Trafik İşlemleri

Trafikten Çekme Belgesi Nasıl Alınır ?

Çekme Belgesi Almak İçin Gerekli Evraklar

Hazırladığımız bu yazı ile ;

 • Çekme belgesi nedir ?
 • Çekme belgesi neden alınır ?
 • Çekme belgesi nasıl alınır?
 • Çekme belgesi almak için gerekli evraklar nelerdir ?
 • Çekme belgeli aracı tekrar trafiğe çıkarmak için sırasıyla hangi işlemlerin yapılması gerekir ?

Bu konular hakkında bilgi vereceğiz.

Çekme Belgesi Nedir ?

Araca ait bandrol , mtv , rehin gibi borçların ödenmesinden sonra plakaların trafik tescil büro amirliğine teslim edilmesi işlemine çekme belgesi adı verilmektedir.

Bu işlem yapıldıktan sonra araç trafiğe çıkarılamaz ve araç istenilen süre boyunca trafikten çekme belgeli olarak gösterilebilir.

Bu sayede trafikten çekme belgesi bulunan araca mtv ve herhangi bir vergi borcu çıkmaz.

Çekme Belgesi Alınmasının Temel Nedenleri

Sigorta şirketleri kaza yapan araç sahipleriyle anlaşma sağladıktan sonra araç sahibine ödeme yaparak aracını trafikten çekmesini ister ve bu şekilde aracın herhangi bir kuruma borcu kalmadığı için satarken sorun yaşamazlar.

Ayrıca çekme belgesini sigorta şirketine veren araç sahibi araç bedelini bu şekilde sigorta şirketinden alabilir.

Bazense araç sahipleri araçları herhangi bir kazaya karışmasa bile kullanmadıkları aracın mtv ve vergi borcunun çıkmaması için çekme belgesi alabilirler.

OKUMALISIN  Araç Hurdaya Çıkarma Nasıl Yapılır?

Çekme Belgeli Aracın Sigorta Borcu Olur mu ?

Aracın trafikten çekme belgesi alınmadan önce sigorta , bandrol , mtv gibi borçlarının ödenmesi gerektiği için çekme belgeli araçta bu borçlar çıkmaz.

Çekme Belgeli Araçların Devir İşlemleri Nasıl Yapılır ?

Öncelikle aracın noter satışı gerçekleştirilir ve ardından trafikten çekme işleminin yapıldığı ilgili trafik şube müdürlüğüne başvuruda bulunulur ve çekme belgesini kaldırıp tekrar trafiğe çıkarmak için araç muayeneye sokulur.

Trafikten Çekme Belgesi Almak İçin Gerekli Evraklar

 • Şoförler odasından alınan iki adet araç trafik tescil ve müracaat işlem formunun araç özelliklerine ve sahibinin kimlik bilgilerine göre doldurulmuş olması gerekir.
 • Nüfus cüzdanı,
 • Araç tescil ve motorlu araç trafik belgeleri
 • Tescil plakaları
 • İlgili vergi dairesinden alınmış ilişik kesme belgesinin veya hurdaya ayrılmasında sakınca bulunmadığına dair belge
 • Resmi araçlar için, ilgili kurumun görevlendirme yazısı ile birlikte, 237 sayılı Taşıt Kanununun 13’üncü maddesi gereğince düzenlenen rapor

Sıralamış olduğumuz bu evraklarla  araç sahiplerinin, kanuni temsilcilerinin, vekillerinin veya kamu kurum ve kuruluşları ile tüzel kişiliklerce yetkilendirilen kişilerin dilekçeyle notere müracaat etmesi gerekmektedir.

OKUMALISIN  Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edilir ?

Çekme Belgeli Aracı Tekrar Trafiğe Çıkarmak İçin Gerekli Evraklar

 • Şoförler odasından alınan iki adet araç trafik tescil ve müracaat işlem formunun araç özelliklerine ve sahibinin kimlik bilgilerine göre doldurulmuş olması gerekir.
 • Nüfus cüzdanı
 • Araç tescil belgesi
 • Geçerli zorunlu mali sorumluluk sigorta poliçesi
 • Araç üzerinde değişiklik yapılmışsa, bu değişikliğe ait belgeler
 • Aracın muayenesinin yapıldığına dair belge

Sıralamış olduğumuz bu evraklarla  araç sahiplerinin, kanuni temsilcilerinin, vekillerinin veya kamu kurum ve kuruluşları ile tüzel kişiliklerce yetkilendirilen kişilerin dilekçeyle notere müracaat etmesi gerekmektedir.

Çekme Belgeli Aracı Tekrar Trafiğe Çıkarmak İçin Kaç TL Ödemek Gerekiyor?

