Sitemizde toplam: 227 yazı ve cevaplanmış 3967 soru bulunmaktadır. 

Tanımadığım numara arayıp rahatsız ediyor ne yapmalıyım?

Bu yazıyı okuyor olduğunuza göre biri tarafından istemediğiniz şekilde telefonla rahatsız ediliyor olmalısınız. Bu gibi durumlarda uygulayabileceğiniz birden fazla seçenek bulunmaktadır. Tanımadığım bir numara arayıp rahatsız ediyor ne yapmalıyım? diyorsanız yazıyı okumaya devam edin.

Tanımadığım bir numara rahatsız ediyor

Biri sizi ısrarcı bir şekilde arayarak veya mesaj atarak rahatsız ediyor olabilir. Eğer fazla uğraşmak istemiyorsanız sizi arayan numarayı engelleyerek pratik bir şekilde bu durumdan kurtulabilirsiniz. Ancak rahatsızlığın boyutu tehdit vari şekle ulaşmışsa ve cinsel içerikli mesajlarla rahatsız ediliyorsanıź en yakın polis merkezine şikâyetçi olmak için gidebilirsiniz.

Polis merkezinde şikayetinizi tam olarak dile getirdikten sonra şikâyetçi olma konusunda kararlıysanız savcıya bilgi verilerek kişilerin huzur ve sükununu bozma veya mesajların içeriğine göre tehdit, hakaret, cinsel taciz gibi suçlardan tahkikat başlatılarak ifadeniz alınabilir ve şüphelinin tespiti için çalışmalara başlanır. Sizin telefonunuzdaki mesaj ve arama kayıtlarına ilişkin ekran görüntüleri rızanız dâhilinde alınarak dosyaya eklenir.

İddia etmiş olduğunuz rahatsız etme durumu gerçekleşmişse yukarıda saydığımız suçlar kapsamında değerlendirilebilir. Şüphesiz her suçun bir cezası vardır ve ceza er geç sonunda yerini bulur. Bahsetmiş olduğum suçlardan olan kişilerin huzur ve sükununu bozma suçu TCK 123.maddede yer alan Hürriyete Karşı Suçlar başlığı altında düzenlenmiştir ve bu suçu işleyen kişi 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Yani eğer sizde tanımadığınız biri tarafından telefonla veya başka şekillerde rahatsız ediliyorsanız söylediğimiz şeyleri uygulayabilirsiniz.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Kapalı