Sitemizde toplam: 205 yazı ve cevaplanmış 1955 soru bulunmaktadır. 

Trafikten Çekme Belgesi Nasıl Alınır ?

Çekme Belgesi Almak İçin Gerekli Evraklar

Hazırladığımız bu yazı ile trafikten çekme belgesi ile ilgili olarak aşağıda maddeler halinde sıraladığımız sorulara cevap vereceğiz ;

 • Çekme belgesi nedir ?
 • Çekme belgesi neden alınır ?
 • Çekme belgesi nasıl alınır?
 • Çekme belgesi almak için gerekli evraklar nelerdir ?
 • Çekme belgeli aracı tekrar trafiğe çıkarmak için sırasıyla hangi işlemlerin yapılması gerekir ?

Çekme Belgesi Nedir ?

Araca ait bandrol , mtv , rehin gibi borçların ödenmesinden sonra plakaların trafik tescil büro amirliğine teslim edilmesi işlemine çekme belgesi adı verilmektedir.

Bu işlem yapıldıktan sonra araç trafiğe çıkarılamaz ve araç istenilen süre boyunca trafikten çekme belgeli olarak gösterilebilir.

Bu sayede trafikten çekme belgesi bulunan araca mtv ve herhangi bir vergi borcu çıkmaz.

Çekme Belgesi Alınmasının Temel Nedenleri

Sigorta şirketleri kaza yapan araç sahipleriyle anlaşma sağladıktan sonra araç sahibine ödeme yaparak aracını trafikten çekmesini ister ve bu şekilde aracın herhangi bir kuruma borcu kalmadığı için satarken sorun yaşamazlar.

Ayrıca çekme belgesini sigorta şirketine veren araç sahibi araç bedelini bu şekilde sigorta şirketinden alabilir.

Bazense araç sahipleri araçları herhangi bir kazaya karışmasa bile kullanmadıkları aracın mtv ve vergi borcunun çıkmaması için çekme belgesi alabilirler.

Çekme Belgeli Aracın Sigorta Borcu Olur mu ?

Aracın trafikten çekme belgesi alınmadan önce sigorta , bandrol , mtv gibi borçlarının ödenmesi gerektiği için çekme belgeli araçta bu borçlar çıkmaz.

Çekme Belgeli Araçların Devir İşlemleri Nasıl Yapılır ?

Öncelikle aracın noter satışı gerçekleştirilir ve ardından trafikten çekme işleminin yapıldığı ilgili trafik şube müdürlüğüne başvuruda bulunulur ve çekme belgesini kaldırıp tekrar trafiğe çıkarmak için araç muayeneye sokulur.

Trafikten Çekme Belgesi Almak İçin Gerekli Evraklar

 • Şoförler odasından alınan iki adet araç trafik tescil ve müracaat işlem formunun araç özelliklerine ve sahibinin kimlik bilgilerine göre doldurulmuş olması gerekir.
 • Nüfus cüzdanı,
 • Araç tescil ve motorlu araç trafik belgeleri
 • Tescil plakaları
 • İlgili vergi dairesinden alınmış ilişik kesme belgesinin veya hurdaya ayrılmasında sakınca bulunmadığına dair belge
 • Resmi araçlar için, ilgili kurumun görevlendirme yazısı ile birlikte, 237 sayılı Taşıt Kanununun 13’üncü maddesi gereğince düzenlenen rapor

Sıralamış olduğumuz bu evraklarla  araç sahiplerinin, kanuni temsilcilerinin, vekillerinin veya kamu kurum ve kuruluşları ile tüzel kişiliklerce yetkilendirilen kişilerin dilekçeyle notere müracaat etmesi gerekmektedir.

Çekme Belgeli Aracı Tekrar Trafiğe Çıkarmak İçin Gerekli Evraklar

 • Şoförler odasından alınan iki adet araç trafik tescil ve müracaat işlem formunun araç özelliklerine ve sahibinin kimlik bilgilerine göre doldurulmuş olması gerekir.
 • Nüfus cüzdanı
 • Araç tescil belgesi
 • Geçerli zorunlu mali sorumluluk sigorta poliçesi
 • Araç üzerinde değişiklik yapılmışsa, bu değişikliğe ait belgeler
 • Aracın muayenesinin yapıldığına dair belge

Sıralamış olduğumuz bu evraklarla  araç sahiplerinin, kanuni temsilcilerinin, vekillerinin veya kamu kurum ve kuruluşları ile tüzel kişiliklerce yetkilendirilen kişilerin dilekçeyle notere müracaat etmesi gerekmektedir.

Çekme Belgeli Aracı Tekrar Trafiğe Çıkarmak İçin Kaç TL Ödemek Gerekiyor?