 • 170 TL civarında yeni ruhsat çıkarmak için notere ödeniyor.
 • 22 TL plaka basım belgesi için notere ödeniyor.
 • 43 TL ise plaka basımında şöförler odasına ödeniyor.

Toplamda 235 TL civarı bir parayla çekme belgeli aracı tekrar trafiğe çıkarmış oluyoruz.

Admin

Merhaba arkadaşlar, meslek içinden bir abiniz olarak polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin, sorularınıza aynı gün içerisinde cevap vermekteyim.

39
MERAK ETTİKLERİNİZİ BURADAN SORABİLİRSİNİZ.

avatar
15 Comment threads
24 Thread replies
0 Takip Edenler
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
20 Yorum Yazanlar
Oguzhan AlkayaSelçukEmre BozAdminYilmaz Son Yorum Yazanlar
  Takip Edin  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Oguzhan Alkaya
Ziyaretçi
Oguzhan Alkaya

Merhaba,benim 92 model aracım var 4 yıldır muayenesi yok,sigortası 10 aydır yok,vergi borcunu yapılandırdım taksit taksit ödüyorum,cekme belgesi almak için nasil bir yol izlemeliyim?kafam cok karıştı,sağlıklı bir bilgi edinemedim.Teşekkür eder hayırlı günler dilerim.

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba Oğuzhan aracı çekme belge hale getirmeniz için hiçbir şekilde vergi borcunuzun olmaması gerekiyor. Ayrıca sigorta borcunun da ödenmesi gerekli. Bu işlemleri yaptıktan sonra yukarıdaki adımları izleyerek aracı çekme belgeli hale getirebilirsin.

Selçuk
Ziyaretçi
Selçuk

Merhaba. Arkadaşımda bir motor var ve fenni muayenesi 08.06.2009 tarinden bu yana hiç yapılmamış. Bu motoru çekme belgeli yapsa ve sonra bana satış verse ben tekrar trafiğe çıkartsam bu ödenmemiş fenni muayene borcunu ben ödermiyim

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba, evet mecburen senin ödemen gerekir, üzerine aldıktan sonra sorumluluk sana ait olur.

Emre Boz
Ziyaretçi
Emre Boz

Öncelikle selamun aleyküm;
Benim motorumun plaka ruhsatı var ama bayadır beri vizesi sigortası yapılmadı.Ben bunu çekme belgeli yapabilirmiyim.

Admin
Ziyaretçi
Admin

A.slm, Muayenesinin olmamasına bakmazlar ancak çekme belgeli hale getirmek için sigorta borcunun ödenmesi gerekiyor.

Durmus akman
Ziyaretçi
Durmus akman

90 model toros arac 16 yasindan buyuk cekme belgesi alsan devlet ne kadar ucret oduyo

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba sıfır araç alırken hurda araç teşvik indiriminden faydalananilirsiniz.15 bin tl indirim uygulanmaktadır eski araç karşılığında.

Emir
Ziyaretçi
Emir

Kolay gelsin iyi günler haciz li olan bir aracı çekme belgeli yapıp satış yapabilirsiniz 8 yıl falanda muayenesi yok

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba, hacizli olan aracı çekme belgeli hale getirmeniz mümkün değildir.
Araçta haciz veya tedbir varsa öncelikle bunun kaldırılması gerekir.

Levent ÖLMEZ
Ziyaretçi
Levent ÖLMEZ

Merhabalar
Kamudan çıkma ve çekme belgeli bir araç aldım.aracin ruhsatında son muayene tarihi yazmıyor.sebebide bu araç poli aracı imiş ve emniyet bu araçları kendi bünyelerinde muayeneye sokuyormuş.arac 18.07.2018 tarihinde trafikten çekme belgesi ile garaja çekilmiş.ben 3 ay önce aracı aldım ve trafiğe çıkartmak için muayene istasyonuna gotordum.benden aracın 2008 fen bu güne muayene gecikme cezalı duruma düştüğünü söylediler ve yüklü bir ceza istediler.
sorum şu;2018 yılında çekilen aracın muayenesinin cezası olur mu.bu kamu aracı muayenesi olmadan satışa çıkartılıp satıla bilr mi.ben bu aracı muayene ettirmek için bu cezayı ödemek zorunda mıyım.
Yesekkurler

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba Levent bey, emniyette kullanılan araçların kullanıldığı süre içerisinde muayenesinin geçirilmesi gibi bir durum olamaz ancak HEK’e ayrılıp satışı gerçekleştirildikten sonra hemen çekme belgesi alınmayıp muayenesi geçtiyse o olabilir.Sizin anlattığınız kadarıyla araç 2008 yılında emniyet tarafından HEK’e ayrılarak satışı gerçekleştirilmiş ve o zamandan beride muayeneye sokulmamış ve 2018 yılında çekmeli belgeli yapılıp satışı olmuş.

