Sitemizde toplam: 223 yazı ve cevaplanmış 3346 soru bulunmaktadır. 

Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edilir ?

Trafik cezalarına itiraz için gerekli evraklar

TRAFİK CEZASI İTİRAZ

Merhaba arkadaşlar hazırladığımız bu yazıyla trafik cezası itiraz konusunda izlemeniz gereken adımlar hakkında bilgilendirme yapacağız.

Belki hiç hatanız olmadığı halde kırmızı ışıkta geçmekten veya aracı hatalı park etmekten dolayı trafik cezası yemiş olabilirsiniz.

Bazen sistemde oluşan hatalardan veya trafik polisleri tarafından plaka yazılırken oluşan yanlışlıktan dolayı sizin araç plakanıza ceza yazılmış olabiliyor.

İşte bu gibi durumlarda size uygulanan trafik cezasının yanlış olduğunu düşünüyorsanız itiraz etme hakkınız bulunuyor.

Trafik Cezalarına Nasıl İtiraz Edilir ?

Araç plakanıza ve yüzünüze karşı yazılan trafik cezalarında eğer haksız yere yazıldığını veya yanlışlıkla size yazılmış olduğunu düşünüyorsanız bu konuda itiraz hakkınız bulunmaktadır.Bazen plakanın yanlış okunmasından veya şehir içi kamera sistemlerinin kullanılması suretiyle aynı kural ihlalinden dolayı 2 defa trafik cezası yazıldığı durumlar olabiliyor.
Örnek vermek gerekirse siz aracınızla A ilçesinde , B caddesinden hiç geçmediğiniz halde trafik işaret ve kurallarına uymamaktan veya emniyet kemeri takmamaktan dolayı size trafik cezası yazılmış olabilir.Trafik polisleri o cadde üzerinde kontrollerini yaparken emniyet kemeri takmadığını tespit ettikleri 455 HR 3370 plakalı aracı ceza yazmak için not ederken 455 HP 3370 diye bir harfi yanlış yazarak not etmiş ve bundan dolayı da sizin araç plakanıza ceza yazılmış olabilir.İşte bu gibi durumlarda cezanın size tebliğinden itibaren 15 gün içerisinde Sulh Ceza Mahkemelerine herhangi bir ücret ödemeden trafik cezasının iptali için itiraz edebilirsiniz.
Unutmayınız mahkemenin cezayı iptal etmesi için sizin o saatte aracınızla kural ihlalinin yapıldığı yerden geçmediğinizi ispat etmeniz gerekmektedir.Aksi halde mahkeme cezayı iptal etmeyebilir.Ayrıca aynı kural ihlalinden dolayı aynı gün farklı saatlerde ceza yazılmışsa ve ceza yüzünüze yazılmamışsa yine itiraz edebilirsiniz.En azından bu şekilde cezanın birinden kurtularak cebinizden daha az para çıkmış olacaktır.

Trafik Cezasına İtiraz İçin Gerekli Evraklar Nelerdir ?

Trafik cezasına itiraz için aşağıdaki evraklarla birlikte Sulh Ceza Mahkemesine müracaat etmeniz gerekmektedir.
  • Dava dilekçesi
  • Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağının Fotokobisi
  • Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı Tebligatının Fotokobisi
  • Ruhsat Fotokobisi
  • Kimlik ve Ehliyet Fotokobisi
Evet arkadaşlar polissayfasi.com sitesi olarak bu makalemizde trafik cezalarının iptali için hangi durumlarda, nereye , nasıl itirazda bulunulabileceğinden bahsettim.Ayrıca sormak istediklerinizi konu altından yorum kısmından yazabilirsiniz.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Kapalı