 • 170 TL civarında yeni ruhsat çıkarmak için notere ödeniyor.
 • 22 TL plaka basım belgesi için notere ödeniyor.
 • 43 TL ise plaka basımında şöförler odasına ödeniyor.

Toplamda 235 TL civarı bir parayla çekme belgeli aracı tekrar trafiğe çıkarmış oluyoruz.

Yazıyı Tamamen Göster

69
MERAK ETTİKLERİNİZİ BURADAN SORABİLİRSİNİZ.

avatar
28 Yorum konuları
41 Soru cevapları
0 Takip Edenler
 
En çok oylanan soru
En çok cevap verilen soru
33 Yorum Yazanlar
Varol AYDINErcanKaantacettin kırkpınarmert Son Yorum Yazanlar
  Takip Edin  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Varol AYDIN
Ziyaretçi
Varol AYDIN

Selamünaleyküm. Hayırlı geceler.
1. 03 Aralık 2016 tarihinde meydana gelen trafik kazası neticesinde Şubat 2017 tarihi itibariyle sigorta şirketiyle ödeme konusunda anlaştık. (Aracım Haziran 2016 tescilli sıfır araçtı.)
2. Ancak Ocak 2017 tarihli hakkımda açılan bir dava nedeniyle mal varlığıma tedbir konulduğundan aracın işlemlerini sigorta şirketi ile neticelendiremedik.
3. 2018 Nisan ayında beraat kararı almama ve 2019 yılında İstinaftan beraatın onaylanmasına rağmen dosya halen son merci olan Yargıtayda olması ve tedbirin kalkmaması sonucu sigortadan işlemi bitiremedim. Araç 3 yıldır yatıyor.
4. Sorum şu; sigortadan aracımı yaptırıp bana teslimini isteyebilir miyim? (Yazılı müracaat etmeme rağmen bir cevap alamadım.)
Teşekkür ederim.

Admin
Ziyaretçi
Admin

A.slm hayırlı günler, anladığım kadarıyla iki aracın karıştığı maddi hasarlı trafik kazası neticesinde aracınızda hasar oluştu ve sizde hiç kusur bulunmadığı için karşı tarafın sigortası vasıtasıyla aracınızı yaptıracaktiniz ancak mal varlığınıza tedbir konulduğundan bu zamana kadar sürüncemede kaldı ve aracınızı yaptıramadınız.

Aracınızın yapılmasını tabi isteyebilirsiniz ancak anladığım kadarıyla sigorta şirketi araç üzerinde tedbir konulmasını bahane ediyor, siz bununla ilgili sigorta tahkim komisyonuna başvuruda bulunabilirsiniz, başvuru dilekçesinde uyuşmazlık konusunu ve mağduriyetini belirtiniz, bilirkişi tayin edilir ve karar verilir, inşallah bir çözüm olur, kolay gelsin.

Bu yazıyı da okuyabilirsin,
# https://polissayfasi.com/maddi-hasarli-trafik-kazasi-sonrasinda-yapilacak-islemler/

Ercan
Ziyaretçi
Ercan

Ruhsat kayıp karakola kayıp ilanı verdim lakin aracı kullanmıyorum çekme belgeli yapacam ruhsat olmadan işlemleri yapabilirmiyim kayıp evrakı ile gitsem sorunla karsilasirmiyim

Admin
Ziyaretçi
Admin

Tekrardan ruhsat çıkarmanızı talep edebilirler, en sağlıklısı ruhsatı kaybettiğinize dair evrakla notere gidin gerekli yönlendirmeleri orada yapacaklardır. Kolay gelsin.

Kaan
Ziyaretçi
Kaan

Icra dairesinden araç aldı birisi.Alan kisi ruhsat cikarttirmasi gerek yada muayane sokmasimi lazim.Bende o alan kisiden araci almak istiyorum.muayaneye sokmadan o kisi ruhsat cikartabilirmi acaba

Admin
Ziyaretçi
Admin

İcra tarafından düzenlenen satış belgesi ile notere giderek muayeneye gerek olmadan aracı üstüne alabilir. Sizde o şekilde alabilirsiniz ancak muayene borcu varsa size kalır o zaman.

tacettin kırkpınar
Ziyaretçi
tacettin kırkpınar

sigortası yapılmış mtv si ödenmiş kamyonuma çekme belgesi almam gerekiyor hepsi için notere gitsem yeterli olurmu

Admin
Ziyaretçi
Admin

Notere giderken ilgili vergi dairesinden alınmış ilişik kesme belgesinin veya hurdaya ayrılmasında sakınca bulunmadığına dair belge de almanız gerekiyor.