Yani bu araca 2008 ile 2018 arasında muayenesi geçtiği için bundan ötürü borç çıkabilir ancak çekme belgeli hale getirildiği 2018 tarihinden sonra muayene borcu çıkmayacaktır.

Bildiğim kadarıyla muayene borcu aracın yeni sahibi tarafından ödenmektedir ve aracı alan kişi tekrar trafiğe çıkarmak için bu sorumluluğun altına girmektedir.

Yilmaz
Ziyaretçi
Yilmaz

Ben bir araç aldim bmw e30 araçta sigorta var ama 1 senedir muayene yok bu aracı bu haliyle muayene ye sokmadan çekme belgeye alabilirmiyim

Yusuf
Ziyaretçi
Yusuf

Merhaba motorumun muayyenesi yok çekme belge yaptırabilirmiyim

Admin
Ziyaretçi
Admin

Evet yukarıdaki adımları takip ederek çekme belgeli hale getirebilirsiniz.

Yunus
Ziyaretçi
Yunus

Merhaba muayene yapılmadan devir verilir mi

Admin
Ziyaretçi
Admin

Evet verilebilir ancak alan kişi trafiğe çıkarmak için sigortasını ve muayeneyi yaptırmak zorundadır.

ferhat
Ziyaretçi
ferhat

merhaba, muayenesi süresi geçmiş araç devir yapılabilir mi 3 yıldır muayenesi olmayan araç satışına noter izin verir mi

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba, evet çekme belgeli muayenesi geçmiş aracın da noter vasıtasıyla satışını gerçekleştirebilirsiniz ancak aracı alacak yeni sahibine bu konuda bilgi vermeniz etik olacaktır zira muayenesi geçen araç tekrar muayeneye sokulduğunda kaç ay geçtiyse aracın normal muayene ücreti dikkate alınarak her ay için %5 gecikme faizi alınarak yeni sahibinden tahsil edilecektir.

İsmail YURTTAŞ
Ziyaretçi
İsmail YURTTAŞ

MERHABA
ARACIMLA GECEN HAFTA KAZA YAPTIM. VE ARACIM PERTE CIKTI. ARACIMIN MUAYENESI GECMISTI. BU DURUMDA NASIL BİR DURUM OLUSUR.

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba İsmail bey çok geçmiş olsun, aracın onarımının mümkün olması ve tekrar trafiğe çıkarılmak istenmesi halinde muayeneden dolayı bir borcu olacaktır yani aracı tekrar muayeneye sokmak istediğinizde geciktirdiğiniz her ay için muayene ücretinin %5’i oranında gecikme faizi uygulanacaktır.

Örneğin aracınızın muayenesi 1 ay geçti diyelim siz bunu kazadan sonra hemen çekme belgeli hale getirdiniz varsayalım, o zaman sadece 1 aylık gecikme faizi uygulanır.Tekrar çekme belgesini iptal edip trafiğe çıkarmak istediğinizde trafikten çekildiği tarih dikkate alınarak öncesi için gecikme faizi uygulanır.

Umarım açıklayıcı olmuştur.İyi günler.

İsmail YURTTAŞ
Ziyaretçi
İsmail YURTTAŞ

öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.
aslında anlayamadığım konu şu. aracı benden sigorta şirketi alacak. çeki belgesi çıkartacak vs vs. bana bir ücret oluşur mu bu muayene durumdan dolayı. ?

Admin
Ziyaretçi
Admin

Rica ederim, hayır normal şartlarda size herhangi bir ücret yansımaz ancak siz yine de sigorta şirketinin size imzalatacağı evrakları iyice kontrol edin sorun olmaz.

Dediğim gibi araç trafiğe çıkartılmak istendiği zaman muayeneye sokulduğunda tüvtürk tarafından çekme belgesi alınmadan önce kaç ay muayene geçmişse aylık olarak %5 gecikme faizi eklenerek muayeneye sokan yeni sahibinden tahsil edilecektir.

İsmail YURTTAŞ
Ziyaretçi
İsmail YURTTAŞ

teşekkür ederim yardımlarınız için.

ISMAIL
Ziyaretçi
ISMAIL

Merhaba ben şahin aldim birinden muhanesi yoktu notere gittik satış olmaz aracınızın muhanesi yok dediler siz de diyorsunuz ki muhanesiz aracın alacak kişi bilgi verilerek satış yapıla bilir …ama noter yapmıyor satış

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba İsmail bey, aslında ben çekme belgeli araçlar için söylemiştim muayenesi olmadan satışının yapılabileceğini, normal olarak trafikte olan araçların satışının gerçekleştirilirken mtv borcunun olmaması ve muayenesinin yapılmış olması gerekir.

Kapalı