekilde bahsettik.

Sivil Polis Nasıl Olunur ?

  • POMEM , PAEM , PMYO gibi eğitim gördüğünüz Polis Okulu‘nda mezuniyete bir ay kala emniyetin çeşitli şubelerinden personel ihtiyacının karşılanması amacıyla mülakatlar yapılmaktadır.
  • Bu mülakatlarda komisyon tarafından size sorulan sorulara tatminkar cevaplar verirseniz ve birazda komisyondakilerin gözüne girerseniz emniyetin ilgili şubelerine girmeniz mümkün.
  • Ayrıca aktif olarak meslekte görev yaparken sivil çalışan birimlere müracaat yoluyla veya herhangi bir mülakata tabi tutulmadan rütbeli personelin talebiyle geçmeniz mümkün.
  • Özellikle kom, narkotik , istihbarat , bomba imha , olay yeri inceleme gibi birimlere girersiniz sivil polis olmanın kapıları açılmış oluyor.

Sivil Polis İle Resmi Polis Arasında Fark Var mıdır ?

  • Aslında bakarsanız arkadaşlar sivil polisle resmi polis arasındaki tek fark birinin resmini forma ile görev yaparken diğerinin sivil kıyafetlerle görev yapmasıdır.
  • Yani rütbe anlamında bir fark yoktur.Emniyet teşkilatında ast üst ilişkisi öncelikle rütbe yoluyla sağlanır.
  • Daha sonra ise normal polis memurları arasında resmi ve sivil polis fark etmez mesleğe daha önce girmesine göre verilen sicil ön plana çıkar.

Sivil Polis Resmi Polisten Daha Fazla mı Maaş Alır ?

  • Biraz önce de söylediğim gibi sivil polis ile resmi polis arasında tek fark birinin üniforma ile diğerinin ise sivil kıyafetlerle görev yapabilmesidir.
  • Maaş konusunda ise sivil polisle resmi polis hemen hemen aynı maaş almaktadır.Ancak Kom, İstihbarat , Tem , Narkotik gibi bazı sivil çalışan birimlerin fazlası bulunmaktadır.

Evet arkadaşlar bu yazımızda sivil polislikle ilgili birtakım konulardan , sivil polisin ne olduğundan , resmi polisle arasında fark bulunup bulunmadığından bahsettik.Sizin de merak ettiğiniz konular varsa yorum kısmından iletebilirsiniz.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Kapalı