mert
Ziyaretçi
mert

Selamunalykum hayırlı geceler diliyorum 6.7 yıl önceliğim 88 model aracının kullanılmadığı için ve o bolgeden tasindigimdan plaka ve ruhsatı kaybettim aracının Mtv lerini ödedim borcu yok fakat ben çekme belgeli yaptırmak istiyorum bu konuda nasıl bir yol izlemeliyim acil bilgi verirseniz sevinirim internette güncel ve doğru olmayan birsürü bilgi kirliliği var sizlerden doğru bilgiyi alacağım kanaatindeyim şimdiden ilginize emeğinize saglik

Admin
Ziyaretçi
Admin

Aleyküm Selam Mert, mantıken öncelikle aracın plaka ve ruhsatını kayıp ettiğinizi belirterek en yakın kolluk kuvvetine müracaat etmeniz gerekecektir tabi öncesinde notere gidin plaka ve ruhsatı kaybettiğinizi söyleyin. Onlarda sizi gerekli işlemler için yönlendirecektir. Bu işlemleri hallettikten sonra herhangi bir borcu da yoksa noter aracılığıyla çekme belgeli hale getirebilirsin.

İsa
Ziyaretçi
İsa

Mptprsiklet için çekme belgesi almak istiyorum. Motorsiklet birkaç senedir yatıyor. Bu sürede vize ve sigorta yapılmadı. Mtv borcunu ödedikten sonra çekme belgeli satış yapabilir miyim. Yoksa çekme belgesi almak için geçmiş muayene ve sigorta işlemlerini halletmem mi gerekiyor.

Admin
Ziyaretçi
Admin

Mtv ve sigorta borcunu ödedikten sonra çekme belgeli hale getirebilirsin.

İsa
Ziyaretçi
İsa

Sigorta mı yaptırmam gerekiyor

Admin
Ziyaretçi
Admin

Motorlu taşıtlar vergisini ödeyin, sigorta borcu var mı bunu sorgulayın, çekme belgesini noter aracılığıyla alacaksınız önemli olan ilgili vergi dairesinden borcu olmadığına dair belge almanız, yani yeni sigorta yaptırmayın boşuna paranız gitmesin.

Vedat
Ziyaretçi
Vedat

92 model aracim var hacizli cekme belgesi akabilirmiyiz trafikten men sigorta borcu yok vergi borcu yok

Hasan Hüseyin
Ziyaretçi
Hasan Hüseyin

Merhaba 2017 yılında bir araç aldım. Noterde 1 aylık geçici ruhsat verdiler. Sigortamı yaptırmamı ve plakamı değiştirerek yeni ruhsat almam için Trafik tescile gitmem gerekiyordu. Eskiden emniyet müdürlüğünde yapılıyordu artık noterde trafik tescil yapılıyor diye biliyorum. Benim aldığım zamanda Emniyete gitmem gerekiyordu. Ama ben Gitmedim. Bu süreçte arabayı aldıktan sonra sigortasını yaptırmadım. Ve vizeye girmedim. Şuan aracın sadece 2017 yılından kalma süresi dolmuş geçici ruhsat belgesi var. Bu zamana kadar bandrol borçlarını yatırdım. Aracı trafikten çektirerek satış işlemi yaptırmak istiyorum. Hangi yolu izlemeliyim. Şimdiden teşekkür ederim.

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba, öncelikle aracın sigorta borcunu ve muayenesi zamanında yaptırılmadığı için her ay için muayene ücretinin %5’i kadar uygulanan gecikme cezasını ödemeniz gerekiyor. Muayene ettirmeden çekme belgeli hale getirmek isterseniz muayene cezası noterde çıkmayabilir. Ancak o zaman da aracı çekme belgeli olarak alan kişinin bu ücreti ödemesi gerekecektir. Bu işlemlerden sonra notere gitmeniz gerek, araç satış belgesini ve mevcut plakaları da yanınızda götürün. Ayrıca yazıda belirttiğimiz çekme belgesi almak için gerekli diger evrakları da götürmeyi unutmayın. İşlemlerinizi noter aracılığıyla halledersiniz, kolay gelsin.

Hasan Hüseyin
Ziyaretçi
Hasan Hüseyin

Aracı muayenesiz olarak çekme belgeli olarak satış vericem , emniyete gitmeden tüm işlemlerimi noterde halledebilirmiyim. ( Aracı 2017 yılında almış , ve tescil ettirmemiştim)

Admin
Ziyaretçi
Admin

Evet noterde yapabilirsiniz .

Ramazan ceren
Ziyaretçi
Ramazan ceren

Araç çekme belgemi kaybettim tekrar Nasıl alabilirim

Admin
Ziyaretçi
Admin

Kaybettiğinizi belirterek tekrar noterden çıkarabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Kapalı