Sitemizde toplam: 227 yazı ve cevaplanmış 3967 soru bulunmaktadır. 

Sosyal Medya İnstagram Dolandırıcılığı

İnstagram Üzerinden Dolandırıldın mı?

Bu yazımızda son zamanlarda sıkça karşılaşılan bir durum olan sosyal medya üzerinden yapılan dolandırıcılıktan, özellikle gençler arasında popüler olan İnstagram aracılığı ile yapılan dolandırıcılık yönteminden ve bu dolandırıcılık yöntemine karşı dikkatli olmamız açısından önem arz eden konulardan bahsedeceğim. Sosyal Medya Dolandırıcılığı yani instagram dolandırıcılığı güvene dayanarak karşıdaki insanı kandırmaktan, parasını çalmaktan ibarettir.

İnstagram Dolandırıcılığı

Sosyal medya üzerinden yani İnstagram aracılığıyla dolandırıcılık nasıl yapılıyor derseniz kısaca anlatalım arkadaşlar.

Kayıtlı İnstagram hesabınıza arkadaşınız sandığınız yani arkadaş listenizde ekli olan bir kişi tarafından; Merhaba nasılsın, 500 TL kazanmak ister misin veya 1000 TL kazanmak ister misin, Eğer kazanmak istiyorsan mobil ödeme kayıt yazıp 5555’e gönder, Gelen mesajı Evet yazıp Onayla şeklinde mesaj gönderilmekte ve sizde bu mesajın arkadaşınızdan geldiğini düşündüğünüz ve ona güvendiğiniz için Evet yazarak onaylamaktasınız. Yani tabii herkes buna evet yazmaz ancak bazı arkadaşlar iyi niyetli olduğu için buna Evet yazmakta ve daha sonra faturalarına 120 TL, atıyorum 200 TL 360 TL gibi ücretler yansıyabilmektedir. Bu dolandırıcılık yönteminde genel olarak Google Play veya pubg gibi oyunların oyun parasının mobil ödeme yoluyla alınması ile dolandırıcılık gerçekleştirilmektedir.

Sonuç olarak instagram hesabı çalınan arkadaşınızın hesabı aracılığıyla bu şekilde paranızı kaybedebilir hatta instagram hesabınızdan bile olabilirsiniz. İnstagram hesabını çalmak için ise şu yöntemi kullanmaktadırlar; arkadaşınız sandığınız kişi para kazanmaya devam etmek istiyorsan şu adımları takip et, birazdan mailine onay mesajı gelecek bu gelen mesajı onayla daha sonra para kazanacaksın demekte ve siz bu mailinize gelen mesajı onayladığınız an instagram hesabınızın maili değişmekte ve instagram hesabınız karşıdaki kişiye geçmekte ve bu şekilde instagram hesabınıza bir daha erişim sağlayamamaktasiniz. Bu şekilde hesabınızı kaybetmek istemiyorsaniz kesinlikle instagram hesabı hesap değişikliği ile ilgili gelen mailleri onaylamayınız, tanımadığınız kişilerden gelen mailleri açmayınız.

Eğer bu belirtmiş olduğum yöntemlerle dolandırıldıysanız Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne giderek müracaat ediniz, elinizde ekran görüntüleri varsa bunları görevli polislere teslim ediniz, savcıya bilgi verilerek bilişim ve banka sistemleri ile aracıyla dolandırıcılık ve bilişim sistemine girme suçlarından tahkikat başlatılacak ve ip numarasından şüpheli şahsın bulunmasına yönelik çalışmalar yapılacaktır.

İnstagram hesabını tekrar almak için şifremi unuttum kısmından giriş yapıp cep telefonunuza mesaj talep ederek hesaba erişmeyi deneyebilirsiniz. Tabi karşıdaki kişi tarafından instagram hesabının numarası da değiştirilmediyse.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Kapalı